m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Na początek kilka ogólników. Początki Mediolanu sięgają IV w.p.n.e. kiedy to celtyckie plemiona przybyły na te tereny, a w III w.p.n.e. Rzymianie urządzili sobie tu koszary dla swoich wojsk. Z ciekawszych wydarzeń historycznych... W roku 313 cesarz Konstantyn właśnie tu wydaje edyktu uznający chrześcijaństwo. Około 1450 rządy w mieście obejmuje ród Sforzów. W tym okresie tworzył też Leonardo da Vinci, którego arcydzieła są dziś chlubą i dumą Mediolanu.   
Dziś mieszka tu ponad 1,3 miliona ludzi, a urodził się ty miedzy innymi lubiący skandale włoski premier, Silvio Berlusconi. Duomo - architektoniczna wizytþwka Mediolanu i zarazem największy gotycki kościół świata. Budowę tej katedry pod wezwaniem Narodzin św. Marii rozpoczęto jeszcze w XIV wieku, a zakończono w czasach napoleońskich. Ma ponad 150m długości i prawie 100 szerokości.  Marmurowa bazylika zachwyca swoim kunsztem i precyzją wykonania. W który kąt by nie zajrzeć, od razu rzuca się w oczy dbałość o każdy szczegół, o każdy, nawet najmniejszy zawijas.    Mnie osobiście oczarowała ta budowla i to właśnie przede wszystkim przez te wszystkie zakamarki dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Widok na plac przed katedrą, gdzie mieszkańcy Lombardii zjeżdżają się na sobotnie buszowanie pa sklepach i knajpach.
Na Placu Katedralnym stoi pomnik Wiktora Emanuela II. Galeria Wiktora Emanuela II, znana również jako salon mediolańczyków, to przeszklony pasaż handlowy, który już w XIX wieku tętnił życiem (o handlu nie wspominając). Galeria łączy Plac Katedralny z Placem, przy którym stoi La Scala. I choć z zewnątrz budynek nie robi wrażenia, to jest to jeden z najznamienitszych teatrów operowych świata. Na pewno jest najsłynniejszy. Opera wybudowana w XVIII wieku, zbombardowana przez aliantów pod koniec II wojny światowej, poddana została renowacji na początki XXI wieku, której koszt przekroczył 60 milionów euro. W muzeum działającym przy La Scali znajduje się pośmiertny odlew dłonie Chopina. To, co podoba mi się w Mediolanie, to atmosfera starych budowli. Nawet deszcz nie przeszkadza w spacerach po między podwórzami i ulicami miasta.
Rodem, który zapisał się nie tylko w historii Mediolanu, ale i Polski była rodzina Sforzów. Ich zamek, znajdujący się na północny zachód od Duomo, to budowla ceglana, wzniesiona (XV wiek) na planie kwadratu z wewnętrznymi dziedzińcami. Do zamku przylega Park Sempione, miejsce dobre do spacerów, chwili oddechu.
Santa Maria delle Grazie - mekka wszystkich fanów twórczości Leonarda da Vinci. To tu znajduje się jeden z najsłynniejszych fresków świata - Ostatnia Wieczerza. ciekawostką jest, że podczas bombardowań aliantów w 1943 roku kościół został uszkodzony, ale nie ściana z freskiem. obłożono ją i zabezpieczono workami z piaskiem. Budowa tego kościoła rozpoczęła się pod koniec XV wieku. Choć może sama budowla nie jest jakoś cbyt okazała, to  jednak warto zajrzeć do środka, bo oprþczz słynnego fresku jest tam również ciekawa mozaika. Mediolan łączy w swojej architekturze klasyczne... ...z nowoczesnym, Trzeba przyznać, że to bardzo udana mieszanka.
Spacerując po mieście można w wielu miejscach natknąć się na architektoniczne pozostałości po minionych epokach. Fragmenty budynków, czy fundamentów. Wszystko to pozostaje w doskonałej harmonii ze współczesnym otoczeniem. A ja tam lubię spacerować... schować mapę i trochę pobłądzić...
A co do komunikacji, to jest ona dość dobra. Stacje metra są dość blisko siebie i dlatego... nie opłaca się nim jeździć (jeśli oczywiście chcemy pospacerować po centrum). Można złapać się na tym, że pokonanie jednej, a nawet dwóch stacji metra zajmuje dłużej poruszając się podziemną koleją, niż idąc na piechotę.
Kolejny wymiar łączenia starego z nowym to komunikacja. Stary tramwaj... ...może jest brzydszy od nowoczesnej elegancji, ale też dowiezie na miejsce. Nie wszędzie jest tak pięknie i elegancko. Czasem można poczuć się bardzo swojsko. Dzielnica Navigli. Dobrze jest wybrać się tam wieczorem, gdy tętni w kafejkach i restauracjach tętni życie (nawet zimą). ...bo wciągu dnia bywa bardzo cicho i spokojnie. Nawet wodzie nie chce się płynąć.
Taras w domu towarowym przy Duomo. Widok darmowy, kawa... hmm... chyba ten krajobraz za balustradą wliczony jest w jej cenę. ...a jak ktoś nie lubi kawy, to w środku może delektować się i wzmocnić jakimś bardziej wytrawnym trunkiem. czas pożegnać się z ulicami Mediolanu. Trochę deszczowymi, ale to w końcu zima... U nas o tej porze bywa o wiele gorzej.

najbliższe galerie:

 
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 1 km 1pix
Mediolan,   Włochy,   różne obrazki
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
 w Mediolanie . . . zapraszam na spacer po letnim parku . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik dorotka_t odległość 1 km 1pix
San Siro - Mediolan
1pix użytkownik valdi1956 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3368) dodano 07.01.2015 17:29

Trochę było ponuro, ale ciekawy, mroczny klimat ta pogoda dała na fotkach.
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 07.01.2015 17:08

jak widać Mediolan to nie tylko moda.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!