m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
widok z góry zamkowej na wioseczkę ... Parę dymów ze trzy, cztery uliczki, kościółek, ruiny zamku i.. nic więcej... Kościółek wita nas wspaniałymi portykami, przewaga architektury romańskiej, starą absydę zastąpiono nowszą gotycką. XII i XIII w, kościółek San Miguel nie jest najstarszą bydowlą wioseczki jednak widok bryły i detali budzi respekt dla czasu jaki przemierzył. Główny portal ukryty za kolumnadą od strony południowej zachował się fenomenalnie.
Średniowieczne rzeźby łuku przedstawiają kolejno miesiące roku i stały cykl życia społeczeństwa tamtych czasów, przemiany w średniowieczu dokonywały się bardzo wolno więc całe pokolenia żyły odwzorowanym rzeźbami rytmem. W czasach średniowiecza zgodnie z regułą główne wejścia do świątyń orientowano  od strony południowej lub południowo zachodniej.
Kapitele kolumn portalu wejściowego, wspaniałe detale tak z lewej jak i z prawej strony, sceny z przekazem ze Starego i Nowego Testamentu. Czerwiec, lipiec i sierpień - lato, tak przedstawione w cyklu łuku portalu. Nawa główna, a w głębi nowsza od niej absyda gotycka. Pochodząca z XIIw chrzcielnica detale, z lewej XIXw jedna ze stacji drogi krzyżowej, po prawej rzeźba drewniana z XIIw, choć między nimi jest róźnica siedmiuset lat (!) obie budzą respekt i zadumę.
Płyta nagrobna ze średniowiecznych czasów, zachowały się w kościółku dwie. Zaparkowałem za kościółkiem na zaimprowizowanym parkingu trawiasto żwirowym...
Zwiedzilim kościółek, to teraz z buta na zamek ! :) Forteca zlokalizowana od zachodniej strony wioski. Niegdyś otoczona trzema pasami murów obronnych. Ostatnim obejmowała całe sioło.
Położona na stromym i trudnym do zdobycia wzniesieniu, Pochodzi z XIw i spece mówią,iż powstała w okresie arabskim dla odparcia ataków wojsk chrześciańskich chcących odzyskać okupowane od wieków przez Arabów tereny. Po odzyskaniu ziem w XIIw zamek przebudowano lecz nie zaznał spokoju nawet do XXw. A dziś to już malownicze ruiny z przebogatą historią. Po okresie arabskim bardziej już znany jako : Castillo de Doña Urraca lub Castillo de Molinán...
niestety, maszyna czasu pozostawiła nam niewiele do podziwiania, zaledwie dwa fragmenty ścian z oczodołami okien... więcej przetrwało w dokumentach i wzmiankach ... zamek wybudowali jak wspomniałem Arabowie ale dopiero około 350 lat po zasiedleniu tych terenów, przypadało by to na X i XIw... Szczegółowsze zapiski historyczne odnośnie obiektu odnajdujemy dopiero od roku 1080 , to i tak dość wcześnie :) Mizerne resztki pierścieni murów obronnych jakby porozrzucane po pięknej okolicy, niegdyś stanowiły zwartą całość ... i jeszcze kilka rzutów oka ... co na to poradzę, że lubię taki klimacik :)
... zdobyłem zamek w pojedynkę !!! i nie było zbyt ciężko :) mury...mury ...mury...
Rzeczka Sorbe... niewielka, niezbyt długa... wije się skalistymi wąwozami niewiele ponad 72 km. ...ale za to malowniczo, zasila obecnie nawet dwa sztuczne zbiorniki wodne.... zejść do kanionu na spotkanie z brzegiem nie jest łatwo...  z daleka widać Pico Ocejon... znacie już :)
Niezbyt udana kontra, ale chciałem Wam pokazać kawałek drogi,bardzo starej i stromej, serpentyniastej drogi na niegdysiejszy zamek. ... zimowy wygląd okolicznych roślin... typowe krajobrazy suchej i lekko szarej zimową porą Alcarrii. i wreszcie najstarsza z budowli wioseczki ... most arabski, jest starszy od obecnego zamku... i pochodzi z Xw ... most choć nikomu niepotrzebny ładnie komponuje się z krajobrazem i jest w doskonałej kondycji. śmiało można po nim przejść, a nawet poskakać, zatańczyć , czy co tam kto chce. okoliczna zimowa roślinność
schodzimy po skałkach nad brzeg rzeczki... no i już.... mam w planie gdy zrobi się cieplej wyprawę, kilka km pomaszerować między skałami śledząc nurt rzeki Sorbe, jest niezwykle malownicza, a przyroda dookoła wspaniała szczególnie wiosną. Sztuczny zbiornik, jeden z dwóch i to ten większy...
no i odjazd ! :) 

KONIEC

najbliższe galerie:

 
Relaks leśno grzybowy Rambla del Valle
1pix użytkownik ak odległość 5 km 1pix
Laguny wracają do życia
1pix użytkownik ak odległość 6 km 1pix
SZAKALEM -na dno laguny
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Opuszczone wioski - Sacedoncillo
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Grzybobranie - jesień 2018
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix
Nadwodne landszafciki - wyschnięta rzeka
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
woja użytkownik woja(wpisów:565) dodano 28.01.2015 21:47

Ponownie pozwolę sobie wyrazić zachwyt nad Twoją narracją:-) Na fotkach się nie znam, ale też wyglądają nieźle:-)
Pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 24.01.2015 21:01

Nie wiem kiedy na to czas znajde, ale autem po tych wsiach i zadupiach hiszpanskich bym sie chętnie powłóczył.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 24.01.2015 20:00

Całkiem niczego sobie te wiochy... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!