m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Do posiadłości Dadianich wchodzimy przez taką imponującą bramę. Wejście darmowe. Pałac Dadianich otacza ogród w stylu francuskim. Co prawda nie jest to najwyższe osiągnięcie sztuki ogrodniczej, ale i tak jest fajnie. Pałac jest trochę dziwny jak na warunki gruzińskie. Taki angielski neogotyk nie jest tu często widziany. W Zugdidi mieszka około siedemdziesiąt tysięcy Gruzinów. Mieszkańcy Megrelii, której stolicą jest Zugdidi, mają swój dialekt języka gruzińskiego.
Ród Dadianich władał Megrelią wyjątkowo długo, bo prawie sześćset lat. Dopiero w połowie XIX wieku ich polityczna kariera zakończyła się. Nie wiązało się to chyba z finansową katastrofą, bo pałac powstał już po oddaniu władzy. Rodzina Dadianich skoligacona była z Napoleonem Bonaparte, stąd w pałacu sporo pamiątek po nim, w tym maska pośmiertna. Pałac, nie jest ogromny, ale o dziwo, zmieścił w sobie największą salę balową w Gruzji.
Wewnątrz, niestety obowiązuje zakaz fotografowania. Niestety, nie wiem, kto jest tu uwieczniony. Ale łatwo możecie sobie to odczytać. Może to Andria Dadiani, który na początku XX wieku wygrywał niejednokrotnie europejskie mistrzostwa szachowe. Obok pałacu znajduje się cerkiew. To w niej, raz w roku, wystawiana jest na widok publiczny Ryza Matki Boskiej - Szata Bogurodzicy. Trafiła tu w XV wieku z Konstantynopola. Nie wiem jak jest z jej autentycznością, ale cy to takie ważne. Najważniejsze, ze działa. Ściąga tu rzesze pielgrzymów.
Część budynków pałacowego kompleksu wymaga pilnego remontu. Na szczęście, prace trwają. Pieniądze wykładają na to Japończycy. Skąd ich hojność ? Nie wiem. Wchodzimy do parku zajmującego około 27 hektarów powierzchni. Budowle parkowe stoją chyba dalej w kolejce oczekujących na remonty. Tu budowla z czasów ZSRR. Przyroda potrzebuje jeszcze trochę czasu na zagospodarowanie budynków. Potem będzie szansa na takie romantyczne ruiny.
W ogrodzie pełnym uroku, rosną egzotyczne drzewa, sprowadzone z Włoch, Japonii, Indii, Ameryki Północnej. W paru znajdowała się oranżeria, szklarnia, rzeźby, fontanny, amfiteatr, jezioro, sale balowe.  Królowa Megrelii - Ekaterina (Katarzyna) Czawczawadze-Dadiani była założycielką tego pięknego ogrodu.
 Inicjatorką utworzenia ogrodu przypałacowego była również jej siostra Nina Czawczawadze, małżonka wybitnego dramaturga rosyjskiego Aleksadra Gribojedowa. Część ogrodu, najbliższa pałacowi, jest całkiem zadbana. Niestety im dalej w las, tym więcej śmieci. Sporo pracy jeszcze przed parkowymi ogrodnikami. A drzewa w ogrodzie ogromne. Niestety nie pozbierałem listków do rozpoznania.
Najwięcej jest chyba platanów.
Dziwna paproć- języcznik, osiąga tutaj niespotykane rozmiary. Zugdidi jest zwykle tylko miastem tranzytowym w drodze do Swanetii. Warto jednak zatrzymać się tu na chwilę. Ja podjechałem jeszcze na granicę z Abchazją. Niedaleko jest jedyne przejście z tą zbuntowaną krainą gruzińską.
O tym może potem. Park jest bardzo licznie odwiedzany. W porównaniu z resztą miasta, jest to oaza elegancji. Nawet zarastająca część ma wiele uroku.
Żal było wyjeżdżać.

najbliższe galerie:

 
CMENTARZE ;  gruziński w Zugdidi
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Gruzja: Zugdidi od kuchni
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
GRUZJA-Kolchida.
1pix użytkownik irolek odległość 60 km 1pix
Gruzja - Jaskinia Prometeusza
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 62 km 1pix
Jaskinia Prometeusza
1pix użytkownik dispar odległość 62 km 1pix
Gruzja - Tksaltubo
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 63 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:622) dodano 29.01.2015 13:07

ładna relacja, prawdziwy tajemniczy ogród...

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.01.2015 23:14

Urocze miejsce,ja bym tam jednak za dużo nie zmieniała,ogrodnicy nie dbają dalej o to co już zadbane,las oczyszcza ze śmieci i pozostawia matce naturze...za parę lat zrobią parę chodników, żeby zwiedzający mogli jej dzieło podziwiać:))
Dispar koniecznie musisz wybrać się na Azory,tam leśne parki wyglądają jak dżungla:))
Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.01.2015 20:51

Utonełam w zielonosciach tej galerii:))
Disparze, powinienes zostac odznaczony medalem za propagowanie Gruzji ;)))Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 27.01.2015 15:57

Od razu lepiej :))). Uwielbiam takie klimaty. Park ze swoimi niesamowitymi drzewami -staruszkami sprawia bajkowe wrażenie, ruiny faktycznie romantyczne , a i pałac też niczego sobie. Bardzo sympatyczne miejsce, a jak wyremontują co nieco to będzie jeszcze piękniejsze. Pytanie tylko co z tajemniczością, oby się nie zagubiła...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 26.01.2015 23:05

o, jest zaczarowany ogród! :))) net mi chodzi jak krew z nosa, obejrzę jutro, ale powiem Ci ,że wizytówka mogłaby być bardziej zaczarowana , 21 aż się prosi :)
pozdrówki :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3649) dodano 26.01.2015 20:47

Supermarket??? Na bazarze byłam. Supermarketów nie zwiedzam raczej, ale targowiska pełne lokalnych artykułów spożywczych uwielbiam:)
Bardzo zachęcająca ta dziura w murze na 21. Kusi, by ją przekroczyć.
Aleja z 36-37 też fajna. I języcznik śliczny.
Pozdrawiam:-)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.01.2015 22:56

Park potencjał ma i faktycznie jakby ogrodnicy wzięli się ostro do roboty, to byłoby z tego cudo.
Kasy też pewnie brakuje na szybką rewitalizację, ale jak się wpuszcza wszystkich za darmo, to skąd ma być ta kasa?
Japończycy dają kasę na renowację, bo może oni coś wiedzą czego my jeszcze nie wiemy :-)
Pozdrawiam,
andred

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 25.01.2015 21:29

Bardzo przyjemne miejsce. Pozdrawiam. :)

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 25.01.2015 21:20

A już myślałam, że Gruzja mnie niczym nowym na portalu nie zaskoczy ;) A tu proszę :) Pozdrowienia!

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2131) dodano 25.01.2015 21:07

Zieleń koi zmęczone oczy.
Sympatyczna galeria, bardzo ciekawe zestawienie opisów z 2 ostatnim zdjęciami,... w stylu disparowskim.
Pozdrawiam.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 25.01.2015 20:18

Super galeria. Lubię platany za ich moro-korę. Języcznik też ekstra. Mam go w łazience. Skurkowany rośnie w całkowitej ciemnicy! Choć park ładny i pałacyk też, mnie nie wiem czemu najbardziej podoba się zdjęcie nr 16. Wyobraźnia mi zaszalała. Odmalowałbym tą chałupę na biało, wstawił duże okna, poręcze zrobił z kwasówki, zamienił tą rdzę na hartowane szkło, przystrzygł żywopłot i trawnik z pierwszego planu i mógłbym tam zamieszkać. I jeszcze trachycarpus pod oknem.... Ech..Bajka! Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 25.01.2015 19:59

Do pałacu dotarłam, ale nie miałam pojęcia, że niedaleko jest jeszcze coś więcej.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!