m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kontynuując naszą podróż po Krymie,chciałbym tym razem zaprosić wszystkich chętnych do Monastyru Uspienskiego.Zatem opuszczamy Bakczysaraj i ruszamy ... Niestety,z przykrością wielką muszę zmartwić zarówno Andreda jak i Pawellera,że w galerii tej nie będzie żaaadnej ... no sami wiecie czego ... Zatem moi drodzy Panowie,jeśli walory historyczne oraz religijne za bardzo Was nie kręcą,proponuję nie iść dalej tą drogą :) A droga wiedzie bezpośrednio z Bakczysaraju do Monastyru,potem zamienia się w drogę szutrową i prowadzi do samego Czufut Kale.Ale o tym w następnej krymskiej odsłonie. Drogę można pokonać zarówno marszrutką,jak i na piechotę.My wybraliśmy tę drugą opcję,po drodze wspomagając lokalesów. Po drodze mijamy osobliwe formy skalne,podobno że mówią na nie bakczysarajskie sfinksy.Mnie to tam żadnego sfinksa nie przypominało,no ale to już rzecz gustu,a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje.
Poruszając się wzdłuż doliny Mariam-Dere ... ... docieramy ... ... do miejsca docelowego,czyli świątyni. Muszę przyznać,że miejsce pomimo ścisku turystycznego,jednak nie aż takiego jak w innych częściach Europy,zrobiło na mnie duże wrażenie. Sam kompleks świątynny nie jest jakimś olbrzymem i to może dlatego czułem się tam komfortowo.W każdym razie miejsce klimatyczne. Wydaje mi się,że nie tylko ja odnoszę takie wrażenie :)
No ale ja tu jakieś farmazony cały czas cisnę,a co niektórzy na pewno czekają na odrobinę historii z tego miejsca ... Zatem Uspieńskij Monastyr tłumaczymy na Klasztor Zaśnięcia NMP. Jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na Krymie. Najprawdopodobniej powstał na przełomie VIII i IX wieku. Wtedy to właśnie na Krymie pojawiły się większe grupy chrześcijańskich mnichów z Bizancjum. Zaskoczeniem nie jest najazd czy też wkroczenie Tatarów na Krym ...
...ale zaskoczeniem może już być fakt,że jak wiele klasztorów wtedy przestało funkcjonować,to ten przetrwał. Gdzieś po zapleczu też się trochę powłóczyłem.Żona zawsze twierdzi,że się wtedy gubię.Ale to żona twierdzi :) Klasztor w XV wieku stał się centrum prawosławia na półwyspie. Był również rezydencją metropolity. I tak to sobie działał do roku 1778,do momentu,kiedy to jeszcze przed ostatecznym i oficjalnym zagarnięciem Krymu przez Rosję władze rosyjskie przesiedliły chrześcijańską ludność półwyspu. Wszystko ma swój początek i koniec ...
Tak też wiek XIX to czas odrodzenia chrześcijaństwa na Krymie i wtedy to klasztor wznawia swoją działalność . Wzniesiono wówczas trzy nowe cerkwie ... Wykuto kolejne cele ... I wyremontowano już istniejące.Na marginesie tylko dodam,że w środku zdjęć nie wolno robić,zatem więcej nie będzie .Krótko mówiąc po tych dwóch byłem bacznie pilnowany . Ale wracając do tematu ... ściany nad oknami zostały ozdobione wizerunkami świętych. Ten święty przypadł mi szczególnie do gustu :)
A skoro przypadł do gustu,to jeszcze jedno z nim spojrzenie :) A tą Panią serdecznie pozdrawiam,jeśli kiedykolwiek otworzy OŚ.Nie uwierzycie,tak mnie pilnowała,żebym nie robił nigdzie zdjęć,ze w końcu jej samej zrobiłem,bo miałem już jej serdecznie dość.A jaki był lament ...mój Boooże ... W 1921 Rosja radziecka i jej ludzie drugi raz położyli kres życiu klasztoru. Zamknięty i opuszczony zapewne popadał w ruinę. Ale w roku 1993 otwarto tu znowu  męski klasztor ... A główna cerkiew klasztoru została odrestaurowana.
Kompleks wygląda naprawdę ładnie i jest zadbany. Zatem gdy już zajedziecie na Krym,to koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Oczywiście nie wolno zapomnieć o święconej wodzie,która może i uzdrawia,ale wiem na pewno ,że ugasi pragnienie :) Och,ten zakaz fotografowania ... Jeszcze raz ostatni ,rzut oka na Monastyr z szerszej perspektywy ... Kompleks cały czas się rozbudowywuje,a przynajmniej to robił do czasu najazdu zielonych ludzików ...
Jak jest teraz ?
Chętnie bym się przekonał,ale jak to się mówi ... dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi ... Ale w przyszłości chętnie obejrzę relację innego Obieżyświata :) ... Oczywiście nie zabrakło stoiska dla Rozmusiakowej :) Nowy dzwonek dotarł z nami do domu i powiększył kolekcję :) To też chciałem zabrać ze sobą do domu,ale Rozmusiakowa powiedziała,że te są prawdziwe i co najwyżej wino dowiozę :)
No i taki to koniec kolejnej krymskiej przygody ... Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Krym,  Czufut-Kale
1pix użytkownik daleko_stad odległość 1 km 1pix
KRYM  ( 06 ) - Chufut Kale
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Bakczysaraj - pałac w sadzie.
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Bakczysaraj i okolice
1pix użytkownik knaga odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (43):

 
andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 02.03.2015 23:24

Mam nadzieję, Rozmusiaki :-))))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.03.2015 18:12

Paweller,dobrze,że oprócz tego ... no wiesz ... Monastyr też może okazać się ciekawy :DDD
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.03.2015 17:35

Andred,coś kiedyś wymyślimy z tymi obiektami,co to nie wypada ich fotografować :DDD
Pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 22.02.2015 16:50

Piękny Klasztor w takie "szparki " w skałach wciśnięty :)) .Owocki smakowite...

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:47

Baracudo,miło słyszeć :DDD
Pozdrówki !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:47

Skuza,klasztor naprawdę jest malowniczy i myślę,że jest ładniejszy aniżeli symbol Krymu,jakim jest Jaskółcze Gniazdo :)
Pozdrowionka.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:45

Klav,dziękuję i również pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:23

Gabi,bardzo dziękuję za miły komentarz,no i cieszę się,że co nie co przypadło Ci do gustu ;DDD
Pozdrawiam serdecznie !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:22

Patryk,dobrze prawisz :)
Fajnie,ze zajrzałeś,pozdrawiam ~!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 22.02.2015 14:20

Harmony,dzięki za odwiedziny :)
Również pozdrawiam !

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 22.02.2015 00:49

Monastyry też trzeba od czasu do czasu zobaczyć ..., także z dużym zainteresowaniem obejrzałem całą galerię:) A tymi malinami to bym się objadał bez końca ... i do domu też bym zabrał, ha, ha:)
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 21.02.2015 01:00

Rozmusiaki, już miałem zakończyć oglądanie galerii przy drugim zdjęciu, skoro nic ma nie być co by mnie i Pawellera zadowoliło, ale myślę sobie.......niech stracę i zobaczę co jest dalej. I nie żałuję, tym bardziej, że oglądałem obiekty których fotografować nie wolno, choć wolałbym oglądać te, których fotografować nie wypada ;-)
To chyba na dłuższy czas jedyna możliwość pooglądania Krymu, bo w realu chyba się nie zanosi :-(
Pozdrawiam,
andred

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 20.02.2015 17:00

Ciekawie skadrowane i położone miejsce, nie wspomnę o sandałach i skarpetach:)))))
Pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 20.02.2015 14:52

patryk- ja to zwykle jestem co do takich historii optymistą, choć mój optymizm na przykładzie Bliskiego Wschodu średnio był zasadny.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 20.02.2015 14:48

Bartekplk w pełni się z Tobą zgadzam. Rzeczywistość rzadko jest czarno-biała, tak jak widzi ją zwykle główny nurt oficjalnej dyskusji. Boję się jednak, że ta okrojona Ukraina nie stanie się - jak to określiłeś - normalnym krajem, ale będzie dryfować w kierunku tzw. państwa upadłego

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.02.2015 13:27

Interesujący ten monastyr,już samo jego położenie zachwyca,przypomina mi trochę monastyr Aladża w Bułgarii.
Mieliście dużo szczęścia zobaczyć Krym jeszcze w spokojnych czasach.
Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 20.02.2015 13:01

Patryk- nie wykorzystała pomarańczowej rewolucji, bo wtedy Putin był jednak zaskoczony- a teraz już się przygotował - no ale cóż wzięli się sami za łby i okradanie panstwa i współobywateli pod pomarańczową egida zmiast niebieską

W każdym razie w tej całej wojnie pamiętać też trzeba o prawie ( może leninowskim ale zawsze ) narodów do samostanowienia- a nie da się ukryć, iż 1/3 Ukrainy zamieszkana jest przez Rosjan, a 2/3 kraju jest rosyjskojęzyczna.
Więc nie do końca też jest tak jak nasza propaganda to przedstawia, bo akurat jestem święcie przekonany że przytłaczająca większość Krymian, czy mieszkanców wschodniej Ukrainy bez żadnego żalu przyłączyłaby się do Rosji. ( Oczywiscie wiadomo, ze Putin w przypadku korzystania z tego prawa przez inne narody zamieszkujace FSRR zrobi to co w Czeczenii - wiec jest to oczywisćie z jego strony obłudne - no ale realpolitik)

Co nie znacza, iż mi się ta cała wojna podoba- wręcz przeciwnie.

Niemniej jednak uważam, iż idąc w ślady nasze ( rezygnacja z Kresów) czy Francji DeGaulla rezygnujacej z Algierii ( de iure wówczas terytorium Francji a nie kolonii- zamieszkanej przez kilka milinoów Francuzów) - Ukraina ma szanse, okrojona terytorialnie stac się pewnie kiedyś normalnym środkowoeuropejskim krajem.
No chyba że faktycznie za chwilę pęknie i powstaną tam znów Dzikie Pola.

pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.02.2015 12:00

Cudowne miejsce. Ciekawa galeria.
Pozdrowionka.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.02.2015 11:34

Bardzo ciekawe miejsce, pięknie się klasztor przytulił do skał, zdjęcia i relacja bardzo mi się podobają, ciekawe jest tez 48, takie inne, mieliście szczęście, ze zdążyliście tam dotrzeć,
pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 20.02.2015 10:25

Ciekawa relacja... Świat się zmienia na naszych oczach, zauważamy to zwłaszcza przy relacjach z takich miejsc. Zgadzam się z przedmówcami, że sprawa Krymu przesądzona - Ukraina Półwyspu nie odzyska. Jest jak jest, bo wiele rzeczy dzieje się naraz parafrazując jednego profesora od ekonomii. Ukraina nie wykorzystała dobrze szansy, jaką dał jej upadek Sowieckiego Sajuza...

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 19.02.2015 22:07

Mieliście szczęście zobaczyć to wszystko przed wojną. Oby ostało się w nienaruszonym stanie dla kolejnych obieżyświatów.
Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 22:06

Wszystko fajnie tylko pewnie oun i upa w pakiecie. Więc pewnie więcej z tym problemu niż pożytku.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:59

W sumie na ten pakiet bym się nie pogniewał,chociaż wolałbym go rozszerzyć o granice Besarabii :)
Czyli co ? Ruś Kijowska ?

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 21:53

rozmusiaki- z tego co nam proponuja to rewizje granic na plus- Podole Wolyn i inne cuda w pakiecie

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 21:51

Michał mysle, że nie ma porównania pomiedzy Syrią a Krymem.
W Syrii masz jednak realne szanse na utrate głowy- ewentualnie ostatnio na wspomaganą benzyna opalenizne, a jednak przy odrobinie wysiłku na Krym i dzisiaj dojedziesz i nie sądze żeby ci ktoś przykrości prawil.
Rosjanie to bardzo miły naród, mają tylko pecha że kleptokraci nimi rzadzą- bo faktycznie zamiast kraj rozwijac, to olimpiady, podboje i kluby pilkarskie sobie fundują

a prawda jest taka, ze za rok jak sie uspokoi, czy to na obecnej linii frontu, czy granica Rosji przesunie się do Krymu, to wszyscy w 2 lata zaakceptuja status quo i nikt nie będzie łez nad Ukraina ronił
nad Gruzją jakos sie nikt nie roztkliwia, a swoje 6 lat temu przeszła

więc poczekasz 3 lata to i z BP, czy innym wizzairem polecisz

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:49

Michał,do Syrii miałem już wykupione bilety i dwa tygodnie przed wyjazdem zaczęła się rozpierducha i tyle zobaczyłem :(
Dlatego cieszę się,że chociaż Krym mogłem zobaczyć :)
Fajnie,ze się podobało,bo klasztory na OŚ nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem :)
Pozdrowionka.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:46

Romana,dzięki serdeczne za odwiedziny i oczywiście skłaniam się ku Twemu komentarzowi :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:45

Bartek,Sobieski by nam się przydał,bo ta hołota rządowa niedługo całą Polskę sprzeda i kolejna rewizja granic nastąpi :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:42

Andrew430,dziękuję za odwiedziny i komentarz .
Może nie będzie tak źle,Mówią,że nie ma tego złego co na dobre nie wyjdzie :)
Pozdrawiam.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 19.02.2015 21:41

Kiedys chcialem jechac na Krym bo czytalem ze piekny i ogolnie bajeczne widoki ale widze ze tak samo jak Syrie mozna juz sobie odpuscic :/ Szkoda wielka ale co zrobic :/ Podobalo mi sie :)

Pozdrawiam
Michal

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:40

Satan,co fakt to fakt > Krym jest piękny :)
A co do humoru > cholera,ten to nas nigdy nie opuszcza :)
Pozdrowienia !

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.02.2015 21:39

Miejmy nadzieję, że nie zniszczą wszystkiego, szkoda byłoby... Fajnie, że Wy jeszcze zdążyliście załapać się przed obecną zawieruchą :)
Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 21:33

Ja juz sie oswoiłem-pragmatyk jestem.
Poza tym pewnie Ukraincom bedzie lepiej bez 20-30% mniejszości - jakby na to nie patrzec.
Casus II RP się kłania.


rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:31

Przemek,byle by się już na tym Zadniestrzu zatrzymali,gorzej jak się rozpędzą i do Wisły dojdą .
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:30

Bartek,kiedyś umieszczą,trzeba się oswoić z nową sytuacją,poza tym rewizja granic wciąż jeszcze się nie zakończyła ...
Pzdr.

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:340) dodano 19.02.2015 21:29

miło powspominać... byłem tam w 1999 r., szkoda, że już tam szybko się nie wróci.
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 19.02.2015 21:26

Zazdroszczę Krymu..piękne miejsce. :-(
Teraz to kiszka...

Za "Biedrony" duży plus, dobry ten Humor Wam wyszedł ;-)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 21:22

a swoja drogą to ciekawe kiedy zdjęcia z Krymu będą umieszczone pod zakładką Rosja :) albo :(

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 19.02.2015 21:22

Tzn. z Mińska...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 19.02.2015 21:21

Z Krymem jest przesrane. Jeszcze ze 2 porozumienia z Monachium i Sowieci dojdą do Zadniestrza.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 21:21

Byłem i sie na razie nie wybieram- więc też fotek nie dorzucę- zwłaszcza nowych.
A miejsce tez mi sie podobało i to całkiem.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 19.02.2015 21:14

Dziękuję Afrodyto :)
Myślę,że jak się nikt nie będzie na Krymie stawiał,a raczej nie będzie,to może wielkich zniszczeń nie będzie .
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 19.02.2015 21:08

Zdążyłeś przed wojną i dzięki temu mamy piękną galerię. Dziś mówili w TV, że wojska kierują się w stronę Krymu. Tragedia...Zniszczy ta hołota wszystko.
Piękna galeria. Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!