m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Połonina Wetlińska z przełęczy Wyżnej. Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest to masyw o kilku wierzchołkach, a jego kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą M. Orłowicza. Południowo-zachodnie stoki masywu są krótkie i stromo opadają w dolinę Wetlinki, zachodnie do doliny Prowczy i Nasiczniańskiego Potoku, natomiast północno-wschodnie przechodzą w długie grzbiety, które łagodnie opadają ku bardziej odległej dolinie Sanu. Poprzez Przełęcz Wyżną masyw Połoniny Wetlińskiej łączy się z Działem. Połonina Wetlińska jest najdalej wysuniętą na zachód z całego bieszczadzkiego pasma połonin. Grzbiet połoniny ma kręty przebieg.
Obniżenie Przełęczy Orłowicza dzieli go na dwie części: mniejszą, zachodnią, ze szczytem Smerek oraz większą, wschodnią. W części wschodniej znajduje się najwyższy szczyt połoniny Roh 1255m oraz schronisko PTTK zwane Chatką Puchatka. Masyw połoniny ogranicza od południa i zachodu dolina potoku Wetlinka, a od wschodu dolina potoku Prowcza i jej przedłużenie potok Nasiczański. Połonina Wetlińska pomiędzy Hasiakową Skałą i Rohem Północne odnogi pasma sięgają doliny Sanu. Na południowym wschodzie, poprzez Przełęcz nad Berechami Połonina Wetlińska łączy się z grzbietem Działu w paśmie granicznym. Wyższe partie Wetlińskiej obejmują typowe bieszczadzkie połoniny. Stoki południowe, lepiej nasłonecznione, pokrywają bujne trawy, na północnych dominują borówczyska. Niższe partie zwłaszcza na stokach północnych, porastają rozległe lasy bukowe.
Cała Połonina Wetlińska i większa część jej masywu znajduje się obecnie w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Połonina Wetlińska jest znana przede wszystkim jako miejsce, gdzie znajduje się legendarna Chatka Puchatka zwana niegdyś tawerną. Tu, na zdjęciu sławny kibelek, który należy omijać szerokim łukiem...lub w masce :) Ten schron uchodzi za najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Powstało jako posterunek przeciwlotniczy w latach 50-tych. Od 1956 r należy do PTTK. Jest prowadzone przez legendę tych gór Lutka Pińczuka. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, bez prądu i bez bieżącej wody.  Źródło znajduje się poniżej, można tam także wykąpać się. Toaleta jest, ale lepiej do niej nie wchodzić...  Obok schroniska jest goprówka, ratownicy GOPR do niedawna   pełnili  całodobowe dyżury.
Połonina Wetlińska jest znana przede wszystkim jako miejsce, gdzie znajduje się legendarna Chatka Puchatka, czyli schronisko... W kierunku Suchych Rzek skręca również ścieżka przyrodnicza, wzdłuż której do tego momentu się poruszaliśmy. Od przełęczy do końca proponowanej trasy prowadzi ścieżka przyrodnicza Połonina Wetlińska. Posiada trzy odgałęzienia: z Przełęczy Orłowicza do Wetliny - Stare Sioło (przystanki 15-24), od Chatki Puchatka na Przełęcz Wyżną (1A - 7A) i od skrzyżowania szlaku żółtego z Przełęczy Wyżnej ze szlakiem czarnym z Górnej Wetlinki (1B - 3B). Z Przełęczy Orłowicza szlak biegnie łagodnie w kierunku Szarego Berda. Ładne widoki na dwa najwyższe wierzchołki Połoni Wetlińskiej: Roh i Osadzki Wierch. W kierunku Wetliny widok na Hnatowe Berdo. ...szlak dochodzi do Osadzkiego Wierchu, skąd mamy ładny widok na Roh (ten najwyższy z wierzchołków Połoniny Wetlińskiej, dolinę Sanu, pasmo Otrytu oraz widok w kierunku Chatki Puchatka wraz z kryjąca się za nią Połoniną Caryńską.
Od południa m.in. pasmo Działu oraz pasmo graniczne z Małą i Wielką Rawką. Szlak schodzi do skrzyżowania drogi obwodnicy z drogą do Dwernika. Z Brzegów Górnych szlak czerwony prowadzi na Połoninę Caryńską, skąd schodzi do Ustrzyk Górnych. Podsumowując; piękna i bardzo widokowa trasa. Cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej oraz Smerek można przejść w formie pętli - w dowolnym kierunku.
Połonina Wetlińska to miejsce, gdzie najczęściej widuję dzięwięciosiły bezłodygowe. Kraina dolin to ogród Pana Boga, przepięknie ukwiecony. Nawet obok najpopularniejszych szlaków można spotkać takie wspaniałości jak  wężymord  górski i goździk skupiony. Najwyższe partie masywu pokrywają typowe bieszczadzkie połoniny, poniżej 1050 m znajdują się lasy bukowe, które najlepiej zachowały się w dolinie Tworylczyka. Z połonin roztaczają się rozległe widoki i znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko: Chatka Puchatka (1228 m n.p.m.), usytuowane tuż pod Hasiakową Skałą. Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono występowanie takich gatunków, jak: lepnica karpacka, tocja karpacka...
...turzyca dacka, tojad bukowiński i groszek wschodniokarpacki... Najwyżej w Bieszczadach położone schronisko na Połoninie Wetlińskiej (1232 m), zwane popularnie Chatką lub Tawerną, powstało w latach pięćdziesiątych jako wojskowy punkt obserwacyjny. W 1956 r. przejęło je PTTK, lecz dopiero od 1967 r. działa jako całoroczny obiekt z obsługą. Schronisko jest ciasne i zapewnia raczej spartańskie warunki. Wodę dowozi się w kanistrach z dość odległego źródła, jest więc płatna, nawet bez dodatku esencji herbacianej. Budynek obecnego schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej powstał w latach pięćdziesiątych jako placówka OPL W styczniu 1956 r. obiekt ten przekazany został przez użytkujacą go jednostkę wojskową Okręgowi PTTK w Rzeszowie z przeznaczeniem na cele turystyczne. Uruchomienie schroniska na Połoninie Wetlińskiej napotykało na ogromne trudności. Był to okres, kiedy Bieszczady nie posiadały jeszcze drogi asfaltowej. Z dniem 1 czerwca 1967 schronisko oddano w dzierżawę i wprowadzono obsługę turystycznych wczasów wędrownych w Bieszczadach. Pierwszym dzierżawcą tego najwyżej w Bieszczadach położonego schroniska został Ludwik Pińczuk z Leska i od tego czasu czynne jest ono bez przerwy przez cały rok.
Tu naszym oczom ukazało się coś dziwnego...poruszało się w gąszczu traw... ...skorzystaliśmy z zoomu i zobaczyliśmy piękne poroże... ...nie chcieliśmy podchodzić bliżej, żeby nie spłoszyć zwierzęcia... ...podnosił się leniwie.... ...po chwili ukazała się cała sylwetka...zupełnie zlekceważył naszą obecność. Podobno nazywa się Filip  ? :) Z Połoniną Wetlińską związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi o sposobie podziału tej połoniny między mieszkańców kilku miejscowości, które na niej wypasały swoje bydło.
Według niej wszyscy właściciele wsi wyjechali rano konno ze swoich dóbr i tam gdzie się spotkali wytyczono granice, jednak dziedzic z Hulskiego zaspał (inna wersja mówi, że przegrał pastwiska w karty) i dlatego mieszkańcy Hulskiego wypasali swoje bydło na Otrycie. Legendy mówią też o zbójnikach i ich licznych kryjówkach. M.in. nad źródliskami potoku Hylaty, w miejscu zwanym Skałą podobno ukrywał się słynny wschodniokarpacki zbójnik Dobosz.

najbliższe galerie:

 
BIESZCZADY - Poczuć Wolność
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
o świcie w Bieszczadach
1pix użytkownik michal odległość 0 km 1pix
w krainie bieszczadzkich aniołów
1pix użytkownik iwonka odległość 0 km 1pix
Migawki z pażdziernikowych, bieszczadzkich szlaków.
1pix użytkownik lucy56 odległość 0 km 1pix
I Dzień Wyprawy - Bieszczady 2009
1pix użytkownik oli1104 odległość 0 km 1pix
Wetlina i  Połonina Caryńska 2006 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 15.09.2015 22:42

Bieszczady są piękne, dla mnie u nas nr 1. Swietnie je pokazałaś. Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.03.2015 19:34

Bieszczady zachwycają .Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.02.2015 12:34

Jakby tak wykarczować te piękne lasy to wypisz wymaluj szkocki Highland. Ale nie chcemy ich karczować, mam nadzieję.
Genialne miejsce!
Pozdrawiam!

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.02.2015 12:38

W Bieszczady już mnie od dawna ciągnie,ale jeszcze nie dotarłam....pięknie tam:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 01.02.2015 19:35

rozmusiaki- W Bieszczady i w każde inne góry zawsze :)
Dzięki za odwiedziny. Pozdrowienia dla rodzinki :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 01.02.2015 19:34

anek11 - Też lubię takie fajne zakończenia, ale nie zawsze się pojawiają. Dzięki Aniu. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 01.02.2015 19:33

achernar-51 - Trafił się nam jak Filip z konopi. Zupełnie nie spodziewaliśmy się takiej niespodzianki, a tu na koniec marszu wyłonił się spośród traw.
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 01.02.2015 09:00

W bieszczady zawsze ...
Pozdrówki.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 31.01.2015 22:07

Piękna galeria, na dokładkę okraszona przysłowiowym jeleniem na rykowisku. Pozdrawiam serdecznie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 31.01.2015 21:01

Cóż, mówi się, żę "lasy rzedną, świat się zmienia, coraz trudniej o jelenia"... a tu popatrz.... Gratuluję tego spotkania i całej galerii. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 19:48

przemyslaw - och...dziękuję :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 31.01.2015 19:44

Hmm: ciekawy gatunek...;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 19:42

przemyslaw - Dziękuję za podpowiedź. To z 36 z lewej, "to co wącha kwiatki "??? :) :) :)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 19:40

foto-jaro - Życzę powodzenia. Dla takich widoków warto się spocić. Miejsce piękne warte odwiedzenia.
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 19:38

mariusz4735 - wrócisz!!! ja tam wróciłam po 17 latach :) Bieszczady, jak każde góry wciągają.
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 31.01.2015 18:55

W Bieszczady - zawsze. Nr 32,36, (z prawej, to niebieskie), 37 - goryczka trojeściowa.
36 - z lewej? Nie znam...;)

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 31.01.2015 18:48

Pięknie!
Tego mi potrzeba. Mam nadzieję w lipcu przemierzać te szlaki i liczę na równie udane fotki i piękne widoki...
Pozdrawiam :)

mariusz4735 użytkownik mariusz4735(wpisów:180) dodano 31.01.2015 16:11

fajnie powspominać 16lat temu połoninę przemierzyłem po raz pierwszy... i niestety jak dotąd ostatni :/ mam nadzieję, ze jeszcze tam kiedyś wrócę pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 12:57

gregy - Jak to miło, że przedstawiona galeria przywołuje miłe wspomnienia :)
Dzięki, pozdrawiam.

gregy użytkownik gregy(wpisów:636) dodano 31.01.2015 12:29

ech, przypomniałem sobie wrześniowy pobyt w Biszczadach. Dzięki :-)

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 31.01.2015 11:44

Również dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 11:38

dziad_ek - Miło mi, że galeria przypadła do gustu. Dziękuję za wczorajsze granie. Dziś opisałam już wszystkie zdjecia.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 11:37

irena2005n - Góry lubi chyba każdy i dzięki temu mamy co oglądać w naszych galeriach.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 31.01.2015 11:35

lucy56 - To prawda, że gór nigdy dość. Wszystkie są piękne i każde z nich inne. To prawda, z miłości do gór się nie wyrasta.
Pozdrawiam serdecznie.

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 31.01.2015 11:22

Dziękuję za miłe wspomnienia. Fajna wycieczka, gratuluję. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 31.01.2015 10:56

pięknie....i też lubię góry i górskie wędrowanie...i pozdrawiam serdecznie...

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 31.01.2015 01:28

Ladnie pokazane Bieszczady,az milo pospominac. Widze tyle wspanialych fotek polskich gor I nie tylko, ze swoje moge w albumach przegladac. A tez zdeptalam nasze wszystkie. Z milosci do gor chyba sie nie wyrasta😊.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!