m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Dwa Szalone Ptaki postanowiły stanąć w szranki. Obserwowaliśmy je z ciekawością, wiedząc o jaką stawkę toczy się gra. Nadszedł okres lęgowy i nastąpił pokaz sił, mordobicie w najczystszej formie. Co prawda zauważyliśmy nieśmiałe zerknięcia do naszej ludzkiej dziupli, ale nie przypuszczaliśmy co się ulęgło w głowie Szalonego Ptaka, który wygrał przepychanki. Po wielu zerkaniach wysłał nam wyraźny sygnał, że ta lokalizacja i jemu przypadła do gustu i chętnie by się do nas wprowadził. Trochę w tym i naszej winy. Wysłaliśmy mu nieświadomie sygnał , że jest mile widziany, zostawiając otwarte okno i marynujące się żeberka w diabelskim sosie, które on uznał za zbyt atrakcyjne, aby się im opierać.
Gdyby jeszcze nie strzelił kupy na dywanie to pozwolilibyśmy mu na swobodne zwiedzanie naszego M4, ale w tej sytuacji jedyną opcją została dla niego Natychmiastowa Eksmisja zanim narobi więcej szkód. Po doprowadzeniu do porządków naszych kontaktów międzysąsiedzkich można było skupić się na kolejnej ekspedycji. Pogoda zapowiadała się wspaniale, 90% szans na odkryte Munroski nie pozostawiały innego wyboru jak wykorzystać szansę i zeksplorować ponownie Ben Nevis`a. Munros`y to szkocka nazwa gór wznoszących się powyżej 1000 stóp. Tzw. Munrobagging to bardzo rozpowszechniona dyscyplina na wyspie polegająca na wejściu na wszystkie Munrosy, których jest 282... Czas na wejście na Ben Nevisa należy wybrać ostrożnie- wierzchołek jest odkryty średnio raz na 10 dni. Widok na Mamores, góry sąsiadujące z benkiem. Ben Nevis był kiedyś częścią wielkiego wulkanu. Obecna wysokość góry wynosi 4406 stóp (1344m) zaś szeroki i kamienisty płaskowyż obejmuje około 100 akrów. To też jeszcze nie jest Ben Nevis.
Na zdjęciu Ben Nevis to ta góra znajdująca się nad tęczą i przykryta chmurami. Ogromna popularność Ben Nevisa zdecydowanie związana jest z jego statusem najwyższej góry Wielkiej Brytanii. Ogromne rzesze ludzi przybywają co roku na jego szczyt, niektórzy niespodziewanie żegnają się tu z życiem, zaś niektórych ostatnim życzeniem jest aby pozostać tu na zawsze i aby ich prochy zostały rozsypane na tej górze. Po małej drzemce Ben Nevis odsłonił swoje oblicze w całości. Jeżeli dla kogoś wejście na szczyt spacerowym tempem to za mało, to może wziąść udział w wbieganiu na górę (Ben Nevis Race). Jednak zawodnicy, którzy nie osiągną połowy drogi na szczyt w przeciągu 1 godziny są zawracani. Kilka podobnych restrykcji wiąże się z kilkoma innymi punktami, które należy osiągnąć w odpowiednim czasie. Mimo niezbyt szokujących rozmiarów góry należy podejść do wchodzenia z szacunkem i posiadać odpowiedni ekwipunek.
Ben Nevis w całej okazałości.
Nawet biegacze biorący udział w Ben Nevis Race, którzy przecież pokonują drogę w ekspresowym tempie, mają obowiązek posiadać ubranie wodoodporne, czapkę, rękawiczki i gwizdek. The Ben Nevis Race odbywa się corocznie w pierwszą sobotę września. Rekord?
1 hour 25 minut!
Jeśli to jeszcze jest niewystarczającym wyzwaniem, można wziąść udział w thriatlonie: 1.9m płynięcie przez jezioro, 90 km jazda na rowerze a dopiero potem wbieg (i zbieg) na Ben Nevisa. Po drodze niedaleko szczytu jakiś Brytyjczyk wyraził ochotę pogadać i z dumą w głosie zakomunikował, że wszedł z kolegami tak jak stoją, w krótkich spodenkach i w krótkim rękawku bez żadnych zapasów. Nie mam zdolności dyplomatycznych i wyparowałam, że to mało rozsądne i gdyby pogoda się załamała to by byli w tarapatach, a pogoda lubi się załamywać w górach, a w szkockich to już na mur beton. A poza tym nie chodzi tylko o wejście na benka i zejście. Ale o Arete, o czym będzie dalej. Poza tym Ben Nevis co roku zbiera swoje żniwo pomimo niewielkich rozmiarów. Turyści zazwyczaj wybierają wejście na szczyt tzw Pony Track, widoczną na zdjęciu, biegnącą w stronę jeziora. Ścieżka była wybudowna dla koni, które dowoziły zapasy żywności do hotelu i stacji meteorologicznej.
Scieżka biegnie kilkoma zygzakami do jeziora Lochan Meall an t-Suidhe (widoczne na poprzednim zdjęciu), które nazywane jest jeziorem w połowie drogi, co nie do końca jest prawdą, gdyż leży tylko na wysokości 570m. Pisząc o tej górze nie można nie wspomnieć o Mr. Wraggle.
Od 1 czerwca 1881 do 14 października 1882 Wraggle wspinał się na Ben Nevisa codziennie aby zebrać pomiary meteorologiczne. I nie było ani jednego dnia aby szkocka pogoda pomieszała mu szyki! Niezły gość!
Po drodze znajduje się kilka kopczyków szczególnie przydatnych w kiepskiej widoczności, chroniących od niespodziewanego lotu szybowego w przepaść. Dawniej funkcjonował tutaj czteropokojowy The Temperance Hotel oraz obserwatorium meteorologiczne. Na górze znajduje się także tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej. Na szczycie. Widok na CMD (w skrócie) Arete.
Przejście arete dostarcza niezapomnianych wrażeń i genialnych widoków.
Początkowy odcinek jest naprawdę powietrzny ale dalej jest już znacznie łatwiej. Zdjęcia szerokokątnym obiektywem nie oddają skali ostrości grzbietu. Na grzbiecie jest miejsca (aczkolwiek nie zawsze) na tyle aby dwie osoby mogły się wyminąć. Oczywiście biegnie także ścieżka nieco niżej dla uniknięcia ekspozycji. Z przełeczy Ben Nevis ukazuje drugą twarz-dziką,nieprzystępną i groźną. Pionowo opadające skały są zupełnie niewidoczne od „medialnej strony podejścia”. Z góry widok na panoramę Ring of Steall i resztę Mamores. Jedno z moich ulubionych miejsc w Szkocji z ogromnym potencjałem do łazikowania. Minęło około 400 mln lat kiedy Szkocją wstrząsnęła ostatnia erupcja wulkanu.
Ale pozostałości tej aktywności pozostały do dzisiaj.
Najwyższa góra Szkocji była kiedyś także ogromnym wulkanem. Do czasu jednej erupcji, kiedy to potężny wybuch doprowadził do jego samounicestwienia. Wszystko co teraz nazywamy Ben Nevisem jest zerodowaną resztką wulkanu zaś turyści wędrują jego kalderą. Po czarno-szarym Benku czas na pomarańczowy CMD. Różowy granit kontrastujący z szaro-czarnym kolorem andezytowych klifów Ben Nevisa. Jako, że Wielka Brytania to kraj indywidualistów to zdarzały się i niecodzienne wejścia na górę. W historii wejść zanotowano wniesienie pianina, łóżka, wejścia w samym bikini a także wykonanie tańca na rurze!
Zaiste Szkocja to kraj ogromnych możliwości. W pogodny dzień widok z najwyższej góry Wielkiej Brytanii potrafi rozciągać się na 190 km. Zaprawdę, jest to najlepszy punkt obserwacyjny i do tego usytuowany w Szkocji. Czego chcieć od życia więcej? No, może lepszej pogody, mniej kąśliwych midgy, mniejszego wyboru whisky, bo aż głowa boli gdy przychodzi wybrać napitek...Ech to polskie marudzenie. Dziękuję :-)

najbliższe galerie:

 
Panoramy Ben Nevis
1pix użytkownik zuch odległość 1 km 1pix
Szkocja - Loch Leven
1pix użytkownik herika odległość 9 km 1pix
SZKOCJA-Krótkie spotkanie
1pix użytkownik klavertjevier odległość 12 km 1pix
Szkocja, Dolina Glenfinnian i Glencoe,  Filmowe Plenery
1pix użytkownik sona_dora odległość 14 km 1pix
Scottish Highlands
1pix użytkownik lego odległość 17 km 1pix
Szkocja - Loch Nah-Achlaise
1pix użytkownik herika odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.03.2015 19:38

Pięknie .Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 14.02.2015 22:33

Dziekuje za mile slowa.
Z Ciebie za to obiezyswiat pelna geba, ja zas utknelam w tej krainie deszczowcow jak ten bratek na grzadce ;-)
Pozdrawiam!

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 14.02.2015 19:12

Twoje szkockie galerie przyciągają już od jakiegoś czasu moją uwagę. Pokazujesz cudowne widoczki, potrafisz uchwycić detale a wszystko dopełniasz świetną narracją. Uczta dla oka!
Dziękuję i pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 11.02.2015 19:26

baracuda77-dziekuje za wizyte! Milo mi, ze sie podobalo!

harmony-surowy krajobraz a potrafi oczarowac bardziej niz sloneczna Teneryfa!

Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzajacych!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 11.02.2015 19:24

tereza-dziekuje za wizyte. Szkocja sama sie reklamuje :-)

marcin1980-szlaki sa genialne, zdecydowanie!

przemyslaw-to jest niewatpliwie atut Szkocji. Czasem jest i ladna pogoda tutaj, ale wtedy zazwyczaj wieje ;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 09.02.2015 10:23

Wspaniałe widoki. Ależ ta Szkocja piękna i kusząca.
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 08.02.2015 19:15

Przepiękne widoki zaserwowałaś i wspaniałe wędrowanie:)))
Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5946) dodano 07.02.2015 18:04

Kocham Szkocję właśnie za takie widoki, pustkę, dojmującą ciszę przerywaną tylko beczeniem owiec gdzieś z oddali...:)
Żeby tylko nie padało tam tak często...;((

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1917) dodano 06.02.2015 14:08

świetne szlaki do wędrowania i widoki super.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 04.02.2015 16:36

Zachęcasz pięknymi galeriami do odwiedzenia Szkocji.Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.02.2015 11:59

dispar-cieszy mnie, że z takiego wybrednego Obieżyświata mogę czasami wydłubać kawałek miłego słowa ;-)

satan- Dzięki, benek nie jest ciężki do wejścia. Gorzej może być z zejściem jak ktoś nie ma kondycji ;-) Łącznie z Arete wyszło 13.50 h. To był naprawdę długi dzień...

Serdecznie pozdrawiam wszystkich odwiedzajacych!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.02.2015 11:58

michal1988- Dziękuję. Mój mąż też ma w tym swój wkład, ale gdybym zostawiła robienie zdjęć na wycieczkach tylko jemu to wrócilibysmy tylko z jednym lub dwoma...;-) Ot taka minimalistyczna natura bolszewicka :-)

magdalena- ale to właśnie ścieżka 33 była the best! Arete to pestka przy Liathach Ridge. Trzeba Cię przygotować, żebyś nie oglądała galerii z tego miejsca z zamkniętymi oczami ;-)

rozmusiaki-Dziękuję. Wy z kolei macie takie tempo ładowania nowych galerii, że nie nadążam za Wami! :-)
bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.02.2015 11:46

Dziekuję wszystkim za komentarze, tym bardziej, że miałam obiekcje czy wrzucać Ben Nevisa czy nie na galerię. Kręciłam trochę nosem na zdjęcia, bo robione na chybcika, ale cieszę się, że się podoba.

bartekplk- czy masz na myśli West Highland Way? Wspaniała trasa, tylko szkoda, że Glen Coe mija lekko bokiem.

skuza- dzięki Twoim galeriom ja także mogę popatrzeć na miejsca, o których na razie mogę tylko pomarzyć!

podrozninka-Szkocja chwyta za serce! Pomimo pobytu znacznie lepszej pogody na Teneryfie nadal preferuję wietrzną i humorzastą Szkocję.

surykatka- a czemu miało by Ci nie być dane? Mądra księga mówi "proście a będzie wam dane" ;-)


lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2772) dodano 04.02.2015 07:30

Na szlaki z Toba wspaniale jest sie zabrac,widoki piekne i dookola gory...

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 03.02.2015 22:39

Wzorcowa galeria Bratku.
Piękne zdjęcia z ciekawego miejsca, na dodatek w towarzystwie uroczej przewodniczki.
Mocno się podobało.
Pozdrawiam serdecznie:)

satan użytkownik satan(wpisów:3075) dodano 03.02.2015 20:01

Góry na Wyspach mają niezaprzeczalny urok. Do tego pogoda i robi się piękne wejście. Gratuluję Ben Nevisa ;-)


Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4450) dodano 03.02.2015 19:26

Wielka przyjemność z oglądania :)))
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 03.02.2015 19:18

Piękne górki. Na ścieżkę z 22 się piszę, ale na tę z 33 w żadnym wypadku.
Pozdrawiam:-)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 03.02.2015 18:16

Cudownie przedstawiasz Szkocje :)

Pozdrawiam
Michal

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 03.02.2015 17:34

Och, jak się pięknie z Tobą wędrowało! Urok szkockich gór przyciąga jak magnes. Może kiedyś będzie mi jeszcze dane...
Pozdrawiam :)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 03.02.2015 10:49

Fajne widoczki pokazałaś. Podoba mi się Szkocja. Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.02.2015 10:40

Kilka razy dostawałam ciarek na skórze patrząc na te dzikie i surowe widoki,bo na moje warunki fizyczne to za stromo i za wysoko....z Twoja pomocą dałam rade tam dotrzeć:)Dziękuję:)
Pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.02.2015 09:36

ładna góra, kiedyś też miałem w planie, ale po kilku dniach drogi z Glasgow do Fort William tak sobie stopy rozwaliłem, ze dwa dni na campingu w FW leżałem spoglądając tylko na te górkę z dołu.
pozdr.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.02.2015 09:31

Bratek, broda, wprawdzie tylko wirtualna, ale mnie przed nimi chroni ;-)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 03.02.2015 09:25

Twoje widoki pipol też zacne :-)

andred- bardzo proszę. A żadnego ukąszenia midge`a nie poczułeś? Hm...muszę się bardziej postarać!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5755) dodano 03.02.2015 09:04

Teraz obejrzałam , wieczorem przeczytam dokładnie, już same widoczki zasługuja na 10. Piekna jest Szkocja:)) POzdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.02.2015 08:35

Szkocja to chyba najsilniejszy z narkotyków, bo jeszcze nie użyłem (nie byłem), a już jestem uzależniony ;-)
Bratek, świetne te Twoje wędrowania, opowieści i zdjęcia ze Szkocji. Przeglądając Twoją galerię odczułem trochę strachu, że spadnę i dokonam tam żywota, poczułem trochę chłodu i wiatru, ale poczułem tez dużą przyjemność....taką jak w czasie wędrówki po pięknych górach.
Dzięki za takie przeżycia :-)
Pozdrawiam,
andred

pipol użytkownik pipol(wpisów:8847) dodano 02.02.2015 23:51

zacne widoki :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 02.02.2015 23:48

Dzięki chłopaki za miłe komentarze.
Tak, Szkocja jest jak narkotyk. Ale takiego narkotyku życzę każdemu :-)
Pozdrawiam!

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 02.02.2015 23:43

Góry przekozackie. Chciałbym tam kiedyś trafić, niekoniecznie jako "proszek" :) A ten cały Ben Nevis rzeczywiście ma dwie różne twarze. I na zdjęciach wygląda na więcej niż na te 1344m. To pewnie przez te strome zbocza. Dobre foty, podoba mi się tu u Ciebie. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 02.02.2015 23:42

Cudne góry zapodałaś ..., krajobrazy rewelka, sam chętnie bym się tam wybrał ..., normalnie zazdraszczam Ci tej Szkocji:)))
Pozdrówki:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!