m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Sumatra to szósta największa wyspa na świecie. Najbardziej dzika i zielona ze wszystkich wysp indonezyjskich. I najmniej uczęszczana przez turystów. Wyspa pokryta jest w wiekszości tropikalnymi lasami. Widoki które nam towarzyszyły podczas drogi do Bukit Lawang zdecydowanie to potwierdzały. Jest to miejsce dla miłośników dzikiej przyrody. Na Sumatrze byliśmy w porze deszczowej, więc deszcz nam towarzyszył podczas całego naszego pobytu. Dzieki temu zieleń była jakby jeszcze bardziej soczysta. Najwyższy jednak czas zacząć opowieść o najbardziej fascynującym przedstawicielu naczelnych, jakim jest orangutan. A jest o czym opowiadac:)
Aby zobaczyć orangutana w naturalnym srodowisku trzeba wybrać się do dusznej dżungli. Nasza wędrówka trwała kilka godzin. Towarzyszył nam miejscowy przewodnik, który wiedział, gdzie w danym momencie można liczyć na spotkanie z małpami. Dla przypomnienia - orangutany można jedynie spotkać w dwóch miejscach na Ziemi. Jednym z tych miejsc sa deszczowe lasy Sumatry a drugim Borneo. Są małpami nadrzewnymi, spędzającymi na drzewach niemal całe życie, poruszając sie między koronami.  Prowadzą dzienny tryb życia, w nocy przesypiają około 12 godzin. Karykaturalnie długie i wąskie ramiona oraz niezwykle chwytne palce rąk i nóg pozwalają im na wykonywanie niewiarygodnych akrobacji. Ręce są bardzo podobnie zbudowane jak u człowieka. Dłoń składa sie z czterech palców i kciuka. Tak samo wygladają stopy.To tak jakby miały dwie pary rak. Moga chwytać się czterema kończynami.
A jak wyglada ich rozkład dnia ? Rano to czas który przeznaczają na jedzenie, popołudnie na relaks a wieczór to czas na przemieszczanie się w poszukiwaniu miejsca do spania. Orangutan każdej nocy buduje sobie nowe gniazdo. Niszczy przy tym kilkadziesiąt kilogramów gałęzi. Jest największym na świecie zwierzęciem nadrzewnym. Co jedzą ? Własciwie wszystko, ale z przewagą roślin i owoców. Orangutany , które spotkalismy,  sa przyzwyczajone do ludzi . Swoich opiekunów znają bardzo dobrze. Moga zawsze liczyć na coś smacznego. Ten moment był szczególnie emocjonujacy. Bliskość z dziką małpą na wyciągniecie ręki wywołuje ogromne emocje. Mogłam popatrzeć w jej dzikie, choć niebywale sympatyczne i mądre oczy.
 Sposób, w jaki spoglądała na mnie zapamiętam na zawsze. Orangutany to samotniki. Najsilniejsze więzi wystepują miedzy samicami. Orangutanice sa bardzo troskliwymi matkami. Opiekuja sie swoimi małymi przez 8 lat. To jak na małpy bardzo długo. Ojciec nie ogrywa powazniejszej roli w wychowaniu potomstwa- taki tata na odległość. Z reguły samica rodzi jednego malucha . Noworodek jest zupełnie bezbronny. Bez matki nie przeżyje nawet kilku godzin.
 Orangutany mają więc długie i piekne dzieciństwo. Mały orangutanek rodzi się niemal bezwłosy. Ma jasną skórę, wielką głowę, oczy jak guziczki u pluszowego misia. Małe orangutanki sa przeurocze. Mozna na nie patrzec bez końca. Na pewno słyszeliscie o inteligencji tych małp. W latach 90- tych odkryto, ze potrafią posługiwac sie narzędziami podczas zdobywania pożywienia, np. przy pomocy patyków wyjmuje miód z uli ukrytych w pęknięciach drzew. To chodząca inteligencja wśród naczelnych, która wykazuje niezwykłe, jak na zwierzęta, ludzkie odruchy.
Patrząc na te małpy łatwiej nam jest uzmysłowic sobie skąd jesteśmy. Może to za sprawą  ich przyjaznego i łagodnego nastawienie do człowieka, a może tak pięknie okazywanej  opiekuńczości ? A teraz chce Wam pokazać jak wyglada wioska Bukit Lawang. . Jest malowniczo położona , szczelnie opleciona przez dżunglę . Usytuowana nad brzegami rzeki Bohorok. Rozkołysane mosty w sposób malowniczy łączą oba jej brzegi Ludzie tu żyją jak u Pana Boga za piecem.
Biednie ale spokojnie. W wiekszości żyją z turystyki. I z orangutanów. W wiosce jest kilka sklepików, kilka knajpek, kilka hotelików . Mieszkańcy wioski są przyjaznie nastawieni do obcych . Zresztą cała Sumatra jest taka. Nie jest jeszcze zepsuta masową turystyką.
Porównujac ją z innymi indonezyjskimi wyspami , chociazby z Bali czy Jawą, jest to oaza spokoju i głeboka prowincja. Na koniec chcę poruszyć temat oleju palmowego. Zapytacie co olej palmowy ma wspólnego z orangutanami. Otóz ma i to bardzo duży.  Na Sumatrze i Borneo prowadzona jest masowa wycinka lasów deszczowych pod plantacje palm olejowych. To najczęściej używany olej roślinny świata. Wykorzystywany jest do produkcji smarów, świec, kosmetyków, mydła, a także margaryny .To duża kasa. Tropikalne lasy deszczowe to ostatnie na ziemi miejsce występowania orangutanów. Wycinka lasów jest jednym z głównych powodów drastycznego spadku liczebności tych zwierząt w ostatnich latach. Najlepiej zobrazuja to dane: co godzinę niszczona jest powierzchnia lasu deszczowego odpowiadająca wielkością około 300 boisk do piłki nożnej. Aby zasadzić olejowce, należy kompletnie oczyścić teren, co najczęściej czyni się poprzez podłożenie ognia. Płoną nie tylko lasy deszczowe, będące domem wielu zwierząt, a także same zwierzęta.
 Jeśli obecne tempo produkcji oleju palmowego utrzyma się, to do 2022 roku 98% lasów na Sumatrze i Bornego zostanie zniszczonych. Co wtedy stanie się z orangutanami... można sobie wyobrazić. Co stanie się z nami? Mam nadzieje, że czlowiek okaże się litosciwy dla samego siebie i dla tych wyjatkowych  małp. Dziekuję:)

najbliższe galerie:

 
Świątynia Kek Lok Si - Penang
1pix użytkownik muczacza odległość 313 km 1pix
Penang/Pinang
1pix użytkownik darmoch odległość 322 km 1pix
Penang - Georgetown
1pix użytkownik muczacza odległość 323 km 1pix
PENANG
1pix użytkownik bartekplk odległość 325 km 1pix
Koh Lipe - Tajskie Malediwy
1pix użytkownik waldoxford27 odległość 333 km 1pix
Kuala Lumpur
1pix użytkownik sebastian odległość 369 km 1pix

komentarze do galerii (35):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.02.2017 15:08

olazim , rozmusiaki dziekuję Wam i pozdrowienia ślę z nie mniej zagrożonego południa Polski. Podobnie jak na Sumatrze oreangutany , tak w Polsce gartunek ludzki zagrozony. Smog nie odpuszcza. Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 05.02.2017 13:14

No tak,w pogoni za kasą można przyćmić zdrowy rozsądek i raczej obawiam się,że do 2022 roku spełni się raczej czarny scenariusz ;(
Ale życzę sobie,abym się mylił .
Życzę sobie również,aby ta ciekawa prezentacja doprowadziła mnie osobiście przed 2022 na Sumatrę :)
Super Ula !
Pozdrawiam i gratuluję !

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 03.02.2017 13:52

Nie było mnie trochę więc nie widziałam tej galerii-jest bardzo ciekawa i piękna,co prawda nigdy tam nie będę ale trochę już oglądałam w programach TV o orangutanach i o ich losie-przykry to temat ale dobrze że się o tym mówi i pokazuje-jeszcze raz dzięki za super galerię-pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 02.02.2017 09:34

Jeszcze raz wszystkim dziekuję:)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 01.02.2017 19:40

Ula, GRATULUJĘ !!!!! ;)))))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 01.02.2017 19:07

GRATULACJE ;)))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 31.01.2017 14:13

Gratuluję!...:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.01.2017 21:12

Dobry wieczór podrózninko:)
Mądre i przenikliwe sa ich spojrzenia.
Powiadasz , że galeria z przesłaniem...
Czasem trzeba cos madrego napisać. My ludzie pędzimy i nie zastanawiamy sie co bedzie za 100 lat.
Dzieki za dobre słowo:))) I rzecz jasna za ocenke, hahah:)
Pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 30.01.2017 20:17

Dobry wieczór!
1. O, kolejna świetna galeria!
2. Ta jest z konkretnym przesłaniem, więc tym bardziej cenna i warto ją wziąć sobie do serca...
3. Mają "mądre" spojrzenia. I jakieś takie przenikliwe. Jakby umiały odgadnąć, kto dobry a kto nie...
O zdjęciach nie ma co pisać, bo to tradycyjnie Himalaje. To tyle. Hej! :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.01.2017 17:31

saturnie, nie musiałam włazić wysoko, one zlałzy do nas , siedziały na gałęziach na prawie na wysokości oczu.
Były bardzo blisko. I własnie ta bliskośc była taka emocjonujaca.
Dziekuję za opinie, za wizytę, pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.01.2017 17:12

pawellerze, jak kazde dziecko , słodki był:)
Dzieki i pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.01.2017 17:11

tamo, olej palmowy jest bardzo niezdrowy. Może zawierać aż 45% nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zagrażać naszemu organizmowi i prowadzić do otyłości i cukrzycy typu II, a nawet powodować raka. Niestety to najczęściej używany olej roślinny świata. Wykorzystywany jest do produkcji smarów, świec, kosmetyków, mydła, a także margaryny itd. Czasem nawet nie wiemy a go jemy.
MIło, ze zajrzałas:) Dziekuje i pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 30.01.2017 17:06

Gratulejszyn:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.01.2017 17:04

Przemku, przede wszystkim ciesze się , ze udało Ci się wyjechac z tunelu:)))
Ciesze sie , ze zainteresowałam Cie galeria, ze zdjecia tych rudasów się spodobały.
NIgdy bym nie przypuszczała, ze małpy potrafia tak człowieka zafascynować. Ogladałam zjecia, czytałam artukuły o nich, ogladałam filmy, ale spotkanie z nimi tak oko w oko jest tak ogromnym przezyciem , że trudno to opisać. Wszysto inne co potem ogladałam na Sumatrze zbladło.
Sa niebywale człowiecze .Ich spojrzeń sie nie zapomina. Juz tu komus odpisywałam , ze jest jeszcze jedna małpa, która by mnie zainteresowała. To goryl. Ale to zupełnie inna bajka . Boje się Afryki i jej zagrozeń.
Dziekuje i pozdrawiam:))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 30.01.2017 08:24

Gratuluję:-)

saturn użytkownik saturn(wpisów:18) dodano 29.01.2017 22:46

Cha, cha - buzia się uśmiecha na widok tej nieskażonej przyrody.
Fiu, fiu - gwizd podziwu. Gdzie tam wlazłaś tak wysoko?
Ach, och - chwilka zamyślenia (na więcej mnie dzisiaj nie stać) patrząc w te ufne, troszkę nieobecne oczy.
Wyrazy podziwu.
Pa

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 29.01.2017 21:45

Ten najmniejszy najfajniejszy ..., beztroski i pełen chęci do zabawy ..., fajnie się ogląda, a chwila tam musi być niezapomniana ..., pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.01.2017 20:47

Zdjęcia 16 i 17 takie wymowne. Piękne rudzielce w niesamowitych ujęciach.
Ja mogę sobie darować ten olej palmowy, i tak podobno niezdrowy.
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 29.01.2017 18:39

Witaj Ula!
Dopiero dziś spieszę z komentarzem - wyjechałem w końcu z tunelu...;)
Kilka refleksji: zdjęcia orangutanów niesamowite. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek widział lepsze. Ale nie o samych zdjęciach: przy tej prezentacji uświadomiłem sobie, że nigdy nie mówiłem o orangutanach, jako o... małpach. Każda inna, poza gorylem - tak, małpa. Ale goryl, to Goryl, a orangutan, to Orangutan. Zawsze też w zetknięciu z nimi czułem się trochę dziwnie: dziwnie w sensie - co one , patrząc na mnie, myślą o mnie? Bo że myślą - nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości. To jakby już nawet nie kuzyni, a bracia i siostry prawie. Strach pomyśleć, co się stanie, gdy padnie ostatni hektar dżungli, ich naturalnego siedliska. To przecież tak, jakby ktoś nas powyrzucał z naszych domów.
I na koniec: gdybym wybierał się do Indonezji, mając wybór, na pewno nie byłaby to ani Jawa czy Bali, lecz właśnie Sumatra lub Borneo i moje niegdysiejsze marzenie - Irian/Nowa Gwinea...
Gratuluję niezwykłej prezentacji i serdecznie pozdrawiam!...:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 29.01.2017 13:26

Bardzo dziekuje za tak liczne odwiedzenie mojej galerii:)) A teraz po kolei:
- CHARLIE, nie stosujesz, to swietnie, jak tez staram sie nie uzywac.o starszne swiństwo. Trzeba jednak czytać etykiety , bo przetworzone produkty,np czekalada , ciasteczka ,słodycze, srodki kosmetyczne itd.zawieraja własnie ten olej. Jest praktycznie wszedzie. Syrop glukozowo-fruktozowy olej palmowy zawojowały swiat, powudują wiele chorób , trzeba się więc wystrzegac tej mega niezdrowej PARY. Dziekuje i pozdrawiam:)
- ŚNIEŻKO, trafne spostrzezenie, pozdrawiam:)
- IROLKU , miło Cie było widziec u mnie:)
- MARKPOL, zazdroszcze, małpy sa wyjatkowe, a przroda na BOrneo na pewno Cie zachwyci:)
- MAGDALENO, zgadzam się przeuroczy, to była samica.
- MABRO, jest czeo załować, ja dla nich tam eciałam, reszta to był tylko dodatek. Dziekuje:)
- ANDREDZIE, witam Cie w moich skromnych progach. Człowiek nie zatrzyma sie , jestesmy pazerni, pieniadze rządza światem . Kiedys to wszysko sie zawali, ale ja juz tego nie zobacze, pozdrawiam:)
- MARTYNO, Wam moze jeszcze długo ta lista rosnąć, mnie też rosnie , ale dystans skrarca mi się coraz bardziej. pozdrawiam:)
- SONA_DORA, wielkie dzięki, kłaniam sie:))
- ACHERNARZE, dziekuje i ciesze się :)
- LUCY , jest wiele przykładów na wyniszczanie naszej planety, to tylko jeden z wielu. Pozdrawiam i dziekuje za przybycie i zainteresowanie się tematem:)
- VOYAGER, niegdy nie wiadomo, Indonezja daleko, ale TY przeciez na Bali byłeś, cenowo Sumatra jest bardzo przystepna.Ja tak miałam z Japonia, nie chciałam i nie planowałam, ale gdy tam dotarłam , moim zachwytom nie było końca:)
- NOLA, ja uwazam te malpy za wyjatkowe . Mam jeszcze jedno małpie marzenie. Chciałabym bardzo spotkac sie z gorylami. Miło, ze wpadłas,pozdrawiam:)
- KONICZYNKO, wiem , że Cie juz nie ma , wyfrunełas na Hawaje,zycze cudownych wakacji:) Apetyt rosnie w miare jedzenia. Świat jest diabelnie piekny:) Pozdrawiam:)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 27.01.2017 21:27

Jak zwykle u Ciebie portrety niezwykle piękne :) podobnie jak miejsce i ogólne przesłanie galerii :) Pozdrawiam

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 27.01.2017 21:19

Ula,

Ja mam podobnie jak Koniczynka, moja podróżnicza lista ciągle rośnie ... i jak to ogarnąć ? Bardzo Ci zazdroszczę tego miejsca... może i ja kiedyś tam dotrę ;) orangutany bardzo fotogeniczne, pięknie Ci pozowały. Pozdrawiam, M.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 27.01.2017 00:01

Szkoda, że nie mamy tak jak orangutany przeciwstawnego kciuka na stopach......dużo łatwiej chodziłoby nam się po drzewach, a może dzięki temu, że nie mamy zeszliśmy kiedyś z drzew i jesteśmy tu gdzie jesteśmy....ewolucyjnie oczywiście.
Bardzo lubię oglądać orangutany i przeraża mnie wizja którą roztoczyłaś na 2022 rok. Może ludzie w końcu się obudzą, oby nie za późno jak to często bywa.
Kordula, nie chcę się powtarzać pod Twoimi galeriami, ale jak zwykle bardzo ciekawa prezentacja okraszona pięknymi zdjęciami.
Takie galerie zostawiam sobie zawsze na deser :-)
Pozdrawiam serdecznie,
andred

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 26.01.2017 22:18

Wspaniałe portrety i piękna opowieść.
Byłam na Sumatrze w ubiegłym roku i widziałam orangutany w Parku Narodowym Leuser. Nie miałam jednak z nimi bliskiego kontaktu - były wysoko wśród drzew a na dole kłębiła się spora grupa turystów chcących zrobić sobie selfie z małpiszonem ... Może dlatego orangutany nie wywarły na mnie takiego wrażenia jak na Tobie. Teraz żałuję, że nie potrzymałam orangutaniej ręki i nie spojrzałam im głęboko w oczy. Nie mam też takich cudownych zdjęć więc tym chętniej obejrzałam Twoją galerię.
Pozdrawiam serdecznie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 26.01.2017 21:57

Ten z 26 jest przeuroczy! Wspaniałe spotkanie z niesamowitymi zwierzętami.
Pozdrawiam:-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 26.01.2017 21:56

Ja lecę na Borneo w marcu by zobaczyć orangutany w naturze.Co prawda miałem już okazję w Tajlandii przytulić się do orangutana ale to nie to samo,co zobaczyć je w naturze na wolności.
Gratuluję spotkania z orangutanami ,szkoda tylko,że człowiek tak niszczy ten świat.
Pozdrawiam

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 26.01.2017 19:41

Cudna galeria ... strasznie mnie ciagnie w te tereny ;)))
POZDRAWIAM

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 26.01.2017 18:48

Świetna galeria. 17 mocna - jakby inspirowana Michałem Aniołem:)
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 26.01.2017 15:58

Po pierwsze, niniejszym deklaruję, że nie używam w celach kuchennych oleju palmowego. Czy w kosmetycznych - muszę sprawdzić. Mam nadzieję, że nie.
Po drugie, przypuszczam że wiem jak czułaś się, dotykając dłoń orangutana. Może to nie to samo, ale mnie coś mocno chwyciło za serce, jak dotknęłam nasze najstarsze polskie drzewo, ponad 1200-letniego Cisa Henrykowskiego. Takie momenty pozostają w pamięci na całe życie.
Po trzecie, słyszałaś już to miliony razy, ale ja powtórzę - jesteś mistrzynią portretów :-) Ludzkich czy orang-utan'owych :-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 26.01.2017 15:43

Pewnie tam nie trafię, więc fajnie, że mogłem "spojrzeć" na to miejsce dzięki Twojej galerii... Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 26.01.2017 15:02

Dziekuje , lucy, voyager, nola, klavertjevier za poswięcony czas. Ciesze sie , ze mogłam Was zainteresować tym tematem i tym miejscem:)) Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.01.2017 13:18

Uroczy zwierzyniec! Bezcenne są takie chwile.
Ula, u Ciebie nie ma różnicy czy portretujesz ludzi czy zwierzęta, zawsze robisz to po mistrzowsku.
Borneo czy Sumatra też mi się marzy, ale jak to wszystko ogarnąć bo tych marzeń podróżniczych wciąż przybywa.
Miejmy nadzieję, że zdążę, bo nieskażona dzika natura ginie zbyt szybko na naszych oczach.
Serdeczności przesyłam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 26.01.2017 12:24

Zazdroszczę Ci Ula tego spotkania:) Piękne to i mądre zwierzaki, miejmy nadzieję, że jednak będą miały gdzie mieszkać i ludzie się w porę opamiętają... Dzieciaki jak zawsze sympatyczne:) pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.01.2017 11:48

Ja też tak raczej nie dotrę i nawet nie planowałem nigdy. Dobrze, że możemy tu sobie obejrzeć gotowca.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 26.01.2017 11:44

Dla mnie egzotyka,którą podajesz jak na tacy swoją relacją i fotkami.Do wielu miejsc nie dojadę, nie dolecę ale z przyjemnością pooglądam.
Żal, że człowiek ingeruje bez opamiętania często tam gdzie nie powinien.A te małpy sympatyczne jak środowisko, w którym żyją.Śliczny "czupur "na 21😊.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!