m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
New Delhi - niegdyś było to miasto Imperium Brytyjskiego, zbudowane przez Anglików jako nowa stolica kraju, z rozległymi parkami i szerokimi alejami. Znajdują się tu wszystkie budynki rządowe i ambasady.
Architekt sir Edwin Lutyens stworzył jedno z ważniejszych swych dzieł w Delhi - Rajpath (Drogę Królewską). Początek od strony zachodniej  - Rashtrapati Bhavan, obecnie pałac prezydencki, wybudowany pierwotnie jako siedziba wicekróla ... koniec od strony wschodniej, zamknięty przez India Gate (Bramę Indii). 

Po obu stronach pałacu stoją dwa ogromne budynki ministerialne. Wszystkie trzy budowle znajdują się na małym wzniesieniu zwanym Raisina Hill.
India Gate - Brama Indii Świątynia Lotosu (Bahai Temple) 
Świątynia bahaistyczna zbudowana w latach 1980 -1986 według projektu zamieszkałego w Kanadzie architekta irańskiego pochodzenia Fariborza Sahby. Uważa się, że architektura Świątyni w wielu elementach nawiązuje do Taj Mahal .Położona w rozległych ogrodach świątynia wysokości około 40 metrów, której wygląd zainspirowany jest kwiatem lotosu, składa się z 27 płatków i może pomieścić 2 500 osób. Od momentu otwarcia w 1986 została odwiedzona przez ponad 50 milionów osób.
Przepiękny, zadbany skwer otacza Świątynię ze wszystkich stron. Wypielęgnowane i kolorowe alejki, bardzo kontrastują z szarością i brudem indyjskiej ulicy. Główna aleja prowadząca do wrót Świątyni Qutab Minar

Muzułmański kompleks z XIII wieku z 72 metrową wieżą, która jest najwyższym na świecie ceglanym minaretem. Stanowi on mieszankę architektury muzułmańskiej i hinduskiej. Zabytek ten wybudowano w miejscu indyjskiej świątyni i był pierwszym, który dane nam było podziwiać.  Pozostałością po starożytnych świątyniach hinduskich jest Iron Pillar, wybudowany ok. 1600 lat temu. Żelazny słup został zrobiony z takiej mieszanki składników, że do dzisiaj nie ma na nim rdzy. Do tej pory naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jak w IV wieku naszej ery ówcześni hutnicy mogli uzyskać takiej jakości żelazo.
Mauzoleum Humajuna zbudowano w połowie XVI w. na polecenie Hadżi Begam, pochodzącej z Persji starszej żony drugiego mogolskiego cesarza - Humajuna.
Wysokie arkady dodające lekkości przysadzistej budowli, kopuła oraz wykwintne ogrody są pięknym przykładem wczesnego stylu architektury mogolskiej. Te elementy architektoniczne ewoluowały przez lata, by osiągnąć doskonałość w Taj  Mahalu znajdującym się w Agrze. Z tego też powodu, mauzoleum Humajuna wzbudza bardzo duże zainteresowanie W obrębie kompleksu, w budowli z czerwono-białego piaskowca i żółto-czarnego marmuru, spoczywa także żona cesarza. Jama Masjid (Meczet Piątkowy)
Wielki Meczet jest ostatnią kosztowną budowlą, o jaką pokusił się Szach Dżahan. Budowę rozpoczęto w 1644 r., a w roku 1658 prace nad największym meczetem w całych Indiach zostały zakończone. Obiekt ma trzy wielkie bramy, cztery narożne wieże i dwa 40-metrowej wysokości minarety, zbudowane z czerwonego piaskowca i białego marmuru w formie na przemian ułożonych barwnych, pionowych pasów. Szerokie schody wiodą do imponujących bram. Wschodnia brama była niegdyś przeznaczona wyłącznie dla władcy. Dziś otwiera się ją w piątki i podczas świąt muzułmańskich.
Fort Delhi jest również znany jako Lal Qil'ah lub Lal Qila, co znaczy Czerwony Fort. Był on pałacem w nowej stolicy Szacha Dżachana - znajdował się w jednym z siedmiu starożytnych miast Delhi - Shahjahanabadzie. Szach przeniósł stolicę z Agry, aby podnieść wagę swojej władzy i po to, by mieć okazję wprowadzić w życie swoje pomysły na wielkie budowle. Czerwony Fort znajduje się we wschodniej części Shahjahanabadu. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian tej budowli. Mur ma długość 2.5 km, a jego wysokość waha się w granicach 16m przy rzece, do 33m w stronę miasta. Fort leży wzdłuż rzeki Jamuny, która pełniła rolę fosy - teraz koryto rzeki znajduje się 1km od fortu. Mur z północno-wschodniej części postawił już w 1546 roku Islam Szah Sur. Budowę fortu rozpoczęto w 1638 roku i skończono w 1648. RadżGhat - miejsce kremacji Mohandasa Karamchanda Gandhiego nazywanego mahatmą co znaczy „wielka dusza”  w parku nad rzeką Jamuną Nieopodal Świątyni Sikhów znajduje się jedyny kościół katolicki w Delhi.
Jest z nami zawsze i wszędzie ... Świątynia Lakszmi - Delhi.
Współczesna świątynia, utrzymana w stylu orisańskim, zbudowana w 1938 r. ku czci Lakszmi, bogini dobrobytu i błogosławieństw losu. Od nazwiska jej fundatora, przemysłowca B.D. Birliego, powszechnie zwana jest Birla Mandir. Przepiękna architektonicznie budowla, obezwładnia swoim pięknem i majestatem.

najbliższe galerie:

 
Delhi - krótko ale zawsze coś
1pix użytkownik shadowrunner odległość 1 km 1pix
INDIE-Delhi III
1pix użytkownik irolek odległość 1 km 1pix
Delhi
1pix użytkownik muztaghata odległość 2 km 1pix
Delhi
1pix użytkownik docenci odległość 3 km 1pix
Indie raz jeszcze 05 - New Delhi z ukrytą perłą
1pix użytkownik raul odległość 3 km 1pix
New Delhi
1pix użytkownik nnia odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 29.11.2010 22:51

Witaj. Otworzyłam Twoja galerię, żeby poznać Twoje zdanie na temat Indii, i wiesz CIESZĘ się!!! Niedługo będziesz obchodzić 3-cią roczncę. Gratuluję i pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 13.12.2009 14:24

Bardzo mi miło Deszcz - dziękuję.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.12.2009 20:37

Pozwoliłem sobie, SIEBIE zaliczyć do tych, którym dziękujesz. I tak od siebie, bez reprezentacji, podziekować Tobie, że jesteś .., już dwa lata na OŚ.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 11.12.2009 00:01

Tak Cameron - to moja pierwsza galeria na tym portalu. Jeszcze kilka chwil i będą dwa lata mojego uczestnictwa w "obieżyświatowej" społeczności :)
To bardzo miłe dla mnie uczestnictwo. Poznałem wielu wspaniałych pasjonatów podróży, fotografii i filmu. Wiele się od nich nauczyłem, jeszcze więcej dowiedziałem, zwiedziłem kawał świata i odbyłem niezliczoną ilość wirtualnych podróży do miejsc, które zawsze chciałem poznać i zobaczyć.
To bardzo cenna dla mnie obecność z Wami, mimo że tak wirtualna, pozostaje prawie "rzeczywistym" uczestnictwem w doświadczeniach i przeżyciach wielu z Was.

Musiałem Cameron, poprzedzić zasadniczą odpowiedź tym krótkim podsumowaniem, ponieważ za sprawą Twojego komentarza, wróciłem znów do Delhi, do pierwszych galerii, komentarzy, dyskusji ... i wszystko jakby się przypomniało :)
A teraz wracamy do sedna sprawy ...
Jesteś Cameron bardzo miła i uprzejma, mając tylko jedną małą uwagę :) ... to chyba z racji tej drugiej rocznicy - dziękuję bardzo.
Ja mam do tej galerii 26 uwag i one wcale nie są małe ... ale to pierwsza moja galeria i niech zostanie jaka jest. Dzisiaj moje spojrzenie na fotografię jest nieco inne,
bardziej samokrytyczne ... ale nie zmieniło sie jedno - wszystko co zdecyduję się publicznie zaprezentować, robie najlepiej jak potrafię ... i tak będzie nadal.

Przy tej małej wirtualnej rocznicy, chciałbym podziekować Tobie Cameron i Wam wszystkim, za te niezliczone wycieczki i podróże, wspaniałe relacje, ogrom przekazanej wiedzy ... za wszystkie uwagi, komentarze, krytykę, reprymendę i wszystko to ... dzieki czemu tak chętnie i z przyjemnością odwidzam to miejsce :)
Pozdrawiam serdecznie.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 10.12.2009 22:19

Z komentarzy poniżej wnioskuję, że to Twoja pierwsza galeria na O.Ś. Udany debiut;-) A moje ostatnie zainteresowanie tym krajem jest skutecznie podsycane przez takie właśnie galerie. Jedna mała uwaga - fotka 15 jest niewyraźna. Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2064) dodano 19.12.2007 22:05

Też Cię witam i czekam na galerię z Agry, Kajuraho i Varanasi.
Tej z Delhi chyba też jeszcze nie skończyłeś.
Galerie "wrzucaj" jednak w całości.
"Kilkaset zdjęć" wcale nie brzmi zachęcająco.
Chyba że będzie to niemal cały Świat.
Żałuję że swoich zdjęć z Indii i Nepalu nie potrafię tu pokazać.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 19.12.2007 20:34

raul - witamy w gronie galerników.
Udany debiut.
hejka!

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 19.12.2007 19:31

Raul!-Nadal ładnie, postaram się być cirpliwa, mam nadzieję, że warto. Hejka!!!

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 19.12.2007 18:57

Powolutku ... to będzie kilkaset fotek, jak tylko czas pozwoli. Dzisiaj tylko takie zapoznanie z portalem.
Pozdrawiam

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 19.12.2007 18:49

Ładnie ale dlaczego tak mało...?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!