m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kuba to największa wyspa na Morzu Karaibskim i jedna z największych wysp na świecie. Jest długa i wąska, swym kształtem przypomina krokodyla. Ma 1200 km długości, pod wzgl. krajobrazowym jest bardzo zróżnicowana. Są tu zarówno żyzne równiny jak i góry ( najwyższy szczyt 1974 m n.p.m.), jaskinie z jeziorkami, liczne rzeki, wodospady, bujna przyroda. 
Kiedy w 1898 roku na wyspie powstało niepodległe państwo, wszystko zmierzało w dobrym kierunku. Niestety, Batista przesadził ze swoją dyktaturą,. Po rewolucji w 1959 został odsunięty od władzy i to stało się początkiem powolnego upadania kraju. 
W szczycie prohibicji miasto stało się mekką dla Amerykanów poszukujących w niej słońca i wszelkiego rodzaju rozrywek. Życie tętniło całą dobę, a kasyna w niczym nie ustępowały tym z Las Vegas. 
Rewolucja w roku 1959 pod przywództwem Fidela Castro zmieniła obraz kraju i zapoczątkowała nową erę w historii wyspy. Twierdza zbudowana w 18.w, trzecia pod względem wielkości na terenie Ameryk służyła jako obiekt obronny i więzienie.
Płacili oni za swą wolność haracz ówczesnemu dyktatorowi Fulgencio Batiscie. W jednym z amerykańskich przewodników z roku 1928 autor napisał” „ strzelić sobie jednego w Hawanie stało się zimowym hasłem bogaczy”. Z Kuby do USA wyjechało ponad 150 tys. wywłaszczonych kapitalistów. Mogli zabrać jedno ubranie i 5 dolarów. Wszystko stało się własnością ludu pracującego. Kuba ma 11, 5 miliona mieszkańców, z czego 2,2 miliony mieszkają w stolicy. 
Hawana to jedna z najbardziej kolorowych i tętniących życiem stolica na Karaibach, uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast kolonialnych obu Ameryk.
Hawana, miasto pełne pięknych domów, eleganckich bulwarów, budowanych na wzór hiszpański podupada. Budynki niszczeją, do czego przyczynia się również zwrotnikowy klimat. Podczas spaceru po Hawanie byłam zdumiona rozmachem z jakim miasto było budowane. Jak wspaniali i kreatywni musieli być ówcześni architekci, projektujący zmyślne, bogato zdobione portale, fasady, arkady i placyki . Ten nieciekawy monumentalny budynek to jeden z najbardziej znanych kubańskich hoteli National. Położony jest nad morzem, tu mieszkały filmowe legendy takie jak Frank Sinatra, Errol Flynn, Clark Gable i Ava Gardner. Wnętrze jest bardzo luksusowe, w formie plakatów wiszą fotografie gwiazd i VIP-ów z całego świata, którzy w nim gościli. Miałam wrażenie, ze widzę na nich nie tylko cały Hollywood ale świat. Taki był właśnie mój pierwszy samochód. Jakaż to wtedy była fura. Tutaj jest ich pełno. Panowie bardzo dbają o swoje pojazdy. W kraju gdzie średnio zarabia się 20 euro na miesiąc nowy samochód kosztuje 40 000 Euro, a polski maluszek 18 000 Euro. Kubańczycy zawierają głównie śluby cywilne, średnio na rodzinę przypada 1,7 dziecka. Środki antykoncepcyjne są za darmo, bez recepty, Kubanki są uświadomione i mają prawo do aborcji. Jest kilka kolorów tablic, które jednoznacznie określają status właściciela. I tak kolor niebieski to pojazd państwowy, żółty prywatny, pomarańczowy to firmy zagraniczne, brązowy urzędnicy państwowi.
Mieszkańcy Kuby to kulturowa mieszanka, składająca się z Europejczyków ( głównie Hiszpanów) i czarnych potomków afrykańskich niewolników. Ponad połowa Kubańczyków to Mulaci. Są bardzo urodziwi, a Kubanki to najzgrabniejsze kobiety jakie widziałam. Mają bardzo długie szczupłe, idealnie wyrzeźbione łydki, mocne uda, wysoko osadzone pupy, wąskie talie i relatywnie szerokie barki. Wszyscy oglądaliśmy się bez przerwy, ale naprawdę było na co popatrzeć. Kobiety lubią bardzo mocny, wyzywający makijaż, spódnice pękające w szwach i buty na wysokich koturnach. Młodzi mężczyźni o ciemnej skórze są wysocy, muskularne i widać, ze dbają o swe ciała, są one często jak wyrzeźbione posągi. Dedykacja kubańskiej wersji Naomi Cambell tradycyjnie dla Pawellera. Komunikacja na Kubie jest bardzo utrudniona, pociągi jeżdżą z ogromnymi opóźnieniami, sama zresztą przeżyłam transfer na lotnisko, gdzie samolot po prostu nie przyleciał, bez wytłumaczenia dlaczego. Po prostu nie wyleciał z Hawany. Średnia zarobków to 20 Euro. Majonez w sklepie to koszt 4 Euro, pasta do zębów 3,5 Euro, ceny w restauracjach i sklepach zawrotne.
Charakterystyczne dla Kuby są takie właśnie drzwi i szyby w oknach okna, a właściwie ich brak. Siedząc w domu można stać się uczestnikiem życia na ulicy nie wychodząc na nią. Miasto posiada ogromny urok. Przede wszystkim jest bezpieczne, nikt nie zaczepia, nie żebrze, owszem dzieci proszą o słodycze i długopisy, ale sami Kubańczycy nie robią tego. Są życzliwi, uśmiechnięci. Wszędzie gra muzyka, tańczą w biały dzień na chodnikach, żyją zupełnie innym życiem niż my i jest to bardzo interesujące. Ernesto Che Guevara, pochodzący z zamożnej rodziny argentyński lekarz, pisarz, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej. Wieloletni przyjaciel Castro, jak on miłośnik kobiet. Charyzmatyczny, silny, przystojny, bardzo kontrowersyjny. Dekretem rządu uznany za symbol Kuby. Wszędzie widnieje jego wizerunek, plakaty, bilbordy, pamiątki, medaliony, jego twarz jest na dorożkach i samochodach. Kult z jakim nie spotkałam się nigdy dotąd. Jaka jest miłość i uwielbienie Kubańczyków do niego obrazuje świetnie link podesłany w komentarzach przez Kordulę www.youtube.com/watch?v=dr_g23qi9hg. 
Ja dodam, ze oprócz Nelsona Mandeli czy Jean Paul Sartre, do jego wielbicieli należy tez Angelina Jodie z wytatuowaną twarzą w intymnym miejscu, Mike Tyson, Carlos Santana, Johny Depp i wielu innych. Kuba to komunikacyjne średniowiecze. Telefoniczne połączenia są jednymi z najdroższych połączeń na świecie, Internet to marzenie ściętej głowy. Prywatnie zakazany, dozwolony tylko w hotelu, pół godziny kosztuje 6 Euro, a szybkość jest taka, że samo zalogowanie się na poczcie trwało 4 minuty.
Dziś widać już tylko ślady dawnej świetności. Domy z powybijanymi oknami, wyrwanymi drzwiami, smutno zwisającymi żarówkami, niczym nie osłoniętymi kablami, wiszącym wszedzie praniem. Widziałam klatki schodowe od wewnątrz, byłam w kilku mieszkaniach. W tej prezentacji nie załączę zdjęć. O ile mieszkania były zadbane, klatki schodowe stanowiły obraz nedzy i rozpaczy. Schody bez balustrad, kontakty bez osłon, masa drutów. Jest 300 szpitali, jednakże często musi być w nich druga osoba jako pielęgniarz, pacjenci przynoszą własną pościel, leki, nici, igły. Dużo bardzo dobrze wykształconych lekarzy wyjeżdża do innych krajów na kontrakty, z których lwią cześć zabiera im państwo, ale dla nich jest to i tak bardzo opłacalne. Kwitnie łapówkarstwo. Dawny Pałac Prezydencki, dziś Muzeum Rewolucji. To z tego balkonu Castro głosił swoje wielogodzinne przemówienia, których nigdy nie czytał z kartki. Nigdzie nie ma reklam, w ścisłym centrum widać już skutki przywracania dawnego splendoru, głównie dzięki pomocy Komitetu Światowego Dziedzictwa i z pomocą kapitału zagranicznego. W Hawanie jest mnóstwo pięknych budynków, których nie pokaże. Otóż były one albo za wysokie, albo za szerokie, albo stały w cieniu, albo w słońcu. Dodatkowo przechadzały się pod nimi najczęściej tłumy. Jakby nie spojrzeć zrobienie zacnej fotki graniczyło z cudem. Autobusy to po prostu przerobione ciężarówki. Komunikacja na Kubie jest bardzo utrudniona, pociągi nie dojeżdżają albo spóźniają się , zasadniczo Kubańczycy mają obowiązek zabierania do swoich pojazdów ludzi po drodze. 
Wszędzie księgarnie pod gołym niebem.
Panie w lokówkach na ulicy to widok codzienny. Szkoły są na Kubie bezpłatne, państwo funduje 2 mundurki na rok oraz inne ubrania do szkoły, dzieci więc są ubrane identycznie. W szkole podstawowej otrzymują darmowy obiad, w klasach późniejszych jest to kanapka i napój. Również podręczniki są bezpłatne i przekazywane dalej. Typowy kubański taniec to salsa., która jest inna w każdym kraju. Tańczy się ją nawet w ciągu dnia, tak jak tutaj w przypadkowo spotkanej knajpie. Charakteryzuje się dużą ilością figur, tancerze zaplatają się w sobie, często tańczy kilka par, które się wymieniają między sobą. Obecnie hitem jest salsa, gdzie pochylona tancerka ociera się pupą o klamrę paska tancerza. Wywołuje to ponoć entuzjazm i emocje wprost nie do opisania ( zwłaszcza wśród męskiej widowni) 
Barokowa Katedra w Hawanie to jedna z piękniejszych, jakie widziałam.
Placyk na którym stoi otaczają domy z podcieniami i niebieskimi okiennicami. Miejsce robi robi ogromne wrażenie. Przechadzają się tutaj ustrojone senioras z obowiązkowym cygarem w ustach, które za opłata pozwalają się sfotografować. Teoria jakoby cygara zwijane były na udach Kubanek jest fikcją. Robią je specjalnie wyszkolone osoby, które rzeczywiście z precyzją i imponującą szybkością oddzielają poszczególne liście, wyrywając z nich główny nerw, a następnie zwijają wszystko razem. Wszędzie muzykanci, takich grup widziałam w czasie pobytu przynajmniej kilkanaście. Mała seniorina w bucikach pożyczonych od starszej siostry albo mamy.
Szukałam ślicznotki z prezentacji WMP, widziałam ją tez na innym portalu - ale chyba miała wolne. Tutaj spontaniczne okazywanie sobie uczuć publicznie jest czymś naturalnym. Kubańczycy są bardzo kochliwi, ściągają i prowokują wzrokiem, ale nie jest to drażniące lub obraźliwe. Z okazji 15 urodzin na Kubie rodzice urządzają córkom sesje fotograficzne. Kiedyś musiała być w takim przypadku biała sukienka, dzisiaj jest już większa dowolność w doborze kreacji. W centrum jest mnóstwo mimów, którzy sprawiają wiele radości zarówno turystom jak i dzieciom. To miejsce to moim zdaniem jakaś poczekalnia, może przychodnia. Powiem tylko tyle, że kiedy usiłowałam zrobić zdjęcie tej eleganckiej starszej pani, ta znienacka wstała i klaszcząc zaczęła tańczyć. Kuchnia na Kubie jest skromna, krowa ma status świętej. Ubój wołowiny reguluje państwo, to drogi rarytas tylko dla turystów. Tylko dzieci otrzymują kartki z przydziałem na mięso wołowe. Za zabicie rządowej krowy grozi 15-20 letni wyrok więzienia, dla porównania za zabicie człowieka na Kubie grozi kara 10-15 lat więzienia. Spożywa się głownie ryby, kurczaki i wieprzowinę. Obowiązkowo ryż z czarną fasolką oraz chipsy ze smażonego banana, który jest tutaj konsumowany jako owoc lub jako warzywo. Na zdjęciu delicja czyli langusta. Jak dla mnie bez szału.
Orzeźwiające mojito z nutką mięty jest jednym z bardziej popularnych drinków, można je przyrządzać na różne sposoby. To była moja pierwsza znajomość z tym pysznym napojem, zgodnie z otrzymanym zaleceniem wypiłam je na zdrowie Korduli. Powrót do hotelu jednego wieczoru był niespodzianką zafundowaną przez biuro. Otóż cała nasza grupa wróciła do hotelu nie autokarem, tylko różnymi gablotami. Mi trafił się taki oto kabriolet. 

Dziękuję za uwagę. Wkrótce c.d.

najbliższe galerie:

 
kuba-Hawana
1pix użytkownik kobalto odległość 9 km 1pix
VivaFidel
1pix użytkownik atropacz odległość 14 km 1pix
Kuba 1
1pix użytkownik waldemar odległość 15 km 1pix
La Habana
1pix użytkownik marilyn_peter odległość 16 km 1pix
Kuba. pojazdy.
1pix użytkownik saturn odległość 17 km 1pix
Kuba wyspa jak wulkan . . . .
1pix użytkownik martyna odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (92):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 25.07.2016 13:37

Tam jest gorzej niż za czasów PRL- w sklepach nie ma prawie nic.
Zobaczymy jak to będzie, ja życzę tym ludziom poprawienia sytuacji materialnej, bo bida tam panuje.
Cieszę się, ze udało mi sie oddać ducha Kuby,
dziękuję za uznanie

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 25.07.2016 10:12

kapitalne uzupełnienie galerii z portretami - pogoda ducha Kubańczyków,którą pokazujesz, w zestawieniu z naszymi doświadczeniami z PRlL-u skłaniaja mnie do refleksji,że niekoniecznie wiele dóbr materialnych trzeba posiadać,aby cieszyć się życiem. Mam nadzieję,że ewentualne zmiany ustrojowe na Kubie tej radości mieszkańców wyspy nie pozbawią. Gratulacje Gabi - pozdrawiam...

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 11.09.2015 17:14

No baaaardzo żywiołowa:)))))))))))))))))))))))))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 11.09.2015 11:38

Aga, dzięki za Twe słowa, fakt, ze ciągle mi mówiłaś, nie ma innej opcji, i byłaś pierwszą osobą w czerwcu, która się dowiedziała, bo jak wywiesili Indie i Nepal, to akurat wisiałyśmy na telefonie, a moja reakcja była nazwijmy to delikatnie dość żywiołowa.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 11.09.2015 11:34

Nola, Ty te wypociny już tutaj czytałaś w znacznie rozszerzonej wersji, przecież Indie, Nepal i Kuba miały po kilka prezentacji, a tam jest jeden mega skrót. Może się zabiorę i zrobie resztę Kuby przy okazji.
pozdrawiam Młodą Promieniejącą Mężatkę

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 10.09.2015 22:45

Wierzyłam w Ciebie do końca i cieszę się razem z Tobą :))) Farciara i zdolniacha ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 10.09.2015 13:03

To poczytam sobie Gabi te Twoje wypociny:) Koniecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 10.09.2015 13:02

Michal ale Ci zazdroszcze tej Kuby:)
pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:914) dodano 10.09.2015 12:31

Wow super :) Gratuluje z calego serca :)
Tak, dzisiaj o 3 w nocy mam wylot :) Jutro tak kolo 17 czasu polskiego moja noga powinna stanac na kubanskiej ziemi :)
Pamietam pamietam :) Bedzie na pewno ;) Juz sie nie moge doczekac :)

Pozdrawiam i Gratulacje jeszcze raz :)
Michal

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 10.09.2015 09:54

Ninka, wierzę, że Ci szkoda, bo faktyczne inaczej się pisze jak walczysz o wymierny konkret. Ja jak w maju pisałam Nepal i Indie to całą parą trzymałam kciuki sama za siebie. Dwa razy walczyłam i dwa razy mi się udało.

Michał, Nola, odpowiedz na Wasze pytanie. Jedno z największych polskich biur z którym często jeździmy to Rainbow Tour. Od kwietnia wprowadzili konkurs na najlepsze opinie dotyczące odbytych z nimi podróży. http://www.rainbowtours.pl/opinie/nagrody

Michał, Ty chyba już wkrótce będziesz na Kubie? w wygranej prezentacji jest kilka zdjęć nieprezentowanych jeszcze na OS. Trynidad, Baracoa, południe wyspy, pamiętaj co mi obiecałeś, ja za Kordulą zrobiłam "Każdy inny i wyjątkowy" będę czekać na identyczną prezentację zrobioną przez Ciebie. Dasz radę.
pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 10.09.2015 08:42

No właśnie Gabi jaki to konkurs? daj namiary:) i gratuluję oczywiście:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:914) dodano 09.09.2015 21:39

Gabi Gratulacje :) Jaki to Konkurs??? Gdzie moge to zobaczyc?

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 09.09.2015 21:29

Magda, zgadza się, bardzo się ucieszyłam, za pierwszym razem w lipcu, no i dzisiaj znowu.
Dzięki za miłe słowa.
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 09.09.2015 21:05

Gabi, to pewnie ogromna satysfakcja być docenionym. Pióro masz dobre, kadry też, potrafisz tworzyć opowieść. Brawo!

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 09.09.2015 20:51

Tak się ucieszyłem, gdy zorientowałem się, że to "znajoma" wygrała, że szczerze mówiąc pozostałych laureatów już nawet nie czytałem :) W takim razie gratuluję podwójnie!!! A ja dodałem opinię zanim się dowiedziałem, że tam można coś wygrać :/ Gdybym się pokapował wcześniej, to może bym bardziej się wysilił. A tak, może dostanę balona w oddziale... :))) Gratki. Fajnie. Cieszę się. Hej!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 09.09.2015 20:31

Ninka, bystrzacha z Ciebie, dziękuję. Indie, Nepal, to też ja, nawet nie wiesz jaka to dla mnie satysfakcja i radość.
1500 zloty w sumie, zwrócił mi się ( prawie, bo bez dwóch stówek ) mój kompaktowy aparacik.
pozdr.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 09.09.2015 19:58

Gabi, gratuluję 750. :))))))))))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 04.03.2015 11:16

Martyna, widzisz jak to może być, to samo miejsce a tak różnie odbierane. Alle jesteśmy zgodne, ze sama Kuba warta wyjazdu. I dlatego portal jest fajny, bo przekazuje różne obrazy, różne odbiory. Dzięki, ze wpadłaś, super, ze Ci się spodobało,
pozdr.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 01.03.2015 22:58

Gabi, mieliście dużo szczęścia, bo nas zaczepiali i na każdym kroku czegoś od nas chcieli, najczęściej brali nas na " chore dziecko", albo "głodne dziecko", było też mnóstwo niefajnych sytuacji związanych z transportem, a raczej z jego kosztami, Kubańczycy nie maja zwyczaju trzymać danego słowa ;((

Kuba jest przepiękna i bardzo klimatyczna, ale właśnie ze względu na ludzi, którzy na każdym kroku próbowali nas oszukać, nie wspominam jej ze szczególnym sentymentem. Co do Buena Vista, to my jesteśmy po tej drugiej stronie, ale nasz koncert był bardzo kameralny i może dlatego byliśmy bardzo zadowoleni.

I rzeczywiście Twoje 41 i moje 27 to ta sama senora ;););)

Super galeria Gabi ;) pozdrawiam Cię ;)

M.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 23.02.2015 12:21

Tama, na Kubie bardzo łatwo dotrzeć do mieszkań, bo wiele z nich nie ma wcale drzwi ani okien tylko takie kraty jak na zdjęciu 19. Wtedy wystarczy się zapytać o zgodę, można zerknąć i cyknąć. Ale byłam tez w wielu domach i mieszkaniach w takich typowych blokach. Jest to dla mnie bardzo ciekawe, widzi się wtedy życie ludzi, zwłaszcza w takich egzotycznych miejscach jest to interesujące. Raczej nikogo nie interesowałby domostwo Niemca czy Czecha. A muzea, pomniki, czy tez place rewolucji ( na Kubie obowiązkowo musieliśmy je zaliczać w każdym miejscu!) to ja raczej niezbyt lubię jak wiesz. Czekam na Twoje prezentacje. Nie ociągaj się,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 22.02.2015 22:46

Mało mnie? Nie zauważyłam ;) A jeśli już oglądam to i czytam. Kubańska kasa, kręcą coś zapewne na boku. Podoba mi się to Twoje bywanie w mieszkaniach tubylczych, pamiętam Maltę.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 21.02.2015 17:28

Dzięki Tama, widzę, ze należysz do tych, którzy zadają sobie trud i czytają co człowiek napisze. Tak, to pytanie tez sobie stawiałam, tym bardziej, ze dużo ludzi w Hawanie modnie ubranych, w mieszkaniach tez im nic nie brakowało. Super, ze Ci się zdjęcia podobają, ale tam świat piękny i ciekawy, to i moje kadry jakoś to oddają. Coś ostatnio mało Cie na portalu i wcale mi się to nie podoba,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 20.02.2015 21:11

Interesująca galeria, bardzo ładne zdjęcia, ciekawe ujęcia.
Wszyscy tacy uśmiechnięci i zadowoleni, ale jak oni dają radę przeżyć za te 20 EUR i to przy takich cenach?
Z tym internetem to trochę jak w Korei. Kubańskie kobiety są dość charakterystyczne w swej urodzie.
Podoba mi się Twoje podejście (dosłownie i w przenośni) do fotografowanych mieszkańców :)
Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 19.02.2015 14:19

Gabi, no na moje galerie to raczej nie licz.To długa historia ale miejsza z tym.Teraz jadę zdobywać Monte :)
Ps
Będę zerkał na Twoje galerie z Kuby :)
:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 19.02.2015 11:29

Markopol, ja myślałam, ze w pocie czoła walczysz z galeriami z Cypru, a Ty na Maderze? Powiem tak, ja za posmakiem mięty też nie przepadam. Kiedyś bez zastanowienia zamówiłam w knajpie chińskiej kaczką z miętą, polecaną przez kucharza. Czułam tylko miętę. Natomiast ten drink jest naprawdę świetny, bo oni łamią miętę sporą ilością cukru, mi to bardzo podeszło. Robal tez nie był zły, ale niekoniecznie muszę to w życiu jeszcze kosztować. Dzięki za miłe słowa odnośnie fotek, e też je lubię. Czekam wreszcie na jakąś Twoją prezentację, miłego pobytu na Maderze,
pozdr.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 18.02.2015 21:37

Za zdrowie Korduli wypiłbym ten napój, ale za miętą nie przepadam.
No autko to Ci się trafiło, że hej :)
Podobają mi Twoje fotki, najbardziej te panie z cygarem. Tego robala to bym nawet kijem nie dotkną, wolałbym głodować. Nie cierpię żądnych takich stworów, ale to tylko mój gust , jak ktoś lubi...
Nigdy nie wiadomo gdzie nas wiatry wywierają. Ja co roku jadę w Tatry a jeszcze tam nie byłem. :):)
Pozdrawiam z Madery :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 18.02.2015 16:19

Ja będąc pod Koloseum nie spotkałam Rzymian, wiec niezbyt czuję analogię. Powracając do pytania, różne są ceny. W przeliczeniu od 10 groszy do 4 złoty za zdjęcie cykane równocześnie przez 1 lub 2 ,3 osoby. Najgorzej jest przy wejściu na placyk. Tam siedzą dwie potężne matrony. Te życzyły sobie (sic!) po 1 Euro za każde zdjęcie, od każdej osoby. Ich zdjęć nie mam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 18.02.2015 15:52

Pewnie tak- jak rzymianie pod Koloseum. A swoją drogą to ile sobie liczą za pstryka?

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 18.02.2015 15:39

Bartek, statystki, nie statystki, to bez znaczenia, wiemy o co chodzi. Mają super job. Zresztą to indywidualna kwestia każdego turysty, jak do tego podejdzie. Nie zmienia to faktu, ze współtworzą niezaprzeczalny klimat i koloryt miasta.
pozdr.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 18.02.2015 14:42

Podobnie jak Pipol- nie za bardzo przepadam za takimi przebierańcami pod fotki. Ale co tam, jak na krzywy ryj, to też bym im strzelił z biodra fotę :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 20:29

Aga, ja od początku nie chciałam tam iść, ale wkręcili mnie znajomi, potem byłam taka zła na siebie, ze szkoda gadać. Mozna było faktycznie pójść na własną rękę gdziekolwiek, trudno, jedno doświadczenie więcej,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 20:26

Woja, ja tez nie przepadam za wielkimi miastami, a Hawana to spore miasto. Bardzo chciałam oddać panujący w nim klimat, tym bardziej cieszy mnie to co piszesz,
pozdr.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 16.02.2015 13:09

Gabi na pewno by mi się podobało, ale niekoniecznie na takim fakultecie, zdecydowanie lubię miejsca w których nie ma turystów. Uwierz mi gdybyś i Ty znalazła się w takim miejscu, na pewno poczułabyś rytm w żyłach:) Byłam na takich imprezach w Meksyku, Kenii i na Seszelach, to jest dopiero życie:)))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 12:46

Aga, byłam na tzw. fakultecie czyli na koncercie na żywo właśnie Buena Vista i nie uwierzysz, ale wraz z 3 innych osób wyszliśmy, żeby pochodzić ulicami nocnej Hawany. Huk, gwar, to nie dla mnie. W dodatku spędzili tam chyba 200 osób, jak dla mnie stracona kasa i czas, ale znowu widzisz, jakie są różne gusta, niektórzy byli zachwyceni. Patrzyli na nas jak na wariatów, jak wyszli z koncertu a my przed klubem. Tobie by się podobało, ja wiem.
pozdr.

woja użytkownik woja(wpisów:577) dodano 16.02.2015 12:33

Nie przepadam za "miejskimi" galeriami, ale ta jest wyjątkowa:-)
Oglądając Twoje zdjęcia i czytając opisy można poczuć tamte klimaty każdą cząstką ciała.
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 11:36

Irolek, wielu ludziom z grupy Kuba się nie podobała, byli mocno rozczarowani, także gusta są różne, dzięki, ze zajrzałeś,
pozdr.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 16.02.2015 11:34

Świetnie senorito oddałaś klimat tego miejsca;)Najbardziej zauroczyły mnie wąskie uliczki, kubańskie auta i oczywiście uśmiechnięci mieszkańcy;) W moich marzeniach ten kraj to wszechobecna muzyka Buena Vista Social Club, taneczne rytmy salsy, żar i pot ociekający po ciele, oraz obowiązkowe Mojito pite do białego rana:))) Na taką Kubę lecę już teraz;)
Pozdrawiam i czekam na więcej;)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 16.02.2015 10:27

Super pokazane ...ale miejsce chyba nie dla mnie :)
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 10:26

Warusek, w załączeniu link, gdzie jest opisana sytuacja samochodowa na Kubie, absurdalna i niewyobrażalna jak wiele sytuacji w tym kraju http://moto.onet.pl/aktualnosci/na-kubie-po-55-latach-sprzedano-pierwsze-nowe-samochody/2h830kraju. Jeżeli chodzi o Internet to napisałam również o nim, tekst jest pod zdjęciem nr 24,
pozdr.

warusek użytkownik warusek(wpisów:238) dodano 16.02.2015 10:17

Pod jednym ze zdjęć z żółtym maluchem piszesz o nowych samochodach. Ja gdzieś wyczytałem , że na zakup nowego samochodu chyba parlament wydaje zezwolenia . Mają przydział paliwa a stare amerykańskie krążowniki poprzerabiali na bardziej oszczędne . I nie maja internetu . Jest tylko w hotelach i dla cudzoziemców .

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 10:11

Lucy, piszę krótko - dziękuję,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 10:10

Mariusz, bardzo trafne jest Twoje określenie " hipnotyzujące", faktycznie cała wyspa posiada wiele różnych twarzy, ale każda jest hipnotyzująca. Następna odsłona będzie zupełnie inna,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 10:05

Wielkopolanko, dzięki, cieszę się, ze mój opis i zdjęcia tak Ci się spodobały, bo prezentacje miast są trudne. A przekazać klimat panujący gdzies to już jest w ogóle spore wyzwanie, tym bardziej miło czyta się takie słowa,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 16.02.2015 10:03

Anusie, zgadzam się, ze Kuba jest bardzo osobliwa i na faktycznie nie sobie równych. Tobie podobałoby się tam, jestem pewna. Ja tam żadną fanką samochodów nie jestem, ale fury tam robią wrażenie, podobnie jak cała Hawana. Będą jeszcze inne prezentację,
pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3154) dodano 16.02.2015 09:27

Swietna galeria.

mariusz4735 użytkownik mariusz4735(wpisów:180) dodano 15.02.2015 23:26

ma ta Hawana coś hipnotyzującego, wciągającego (i nie mam na myśli tylko kobiet:) ) przyjemna galeria czekam na kolejne... pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 15.02.2015 19:43

Gabi bardzo urocza ta Twoja Hawana! wspaniała narracja dzięki której piękne zdjęcia za szybko dobiegły końca! znakomicie oddałaś kubański klimat ! czułam się jakbym spacerowała tymi ulicami!
Kubanki to faktycznie piękne kobiety! młode to modelki a starsze są też oryginalne ! cygaro w ich ustach to dla nas egzotyka!
Urocza seniorina z 42 to przypomniała mi dziecięce lata! jak mama wyszła z domu to często zaczynało się przymierzanie butów na obcasach!
bardzo bardzo podobalo się! pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 15.02.2015 18:33

Kubańskie klimaty zimową porą to jest COŚ. Jedzenie nie zachęca, to już lepiej mojito. Kobiety bardzo urodziwe i zgrabne (może te z cygarami z przymrużeniem oka ) ;-) Kolorowy nieład, zapach cygar i muzyka w tle. Czuć przepływ energii, choć z dreszczykiem na plecach. Zestawienie obdrapanych ulic i cudnych aut.
Kuba nie ma sobie równych. Czekam na kolejną odsłonę.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 15.02.2015 09:37

Rozmusiaki, dziwny jest ten świat, to prawda. W kolejnych prezentacjach wplotę więcej osobistych wrażeń, bo tutaj chciałam jako tako naświetlić obraz kraju. Paradoksy tam są nie do uwierzenia. Mi się Kuba bardzo podobała, ale wielu ludzi było rozczarowanych, nie wiem czego się spodziewali na miejscu. Cieszę się, ze udało mi się oddać kubański klimat, dzięki za wizytę,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 15.02.2015 09:34

Klavert, fotki piękne bo miejsce piękne, cala Kuba bardzo mi się podobała, jest inna niż to co do tej pory widziałam, polecam, dzięki za wizytę,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 15.02.2015 09:32

Wieśku, dzięki za mobilizację i wizytę, na pewno będą jeszcze kubańskie prezentacje, tak jak pisałam u Ciebie podobało mi się wyjątkowo w Baracao, może stamtąd cos zrobię,
pozdr.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 14.02.2015 21:53

Piękny kubański klimat pociągał mnie już od dłuższego czasu,ale po Twojej prezentacji sądzę,ze muszę przyśpieszyć moje podróżnicze marzenie .
Jest klimat.Naprawdę.
Dziw tylko bierze,ze takie twory mają wciąż rację bytu.Dziwny jest ten świat .
Pozdrawiam serdecznie.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 14.02.2015 18:08

Woow, Gabi, świetna galeria!
Piękne fotki! Z przyjemnością dałam sie porwać tym kubańskim klimatom zachęcającym to odwiedzenia tego miasta.
Czekam na ciąg dalszy uroków wyspy.
Gracias y saludos!

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 14.02.2015 16:01

Miło było podreptać znowu znanymi szlakami i poczuć kubański klimacik. Jesteś zacną kopalnią wiedzy na temat Kuby, wszystko jeszcze masz na świeżo w pamięci, jednak pamięć jest ulotna, więc się nie ociągaj z kolejnymi galeriami. Niewiele się zmieniło przez ostatnie 2 lata. Pozdrawiam. Varadero chyba miało być.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 13:38

Pipol, czekaj, czekaj, to już będę trzy dedykacje w takim razie, Paweller, Andred i Ty.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 13:37

Ula, zapomniałam napisać, ze polecam tez Tobie i wszystkim zainteresowanym tą postacią bardzo dobry film" Dzienniki motocyklowe' oparty na wspomnieniach Cha, świetnie zrealizowany, z pięknymi zdjęciami krajobrazów z Argentyny, Boliwii. Bohater jest wprawdzie mocno idealizowany, ale ogląda się bardzo dobrze.
to do jutra,
pozdr.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.02.2015 13:19

Gabi, czekam z drżeniem kończyn :D

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:31

Satan, dobrze prawisz, robi wrażenie, ja nie lubię porównywać krajów, bo to tak jakbyś porównywał Kraków z Gdańskiem, że o Wrocławiu nie wspomnę. Wiadomo, ze cała Polska w cieniu Śląska. Żartuję. Ale prywatnie Ci powiem, ze gdyby ktoś mi zadał pytanie mając zaoszczędzone pieniądze do wydania na podróż, Nepal czy Kuba, to Nepal jest dla mnie nr 1.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:26

Pipol, kolega z grupy bardzo lubił takie zmyślne obrazy, a że na Kubie można kupić pełno tego typu pamiątek, natargał tego pół torby, ha ha. Specjalnie dla Ciebie w kolejnej prezentacji będzie zdjęcie innej pamiątki w tym stylu, i nie będą to już dwie panie, obiecuję, tylko duet bardziej zacny. Trafne określenie z tymi statystkami, a żebyś wiedział jakie potrafią być bezczelne! Ja im w każdym bądź razie nie zapłaciłam, udało mi się podpiąć pod kogoś innego.
Dzięki ze Twe uznanie,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:19

PaniWu, już zapomnieliśmy jak to było kiedyś, teraz sklepy pełne wszystkiego, a na Kubie nawet targ warzywny jest szary, tak mało w nim owoców i warzyw. Wiele swoich refleksji spiszę w kolejnych prezentacja, bo faktycznie jest co opowiadać, tak wiele różnic, ale kraj i cala impreza broni się i to mocno, dzięki za Twe uznanie,
pozdr. ze słoneczno wiosennego Wrocławia

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:15

Tereza, dzięki za Twe miłe słowa,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:14

Andred, obiecuję, ze w kolejnej prezentacji będzie tez specjalna dedykacja dla Ciebie, bo Paweł już miał 3, a Ty jeszcze żadnej. A może znajdzie się tez coś dla obu panów, zobaczymy. Cieszę się, ze Ci się spodobała moja Kuba,
pozdr.

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 14.02.2015 12:11

Piękna przygoda zapewne. Wiele zdjęć z tym charakterystycznym, kubańskim klimatem. Mam wrażenie, że musi być to dla Polaka mocno odmienne wrażenie, nawet, dla takiego, który był już w wielu miejscach ;-)


Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 14.02.2015 12:10

Skuza, słowo Megahammer od czasu jak go użyłaś na Waranasi zawsze mi się już kojarzy z Tobą, teraz je znowu powtórzyłaś, dzięki Ci za to. Cieszą takie słowa, tym bardziej, ze tam byłaś. Aż mi się nie chce wierzyć, ze " goralu, czy ci nie żal' zabrzmiało w tym miejscu, wcale się nie dziwie w takiej sytuacji, ze tak właśnie zareagowałaś,
pozdr.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.02.2015 07:31

Czy tylko ja widzę na foto 1 dwie panie w całkiem sympatycznej sytuacji ? ;))))))
Irytują mnie Ci statyści z cygarami, nie wiem dlaczego :)
bardzo zacna galeria
pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.02.2015 21:51

I mysle Gabi, ze nie ostatni:))Mojito jest super:))
Jesli Jonny Depp lubi Che, to ja go tez lubię, hahah, żartuję oczywiscie:)Lubie tylko Jonnego:)) Ale tak swoja droga Che to miał mocny charakter i niezłe z niego ziólko było. :)
Juz zmykam , zadzwonie w niedzielę:))Buziaczki:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 20:33

Kordula, Ula, dzięki wielkie, Twój link i stosowny komentarz wkleiłam do galerii, pod kolejnym zdjęciem za Che. Ta piękna piosenka przypomniała mi mój pobyt, przecież ja jeszcze tydzień temu tam byłam. Twoje galerie z kuby sa bardzo zachęcające, między innymi one mnie skłoniły do zamiany kierunku. Jest w nich taki entuzjazm, wiedziałam po ich lekturze, ze warto tam pojechać. Kolejna moja galeria będzie plagiatem tytułu Twojej. "Każdy inny, każdy wyjątkowy". Bo faktycznie ludzie tam wspaniali są, wielkiej urody, do czego znacznie przyczyniło się wymieszanie ras. Panie zajmujące się pozowanie są tak rozbisurmanione, zwłaszcza te przy katedrze, ze się w głowie nie mieści ile sobie życzą za zrobienie zdjęć. Ale wystarczy pójść uliczkę dalej i już jest inaczej. Miasto faktycznie w opłakanym stanie, ale jakie piękne pomimo tego. cieszę się, ze Ci się również zdjęcia podobają , bo walczyłam tam ze światłem bardzo mocnym, a fotografowanie takich ciemnych twarzy na tle jasnych budynków to trudna sprawa i wiele zdjęć nie nadaje się do niczego. Twoje słowa cieszą. Co do przejażdżki kabrioletem to były tylko dwa, akurat mi się trafiło, bo przyszłam jak zwykle na końcu, wszyscy chcieli jechać różowym albo błękitnym, powsiadali i wtedy pojawił się mój różowy rumak. W wersji kabrio. co się pośmialiśmy podczas jazdy, były nas cztery osoby, to historia. A mohito to faktycznie wspaniały napój, ja go tam piłam po raz pierwszy w życiu,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 20:00

Alchamer, zgadzam się z Tobą. Ja pamiętam czasy kolejek, kartek, tam znowu wróciłam w te klimaty. To się szybko zmieni jeżeli na Kubę wejdzie obcy kapitał na dużą skalę, ja sobie nie wyobrażam w tym miejscu sklepów Dior-a, drogerii Rossmanna itp. A Kuba jest bardzo klimatyczna i ma ogromny potencjał wszelkiego rodzaju. Cieszę się, ze się podobało,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 19:48

Harmony, Renatka, dzięki, na pewno zobaczysz, gdybym umiała przyrządzić mohito zaprosiłabym Cię na jednego, a tak to możemy się umówić na obiecaną pizzę, którą ponoć świetnie robisz. Przyniosę ze sobą kubański rum, zawsze to coś, czekam teraz ja na Twoje prezentacje, bo cos Cię ostatnio mało,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 19:06

Podrozninka, Twoje słowa powodują, ze cała jestem.... stresem. Inne galerie już takie kolorowe nie będą, ale postaram się napisać znowu jakieś ciekawe rzeczy, mam nadzieję, bo Kuba to kraj o którym można dużo opowiadać, problem w tym, ze jest limit tekstu, zobaczymy,
mozdr.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:790) dodano 13.02.2015 19:05

Piękna wyprawa za żelazną kurtynę. Pięknie oddałaś klimat i atmosferę codziennego życia Kubańczyków. Pomimo wielkiego zaniedbania, w Twoich zdjęciach wydobyłaś piękno minionego czasu. Bardzo mi sie podobała wyprawa na Kubę. Z zaciekawieniem czekam na ciąg dalszy. Pozdrowienia

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 18:57

Olaf, Aniu, miło czytać takie słowa, jedź, na pewno Ci sie spodoba, a morze i plaże piękne. W samolocie były rodziny, które z dziećmi jechały tylko na pobyt do Vaderero, ale jak dla mnie bez sensu. Znając Ciebie tak samo. Bulić tyle kasy, lecieć 12 godzin, to w Europie pod tym względem znacznie ciekawiej, taniej i szybciej,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 18:54

Gimper, obiecuję jeszcze na pewno 2 prezentacje, a Ty tez nie próżnuj, dzięki, że zajrzałeś,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 18:52

Michał, masz rację, ludzie mają czasem dziwne oczekiwania, ja trochę zdjęć pooglądałam, wiedziałam co mogę zobaczyć, ale przyznam, ze nie spodziewałam sie, ze Hawana miała kiedyś taki rozmach. Jakie tam są wille na przedmieściach, prawdziwe pałacyki, jak na południu Hiszpanii, puste, ze zdartym tynkiem marnieją. Pogoda tez mnie zaskoczyła, było chłodno i deszczowo. Ale miało to o tyle dobrą stronę, ze nie męczyliśmy sie w upałach. Przynajmniej na początku imprezy.Mi się tam bardzo podobało, bardzo,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 18:47

Paweller, będą kolejne na pewno i będą tez takie zdjęcia, które Ci sie spodobają, masz moje słowo,
jeszcze raz pozdr.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 13.02.2015 18:14

Piękna prezentacja.Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 13.02.2015 18:03

Gabi, ja się dołączam do tych wszystkich ochów i achów nad tą galerią. Nie byłem na Kubie i nie wiem czy zdążę ją zobaczyć taką właśnie do jakiego stanu doprowadził ją F. Castro, ale taką właśnie chciałem zobaczyć jaką pokazałaś w swojej galerii.
Wymieniłaś kilka powodów wyjazdów na Kubę, ale wymieniłbym jeszcze jeden.......fot. 45 ma z tym wiele wspólnego :-)))
A jak już będę na Kubie, to wezmę nr telefonu dla Pawellera......od tej Kubanki z fot. 43 ;-)
Pozdrawiam,
andred

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.02.2015 17:47

A ja zapomniałam dodac , ze obligatorio trzeba wysłuchać https://www.youtube.com/watch?v=dr_g23qi9hg

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.02.2015 17:33

Zapomniałam,do twarzy Ci w różowym kolorze:)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.02.2015 17:32

Gabi,klimat miasta oddałaś perfekcyjnie czyli Megahammer.Po przeczytaniu wstępu,zaczęłam się zastanawiać,dlaczego ja pojechałam na Kubę...doszłam do wniosku,ze chciałam poznać ten kraj i jego mieszkańców.Rokoszować się bujna, egzotyczna roślinnością,popływać w cieplutkim morzu,poczuć karaibskie rytmy i poznać prawdę o cygarach. Podobnie jak Ty Kubę zwiedzałam z grupa,zresztą ponad 20 lat temu innej opcji nie było,indywidualnie to można się było przejechać tylko wypożyczonym za 1 dolara od przypadkowego chłopka rowerem,po Maleconie.Emocjonalne wspomnienia związane mam z Katedra...były święta wielkanocne,katedra wypełniona po brzegi,o zwiedzaniu nie było mowy,zmieniliśmy program,poszliśmy najpierw do ulubionego baru Ernesta Hemingwaya na mojito.Po 2 głębszych i w dobrym humorze idziemy w kierunku katedry,msza dobiegała końca,słychać było śpiew,melodie rozpoznałam od razu,na którą zareagowałam spazmami na twarzy i ciarkami...łza kręciła się w oczach......słyszałam melodie z piosenki "Goralu czy ci nie zal". Moja reakcja musiała być taka ,a nie inna,mieszkałam wtedy zaledwie parę lat poza granicami Polski...nostalgia mnie poniosła...teraz tez.
Pozdrawiam serdecznie:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.02.2015 17:10

Zagoniona dzis jestem , sama wiesz, ...
Takie Galerie lubie Gabi, róznorodne, tryskajace zyciem:))
Cała prawde o tych ludziach nam pokazujesz, :))
Widze, ze od mojego tam pobytu przybyło Pan zarabiajacych pozowaniem , sa mega, zwłaszcza ta z 41 i 43:)))
Naomi równiez niczego sobie:))
Mozesz byc dumna z tej galerii, oddałas charakter tego miasta i ich mieszkańców. Kuba jest taka własnie, rozesmiana, kolorowa, szalona :))Niewiele sie zmieniło, domy nadal w opłakanym stanie, ale ma to swój urok:))
Dzieki Gabi, za pamiec , mojito to jeden ze smaczniejszych drinków. Mam nadzieję, ze na jednym sie nie skończyło. Musze Ci powiedziec, ze najlepsze mojito piłam nie na Kubie tylko w Wenezueli.
Gabi ta galeria oddaje Twój temperament, doskonała robota, czekam na jeszcze:))) Stawiam Ci 10 !!!!!
ach zapomniałabym , bosko wygladasz w takiej furze:)))))) Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5783) dodano 13.02.2015 17:08

Chętnie odwiedziłbym Kubę, bo klimaty są tam niesamowite, mimo (a może właśnie dlatego), że kraj nadal dotknięty jest socjalistyczna utopią. Dzięki za piękną i ciekawą galerię. Pozdrowienia. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2863) dodano 13.02.2015 16:52

Jest wspaniały klimat, są ciekawe informacje, ładne zdjęcia i już jestem ciekawa co zobaczę w kolejne części z Kuby.
Mojito za zdrowie autorki wspaniałej galerii :)
Pozdrawiam :)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 13.02.2015 15:03

Ależ kapitalna galeria! Świetny, wciągający opis okraszony mnóstwem fantastycznych zdjęć! Zostawię sobie parę ochów i achów na kolejne części, bo czuję, że tam to dopiero będzie kosmos. LuX !!!

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 13.02.2015 14:37

Gabrysiu świetna galeria i bardzo ciekawe opisy :) nigdy nie myślałam o Kubie, a po Twojej wyprawie na pewno będę chciała tam się wybrać :)
babeczki z cygarami są rewelacyjne :)
pozdrawiam...

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 13.02.2015 14:28

Zaciekawiłaś mnie ta galerią czekam na więcej, będzie się działo

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:914) dodano 13.02.2015 13:56

Ja tez wlasnie slyszalem rozne opinie o Kubie. Ale jesli jestes swiadoma wyboru i wiesz co oczekujesz to z tym nie powinno byc problemu. Zdziwilas mnie pogoda bo raczej od listopada do lutego powinno byc bez opadow. Mimo przeciwnosci pieknie zobrazowalas Hawane. Czekam na dalsze relacje.
Co do kobiet sa piekne. Na kursie poznalem jedna Kubanke ale byla tak glosna i gadatliwa ze szok :D

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 13.02.2015 13:49

To ja już czekam na następną prezentację ...:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 13:48

Michał, nie uwierzysz, ale miałam dołka ze zdjęciami. Mieliśmy fatalną pogodę, tylko raz w Hawanie niebo było takie błękitne, poza tym padało i wszystko było szaro bure. Kuba to fantastyczna wyspa, mi się bardzo podobało, aczkolwiek zdania w grupie były podzielone. Klimat tam jest niepowtarzalny. Polecam.
Dzięki za Twe miłe słowa. Miałabym lepsze portrety, ale aparat kompaktowy do takich rzeczy średnio się nadaje. Chyba będę musiała w przyszłości zmienić sprzęt.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 13.02.2015 13:45

Paweł, tam takich jak ona pełno, jak zrobię galerię z samymi ludźmi to zobaczysz. Zwłaszcza w Hawanie, gdzie niestety często są to po prostu biedne Kubanki, które sprzedają swoje wdzięki żądnym wrażeń turystom. Ale robią mega wrażenie, a ich figury nie mają sobie równych. Ta co świętowała 15 lat faktycznie wygląda przynajmniej na 10 lat więcej, mam też jej zbliżenie, ale tych wszystkich wrażeń nie sposób po prostu wgrać i opisać w jednej prezentacji. Cieszę się, ze Ci się podoba całość, dzięki,
pozdr.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:914) dodano 13.02.2015 13:36

Nie no Gabi cudowna galeria :) Kuba od dluzszego czasu chodzi mi po glowie i zrobilas krok milowy w tym zeby wreszcie mysli przeobrazic w czyny. Chcialbym poczuc ten niepowtarzalny klimat karaibski i kubanski. Zazdroszcze wyprawy. Zdjecia bardzo dobre, nawet taki laik jak ja widzi golym okiem ze zrobilas olbrzymie postepy w fotografii.
Hawana na Twoich zdjeciach jest jednym z najbardziej klimatycznych miast jakie widzialem. Te odrapane budynki, uliczki. Cudowne portrety, no jestem zachwycony. A mojito to moj ulubiony drink :D

Pozdrawiam
Michal

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 13.02.2015 13:29

Gabi ..., a nr-u telefonu, albo przynajmniej maila od tej kubańskiej Naomi przypadkiem nie wzięłaś dla mnie?:))) Dzięki za dedykację ..., z tą Naomi salsę byłoby fajnie zatańczyć ..., oczywiście musiałbym się najpierw tego nauczyć, ha ha:))) A ta laseczka na 45 poważnie ma 15 lat? ..., wygląda na co najmniej 18:))) Kobitki z cygarami raczej nie w moim guście, ale muszę przyznać, że miejscowy koloryt jest niesamowity:) Świetna galeria ..., będę tu często wracał:)))
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!