m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nie jest to zima jaką znacie, mrozu nie ma ale jest ziąb. Nisko zawieszone chmury przetaczają się leniwie po niebie. Droga pusta, jeszcze wszyscy śpią po piątkowych, nocnych szaleństwach. Szakal mknie wesoło popyrkując. Pykam ćmika melancholijnie wodząc wzrokiem po przesuwających się za szybami krajobrazach krańców Alcarii. Mijam Ucedę drogą wtłoczoną w malowniczy wąwóz. Gdzieś tam u góry po prawej są skromne ruinki zamku Ucedy, kiedyś już byliście tam ze mną... Kręta i wąska droga bardzo pochyła Na szczycie był niegdyś zamek ale to nie jest cel dzisiejszej wyprawy...
więc mijamy jedną z dwóch dróg, starych i zapomnianych jakie prowadziły do grodu. Przed nami most na rzece Jarama (czyt.harama) żelazny i już zabytkowy. Zbudowany dokładnie na miejscu średniowiecznego poprzednika, po którym nie ma nawet przyczółków. Zimowa pora, wody dość sporo, a przez ogołocone z liści korony drzew można dostrzec zabudowania... Niegdyś stał tu młyn, na zdjęciu jedno z najstarszych zabudowań, obok wyższego obiektu niższa kapliczka przytulona do bocznej elewacji. Cały kompleks wspaniale odrestaurowany. Średniowieczny młyn z upływem czasu zamienił się w Fabrykę Mąk i z taką nazwą obiekty przetrwały do dzisiaj choć ich rola jest już zupełnie inna... Wnętrza odremontowane w stylu z epoki, niestety w soboty i niedziele niedostępne. Mąki już tu nie produkują za to można zlecić urządzenie imprezy, wesela, komunie, urodziny, etc.
Zima... odpoczywają wszyscy, nawet bluszcze i inne winorośla... Za murkiem piękny ogród... całujemy klamkę i.... No właśnie, co z kanałem ? Jest i go nie ma :) Na zdjęciu dom, ruiny domu jednego z niegdysiejszych strażników inżynieryjnej budowli. żył tu z całą rodziną i pilnował wody. Kiedy ? A podkoniec XVIII w. Kanał miał długość około 12 km, pięć akweduktów, dziesięć podobnych do siebie domów strażników i dwanaście mostów. Wszystko wybudowane z kamienia. Od jego świetności minęło równo 240 lat.
Jeden z mostów, może ten nawet najlepiej zachowany. Droga, która przez niego prowadziła dzisiaj już nie istnieje. Wchłonęły ją pola uprawne tak samo jak i kanał. Po rozpiętości łuku możemy tylko się domyślić szerokości kanału. Następny z wielu mostów, tak samo opuszczony i zapomniany jak inne.... Dolina żyznych ziem, a nad nią górująca z daleka Uceda (czyt.useda). Casa de Oficios dom zarządcy kanału, który wybudowano najpóżniej ale był pierwszym pośród wszystkich. Dom hrabiego Cabarrusa. Choć kiedy powstały zabudowania właściciel i zarządca hrabią jeszcze nie był.
Kim zatem był ? Francisco Cabarrús, finansista, Francuz z Bayony. Jajo 18sto latek wysłany przez ojca na nauki do Hiszpanii, związał się z tym krajem do końca życia. Wieloletni doradca i minister finansów na dworze Carlosa III, Carlosa IV i Józefa I Bonapartego.
Twórca wielu śmiałych projektów jak np. pierwszego banku narodowego (Banco de San Carlos) czy innych, jak właśnie kanał, który wizytujemy lub bardzo śmiały projekt żeglownego kanału Guadarrama nigdy nie zrealizowanego. Tytuł hrabiego otrzymuje od Karola IV tuż przed końcem budowy Casa de Oficios. Dziś budynek wspaniale odrestaurowany, nie jest dyrekcją kanału, bo kanału nie ma, urządzenia odkupił Kanał Izabeli II i jak nasze PKP o swoich, o nich zapomniał. Dom służy organizowaniu imprez podobnie jak wspomniana wcześniej Fabryka Mąk. Żnamy się z dyrekcją kanału podążając w kierunku pobliskiego małego lecz pięknego zabytku .
Żyzne pola rzeki Jarama od wieków były strzeżone. Podczas wieków okupacji arabskiej na krańcach Alcarrii powstało kilkanaście wież strażniczych, był XI / XII wiek, ta którą chcę zaprezentowć jako przykład jest prawdopodobnie starsza... wybudowana na podwalinach jej podobnej istniejącej tu za czasów ekspansji imperium rzymskiego. W odróżnieniu do pozostałych stanowiła mini zameczek z jedną basztą otoczoną solidnymi murami obronnymi. Malowniczo wkomponowana w pejzaż doliny obecnie na terenie prywatnym strzeżonym przez sforę wygłodniałych piesaczy, trzeba uważać na portki zapuszczając się w tę odludną okolicę. Mimo to nic nie zdołało by mnie powstrzymać od pooddychania tą atmosferą, piesaczom powiedziałem żeby się nie obawiały, byłem szczepiony. Te kilka chwil uroku budowli to jak ładowanie życiodajnych baterii.
I można ruszać dalej w pola, szukając historii kanału, którego nie ma. Następne ruinki domów i mostów...
Widoki na pola, góry Ayllonu i Guadarramy... Jeden z najlepiej zachowanych domów straży kanału. I deojeżdżamy do kościółka, skromny styl romański lekko odmienny od tych środkowoeuropejskich...
Zaparkowałem Szakala i pobiegłem przez zaorane pole w kierunku ruin kościółka ... ale o jego ciekawej historii opowiem wam w nastepnej części tej zimowej wyprawy.

najbliższe galerie:

 
Hiszpański-001 styczeń
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Architektura romańska - Torremocha de Jarama
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Sztuka - garnitur, cylinder, magiczna pałeczka
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Casa de Oficios
1pix użytkownik ak odległość 2 km 1pix
Młyn
1pix użytkownik ak odległość 3 km 1pix
Wiochy obronne - Uceda
1pix użytkownik ak odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 21.02.2015 14:19

no, ale takie zachwyty były i ta moc przeczuwana...:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 20.02.2015 23:05

@antala- chyba wszędzie ta aura za mną lata, bo wciąż czuję się wyśmienicie :) dzięki :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 20.02.2015 22:54

Musiała tam być jakaś niezwykła aura przy zameczku...Tak się tam dobrze poczułeś...:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 16.02.2015 15:01

@bartekplk- Na mazurach jakby zebrać ... spędziłem kilka lat, znam kanał i to nie jeden :) ale fot nie ma, kto w ubiegłym stuleciu by się nimi przejmował.
A teraz trudno by mi było aż tam się wybrać podczas tzw. "wakacji obligacji" :)))
dzięki za odwiedziny i pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 16.02.2015 14:44

Jak w temacie, to polecam Kanał Mazurski, ten to równie fajne robi wrażenie, jak gigantyczne śluzy z nazistowskim orłem w szczerym polu.
Niestety mam tylko chyba z 2 zdjęcia - wiec galerii z tego nie zrobię
pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 15.02.2015 22:15

@Harmony- dzięki za pozdrowienia i również pozdrawiam serdecznie, zaraz spełnię też Twoje życzenie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 15.02.2015 22:05

Ak, potrafisz wpuścić w kanał, wciągnąć opowieścią, zainteresować tak, że czekam na kolejną historię.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 15.02.2015 19:52

Skuza, Przemysław, Klavertjevier, Afrodyta - dziękuję za wizytę i miło mi, że odnieśliście pozytywne wrażenia z tej galerii...
Przemo, po prostu jeśli gdzieś się wybieram, to w konkretnym celu. Szukam tematów, które mnie interesują i inspirują. Następnie jadę, poznaję, dotykam.
Naładowany wrażeniami niczym ciśnieniem baniak bimbru muszę zrobić galerię, bo exploduję, a jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie warto było jechać i foty wtedy lądują w koszu choćby nie wiem ile ich było :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4238) dodano 15.02.2015 19:19

Super galeria. Najbardziej spodobało mi się zdjęcie 25.
Serdecznie pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.02.2015 18:40

Fajne fotki zaserwowałeś.
Pozdrówka.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 15.02.2015 17:07

Dobra, mogę być wpuszczony w taki kanał...;)
A swoją drogą, zdjęcia prawie ciepłe - jak Ty to robisz?
Ja miesiącami nie mogę czasem się pozbierać, żeby sklecić jakąś galerię??

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 15.02.2015 17:02

Urocze te ruiny,najbardziej podobają mi się jednak fot.23-25:)
Pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 14.02.2015 22:25

Dobry wieczór.
Domek z 10-12 rewelacyjny! Spokojnie mógłby mi ktoś taki podarować i obiecuję, że nie będę wybrzydzał.
Podoba mi się też klimacik z tą oliwką na prerii (23). No i te dzbany świetne są.
Kłaniam się.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 14.02.2015 18:41

pozdrawiam wszystkich, którzy mnie pozdrawiają i tych co mnie nie pozdrawiają też pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 14.02.2015 18:21

AK,normalnie się czuję jak wpuszczony w kanał :)))
Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4776) dodano 14.02.2015 14:44

No to niezły kanał z tym kanałem :-(

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 14.02.2015 10:22

No .moę nie Ty wpuściłeś nas w ten kanał ile ona sam, bo przez wieki "wyparowal". Ale ślady są. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!