m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dolina Królów Biban al-Muluk - część nekropolii tebańskiej. Dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Sama dolina to właściwie dwie doliny położone obok siebie, zachodnia jej część zwana po prostu Doliną Zachodnią (WV) lub Doliną Małp (ar. Wadi El-Gurud, Biban El-Gurud) oraz część wschodnia (KV), zwana Doliną Wschodnią (Biban El-Muluk). Miejsce które trzeba zobaczyć! Już samo przebywanie w tej Dolinie jest niesamowitym przeżyciem. To  jedyny na świecie cmentarz który mnie tak zachwycił. Temperatura w Dolinie przekracza 45st.C, więc można tam się nieźle ugotować. Jesteśmy przy bramie głównej. Od samej bramy do miejsc, z których rozpoczyna się zwiedzanie, zawożą nas elektryczne wagoniki.
Temperatura jest nie do zniesienia, ale to, co widzimy po obydwu stronach, pozwala zapomnieć o upale. Ten kanion, który wcześniej nazywano Miejscem Prawdy, znajduje się wśród  gór Tebańskich. Do samej Doliny Królów wiozą nas teraz wagoniki niewielkich pojazdów mechanicznych asfaltową drogą, podążającą dokładnie tym samym szlakiem, co ongiś procesje odprowadzające królewskie mumie do ich „Domów Wieczności”. Faraonowie Nowego Państwa (1567 - 1085 p.n.e.) wiedząc, że piramidy nie ochroniły przed rabusiami mumii ich poprzedników, wykuli swoje grobowce w skałach Wzgórz Tebańskich. Dolina Królów kryje 62 grobowce. Przed grobowcem Tutenchamona, kolejka turystów oczekujących na wejście jest bardzo duża. Wchodzimy więc do grobowca Ramzesa III. Trzy korytarze położone jeden za drugim prowadzą do przedsionka, a dalej do głównej sali, gdzie znajduje się pusty sarkofag.
Na ścianach malowidła i reliefy przedstawiające zmarłego faraona żeglującego łodzią przez świat umarłych. Promienie słońca, wiatr i wilgoć nie miały tu dostępu, dlatego dekoracje przetrwały w doskonałym stanie, a malowidła zachwycają żywą kolorystyką. Miejsce pochówku Ramzesa III, zwane także „grobem harfistów”, zawdzięcza swą nazwę przedstawionemu na jego ścianach widokowi dwóch ślepych muzyków śpiewających przed bogami hymn przy akompaniamencie tego instrumentu. Odwiedzamy jeszcze grobowce Sethi II i Ramzesa VI, które zbudowane zostały według tego samego schematu. Z oświetlonych sztucznie grobowych korytarzy wychodzimy znowu na świat spalonych słońcem kamieni, zamknięty wysokimi skalnymi urwiskami. Dolina Królowych obecnie Biban al-Harim, część nekropolii tebańskiej, dolina położona w Tebach Zachodnich, na lewym brzegu Nilu, południe od Doliny Królów. Pochowano tam żony królów Egiptu i niektórych książąt z czasów końca XVIII - XX dynastii.Naprzeciwko Luksoru znajduje się chętnie odwiedzana przez turystów tzw. Dolina Królowych. Trzeba jednak przyznać, że owa nazwa jest dość myląca. Oprócz wspomnianych w nazwie królowych pochowane są tu również księżniczki, książęta oraz wysocy dostojnicy.
Nie zmienia to faktu, że znajdując się tutaj, obcujemy z pradawną historią. Pochówki sięgają bowiem okresu końca XVIII do XX dynastii. Część grobowców była znana już wcześniej, jednak większość odkryto dopiero na początku XX wieku (w latach 1903-1905). Większość z wykopalisk jest dość zniszczona. Nie zmienia to faktu, że znajdując się tutaj, obcujemy z pradawną historią. Pochówki sięgają bowiem okresu końca XVIII do XX dynastii. Część grobowców była znana już wcześniej, jednak większość odkryto dopiero na początku XX wieku (w latach 1903-1905). Większość z wykopalisk jest dość zniszczona. Nad bezpieczeństwem turystów czuwają uzbrojeni żołnierze lub policjanci. Są bardzo przyjaźni i nawet chętnie się fotografują.
Grobowiec Ramzesa VI.KV9 - w czasach rzymskich znany był jako grób Memnona, Ekspedycja Napoleońska nazwała go La Tombe de la Metampsychose. Jest to grobowiec nie ukończony. Długi korytarz prowadzi przez salę kolumnową do niedokończonej komory grobowej. Brakuje też dodatkowych pomieszczeń. Ściany korytarzy i komór zdobią polichromie ilustrujące Księgi Bram, Jaskiń, Nieba, Amduat i inne. Mumie faraonów znaleziono w grobowcu Amenhotepa II. Nie odnaleziono sarkofagów.Mumie faraonów znaleziono w grobowcu Amenhotepa II. Nie odnaleziono sarkofagów. Nad doliną panuje góra El Kurn, która ma symboliczny kształt piramidy. Dolina ma zachodnie i wschodnie ramię, przy czym najwięcej grobowców znajduje się na jego wschodniej części
W grobowcach jest duszno. Zapach też nie jest przyjazny, ale wejście do grobowców to ogromne przeżycie i trudno zrezygnować, będąc na miejscu, bo taka okazja może zdarzyć się tylko raz w życiu. Ponieważ wiele grobowców zostało okradanych, z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ochronę ich przed zbezczeszczeniem. Dolina Królów pełniła funkcję królewskiej nekropoli z górą pięćset lat, w czasach XVIII, XIX i XX dynastii. Z czasem gdy przybywało w niej grobowców, zaczęło w niej brakować miejsca dla nowych, wciąż powstających. Wejścia do grobowców z wcześniejszych królewskich pochówków z biegiem lat pokrywały warstwy rumoszu z budowy późniejszych oraz resztki fundamentów chat ich budowniczych.
Jak się wydaje nie istniał żaden szczegółowy, a nawet pobieżny plan rozmieszczenia grobowców w Dolinie Królów i zbiegiem lat ich położenie zostało zapomniane. W takich warunkach, tylko szczęśliwy zbieg okoliczności mógł sprawić, że budowniczowie nowych grobowców nie wdzierali się często, do już istniejących. Stało się tak jedynie w trzech przypadkach. W dwóch z nich pracę na tym etapie zakończono, zabudowując miejsce przekopu, by później w czasach innych władców dokończyć ich wykuwanie, a w trzecim zmieniono plan grobowca, kontynuując pracę. Grobowce budowniczych grobów faraonów. Grobowce budowniczych grobów faraonów. W 1979 nekropola została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Makieta Doliny Królów. Teby, po egipsku Waset, zostały stolicą Egiptu 4000 lat temu, gdy panująca tam dynastia, zwana XI-tą, zjednoczyła ponownie kraj pod swoim berłem pokonując X dynastię z leżącego na północy Herakleopolis. Nastał wtedy czas Średniego Państwa i panowania XI i XII dynastii (ok. 2020 - 1780). Wtedy też do głównego panteonu Egiptu wszedł Amon, najważniejszy bóg Teb. Po czasach XVIII dyn. Teby nadal pozostawały ważnym miastem, szczególnie ze względu na znajdującą się tam siedzibę Amona. W późniejszych czasach, gdy kraj był znów podzielony, Teby były stolicą Górnego Egiptu, gdy władzę przejęli arcykapłani Amona. W VII w. Teby złupili Asyryjczycy, i od tego czasu miasto podupadało, a w końcu umarło.
Dziś pozostały po nim ruiny kompleksów świątyń Amona w Luksorze i Karnaku, oraz świątynie grobowe i grobowce faraonów w nekropolii na zachodnim brzegu (Dolina Królów i okolice). Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
EGIPT - NIEZAPOMNIANE WIDOKI
1pix użytkownik afrodyta odległość 19 km 1pix
Egipt - Kraj Faraonów 2
1pix użytkownik marucha odległość 65 km 1pix
Egipt - Kraj Faraonów
1pix użytkownik marucha odległość 80 km 1pix
Egipt w barwach ORWO
1pix użytkownik marucha odległość 83 km 1pix
Egipt bez turystów - z przymrużeniem oka
1pix użytkownik kikulisko odległość 95 km 1pix
EGIPT - Emocje wypisane na twarzy
1pix użytkownik afrodyta odległość 95 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 20.02.2015 19:08

klavertjevier - Dzięki :) Pozdrawiam serdecznie.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.02.2015 11:45

Galeria bardzo ciekawa. Obejrzałam i poczytałam z przyjemnością.
Pozdrówka.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 19.02.2015 22:07

romana - a nie wiem...Zdjęcie robione z daleka na zoomie. Taki kolor miały te skały. Nie mam pojęcia dlaczego taki, ale tak właśnie wyglądały. 47 i 48 też były takie czerwone,a na 39 też jakoś niebieskawo. Może jakieś minerały, które odznaczają się takimi kolorami??? Zupełnie się na ty nie znam :))))))))))))))
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.02.2015 22:00

A co tam tak niebiesko na fot 10 ?
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 19.02.2015 20:55

ak - Dziękuję :) sorry, ale taki tam klimat, że musi być sucho :):):)
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 19.02.2015 20:54

paniwu - Cieszę się, że ta galeria również się podobała, choć to już ostatnia z Doliny Królów. Miło mi również, że pozostałe galerie również przypadły do gustu. Jeśli chodzi o "starożytną przeszłość", to polecam galerie greckie. Tam jest również sporo starożytnej historii.
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 19.02.2015 17:37

sucho ale baaardzo ładnie :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:558) dodano 19.02.2015 15:34

Afrodyto, cieszę się, że wysupłałaś jeszcze "kilka" zdjęć z Doliny Królów. Dokończyłam w ten sposób piękną, edukacyjną podróż "w starożytną przeszłość", z ciekawą i szczegółową narracją. Zajrzałam do Twoich starszych galerii, podobały się. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!