m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Tak ... to właśnie Taj Mahal w klasycznym ujęciu, ale zanim poznamy go blizej, jeszcze miejsce o którym warto wspomnieć ... Fatehpur Sikri 

- jest wspaniałym, ufortyfikowanym miastem-widmem. W latach 1571-1585, za panowania cesarza Akbara, pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego.
Akbar, uznawany za najwspanialszego władcę mogolskiego, zasiadł na tronie w wieku 13 lat. Za jego panowania imperium objęło swoim zasięgiem większą część północnych Indii. Wierzył w Sulh-i-Kul (pokój dla wszystkich), zniósł wiele restrykcji nałożonych na niewiernych, w tym bardzo rozpowszechniony podatek od pielgrzymujących hindusów.
Pomimo że wojny prowadzone przez Akbara były równie krwawe, jak wszystkie w czasach Mogołów (mówi się, że po zwycięstwie pod Panipat, kazał zbudować wieżę z hinduskich głów), władcę zapamiętano jako bardzo tolerancyjnego wobec innych religii. Aby uhonorować świątobliwego Szejcha Salima Ćisztiego, który przepowiedział cesarzowi narodziny dziedzica, wybudowano na pustyni nowe „doskonałe” miasto. Fatehpur Sikri powstało jako fizyczny wyraz Din-i-Ilahi. Zastępy mędrców reprezentujących różne religie przybyły, aby zaspokoić zamiłowanie władcy do dyskusji.

Brama główna do Wielkiego Meczetu Fatehpur Sikri. Ten krótki odcinek drogi, nie jest łatwy do pokonania. Takiego natłoku wszelkiej maści handlarzy, przewodników, żebraków i pomocnych we wszystkim cwaniaków, nie widziałem w innych, równie atrakcyjnych turystycznie miejscach. 

Dziedziniec wielkiego meczetu Fatehpur Sikri ... również pełen dzieci, uginających się pod ciężarem przewodników, wisiorków, pocztówek i innych pamiątek.
... jeszcze jedno ujęcie. W rzeczywistości Fatehpur Sikri nie miało szans przetrwania. Wybudowano je zbyt daleko od rzeki, więc ciagle było nawiedzane przez susze. Nie pomogły żadne systemy irygacyjne zaprojektowane przez inżynierów Akbara. Miasto opustoszało wkrótce po jego śmierci, a wraz z nim rozwiała się liberalna atmosfera. Ostatnim akcentem związanym z historią Akbara było odnalezienie w wykopaliskach pod Fatehpurem starożytnych statuetek dźinijskich. Sugeruje to, że Akbar zburzył osadę dźinijską, aby wybudować swoje tolerancyjne królestwo !
Grupa odpoczywających pielgrzymów ... ... i bardzo senna i zmęczona hinduska odpoczywająca w cieniu potężnych murów meczetu. Opuszczamy Fatehpur Sikri i udajemy się podziwiać jeden z kilku cudów świata i nie ma w tym określeniu ani grama przesady.
Pierwsza z bram prowadzących do Mauzoleum, jest równocześnie punktem drobiazgowej kontroli ... niestety, kamery nalezy oddać do depozytu. Brama główna prowadząca do Taj Mahal jest bardzo ciekawa architektonicznie, ale my wiemy, że broni dostępu do czegoś znacznie wspanialszego ... Przekroczyliśmy bramę ...przed nami ciągnął się 300 - metrowy plac z basenami, w których odbijał się stojący po drugiej stronie Taj Mahal. Oczekiwaliśmy czegoś wspaniałego. To, co ujrzeliśmy było jeszcze wspanialsze. Żaden opis nie odda piękna i uroku tego miejsca. Taj trzeba zobaczyć by docenić niewyobrażalne piękno tej budowli. Kilka słów o historii tego miejsca.
W 1631 roku żona, panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Mogołów Szaha Dżehana - Mumtaz Mahal, zmarła przy porodzie jego 14 dziecka. Miała zaledwie 36 lat, chociaż w stanie małżeńskim przeżyła 18 lat. Zrozpaczony małżonek postanowił na jej cześć zbudować grobowiec - mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony - budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Według popularnego podania, pogrążony w smutku monarcha osiwiał w przeciągu jednej nocy. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła. Budowa Taj Mahalu trwała dwadzieścia dwa lata, od 1632 r. do 1654 r., i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. Tadź Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km. Wbrew wielu fotografiom, nie jest on biały. Marmurowe powierzchnie pokryte są przez tysiące kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.
W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Taj Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentick, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców. W roku 1900 kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum. Istnieje mit, jakoby cesarz planował wznieść duplikat po przeciwległej stronie rzeki Jumuny, wykonany w całości z czarnego marmuru. I faktycznie jest coś co można uznać za fundamenty pod drugi Taj Mahal, lecz są to pozostałości po dalszych ogrodach obecnego Taj Mahalu, które zostały zrujnowane na skutek powodzi. Taj Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Mogołów. W 2004 roku świętowano 350 rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Z daleka nie wydaje się on tak wielki, lecz gdy podejdzie się bliżej uderza jego ogrom. Centralną część grobowca stanowi ośmioboczna budowla zwieńczona kopułą. Od poziomu ogrodu do złotej iglicy znajdującej się na szczycie kopuły mauzoleum ma aż 74 m wysokości. Na rogach wznoszą się cztery smukłe minarety. Wszystko zbudowane jest z białego marmuru, gdyż w religii muzułmańskiej kolor biały jest kolorem śmierci. 
Całość tworzy wrażenie niezwykłej lekkości, a zarazem jakiejś bajkowości. Nieco z boku głównej budowli, po obu jej stronach, znajdują się zbudowane z czerwonego piaskowca galeryjki i meczet. Wszystko to jest doskonale symetryczne. Z Radżputanu, odległego od Agry o setki kilometrów, sprowadzano wielkie bryły białego marmuru makrańskiego. Źródłem czerwonego piaskowca była natomiast opuszczona stolica Akbara, Fatehpur Sikri. Wszelkie niezbędne materiały i klejnoty potrzebne do budowy sprowadzano z Tybetu (turkusy), Cejlonu (lapiz-lazula), Rosji (malachity), Bagdadu i Egiptu. By podnieść ciężki marmur na wysokość ponad 70 m. zbudowano rampę o długości 4 km Z całego orientalnego Świata, a także z Europy, Ściągano do Agry najwybitniejszych murarzy, kaligrafów i artystów, którzy poświęcili kilka lat życia na uczynienie z Taj najwspanialszego grobowca świata.
Tak ... macie rację, nie wolno forografować tego miejsca, ale to nie moja wina, że strażnik opuścił na chwilę swoje miejsce pracy. Widok na bramę od stony Mausoleum. I jeszcze jeden. Co ? Za dużo już tej bramy ? :-))) To jeszcze tylko widok jednej z dwóch świątyni rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach grobowca. Pełni wrażeń, zauroczeni jego pięknem ...  z żalem w sercach i mocnym postanowieniem, że kiedyś tu wrócimy, opuściliśmy Mauzoleum.
Pobyt w Agrze wykorzystaliśmy do odwiedzenia pobliskiej miejscowości - Mathura
To mityczne miejsce narodzin Krishny - piękna świątynia wypełniona po brzegi wiernymi, której niestety nie wolno fotografować z zewnątrz. Dlatego zdjęcie jakby z parteru, podczas zdejmowania butów. Poznając bliżej zwyczaje, modlitwy, zachowanie i życie codzienne wyznawców - odnieśliśmy wrażenie, że ten nurt, być może prężny i ogólnoświatowy, jest jedynie perfekcyjnie prowadzoną sektą, mającą więcej wspólnego z wartosciami materialnymi niż duchowymi. 
Oczywiście to jest tylko moje subiektywne zdanie. Jeden z ołtarzy i Krishna z bratem ... ... i jeszcze jeden ... ... i juz wystarczy. To piękny dziedziniec Świątyni ... ale fotka, aż prosi się o tytuł : szach - mat
Sikandra

Mauzoleum Akbara, którego poznaliście jako największego z mogolskich cesarzy i jako budowniczego Fatehpur Sikri, zbudowano z piaskowca i marmuru. Znajduje się ono w Sikandrze, 4 km na północny zachód od Agry. Stoi w rozległym, cichym ogrodzie, gdzie czasem pojawiają się sarny.
Sam cesarz Akbar rozpoczął budowę swego grobowca, mieszając motywy zaczerpnięte z islamu, hinduizmu, buddyzmu, dźinizmu i chrześcijaństwa. Te same wpływy pojawiły się zresztą w jego synkretycznej filozofii, zwanej Din-i-Ilahi. Po śmierci Akbara budowę dokończył Dżahangir, znacznie modyfikując projekt swego ojca.
Najpiękniejszą częścią kompleksu jest oszałamiająca brama południowa. Przy każdym jej rogu wznosi się minaret o trzech kondygnacjach. Samą bramę zbudowano z czerwonego piaskowca, inkrustowanego abstrakcyjnymi wzorami z marmuru.
Nazwa Sikandra, pochodzi od imienia sułtana Sikandara Lodiego. Był to władca rządzący w Delhi w latach 1488-1517, tuż przed rozkwitem mogolskiej potęgi na subkontynencie indyjskim. W ogrodach mauzoleum znajduje się Baradi Palace (pałac Baradi), wzniesiony przez Sikandara Lodiego, a zaraz po drugiej stronie drogi wznosi się Delhi Gate (brama Delhi).
Czerwony Fort (Lal Qila)
Forteca, a w praktyce zespół budowli, położony w Agrze. Fort został zbudowany w XVI wieku, w związku z przeniesieniem przez Akbara stolicy państwa Mogołów do Agry. Czerwony Fort jest w istocie zespołem budowli zamkniętych wewnątrz potężnych, czerwonych murów zewnętrznych o wysokości do 20 metrów i łącznej długości około 2,5 kilometra. Obecnie do wnętrza fortu wchodzi się przez bramę Amara Singha, zwaną również Bramą Lahore (jedną z dwóch istniejących; drugą z istniejących jest Brama Delhi). Wewnątrz znajduje się szereg budowli, głównie o charakterze pałacowym Khas Mahal - (Pałac Dżahangira) fragment prywatnej rezydencji władców mogolskich, zbudowanej przez Akbara dla syna,
Diwan-i-Khas (sala audiencji prywatnych) - w tym miejscu władcy mogolscy przyjmowali dygnitarzy i zagranicznych gości. Tu właśnie znajdował się słynny Pawi Tron, przeniesiony później do Delhi, a następnie do Iranu. I jeszcze jedno ujęcie.
Cóż, nasz pobyt w Agrze dobiegł końca ... ale to nie koniec naszej podróży, więc zapraszam do kolejnych galerii, które niebawem powstaną.

najbliższe galerie:

 
Indie raz jeszcze 04 - Rozpacz zamknięta w marmurze
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Migawki z Dehli, Agry, Jaipuru + ludzie mrówki
1pix użytkownik gosiekz11 odległość 2 km 1pix
. Indie - Agra Czerwony Fort
1pix użytkownik raul odległość 2 km 1pix
Agra.  Czerwony Fort.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Agra.  Pomnik wiecznej miłości - Tadż Mahal
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Indie - Agra
1pix użytkownik ignac74 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 29.11.2010 23:02

Wspaniała pod każdym względem!!!

alex1953 użytkownik alex1953(wpisów:73) dodano 29.03.2010 15:42

fantastyczne miejsca zwiedzasz...Indie to piękny kraj i sporo tam ciekawych zabytków...pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1929) dodano 27.02.2010 15:56

Kadrowanie ze "snajperska" precyzja.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 23.02.2008 01:14

Dzękuję bardzo ... cieszę się, że znalazłaś w tej galerii to coś ...
Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 22.02.2008 23:14

jestem pod wrażeniem z wielka przyjemnością obejrzałam i przeczytałam komentarze do zdjęć ,pozostaje mi pogratulować tak udanej galerii ,pozazdrościć takich wojaży i życzyć jeszcze dużo wypraw w nieznane :)
raul dziękuje ,że pokazałeś mi tą galerię mam teraz co oglądać w te zimowe wieczory :) Pozdrawiam

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 21.12.2007 16:34

Chodziło mi o fotki 16 do 20 zrobione w tej samej minucie i właściwie różnią się deko światłem i zoomem.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 21.12.2007 00:17

>raul: odpowiem jak ja na to patrzę. Ograniczenia liczby zamieszczanych zdjec w galerii sa zrozumiale z punktu widzenia technicznego (tak wlasnie ze mnie taki technik:))
Poza tym przy wiekszej liczbie zdjec nie zawsze da sie dotrwac do konca <znudzenie>, chyba ze mowa o sytuacji totalnego porwania i zachwytu miejscem, kadrem, sposobem obserwacji swiata, miejsca, CO KTO CHCE.Mirakowi chodzi <zdaje sie > o powtorki ujec tych samych budynkow z prawie tej samej perspektywy (1, 17?)
Moje spojrzenie na kwestie ILOSCI jest nieco inne. Kiedys wypowiadalam sie na ten temat wiecej, dzis skroce wypowiedz do minimum: im wiecej zdjec tym lepiej mozna poznac miejsce. Tu jednak trzeba wliczyc wyczucie smaku i slusznie wspomniana selekcje. Mozna przeciez ujecia powtarzac <sama tak robiłam i robie, przyznaje> ale pokazac to samo miejsce, objekt z innego punktu... wierze ze masz o tym wieksze pojecie niz ja.
Liczy sie sila przekazu, zainteresowania i opowiesc, bardzo czesto mocny punkt slabszych technicznie <znow to słowo> galerii.

idea jest jedna: dzielic sie wrazeniam, historia....wspomnieniami....
pozdrawiam Monika

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 21.12.2007 00:05

Mirak ... Fatehpur Sikri, Taj Mahal, Mathura, Sikandra, Czerwony Fort - 5 miejsc uwiecznionych na fotografiach. 10 fotek na każde z tych miejsc, czy to naprawdę tak dużo ? Czy przeszkodą jest, że 50 fotek jest w jednej galerii ? A dlaczego ma nie być, w czym to przeszkadza ? Wytłumacz mi proszę, bo jestem tu nowicjuszem i nie znam Waszych zwyczajów i nawyków. Przedstawiłem opowieść zobrazowaną zdjęciami, która jest jakby ciągiem wydarzeń, pewnego rodzaju relacją, czy reportażem.
Dlaczego mam widza, czytelnika odsyłać do innych galerii, jeżeli temat Agry jest nie zamknięty ?

Pozdrawiam

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 20.12.2007 23:06

Wiem, że EOS 20D robi kilka fotek na sekundę, ale nie trzeba ich wszytkich wkładać do galerii. Selekcja. Plus za opisy

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 20.12.2007 21:26

Dziekuję serdecznie za wszystkie opinie, jestem z Wami od dwóch dni i nie znam jeszcze możliwości tego portalu. Wnioskuję, że wielu z Was odbiera te fotki jako nieostre - proszę tytułem edukacji o takie porównanie :
W galerii Agra zamieszczę ostatnie zdjęcie z opisem - "test" ... proszę porównać tę fotografię :
http://foto.fvd.pl/show.php?f=http%3A//img.chip.pl/img.php%3Ff%3D0%26i%3DLTYlJjwAHQRCCh8aCAADFk0OHxQcQFwaHgYUCkxcXF8GBAMHXEEdCQQ%3D

Proszę o opinię czy nieostrość wystepuje w obu przypadkach ?

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 20.12.2007 20:56

Wysoka ocena za kolejny dobry komentarz

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 20.12.2007 20:04

SUPER!
Takie galerie powinny być wzorcem dla innych.
hejka!

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 20.12.2007 17:39

Raul! - ilość wystarczająca, jakość może być... hejka :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2345) dodano 20.12.2007 12:58

Dlaczego zdjęcia są nieostre?
Moim zdaniem Taj zasługuje na odrębną galerię.
To wspaniałe miejsce, widziałem na własne oczy, to wiem.
Komentarz bdb.

labcio użytkownik labcio(wpisów:222) dodano 20.12.2007 12:44

Komentarz zajebisty, zdjęć za dużo nie najlepszej jakości, mało atrakcyjna dla kogoś kto tam nie był , wcześniej wspomniany komentarz nadrabia,więc ocena dosyć wysoka

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!