m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Flamenco  ...  folklor ludu zamieszkującego południową Hiszpanię. Tworzy go taniec (baile), śpiew (cante) i muzyka (toque). Istnieje jeden pewnik: flamenco - czerpiąc z najbardziej ludzkich doświadczeń swoich współtwórców, z prostego folkloru ludzi biednych i prześladowanych - rozwinęło się w fenomen artystyczny najwyższej rangi. Przyjmuje się, że jego początki sięgają pierwszego wieku naszej ery, kiedy tereny Hiszpanii znajdowały się w obrębie Cesarstwa Rzymskiego. Trzecią co do wielkości metropolią Cesarstwa było wówczas miasto Kadyks. W jego okolicach rozwijały się typowe dla kultury basenu śródziemnomorskiego układy i figury rytmiczne, w tym charakterystyczne dla flamenco elementy: klaskanie w dłonie (palmas) oraz strzelanie palcami do rytmu (pitos). Przeniesione do stolicy kadyskie tańce i pieśni (cantica goditanae) szybko stały się ulubioną rozrywką Rzymian, czy to dzięki ekspresji rytmu, czy też ogromnemu temperamentowi tancerek. Rozwój folkloru andaluzyjskiego, łączonego z flamenco ułatwiały warunki geopolityczne, historyczne oraz otwarcie mieszkańców południowej Hiszpanii na obce wpływy kulturowe - hinduskie, perskie, żydowskie, arabskie, mauretańskie, egipskie.
Dlatego też flamenco to stop bardzo różnych elementów kulturowych, religijnych i rasowych. Do dziś jeszcze widać ich ślady, pomimo że podstawowe rozwiązania ukształtowały się definitywnie podczas ostatnich dwustu lub trzystu lat. Szczególne piętno odcisnęło na flamenco ośmiowiekowe panowanie Maurów na terenach Andaluzji i dominacja kultury mauretańskiej. Skutkiem tego są m.in. do dziś podziwiane pozostałości wspaniałego rozkwitu architektury. Jednak w XV w. królowie Hiszpanii zaczęli piętnować pozostałych jeszcze Maurów (obecnie zwanych Moryskami) a także Arabów i Żydów, którzy schronienia szukali w bezpiecznych miejscach - w górach Andaluzji. Pod koniec wieku XV dotarli do Hiszpanii Cyganie. Tu, w Andaluzji, dobiegła końca ich wielowiekowa tułaczka.
Napływ Cyganów, grupy etnicznej indyjskiego pochodzenia, ostatecznie zaważył na powstaniu flamenco. Jako lud wędrowny stykał się on z różnymi kulturami i adoptował zastane tradycje muzyczne tubylczych ludów do swoich potrzeb, zgodnie jednak z własnymi metodami kształtowania i przedstawiania muzyki. Stąd podobieństwa folkloru cygańskiego do rumuńskiego czy węgierskiego. W Hiszpanii Cyganie osiedli na stałe i stopniowo zaczęli asymilować się z miejscową ludnością, spajając w jedno odmienne elementy kulturowe. Tworzyła się wypadkowa form ludowej działalności. Społeczności Cyganów i Morysków wiele łączyło. Żyli w ścisłym związku przez całe XVI stulecie.
Sztuka flamenco rozwijała się bardzo wolno. Podstawowe formy ustaliła w XVII i XVIII wieku, raczej nie wychodząc poza środowisko swoich twórców, dla których stanowiła część domowego rytuału. Była przekazem nadziei, odwagi, zapomnienia. Kroniki XVIII wieczne mówią, że flamenco tworzyło w tych czasach folklor andaluzyjski. Nadal trwał jeszcze okres mieszania wpływów.  Działo się to za sprawą napływu ludności całej Hiszpanii do portów w Andaluzji a wraz z nią nowego folkloru.
Bardzo barwną historię mają pieśni z gatunku cantes de ida y vuelta (pieśni odjazdu i powrotu). Odbyły one drogę z Andaluzji do Ameryki i wzbogaciwszy swą formę muzyczną powróciły do Hiszpanii, dobrze adaptując się na gruncie flamenco. Tak oto sztuka flamenco została wzbogacona o elementy latynoamerykańskie. Mniej więcej około roku 1842 w Sewilli powstały pierwsze cafe - cantantes. Odegrały one w rozwoju flamenco ogromną rolę. Do tych lokali przenieśli się z prywatnych patio pierwsi wykonawcy oraz publiczność.
Występy powoli stawały się jedynym źródłem utrzymywania artystów. Zmienił się także przekrój społeczny słuchaczy, coraz częściej byli to przedstawiciele wyższych sfer. Do flamenco zaczęła przedzierać się komercja. Cafe - cantantes posiadały boczne pomieszczenia, które były jakby miejscem kultu. Temperaturę cante podnosiło przesiąknięte dymem tytoniu powietrze, wino, długie nocne przesiadywanie artystów z ich publicznością, napięta atmosfera. Określano je jako królestwo duende.
 Termin ten, choć ważny dla flamenco, trudno jest dokładnie wyjaśnić. Przybliża go Federico Garcia Lorca : Wielcy Cyganie - twórcy, artyści flamenco śpiewając, tańcząc bądź grając wiedzą, że bez demonów żadne większe podniecenie artystyczne nie jest możliwe, łudzą przy tym odbiorców, że są narzędziem duente, sami będąc wolnymi od jego paraliżującej mocy. Od 1910 rozpoczął się upadek cafe-cantantes - prawie wszystkie przestały działać w ciągu jednej dekady. Ich rolę przejęły tablos flamencos - estrady flamenco. Flamenco zostało wprowadzone na sceny teatrów, ze zgubnymi, niestety, dla niego skutkami w postaci komercjalizacji.  Zostało nagle wstawione w pluszowe scenerie, odcięte od swoich korzeni i w konsekwencji utraciło słuchaczy.
Jednak nie był to jego koniec. Na początku lat dwudziestych naszego wieku powstał autentyczny ruch flamenco z festiwalami, odpowiednią oprawą intelektualną. Sztuka zachowała w ten sposób swoją tożsamość, rozwijając swoje wartości i zaczęła uzyskiwać rzesze prawdziwych miłośników. Na zakończenie pozostało  jeszcze wyjaśnić sam termin flamenco.  Wszedł on do języka dopiero z końcem XIX wieku. Jego pochodzenie nie jest, niestety, dokładnie znane. Być może łączy się z etniczną grupą belgijską Flamów. Lub też, jak twierdzą niektórzy, jest związany z flamingami, których ubarwienie kojarzyło się z ubiorami ówczesnych wykonawców flamenco.
Inni łączą to określenie ze starocygańskim zwrotem flaman, znaczącym tyle co jasność, dobroć, a także sprośność. Może się zdarzyć, że powyższe spory nie zostaną nigdy rozstrzygnięte. Korzystając zatem z okazji życzę wszystkim Obieżyświatom szampańskiej zabawy sylwestrowej w rytmie Flamenco rzecz jasna ;)
Pozdrawiam i ... Wszystkiego Dobrego w nadchodzącym 2016 Roku !!!

najbliższe galerie:

 
Klimaty Andaluzji - Mojacar.
1pix użytkownik ru_da odległość 51 km 1pix
Cartagena
1pix użytkownik mereks odległość 57 km 1pix
Park Naturalny Cabo de Gata –  Nijar
1pix użytkownik ru_da odległość 71 km 1pix
BTT en Parque Natural Cabo de Gata-Níjar
1pix użytkownik droplet odległość 74 km 1pix
Wehikuł czasu-15 lat temu w  San Jose
1pix użytkownik ak odległość 75 km 1pix
sierra nevada
1pix użytkownik rafeek odległość 94 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 31.12.2015 21:41

Dzięki Rozmusiaki ..., i Wam również szampańskiej zabawy ..., Szczęśliwego Nowego Roku:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 31.12.2015 08:37

W pierwszej chwili myślałam, że to Rozmusiaki pokazują swoje umiejętności taneczne 😊. Wszystkiego dobrego i tanecznego Sylwestra życzę a w NR samych udanych podróży. Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 30.12.2015 22:36

Świetnie przedstawiony temat, niby przerysowany, ale takie jest flamenco, które mnie nieodmiennie fascynuje :) Szczęśliwego Nowego Roku i cudownej zabawy jutrzejszego wieczoru :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 30.12.2015 20:31

Bardzo fajna galeria o dużych walorach edukacyjnych. Sporo dowiedziałem się o historii flamenco. Życzę Wam szampańskiego Sylwestra i wspaniałego Nowego Roku. Pozdrawiam serdecznie. :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 30.12.2015 20:25

Taniec z pewnością ognisty, ale facjaty to nie pierwszej urody, Rozmusiakowe z ich uśmiechami byłyby o niebo lepsze.
Może zatańczycie przed ...np. obiektywem Dispara?
A tak na marginesie: dlaczego tak mało czerwonego na tych zdjęciach?

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 30.12.2015 19:19

Śnieżko & Waaw,dzięki piękne i jeszcze raz Wszystkiego dobrego w Nowym 2016 Roku !

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 30.12.2015 17:44

Extra ta historia flamenco w pigułce, zdjęcia oczywiście też.
Udanej zabawy sylwestrowej – oczywiście z flamenco ;-)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 30.12.2015 16:41

Fajnie to zrobiłeś. Na początku same srogie miny, ale później tancerze się stopniowo zaczynają uśmiechać, pod koniec nawet od ucha do ucha;) Czyli im to sprawia przyjemność zapewne.
Fotka 41 mi się najbardziej podoba.
Szczęśliwego Nowego Roku!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!