m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ludność Kuby jest etnicznie bardzo zróżnicowana. Bogata i burzliwa historia widoczna jest w urodzie jej mieszkańców. Pod koniec XVI w. rdzenna populacji zaczyna zanikać. Mordują ich Hiszpanie, są pojmowani w niewolę, zmuszani do katorżniczej pracy, przywiezione z Europy choroby są dla nich zabójcze. Aby uzupełnić brak rąk do pracy zaczynają być przywożeni niewolnicy z Afryki. 
W ciągu 350 lat na wyspę trafia ponad milion czarnoskórych darmowych robotników.
Wykorzystywani byli do ciężkiej pracy na plantacjach. Powszechnością było seksualne wykorzystywanie kobiet, a dzieci rodzące się z mieszanych związków, zwane Kreolami były obiektem kpin i nie posiadały żadnych praw. 
W żyłach obecnych mieszkańców Kuby ( 11 milionów) płynie mieszanka krwi rdzennej ludności, Europejczyków, głównie Hiszpanów oraz afrykańskich niewolników. Również w XIX w. na wyspę napływają Francuzi , Anglicy, Niemcy i Włosi. W trakcie I i II wojny światowej na wyspie znajduje schronienie 20 000 Żydów, którzy po rewolucji wyjechali do Stanów. Na początku XX w. na Kubie zaczyna umacniać się rasizm. Czarni, Mulaci i Azjaci nie mają praktycznie żadnych praw. Ich dzieci nie mogą uczęszczać do dobrych szkół, jakakolwiek lepsza posada jest dla nich nieosiągalna. Po zwycięstwie rewolucji Fidel Castro, sam pochodzący z nieprawego łoża, syn bogatego posiadacza ziemskiego ( w jego gospodarstwie pracuje 300 osób) i służącej zobowiązał się do zniesienia dyskryminacji rasowej. Jego ojciec po śmierci żony poślubił kochankę, zaś sam Fidel jako dziecko wychowywany był w komfortowych warunkach. I tak szkoły, kluby, plaże, uniwersytety dostępne wcześniej tylko dla białych stają się osiągalne dla innych.
Wszyscy mają dostęp do służby zdrowia. Również w zatrudnieniu dochodzi do zmian.
Na ulicach widziałam często bawiące się razem dzieci o różnym kolorze skóry. Spotkałam wiele par, gdzie partnerzy różnili się od siebie. Okazywali sobie uczucia bez najmniejszego skrępowania, więc z tego, co może zaobserwować turysta taki jak ja pozornie problemu nie ma. Ale czytałam w przewodnikach, informacji podobnych udzielała również pilotka, że dyskryminacja nadal jest na porządku dziennym, a lepsze urzędy lub stanowiska obejmowane są wyłącznie przez przedstawicieli rasy białej. Ta starsza elegancka pani, która na nasz widok zaczeła tańczyć, stanowi dla mnie przykład tego co się u nas określa jako starzenie się z godnością. Emanowała radością życia, a jej taniec połączony z klaskaniem to scena której nie zapomnę. Ludzie są tu bardzo różni. Brak wprawdzie urody określanej mianem słowiańskiej, czyli jasne włosy i oczy, ale mimo tego mieszkańcy stanowią ogromną mieszankę wszelkich typów urody. Prawdę mówiąc nigdzie nie spotkałam takich indywiduów jak właśnie na Kubie. Ubranych przeróżnie, a to w fartuszku, a to w piżamie i z wałkami we włosach, jak ta kobieta na jednej z bocznych uliczek w centrum Hawany. Tu pełny luz to podstawa życia. Ten młody chłopak to kolejne indywiduum. Upał, centrum Hawany, on nie wiedzieć czemu w kaloszach po kolana i z kolorową fryzurką. Zresztą spotkałam wielu ludzi w kaloszach, chyba to tam teraz jest modne.
Baseboll to narodowy sport, Kubańczycy należą do najlepszych, a męska reprezentacja zwyciężyła 25 razy w mistrzostwach świata. Piękne twarze, wysokie, zgrabne figury, kolorowe stroje, uśmiech na twarzy. Kubańczycy to bardzo radosny, otwarty i pogodny naród. Dużo kobiet o błyszczącej skórze koloru hebanu jak ta napotkana przed Twierdzą w Santiago de Kuba. Tańce na rogu ulicy, w biały dzień to też widok powszedni. Zewsząd płynie muzyka. Dudni z okien i przejeżdżających samochodów. Grający zespół w każdej knajpie. 
Na Kubie mieszka więcej zawodowych muzyków niż w jakimkolwiek kraju na świecie. Najbardziej znany kubański utwór to Guantanamera czyli piosenka o dziewczynie z Guantanamo. Styl życia Kubańczyków jest czymś niewyobrażalnym dla nas. Polega on tak naprawdę na nicnierobieniu. Tu nikt się nigdzie nie spieszy. Siedzą sobie przed domami, okupują skwery i krawężniki. Czas jest pojęciem względnym, samolot krajowy, którym mieliśmy wrócić z Santiago do Hawany nie przyleciał, .... bo nie wystartował.Kiedy będzie w takim razie nasz lot, nic nie wiadomo. Mamy się dowiadywać w ciągu dnia. Odlot 14,5 godziny później? I co z tego? Przecież nic się nie stało. Popijanie rumu i palenie cygara to bardzo ważne zajęcie. Obowiązkowy mebel w prawie każdym mieszkaniu to bujany fotel. Bujanko to ulubione zajęcie Kubańczyków.
Życie na luzie, bez stresu, niechęć do podjęcia pracy sprawiają, że Kubańczycy to bardzo długo żyjący ludzie.  
Przeciętna długość życia to blisko 90 lat. Widok młodych pięknych Kubanek ze znacznie starszymi od siebie Europejczykami jest tutaj normą. Tę dziewczynę spotkałam w hotelu. Skarżyła mi się, że ma 28 lat i nie może znaleźć męża. Wysłałam jej mailem zdjęcia, ale nie odpowiedziała. Oficjalnie internet na Kubie jest zakazany, ale ponoć w wielu domach funkcjonuje nielegalnie. Kubańczycy są bardzo schludni i czyści. Nie ma widocznej biedy. Ten urwis w drzwiach za nic nie chciał pozować. Cukierki owszem, zgarnął, ale zaraz potem nawiał. Byłam w kilku kubańskich mieszkaniach, bo bardzo lubię zaglądać pod przysłowiową strzechę. Meble skromne, ale czysto i posprzątane. Często widziałam symbole wiary katolickiej. Na ścianach obrazy o treści religijnej, krzyże, różańce. 56% mieszkańców Kuby nie ma przynależności religijnej. Religia na Kubie jest o tyle ciekawa, że wzajemnie przeniknęły się wpływy katolicyzmu i kultów pogańskich. W katolickich kościołach napotyka się figurki pogańskich bogów. . Członkowie Komunistycznej Partii Kuby mogli bez problemu chodzić do kościoła. W tańcu są mistrzami. Kiedy patrzyłam jak się poruszają, stawiałam sobie retoryczne pytanie: jakie szanse mają europejskie pary w zawodach tanecznych? Domieszka krwi afrykańskiej powoduje, że mają niezwykłe poczucie rytmu. Muzyka
to ich żywioł, zatracają się w niej, a świat obok jakby przestaje istnieć. Fantastycznie potrafią się poruszać, niby stoją a ich ciała wibrują, przeplatają się ze sobą. Był to piękny widok. 
Paweller, wiesz co chcę napisać?
Tego mężczyznę sfotografowałam na piątym otwartym piętrze starego budynku w Hawanie. Schody były bez poręczy, trzeszczały, wszędzie druty, nikt nie chciał ze mną iść. Warunki lokalowe typu obraz nędzy i rozpaczy. On sam był bardzo wysoki, a jego ciało muskularne, prawie jak wyrzeźbione. Na ulicach spotyka się wielu mężczyzn o takiej posturze. Na terenie Hawany widziałam dwie siłownie pełne ludzi. Kult ciała jest powszechny. W większości okien nie ma szyb. Poprzez kraty patrzy się na ulicę i to co się na niej dzieje. Kobiety z cygarem stanowią o kolorycie Hawany.Ta pani dodatkowo wydawała z siebie dźwięki przypominające pianie koguta. Tu każdy pomysł jest dobry, żeby wyciągnąć kasę z turystów. Fidel Castro i przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet wypowiedzieli się oficjalnie przeciwko dyskryminacji gejów i lesbijek. Kontakty homoseksualne są legalne. Kuba znacząco opanowała rozprzestrzenianie się AIDS oraz wirusa HIV. Ilość nosicieli jest najniższa w obu Amerykach i jedna z najniższych na świecie. Powszechne są szczepienia. Wszystkie kubańskie dzieci są szczepione przeciwko wielu chorobom zakaźnym.
Jedyny raz widziałam kobietę ze złotymi plombami. Myślę, że gdyby ta ślicznotka chciała zaistnieć w naszym kraju jako pierwsze musiałaby zanucić znany kiedyś hit: dentysta sadysta - potrzebny od zaraz! O prawo do antykoncepcji, aborcji walczy Mariela Castro, lekarz-seksuolog i córka prezydenta Kuby Raula Castro, znana w kraju bojowniczka o prawa kobiet i prawa mniejszości seksualnych.  Pod względem ilości rozwodów Kuba plasuje się na 8 miejscu na świecie. 56% małżeństw kończy się rozwodem, chociaż jeszcze niedawno współczynnik rozwodów wynosił prawie 70%. Odbywa się on przed notariuszem i kosztuje 5 dolarów. Kubańczycy są bardzo kochliwi, dlatego też bez problemu wybaczyli swojemu przywódcy Fidelowi liczne romanse, kochanki i 11 dzieci z 7 matek, z których dwie były żonami. Kubanki świetnie określają słowa piosenki Kaliny Jedrusik
 Bo we mnie jest sex,
gorący jak samum.
bo we mnie jest sex,
któż oprzeć się ma mu?
on mi biodra opływa, wypełnia mi biust,
żar sączy z mych ust bo we mnie jest sex,
 co pali i niszczy,
 dziesiątki już serc
 wypalił do zgliszczy
Niech tylko lekko pochylę dekolt już męski ściele się trup, jak wypnę odrobineczkę biodro już rzężą żądze u stóp.
Bo we mnie jest seks, gorący jak samum. 
Bo we mnie jest seks, któż oprzeć się ma mu? za to we mnie jest przekora a we mnie tkwi mała zadziora we mnie są marzenia ulotne jak mgła we mnie jest ciekawość we mnie jest dojrzałość
we mnie ciągle drzemie rozkoszna dziecięca naiwność we mnie jest poczucie humoru, ironia i ogromny dystans zwłaszcza do samego siebie ( jacyż durni są ci turyści, chodzę sobie boso po Trynidadzie i wydaję z siebie dźwięki naśladujące koguta, a oni mi ZA TO płacą) we mnie jest łagodność, zadowolenie i spokój życia we mnie pogoda i radość, bardzo dużo radości we mnie kubański luz i spokój, bardzo dużo luzu i spokoju a we mnie też jest spokój, ale z domieszką pewnej nuty nieufności, sceptycyzmu i goryczy.
Targ. Jak na klimat kraju znikoma ilość warzyw i owoców. Za to uśmiechnięci ludzie na każdym kroku. Ostatnie zdjęcie to pani statystka. Proza życia czyli przerwa na lunch. Prawda, że z w połączeniu z chipsem stanowi bardzo oryginalny widok? 
I jak tu nie zachwycić się tymi ludźmi?

najbliższe galerie:

 
DZIEŃ UŚMIECHU, czyli jak śmieje się świat
1pix użytkownik gabi odległość 10 km 1pix
Kuba cz. 10 - Camaguey.
1pix użytkownik wmp57 odległość 17 km 1pix
KUBA - Krzesła
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 112 km 1pix
CUBA,  MUZEUM MOTORYZACJI
1pix użytkownik martyna odległość 156 km 1pix
Moja Kuba
1pix użytkownik magosia odległość 165 km 1pix
Kuba cz. 11 - Cayo Guillermo.
1pix użytkownik wmp57 odległość 171 km 1pix

komentarze do galerii (66):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 10.06.2017 13:35

Doracz, dziękuję,
pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 10.06.2017 01:39

Znakomita prezentacja.... ujęcia doskonałe, choć najlepiej podobało mi się chyba to z 21.
pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 18.07.2016 10:55

Jasko, bardzo dziękuję. Wybrane przez Ciebie zdjęcie to obraz na Kubie bardzo popularny. Mozna powiedzieć klasyka.
Życzę Ci abyś dotarł, jeżeli już będziesz jechał to koniecznie wariant jak najbardziej objazdowy. Większość grup dociera do Hawany i Trynidadu, a potem już leżą na plaży. Ja zrobiłam najbardziej rozszerzoną wersję wraz z Baracoa i Santiago i to była bdb decyzja.
pozdr.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 17.07.2016 13:23

teoretycznie portret może zrobić każdy posiadacz aparatu,ale żeby to zrobić w takim stylu jaki prezentujesz w tej galerii,w niełatwym kraju trzeba być skondensowanym ciepłem i zaufaniem. Kuba to moje marzenie - teraz spotęgowane. Każde zdjęcie na 10 - mój faworyt w tej wyrównanej stawce to nr 18. Gratuluje i życzę miłej niedzieli :)

ignac74 użytkownik ignac74(wpisów:59) dodano 30.04.2016 10:16

I tych zmian właśnie najbardziej się obawiam. Dla mnie już od dawna Kuba jest w pierwszej trójce na mojej liście marzeń, obok Etiopii i Iranu. Ale niestety na dziś dzień żaden z tych celów nie jest dla mnie osiągalny ze względów finansowych. Na szczęście nikt nie zabroni mi marzyć i przynajmniej na OŚ oglądac galerii z tych miejsc :-)
Zazdroszczę Ci tej wyprawy, ale tak życzliwie. Pozdrawiam serdecznie :-)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 30.04.2016 09:01

Ignac, polecam Ci wojaże po tym kraju, tym bardziej, ze zmiany mogą nadejść bardzo szybko.
Ludzie tam wspaniali, może pokażę jeszcze inne oblicze tego kraju, dzięki za uznanie,
pozdr.

ignac74 użytkownik ignac74(wpisów:59) dodano 29.04.2016 19:48

Piękna galeria. Ludzkie oblicza kraju. Pięknie pokazane. Pozdrawiam serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 23.05.2015 09:33

Pesteczko, dla Ciebie znawczyni tańców latynoamerykańskich, nowoczesnych i nie pamiętam jakie jeszcze trenowałeś ( pamiętam za to, że się możesz pochwalić jakimiś medalami czy pucharami) na pewno roztańczona Kuba byłaby super miejscem. To już jest nas trzy chętne na piąte pięterko, jeszcze Kordula.
Facet jeden, nas trzy, i co tu zrobić?
Cieszy mnie, że Ci się spodobało, dzięki, że zajrzałaś,
pozdr.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 22.05.2015 12:34

Gabi rewelacja! Świetnie uchwycone i bardzo ciekawie opisane z radosną kubańską nutą.
Na to piąte piętro też bym się na pewno wybrała. Zwłaszcza dla takich widoków ;)
Rozpaliłaś jeszcze bardziej mój apetyt na Kubę (i na taniec na tej gorącej wyspie).
Tak trzymaj - pozdrawiam bardzo serdecznie i gratuluję bardzo udanej galerii.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 30.03.2015 11:12

Martyna, dzięki za Twe słowa, znasz Kubę, wiesz jaka to wspaniała wyspa. Super, ze Ci się spodobało,
pozdr.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 30.03.2015 00:33

.... czego by nie powiedzieć o Kubańczykach, to na pewno nie tego, że się nie uśmiechają ;) Super galeria Gabi.

Pozdrawiam, M.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 29.03.2015 21:25

Skuza, brak mi takiego potocznego języka, powinnam więcej ogladac niemieckiej TV.
Jeszcze raz dziękuję.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.03.2015 20:23

Gabi,przy okazji postaram się użyć jeszcze innych połączeń z Megahammer:)))))))))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 29.03.2015 18:58

Witaj Skuza, dzięki za Twe słowa, szczególnie przypadło mi słowo Ober przed Megahammer ( nie znałam),
fajnie, ze wpadłas,
pozdr.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.03.2015 17:31

Portrety bardzo mile dla oka,Twoja narracja bardzo informacyjna i przystępna:)

Moj Fazit: Obermegahammer:))))

Pozdrowionka:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 23.03.2015 11:56

Janualio, uwierz mi, że kiedy czytam takie komentarze jak Twój, to aż mi się uśmiech na buzi pojawia. Wielka szkoda, że Ty nic nie tworzysz,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 23.03.2015 11:54

Nola, myślę, ze są trudniejsze rzeczy jak fotografowanie twarzy. Ale dzięki za Twe słowa, super, ze Ci się podobało,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 23.03.2015 11:50

Markopol, dziękuję za oba komplementy,
pozdr.

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 23.03.2015 10:06

Gabi, nie sposób! Nie sposób się nie zachwycić! Bardzo ciekawie pokazałaś egzotyczną kubańską mieszankę. Ile emocji w tych twarzach! Ile przekazu o prawdziwym życiu na Kubie! Pięknie!

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 22.03.2015 18:26

38 a to ci łobuziak mały :):):)
Na 37 widzę bardzo duże podobieństwo do Ciebie :):):)
Bardzo fajna galeria :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6834) dodano 22.03.2015 17:11

Piękna galeria. Piękne portrety. Trzeba umieć je robić. Ty Gabi posiadłaś tę umiejętność:)
Ciężko nawet się zdecydować na te najlepsze zdjęcia, bo wiele z nich jest super, każde inne i wyjątkowe... Ale fotki z cygarami to podstawa;)
pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 22.03.2015 13:47

Rozmusiaki, bardzo dziękuję za takie słowa.
pozdr.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 22.03.2015 11:01

No,noo ...
Fotografowanie ludzi do najłatwiejszych zadań nie należy,ale Tobie się to udało ...
Nie tylko zdjęć można pozazdrościć,ale i lekkości pióra do tego .
Dobra galeria Gabi :)
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 21.03.2015 10:52

Klavert, nie wszyscy ludzie tam są aż tak szczęśliwi i uśmiechnięci jak widać na tych zdjęciach. Widziałam tez ludzi styranych życiem, zmęczonych nim, często chorych i ułomnych. Takich nie fotografowałam ani nigdy nie będę. Z tego co Cię " znam" to w ciemno mogę napisać, ze Kuba bardzo by Ci się spodobała. Również Tobie dziękuję za uznanie nie tylko dla przekazu wizualnego ale również werbalnego.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 21.03.2015 10:31

Ninka, wielki to dla komplement. Zgadzam się z Tobą, trudne jest zrobienie zacnej galerii z twarzami. Dlaczego? bo muszą one być inne niż to oglądamy na co dzień bądź muszą mieć jakiś przekaz. Ja przywiozłam mnóstwo zdjęć z ludźmi, ich selekcja była w tej prezentacji największą trudnością. Tak jak już pisałam w innym komentarzu starałam się ich dobrać nie tylko na zasadzie inności jako takiej ale również kontrastu pomiędzy sobą. Akurat Kuba jest do tego idealna, stad tytuł Korduli a potem mój. No i bardzo mnie tez cieszy uznanie dla mojej narracji, także wielkie dzięki, bo czytać takie słowa, to miód dla autora. Faceci, którzy przypadli Ci do gustu mega luzaki, potwierdzam. Następne zaćmienie nie wiem kiedy, nie zawsze też słoneczko tak ładnie się kryje, ale cos będzie na pewno. Adios!

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.03.2015 21:09

Gabi, rewelacyjna galeria!
Kuba zawsze kojarzyła mi się ze starymi samochodami, cygarami i uśmiechniętymi ludźmi, właśnie takimi, jakich Ty pokazałaś. Jestem wielką fanką portretów ludzkich, a kiedy każde z nich okraszone jest świetnie dopasowanym słowem to mogę siedzieć i oglądać bez końca. Obejrzałam już dwa razy i jeszcze sobie tu kiedyś wrócę, optymizm i radość tych ludzi jest zaraźliwa...
Twoja galeria to kubańska klasyka!
Pozdrówka.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 20.03.2015 20:27

Z reguły nie oglądam galerii "o ludziach". No ale dziś było zaćmienie słońca i zrobiłem wyjątek :) Po tej galerii padłem na deski i byłem liczony. Dla mnie to majstersztyk. Tak skomponować obraz z kapitalnym tekstem potrafią tylko najlepsi portalowi użytkownicy.
Aha, na zdjęcie galerii wybieram 28. Za skarpetki i za karaibski luz. Koleś mnie rozbroił... Wygląda jak turysta z Jamajki.
Świetnie tu było. Kiedy następne zaćmienie? Hola!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 19:10

Lucy, dzięki za wizytę i Twe słowa,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 19:05

Aga, Tobie Kuba bardzo by sie podobała, ja sobie wyobrażam, jak byś tam szalała z portretami. Dzięki Ci wielkie za Twe słowa, ale chyba trochę mnie przeceniasz.
pozdr.
aha jeszcze dodam, ze bardzo mi sie podoba Twoje nowe zdjęcie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 19:01

Tereza, dzięki, ze zajrzałaś i dzięki za Twe słowa,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 18:58

Ula, potwierdzam, lubię bardzo fotografować ludzi, łatwo nawiazuję kontakt, ale do mistrzyni to mi jeszcze wiele brakuje, o ile w ogóle kiedykolwiek. Dzięki za uznanie mojej pracy, ale wiesz, ze ja po prostu lubię pisać. Prawda jest też taka, ze miałam wrzucić coś innego, ale potem sie jednak rozmysliłam. To że Ty byś tam ze mną poszła to ja wiem doskonale. Te domy, klatki schodowe robiły naprawdę wrazenie. Nie ukrywam, że taka sesja fotograficzna z Tobą byłaby dla mnie wielką przyjemnością. Zdrowiej w takim razie i pokaż nam dalsze części Ladakhu,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 18:48

Magda, Kubanki bardzo eksponują swoje ciała, mają co pokazać. Ja raczej juz do zwolenników takiego ubioru nie należę, także dzięki za propozycję, ale jak coś to beze mnie. Super, ze Ci sie podoba. Oni sie specjalnie nie wdzięczyli, ja zawsze jak coś to uśmiecham sie i pokazuję na migi czy moge zrobić zdjęcie. Ja mowią, że nie,odchodzę. Ten mały który Ci sie podoba niezły cwaniak był. Zresztą Kubanczycy są kombinatorzy. A mieszkancy na tle tych odrapanych murów to faktycznie dobry temat jest.
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 18:35

Mocar, zgaduję, że dobrze ich opisalam i odbierasz tych ludzi podobnie do mnie, możemy sobie postawić pytanie, czy to jest w ogóle możliwe na podstawie zdjęcia? dzięki za Twe słowa,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 18:30

Sona, dzięki, miło czytac takie słowa, zawsze staram sie w swoich prezentacjach opisać zarówno miejsce jak i swoje wrażenia. Podobnie jak Ty lubię pisaś. Pan z 44 był naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Chodził sobie na boso po centrum Trynidadu, piał jak kogut, jaja sobie robił na maksa, a ludziska mu za to płacili. No i super, że Ci sie podobaja moje portety,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 18:25

Achernar, dzieki za Twe słowa,
pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 20.03.2015 17:10

Ladne portrety ale trzeba umiec je robic .Tobie dobrze wychodza, pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 15:57

Paweller, Ty nawet nie wiesz jaki ja miałam dylemat, które zdjęcie Ci w tej galerii zadedykować. Najpierw miała być dziewczyna z hotelu, potem z wizytówki. No ale przecież nie mogę dedykować takiej młodziutkiej dziewczyny, nastolatki.( już i tak miałam chwile zwątpienia czy mogę tekst tej piosenki niżej zamieścić). W grę wchodziła tez dziewczyna z 14 i 36. Nawet się radziłam jednej naszej portalowej koleżanki i jak ona powiedziała ( tez się zastanawiała) zdjęcie nr 24. to się ostatecznie zdecydowałam. Poderwałbyś, nawet bez tańca. Nie martw się. One są takie kontaktowe, temperamentne i wyzwolone, ze tam luzik jest ze wszystkim. Z portretowaniem to przesadzasz, ale przyznaję, ze bardzo lubię fotografię ludzi.
pozdr.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 20.03.2015 15:53

Również Gabi jestem pełna zachwytu dla urody i usposobienia tych ludzi, lecz również dla Ciebie moja droga za tak piękne uchwycenie chwil na twarzach Kubańczyków:)))))))))) Na pewno warto odwiedzić ten kraj ze względu na panującą tam kulturę, oraz móc nabrać więcej dystansu do siebie i życia:) Wspaniała galeria pełna emocji i pozytywnego nastawienia do ludzi:)
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 15:49

Wielkopolanko, Ty zawsze piszesz takie miłe komentarze, aż się człowiekowi lepiej zaraz robi, dzięki,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 15:45

Michał, faktycznie przy wiele deficytach jakie są w tym kraju ( m.innymi typowe dla komuny zakazy, nakazy) jest sporo pozytywów. Kuba jeżeli chodzi o przyrost naturalny stoi na 156 miejscu, to się nie bierze znikąd. Zobacz sobie z ciekawości, kto otwiera http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_przyrostu_naturalnego. Z opieką medyczną, jest różnie, o tym w kolejnej prezentacji, będę cytować słowa bloga, prowadzonego prze Kubankę na emigracji, to trochę dokładniej opiszę to co się dowiedziałam. Dzięki wielkie za słowa uznania,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 15:33

Anek, może emigrować niekoniecznie, owszem na chwilkę na pewno, polecam każdemu. Podobał Ci się opis i zdjęcia, bardzo miło czytać takie słowa,
pozdr.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3951) dodano 20.03.2015 13:59

Bardzo ciekawa prezentacja.Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 20.03.2015 13:19

Gabi, wyroslas na mistrzynie portretu. Masz swietny kontakt z fotografowanym. Warto
bylo tak dlugo czekac na te galerie.. Wlozylas mase pracy . Swietnie ja skomponowalas i skomentowalas .
Wielkie brawa Ci sie naleza. Galeria super, stawiam 10.
Powiadasz, ze nie mial kto z Toba isc na to 5 pietro. Ja na pewno bym Ci towarzyszyla. Lubie tak jak Ty zagladac w takie miejsca.
Bylam wczesniej ale nie mialam sily cos napisac, dopadla mnie grypa. Pozdrawiam:)))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 12:34

Satan, tak, Kubańczycy są bardzo uśmiechnięci, to luzaczki, minimaliści. Natomiast często się zdarzało, ze odmawiali zdjęcia. Co do zoomowania, to ja mam ograniczone możliwości, kompaktem nie zaszalejesz, widziałam u innych jak można " łapać moment " i zoomowac mając lustrzankę. Dzięki za Twe słowa, te fotki, które wymieniłeś też bardzo lubię,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 20.03.2015 12:22

Wiesz co Gabi, tak popatrzałam na te Kubanki i może to dobry pomysł żeby coś czasem "odsłonić' i nie mówię o zębach ;) I warto postawić na pogodę ducha oraz kolory.
Bardzo fajne zdjęcia, twarze dobrze uchwycone, wiesz kiedy nacisnąć spust i oczywiście garść ciekawych informacji.
Ciekawa jestem jak ich zagadujesz, że tak Ci się wdzięczą do obiektywu.
Ten mały co pozować nie chciał, super ujęcie. Mieszkańcy interesująco prezentują się na tym specyficznym tle odrapanych murów, taka oryginalność :)
Pozdrwiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 12:15

Droplet, cieszę, ze kolejny raz przypadły Ci do gustu zarówno moje zdjęcia jak i opis. To dla mnie duży komplement. Ja Tobie z kolei zazdroszczę przygód podwodnych, bo to dla mnie terra incognita,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 12:11

Snieżko, powiem Ci nieskromnie, że tez jestem dumna z " moich" ludzi, mam ich zresztą znacznie więcej, ale tutaj starałam się tak dobrać, żeby były i kobiety i mężczyźni, dzieci, starzy, młodzi. Czy mnie polubili, nie wiem, ale chyba tak,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 12:08

Przemysław, daleko mi do mistrzyni, ale dziękuję,
pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 20.03.2015 10:44

Trafnie wyłowione cechy charakteru wypisane rysach twarzy i osobowości. pieknie.

Pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 20.03.2015 10:32

Piękne portrety i piękne uśmiechy :) bardzo naturalne i świetnie uchwycone :) Najbardziej przypadł mi do gustu reprezentant poczucia humoru fot .44 :) . Świetnie opisałaś też galerię, dowiedziałam się wielu ciekawostek. BARDZO mi się podobało :) Pozdrawiam serdecznie

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 09:35

Andred, panowie tam ciężko mieli, bo im się główki na wszystkie strony odwracały non stop odwracały, miałbyś tam co fotografować. Cieszy mnie bardzo Twoja opinia,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 09:24

Gimper, dzięki i to bardzo,
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.03.2015 09:23

Magda, dzięki, ja zawsze staram się cos napisać, bo to lubię. Lekka narracja ma dużą przewagę nad tekstem, który niesie w sobie konkretne informacje. Siadasz i piszesz ją od ręki, ale Tobie tego akurat nie trzeba tłumaczyć, Kuba to faktycznie uśmiech przez duże U. Cieszę się, że udało mi się to pokazać,
pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5697) dodano 19.03.2015 22:36

Gratuluję! Bardzo ciekawe pokazanie tego fascynującego kraju. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7588) dodano 19.03.2015 21:54

Wiem, wiem ...:))) A teraz tak się zastanawiam, jak ja bym ją poderwał, jak moje ciało wcale nie chce tańczyć w rytm muzyki ..., może na piękne oczy by się udało:))) A jeśli chodzi o galerię, to jestem pewny, że to portretowanie to masz we krwi, tak jak oni ten taniec:)))
Pozdrówki:)))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 19.03.2015 21:38

Również poczułam kubańską atmosferę! trudno mi wymienić najładniejsze! wszystkie the best! gratuluję tak pięknych portretów i oczywiście super galerii!
pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 19.03.2015 21:32

Gabi, brak slow. Jestem oczarowany ta galeria :)))
Ludzie nie maja latwego zycia ale ich piekno az przenika do mnie z monitoru :)
Usmiechalem sie sam do siebie ogladajac ta cudna galerie :)
Slyszalem wlasnie ze Kuba ma bardzo dobra opieke medyczna. Mimo wielu wad i represji politycznej sa tez jednak pozytywy z rzadow komunistow na Kubie - jak przeciwdzialanie dyskryminacji, swiadomosc praw kobiet czy mniejszosci seksualne - to duza zasluga corka Castro...
Och poczulem ta kubanska atmosfere :)
Cudowni ludzie, cudowna galeria.
Gabi - chapeau bas :)

Pozdrawiam
Michal

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 19.03.2015 21:20

Świetnie złapałaś kontakt z mieszkańcami, oglądając te pogodne zdjęcia uśmiech sam się pojawia, słowa opisu poszerzają go poza przysłowiową linię uszną. Hmm moze faktycznie trzeba emigrować tam:)) Pozdrawiam błogo uśmiechając się

satan użytkownik satan(wpisów:3304) dodano 19.03.2015 20:36

Hej.

Twarze, portrety, ludzie ;-) Dla mnie nie jest to łatwy chleb, a Ty masz z tego "tematu" całą galerią. Mam wrażenie, że większość fotek była robiona z bliska /bez zoom'owania/, a ludzie są uśmiechnięci, więc pewnie obcowanie z Kubańczykami to duża przyjemność.

Dla mnie kubańska klasyka, to fotki w stylu 9 czy 11...oraz 35 ;-)


Pozdrawiam.

droplet użytkownik droplet(wpisów:278) dodano 19.03.2015 20:22

Bardzo ładne portrety. Bardzo zazdroszczę fotografom, którzy potrafią złapać tak dobry kontakt z fotografowaną osobą.
Opis też świetny, z dużą przyjemnością oglądałem i czytałem.
Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 19.03.2015 20:10

I jeszcze dodam, że prawie wszystkie uśmiechnięte. Polubili Cię:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 19.03.2015 20:08

50 twarzy Gabi:)
Mega!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 19.03.2015 19:35

Mistrzyni twarzy. I tyle komentarza...:)
Serdecznie pozdrawiam!

andred użytkownik andred(wpisów:4776) dodano 19.03.2015 19:19

Gabi, wymieniłaś wiele różnych powodów żeby wyemigrować na Kubę, ale najważniejsze pod zdjęciami 17, 20, 29, 33, 35, 36 ;-)
Niektóre zdjęcia tez zachęcają żeby tam pojechać.....chociażby na chwilę ;-)
Świetne zdjęcia.
Pozdrawiam,
andred

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 19.03.2015 19:19

Podobało się i to bardzo

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3732) dodano 19.03.2015 18:42

Super!
Dobry podkład słowny - na początku konkretny, a później lekki.
Nie umiem wybrać najlepszego zdjęcia. Przy wielu uśmiech mi się pojawił na widok tego uśmiechu na fotce.
Baaardzo mi się podobało:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!