m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
 Na poczatek ,chcę Wam przedstawić samego Boga Słońca.  Czczony był pod postacią złotego dysku słonecznego ozdobionego męską twarzą . Z jego to własnie powodu ma miejsce całe to zamieszanie w Cusco. Dlaczego wybrano własnie Cusco ? . Przez trzy stulecia było stolicą Inków. Inkowie uwarzali siebie za  dzieci Boga Slońca. Bóg słońca INTI był patronem miasta i wszystkich Inków. Takimi słowami modlili sie do niego O INCO dnia, Słońce , ojcze mój, niechaj Quzqu.. bedzie szczęśliwe,...niezwycięzone, nieucisnione....bytem obdarzone... Prawdziwe świeta Inti Raymi trwały do najazdu Hiszpanów czyli do XVIw. Przez stulecia ten pogański obrzęd był zakazany przez hiszpańskich konkwistadorów. Dopiero w latach 40 XX w wrócono do starej tradycji . Opracowano inscenizację opartą na dawnych kronikach. Dzieki temu ,mozna co rok ogladać to fascynujące widowisko. Podzielone jest ono na trzy części. Poczatek uroczystości Inti Raymi ma miejsce przy Świątyni Słońca na tzw Złotym dziedzińcu. Złota światynia dla Inków była swoistym sanktuarium. Znajdował się tam bezcenny dla Inków ogromny złoty dysk wyobrażający boga Słóńca INTI oraz dziesięć, również szczerozłotych tronów na których spoczywały zmumifikowane ciała królów inkaskich.
 Na trawiastym placu przed światynią pomału gromadzą się aktorzy. Są nimi indianie z okolicznych wiosek, poprzebierani za kapłanów, dostojnikow dworu ,wojskowych. W spektaklu bierze udział ponad 500 osób.  Są wsród nich Dziewice Słońca, czyli wybranki władców z ofiarami.
I zwykłe dziewczyny , np tak jak tutaj sypiące kwiaty .  Najważniejsza rolę w przedstawieniu odgrywa władca , czyli INKA- ziemskie wcielenie Boga Słońca. Na odtwórce roli Inki rokrocznie organizowany jest konkurs. Kandydat musi posługiwac sie językiem keczua, którego używa podczas spektaklu. Nie jest to prosty wybór, językiem keczua posługuje sie zaledwie 16% ludzi w Peru. BYć INKĄ to wielki zaszczyt.Tutaj kapłani oczekują na przybycie INKI. Jeden z nich w ręku trzyma rytualny nóz tumi o charakterystycznym półkolistym ostrzu. Nareszcie i sam INKA . Majestatycznie schodzi ze schodów , podnosi rekę w geście powitania do zebranego tłumu i w języku keczua pozdrawia wszystkich. Następnie zwaraca sie do INTI , czyli Boga Słońca, dziekując mu za łaski, jakimi ich obdarza.
Ze Złotego Dziedzińca uroczystości przenoszą się na główny plac Cusco.  Inka - jest niesiony ulicami miasta w złotej lektyce. Podąża ulicami, obrzucany kwiatami, pozdrawia wiwatujacy tłum. Kolorowa armia i pozostali uczestnicy maszerują razem z nim. Teraz z bliska można sie przyjrzeć uczestnikom  inkaskiego święta. Tak jak za czasów panowania Inków w paradzie INti Raymi , uczestnicy są odziani w uroczyste stroje, zdobione złotem i srebrem, zwierzęcymi skórami i ptasimi piórami. Ptasie pióra bedą potem. Wszyscy aktorzy muszą dotrzeć do miejsca , gdzie odbywać sie będzie najważniejsza część uroczystości INTI RAYMI. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości jest kilkugodzinne przedstawienie pod murami Sacsayhuamán, kamiennej ruiny o nieznanym przeznaczeniu, być może warowni, znajdującej się dwa kilometry od Cuzco. Miejsce to ma w sobie magię. Inka - król - jest niesiony na szczyt wzniesienia Sacsayhuamán w złotej lektyce. Odziani w barwne stroje uczestnicy ceremonii, odtwarzają wszystkie etapy inkaskiej uroczystości.
 Warto kilka zdań powiedzieć, jak te uroczystości przebiegały cztery wieki temu. 
Odsłonę pierwszą i najbardziej uroczystą stanowiła wielka uczta na centralnym placu Cuzco. Poprzedzał ją trzydniowy surowy post, wstrzymanie sie od uciech łoża i od palenia ognia...Delegacje przybywały w uroczystych strojach obszywanych złotem, srebrem,zdobionych zwierzecymi skórami i ptasimi piórami...To była prawdziwa parada.. Ceremonię odprawiał sam król, jako syn słońca.Uczta miała wygladać, tak , jakby to Słońce podejmowało swoje dzieci W dzień świateczny o swicie król i jego krewni wychodzili boso na plac, wypatrywali wschodu słońca, a gdy nastepował kucali w gescie czci , sławili INTI otwartymi ramionami, wysyłali w powietrze pocałunki Po wschodzie słońca władca pił toast na cześć swojego ojca Inti. Kapłani szykowałi barany, jagnieta, i inne ofiary w ilościach pozwalajacych na nakarmienie wszystkich zebranych
 Zwierząta zarzynano, paląc ich serca i krew w boskiej ofierze. Młodej lamie rozcinano ceremonialnym nożem tumi klatkę piersiową i wyrywano serce oraz płuca. Służyło to wróżbom w sprawach wojny i pokoju. Mięso zaś pieczono i spożywano podczas wielkiej uczty. Obchody święta trwały dziewięć dni, podczas których nie ustawało ucztowanie, śpiewy i tańce. A jak to wyglada dziś? Zanim pojawią się znani nam już  artyści i zanim na dobre zacznie się widowisko, chcę Wam powiedzić, co oznaczaja te troche kiczowate figury. Puma i kondor , choc wyglada jak kogut - to święte zwierzeta Inków a ta szkaradna osóbka to zmumifikowany władca inkaski . Zawsze po smierci brał udział w ważnych wydarzeniach. Więc i teraz nie mogło go zabraknąć. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na rozpoczęcie przedstawienia. Atmosfera oczekiwania zostaje nagle przerwana dzwiękiem bębnów i rytmiczną muzyką. Aktorzy pomału wychodzą na scenę. Plac zapełnia się ubranymi w kolorowe stroje Indianami.
Grajkowie przystrojeni w ptasie pióra wygrywają melodię , jednostajną, jak mantrę. W rytmicznych podskokach armia królewska wkracza na plac. Żołnierze z królewskiej armi wyposażeni  są w charakterystyczną broń. Jest to kij z kamienną głowicą. W czasach panowania Inków służba wojskowa była obowiazkowa. Są tez i wieśniacy, którzy przez cała droge z miasta do twierdzy Sacsayhuamán zamiatali kurz przed królewskim orszakiem .
W tanecznym pląsie przy żwawej muzyce wirują panny, odpędzając w ten sposób złe duchy. Wszyscy aktorzy odgrywaja swe role z wielkim zaangażowaniem. No może z wyjątkiem tego, który chyba miał juz dość. Przychodzi czas na powitanie najwazniejszego aktora tego popołudnie. Jest nim sam Inka. Na centralnym miejscu placu zbudowany jest ołtarz, na którym zasiadzie władca. Zachowanie aktorów wskazuje , ze moment ten nadchodzi. Wszyscy poddani w służalczym ukłonie witają go .
Pełen dumy Inka zostaje wniesiony na swym złotym tronie. W uroczystości bierze również udział jego małżonka . Mama Occlo.  Po przybyciu na plac, król wygłasza w języku keczua mowę,błogosławiąc zebrany tłum, który z niecierpliwością oczekuje składania ofiar. Na ołtarz zostaje wniesiona czarna lama, której przy pomocy rytualnego norza tumi zostaje rozcieta klatka piersiowa a wyrwane z niej serce i płuca ofiarowane zostaje bogini ziemi. Oczywiście tak bywało dawniej. Dziś ładnie przystrojona lama po odegraniu swej roli wraca cała i zdrowa do swojej zagrody. Wszyscy wznoszą ręcę w górę jakby łapali cudowna energię prosto od swego najwiekszego Boga INti.
 Słowa modlitwy jakie sa wypowiadane przez Inkę O Boże, obyś się nie zestarzał; wstawaj codziennie, żeby obdarzyć ziemię światłem. odnosza sie do nas wszystkich bez względu gdzie mieszkamy i kim jestesmy. Świeto INTI- Raymi na długo pozostanie w mej pamięci. Choć jak niektórzy uwazają , ze lekko tandetne i przesadnie teatralne , uwazam, ze warte jest  obejrzenia. Pozwala na swego rodzaju powrót do przeszłości , do czasów sprzed pieciu wieków, gdy imperium Inków było wielkie. Dziekuję:))

najbliższe galerie:

 
PERU.Cuzco i okolice.
1pix użytkownik irolek odległość 1 km 1pix
Cuzco i okolice - czyli o ruinach i festiwalach. . .
1pix użytkownik migot odległość 4 km 1pix
12 DNI W PERU
1pix użytkownik madeleine odległość 4 km 1pix
Peru - Cuzco
1pix użytkownik pipol odległość 5 km 1pix
Peru (07) Cuzco
1pix użytkownik raul odległość 6 km 1pix
Peru cz. XVIII - Cusco
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (39):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 24.06.2015 11:03

Miło mi Sniezko:)) Pozdrawiam:))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 23.06.2015 22:09

Wspaniale się te zdjęcia ogląda. Wspaniale! Teatralnie pewno jest, bo to w końcu przedstawienie, ale tandetą bym tego nie nazwała. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 23.06.2015 21:34

disparze , pawellerze, dziekuję:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 23.06.2015 16:36

Fajnie zobaczyć taką inscenizację ..., bardzo kolorowo i widowiskowo, foty rewelka:)
Jeśli chodzi o ujęcia ..., to 48 dla mnie jest the best:)
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 22.06.2015 22:24

Pozazdrościć takich kiepskich zdjęć.
Świetna galeria. Dobrze, że powróciła.
Pozdrawiam serdecznie:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 20:04

Rozmusiaku, i ja bym sie tam chetnie jezszcze raz udała. Cusco jest super szczególnie w takim dniu:))) Cieszę sie , ze zainteresowałam Cię świetem :) Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 20:00

lucy troszke sie nagimnastykowałam przy robieniu tych fotek , zwłaszcza tych końcowych. Zbyt szybkie tam bieganie równa sie zadyszką.
Ale warto było, dziekuję i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 19:59

terezo, miło mi niezmiernie, slę pozdrowienia:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 19:58

Michale, polecam. Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 19:57

Przemku, masz racje Portugalia to nie jest. Cięzko mi sie zabrac za nią. MIło mi , ze wpadłes, pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.06.2015 19:56

Harmony , każdy czegos żałuje, ja żałuje, że bedąc w Boliwii , nie obejrzałam tego co Ty. Dziekuję i pozdrawiam:))

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 22.06.2015 16:22

No i o ile byłoby ciekawiej, gdyby religie powstałe na pustyni między morzem czerwonym o śródziemnym nie zawojowały większości świata :) Kult Słońca w Peru, Ozyrysy i Anubisy w Egipcie, Peruny i Światowidy u nas, no tylko z tymi Aztekami i wycinaniem serc, to nie wiem - zwłaszcza jakby się załapać na czynne uczestnictwo w obchodach. pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 22.06.2015 13:51

Gratulacje!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 21.06.2015 10:55

Że tak zapytam,miałaś jakąś akredytację czy może byłaś jedną z uczestniczek ?
Że teatralnie ?
Absolutnie się z tym nie zgadzam,bardzo bym chciał taki teatr zobaczyć :)
Fajnie,że stworzyłaś taką galerię,bo na pewno jest tego warta :)
Pozdrówki serdeczne :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 21.06.2015 00:59

Barwnie i kolorowo.Takie spektakle i widowiska sa niezwykle i musza przyciagac tlumy😊. Tradycje gleboko zakorzenione i cenne. A Ty Kordulo niezle musialas sie nagimnastykowac i uwijac jak mrowka by potem moc nam pokazac taaaka galerie. Szacun😉.Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 20.06.2015 16:55

Kolejna bardzo ciekawa galeria.
Lubię wszelkiego rodzaju inscenizacje.
Piękna prezentacja.Pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 20.06.2015 12:01

Alez super przedstawienie, Twoja galerie obejrzalem juz pare razy a teraz znalazlem czas by na spokojnie cos od siebie napisac :)
Piekne kadry, ciekawe przedstawienie :) Teraz jak bede wybieral sie do Peru to wiem ze musze trafic do Cusco na to przedstawienie...
Bardzo sie podobalo, jak zwykle u Ciebie :)

Pozdrawiam
Michal

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 20.06.2015 11:14

Hmm,
wszystko bardzo ładnie, cacy i w ogóle,
ale chyba, prą_Panią,
musimy poważnie porozmawiać, bo na Portugalię to mi raczej nie wygląda?...;)
Serdecznie pozdrawiam!
:))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 20.06.2015 11:10

Rewelacyjnie pokazane i aż żałuję, że nie byłam w Cusco w czasie tego święta.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 22:24

KONICZYNKO, MARTYNO, bardzo Wam dziekuje:)) POzdrawiam serdecznie:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 22:23

satanie, chyba mozna , ja to robiłam , ale nie cały czas , podczas przedstawienia uzywałam teleobiektywu, na poczatku i na końcu pozwoliłam sobie podejśc bliżej. Dzieki i pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 21:58

tamo , dzieki wielkie:)) Szczególnie ciesze sie , ze doceniłas ostatnia fotkę, padłam na trawę przed królem :)) Tez bardzo lubie to zdjecie. Podobało sie równiez na innych portalach. :)) Pozdrawiam i see You tomorrow :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 21:54

achernarze, TY jesteś ciekawy świata, duzy jego kawałek poznałes, myslę , ze jakbys bardzo chciał to nie stanowiłoby dla Ciebie wielkiego problemu znależć sie w Cusco w tym właśnie czasie. POzrawiam i dzieki , ze wpadłes:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 21:51

skuzo, dzieki za podesłanie linka, ja przed wstawieniem tej galerii sporo obejrzałam filmików , między innymi i ten. Stwierdziłam jednak, ze za duzo tam gadania i dałam z muzyką bo fajnie sie przy niej oglada galerię. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 21:49

sona_dora, ja tez Cusco wspominam bardzo dobrze. Zreszta specjalnie w takim terminie je odwiedziłam, zeby uczestniczyć w święcie. MIło mi bardzo , ze galeria przypadła Ci do gustu, pozdrawiam :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.06.2015 21:46

Gabi, jakos tak ostatnio duzo pisze, zupełnie to niepodobne do mnie, chyba za bardzo męcze wszystkich Obiezyświatów. Wiem jak to jest jak jest za duzo , to sie nie chce wszystkiego czytać. Ale obiecuję , przy kolejnej galerii zamilknę. Cieszę się , ze doceniasz moje wypociny, dziekuje i pozdrawiam:))

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 19.06.2015 19:59

Ula, byłam tu juz wcześniej i zastanawiałam się jak określić galerię, z pomocą przyszła Koniczyna- nietuzinkowa galeria😊bardzo mi się podobało

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 19.06.2015 19:40

Urzekła mnie Twoja nietuzinkowa prezentacja.
Jest cudownie, choć na chwilę chciałabym się tam przenieść.
Fantastyczne wspomnienia.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 19.06.2015 09:33

Rzeczywiście, takie trochę nierealne to wszystko. Pięknie to pokazałaś. Można tak bez pardonu paradować z aparatem pośród tych aktorów?
A sam Inka - majestatyczny i groźny, zapewne jak przed wiekami ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 19.06.2015 08:21

Piękne kolory, stroje takie dopracowane i panowie w takich gustownych sandałach. Bardzo ciekawa prezentacja. Ostatnie ujęcie jest po prostu MEGA.
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 18.06.2015 22:11

Podobało się! Chciałoby sie obejrzeć to na żywo... Pozdrawiam. :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.06.2015 21:23

Nie pamiętam tej galerii i bardzo dobrze ,ze ja ponownie wstawiłaś,niesamowite widowisko.Lubie takie kostiumowe inscenizacje,Twoja prezentacja super:)
Znalazłam jeszcze inny link,fajne uzupełnienie do Twojej relacji:
https://www.youtube.com/watch?v=N3wnulsj21c
Pozdrawiam:)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 18.06.2015 20:07

Pięknie pokazałaś INTI RAYMI, mam wielką słabość do Boga Słońca i wyobrażam sobie jakim niesamowitym przeżyciem jest uczestniczenie w tym święcie.
Na jednym z balkoników pokazanych na fot. 14 piłam kawę :) Dla mnie naj fot. 48 Pozdrawiam
PS. W Cuzco miałam też szczęście uczestniczyć w imprezce, może o troszkę innym charakterze :) Był to koncert muzyki alternatywnej, który długo będę wspominać :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 18.06.2015 17:40

Super prezentacja. Znowu masa ciekawych informacji i wspaniałe zdjęcia. Kolory oszałamiają. Kolejny nieznany mi kawałek świata, ale galeria podobna do innych Twoich. Wzorcowa.
pozdr.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 18.06.2015 16:39

Bardzo ciekawa galeria tym bardziej,że interesuję się trochę historią Inków.Te święto jest mi znane ale jeszcze nie dane mi było być tam ,może kiedyś.
Pozdrawiam serdecznie.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 18.06.2015 16:13

baracudo, tak sie czułam , jak na planie filmowym. Szkoda, ze dzwieku nie moge przenieść razem ze zdjeciami. Dlatego dołączyłam film, niestety z nieoryginalna muzyka, ale fajnie sie z nia te galerie oglada:)) MIło mi , ze wpadłaś, pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 18.06.2015 16:08

nato dokładnie tak jak piszesz cały dzień łaziłam za nimi. Niestety mam mało zdjęc z ulic Cusco, ale ważniejsze było dotarcie na czas na kulminację święta czyli do twierdzy. Tłumy sa tam okropne, korki niemiłosierne. Dotarcie zajeło nam sporo czasu. Ale za to na górze miałam go sporo. Do Peru pojechałam celowo w tym czasie. POzdrawiam , miło , ze sie podobało:))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 18.06.2015 16:00

Bajeczna prezentacja , kadry iście z planu filmowego;) Świetny i barwny festiwal, na dodatek na nim byłaś, tylko pozazdrościć;)
Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.06.2015 15:36

Teatralne , bo to teatr . Trochę kiczowate no to co ? , i tak bardzo chciałabym obejrzeć to przedstawienie . Bardzo ciekawa galeria. Dobrze , że powróciła na OŚ , bo tej pierwszej nie widziałam . Świetne zdjęcia . Chyba wędrowałaś za aktorami cały dzień . Pozdrawiam :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!