m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Djoudj najbardziej chciałam zobaczyć flamingi. Przed wyjazdem do Afryki oczami wyobraźni widziałam setki tych różowych ptaków stojących na jednej nodze w płytkiej wodzie. Niestety nie było mi dane oglądanie takich scen, mimo że w rozlewiskach rzeki Senegal żyje 20-25 tys. flamingów różowych i 3-12 tys. flamingów małych. Odwiedziliśmy część parku zamieszkałą głównie przez... ... pelikany. Niespełna 10 miesięcy wcześniej dla tych właśnie ptaków wybrałam się w deltę Dunaju. Okazało się, że spotkanie z pelikanami w Rumunii było niczym lizanie cukierka przez papierek. Dopiero w Djoudj doświadczyłam, jakimi niesamowitymi istotami one są.  Pelikany są bardzo towarzyskie i tworzą kolonie liczące setki osobników. Najpiękniej wyglądają, gdy w grupie szybują po niebie lub pływają. Robią to tak synchronicznie, że wprost wierzyć się nie chce, że nikt im komend nie wydaje.   Czyż nie wygląda cudnie ten rząd wypiętych kuprów?! Po chwili wszystkie płynęły w równym szyku, by... ... za moment znów jednocześnie zanurkować.
Miałam wrażenie, że nasza obecność nie tylko im nie przeszkadzała, a wręcz mobilizowała do odgrywania spektaklu przed widzami, którzy akurat się trafili. Siedzieliśmy w jedynej w tej okolicy łódce otoczeni przez wianuszek pelikanów, które... ... pływały wokół nas w lewo... ... i w prawo... ... i znów - po niebywale synchronicznym zwrocie - w lewo. Możecie spojrzeć na exif i przekonać się, że zdjęcia przedstawiają te same ptaki zmieniające kierunek okrążania nas.  Robiły to z precyzją godną pozazdroszczenia:-)
A były ich prawdziwe tłumy! Patrzyłam jak urzeczona w to ptasie kłębowisko. Do dziś nie mogę uwierzyć, że uczestniczyłam w tak niesamowitym widowisku, którego nikt nie wyreżyserował. Niektóre spośród pelikanów zaczęły podrywać się do lotu. Powodem było... ... pojawienie się na horyzoncie świeżej, złaknionej wrażeń publiczności. Pelikany jeszcze Wam pokaże. Teraz czas na przedstawienie innych mieszkańców Djoudj. Ten drapieżnik na czubku drzewa to...
... bielik afrykański. Park Narodowy Oiseaux du Djoudj (słowo oiseaux po francusku znaczy ptaki) został utworzony w 1971 roku. Zajmuje 16 tys. ha podmokłych terenów w zakolu rzeki Senegal w pobliżu granicy z Mauretanią. Najliczniejszymi mieszkańcami tego obszaru są ptaki wodne (90%). Okres europejskiej zimy spędza tu ok. 500 tys. kaczek. Największe populacje migrantów to cyranki (222 tys.) i rożeńce (120 tys.). Drzewice białolice - widoczne na tym i poprzednim zdjęciu - nie opuszczają Afryki. Mieszka ich tu ok. 36 tys. Długoszpony afrykańskie można spotkać w Djoudj zawsze. Park odwiedzać należy jednak w okresie, gdy do rezydentów dołączają goście z północy. Między grudniem a początkiem marca przebywa tu co najmniej 3 mln ptaków reprezentujących prawie 400 różnych gatunków.  Samotna czapla siwa pewnie wrażenia na Was nie robi, ale...
... co powiecie na taki gąszcz? Tłum czapli białych i nadobnych stał wzdłuż brzegu na odcinku kilku metrów. Na tym zdjęciu jest tylko sześć ptaków, ale reprezentują cztery różne gatunki: trzecia od lewej stoi warzęcha czerwonolica, a trzy pozostałe to warzęchy zwyczajne, z prawej strony widać czaplę modronosą, a obok czaplę czarną. Warzęchy należą do ibisów. Skoro były ibisy łyżkodziobe, to wypada pokazać też klasycznego ibisa z dziobem zakrzywionym do dołu. Te dwa osobniki na drzewie to ibisy czczone - święte ptaki starożytnych Egipcjan. W Djoudj żyje bardzo dużo wężówek afrykańskich i nie mniej... ... kormoranów. Sylwetki obu ptaków są podobne, ale głowy i dzioby zdecydowanie inne. Niektórzy mylą te dwa gatunki, czemu sprzyja fakt, że często dzielą one siedlisko i tak samo suszą skrzydła na wietrze (zarówno wężówki jak i kormorany są pozbawione gruczołu kuprowego do natłuszczania piór i w wodzie szybko im one namakają). Wystająca nad wodę smukła szyja i głowa pływającej wężówki przypomina węża i stąd nazwa ptaka (po angielsku snakebird).
Jeśli obejrzeliście kilka ostatnich zdjęć i przeczytaliście opisy, to powinniście rozpoznać wszystkie te ptaki. Widać tu kormorany zwyczajne i białoszyje, które są podgatunkiem zwyczajnego (na poprzednim zdjęciu był białoszyi). Kormorany z białymi brzuchami to młodociane osobniki kormorana zwyczajnego. Na gałęziach siedzą - prócz kormoranów - wężówki i ibis, a na ziemi po prawej stoi czapla modronosa. Chyba za dużo nazw podaję:-( Jeszcze tylko tego drapieżnika przedstawię. To kania czarna. Teren parku to nie tylko jeziora, stawy, kanały i bagna, ale także sawanna porośnięta przez trawy, tamaryszki, akacje i kolibło egipskie. Żyją na tych terenach liczne guźce, antylopy, hieny, szakale i małpy. Z łódki dojrzeliśmy kilka guźców. Niektóre spośród nich chłodziły się stojąc po brzuch w wodzie.  Warany nilowe zamieszkują niemal całą subsaharyjską Afrykę. Sporo tych gadów wylegiwało się na brzegu, a niektóre... ... przepływały nawet tuż obok łódki bezczelnie pokazując nam język. Krokodyli nilowych też było dużo. Poukrywały się jednak wśród przybrzeżnej roślinności i tylko wprawne oko naszego przewodnika było w stanie je dojrzeć. W dwóch przypadkach podpłynęliśmy do nich (na bezpieczną odległość!) przedzierając się...
... przez gęsty kożuch pistii rozetkowej pokrywającej taflę jeziora. Ta pływająca roślina, popularnie zwana sałatą wodną, szybko się rozmnaża w ciepłych wodach i w wielu krajach stanowi uciążliwy chwast. Ptaszek w prawym górnym rogu to pliszka żółta. Udało mi się w czasie wizyty w Djoudj uwiecznić na zdjęciach jeszcze kilku innych przedstawicieli awifauny, jednak uznałam, że skoro pelikany zrobiły na mnie największe wrażenie, to niech one zdominują tę galerię. Czyż nie jest fascynujący ptak z taaaaką torbą pod żuchwą? Populację pelikanów różowych gniazdujących w Djoudj szacuje się na 15 tys. Znajdują tu one doskonałe warunki do życia i... ... każdego roku wykluwa się mniej więcej 3-5 tys. piskląt.
A młode pelikany różowe wyglądają tak! Są brunatne:-) Tę skalistą wysepkę nazwałam przedszkolem. Usiana ona była dzieciarnią, wśród której od czasu do czasu widać było rodzica. Cztery zaprezentowane zdjęcia przedstawiają różne fragmenty wyspy. Rejs wzdłuż jej brzegów jest obowiązkowym punktem programu w czasie wizyty w rezerwacie. Maluchy pojawiają się na świecie w grudniu, więc luty to dobry czas na ich oglądanie, bo są już trochę podrośnięte. Park Narodowy Oiseaux du Djoudj ma ogromne znaczenie dla  skrzydlatych migrantów. Rozlewiska rzeki Senegal stanowią pierwszy duży zbiornik wody słodkiej na południe od Sahary i tu ptaki odpoczywają po trudach podróży. Niektóre zostają na całą zimę, a inne lecą dalej w głąb kontynentu. Te drugie zatrzymują się ponownie w drodze powrotnej, by nabrać sił do pokonania 1200 km pustyni. Miejsce to zostało w 1981 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla birdwatcherów rejon stanowi prawdziwy raj. Jednodniowi turyści przybywają z odległego o 60 km Saint-Louis, w którym baza noclegowa jest spora. Pasjonaci ornitologii mają do dyspozycji hotelik i camping na terenie parku. Z myślą o nich postawiono 12 wież obserwacyjnych. Jest możliwość eksploracji terenu przez kilka dni zarówno z lądu, jak i z wody (tylko na krokodyle trzeba uważać). Miejsce jest magiczne. Pewnie nigdy już tam nie trafię. Wy też raczej się nie wybierzecie, ale warto przynajmniej wiedzieć, że jest taka ptasia enklawa w Senegalu.
Wisienką na torcie było spotkanie oko w oko z pytonem skalnym. Nasz kierowca pokazał mi go, gdy wysiadłam z łódki. Sama bym go nie zauważyła wśród trzcin. Kucnęłam tuż przy jego głowie, by zrobić zdjęcie. Trochę się przestraszyłam, gdy zobaczyłam całe jego cielsko skryte w zaroślach. Miał ze 4-5 m długości, a obwodem nie ustępował wypracowanemu na siłowni męskiemu bicepsowi. Te węże raczej nie atakują ludzi. Djoudj było miejscem, w którym najbardziej w Senegalu mi się podobało. A flamingi? Może do Camargue się wybiorę, by przeżyć bliskie z nimi spotkanie?

najbliższe galerie:

 
Guet N'Dar
1pix użytkownik doracz odległość 50 km 1pix
Senegalskie Saint-Louis
1pix użytkownik doracz odległość 50 km 1pix
Senegal: Saint-Louis
1pix użytkownik magdalena odległość 55 km 1pix
 SENEGAL- lekcja francuskiego
1pix użytkownik kordula157 odległość 161 km 1pix
Senegal: Znad Saloum do Saint-Louis
1pix użytkownik magdalena odległość 175 km 1pix
Senegal: Jezioro Retba
1pix użytkownik magdalena odległość 204 km 1pix

komentarze do galerii (38):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 09.09.2015 06:58

Toż to galeria z raju! Piękne!! Gratuluję i pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.05.2015 08:00

A ja właśnie myślałem o odwiedzeniu tego miejsca. Może za rok.
Zaraziłaś mnie trochę ptasiarstwem. Może poskładam ptasią galerię z Lanzarote.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 12.04.2015 21:14

Fantastyczna przygoda!
Podziwiam Twoją pasję... i odwagę:-)
Pozdrawiam

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 08.04.2015 12:13

przepięknie :) gratuluję galerii tygodnia :)
pozdrawiam...

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 07.04.2015 20:37

Jejku, ja też...gratulacje dla pelikanów i dla Ciebie Magdaleno również :)))

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 07.04.2015 20:30

Ooo, zapomniałem pogratulować! Gratuluję! :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 07.04.2015 07:48

Dziękuję:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 06.04.2015 15:57

Gratulejszyn:)

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 06.04.2015 13:38

Gratuluję i pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 06.04.2015 13:35

Gratulacje!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.04.2015 13:24

Gratuluję podróży i GT :))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 04.04.2015 20:39

Artur, jeśli chodzi o malarię, to polecam zakup leku Coartem/Riamet Novartisu. Zażywa się go po wystąpieniu objawów choroby. Malarone jest wg mnie przereklamowany i drogi. Poza tym nie można stosować chemioprofilaktyki przez dłuższy czas. W Europie Coartem kosztuje ok. 40 euro, ale w Senegalu był dostępny bez recepty w aptece za ok. 6-7 euro (chyba organizacje humanitarne dofinansowują ten lek w Afryce).
Pozdrawiam:-)

artcze użytkownik artcze(wpisów:237) dodano 04.04.2015 19:26

niedawno poznałem osobę,która hoduje gołębie pocztowe,dużo mi opowiada o ptasim świecie,czasami wręcz mnie szokuje co taki ptak potrafi dokonać. A co do węża - pewnie fajny - ale im bliżej kolejnej podróży tym mniej chętnie myślę o wszelkich wężach,skorpionach,malarycznych komarach i wszelkim innym plugastwie zamieszkującym ziemię a mogącym być zagrożeniem.

Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 04.04.2015 10:00

Pozdrawiam serdecznie wszystkich gości tej galerii:-)
Miło mi, że tu zaglądacie i że pelikany Wam się podobają.
Do "ornitologa całą gębą" baaardzo mi daleko, ale małymi kroczkami zdobywam wiedzę o ptasim świecie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 04.04.2015 09:34

Artcze, ale wtopa:-( Faktycznie mocno zmniejszyłam Saharę. Myślę, że jak dołożę "1" na początku, to będzie ok. Tak się skupiłam na tym, żeby Swift byka mi nie wytknął, że popełniłam go gdzie indziej;-)
Pelikany są fajne, ale czadowy to jest wąż wg mnie!
Pozdrawiam:-)

artcze użytkownik artcze(wpisów:237) dodano 03.04.2015 23:08

pelikany czadowe,wąż troche mniej brrr,chyba trochę skróciłaś ptaszkom drogę powrotną(fot 46),tak się złożyło,że kiedyś przemierzyłem rowerkiem tę cześć pustyni i zajęło mi to parę tygodni
pozdrawiam świątecznie

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.04.2015 08:56

Magdaleno - widzę, że się już z Ciebie zrobił ornitolog całą gębą - złapałaś bakcyla na poważnie ;) Ale też i fotografie ptaków robisz coraz lepsze. Ja nie jestem wielką miłośniczką ptaków, a mimo to z przyjemnością oglądam Twoje " skrzydlate " galerie :)
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.04.2015 00:13

Wyprawa do pozazdroszczenia, szczególnie za sprawą tych pelikanów. Ptaszyska bardzo fotogeniczne.
Pozdrawiam,
andred

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 01.04.2015 15:31

Pięknie sfotografowałaś pelikany. Szkoda, że nie było dane Tobie upolowanie flamingów, uwielbiam te ptaszyska. Plus taki, że widziałeś je chociaż przelatujące, to znak, że tam są :)))
Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 01.04.2015 09:51

Magdaleno, poprostu raj dla ptasich miłosników!
Uwielbiam takie galerie. Wspaniałe widowisko, które i my dzięki Tobie mogliśmy zobaczyć.
Pozdrówka.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 31.03.2015 21:26

Magda, jak Ci zazdroszczę tego ptasiego raju, tego spektaklu w wykonaniu pelikanów i ogólnie możliwości tak bliskiego obcowania z tą niesamowitą przyrodą :).
Galeria z pasją, więc musi być pasjonująca,
pozdrówki:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 31.03.2015 20:32

Magda, flamingi to też moje marzenie. Ale pelikany ( cudne są) zgotowały Wam nie niezgorszy spektakl. Super przygoda, tradycyjnie podziwiam Twoją znajomość nazw, dla mnie to kosmos jest,
pozdr.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 31.03.2015 18:33

fajne te ptaki, cholera fajne te ptaki ;)) super ptasia galeria Magdalena,

Pozdrawiam,
M.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 31.03.2015 14:16

Nie od dziś znamy Twoją skłonność do awifauny. Cudna ptasia galeria. Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 31.03.2015 09:41

Niesamowicie piękna i relaksująca galeria! pelikany są cudowne i przesympatyczne! pozostałe ptaki jak i gady również fantastyczne!
wspaniała wirtualna wycieczka z Tobą! bardzo bardzo podobało się!
pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 31.03.2015 07:13

W imieniu pelikanów bardzo dziękuję za miłe komentarze:-)))

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 30.03.2015 23:44

Oj, niechcący kliknęłam :-(

Bardzo mi się ta galeria podoba - piękne zdjęcia i fantastyczny opis. Ja niestety zupełnie nie znam się na ptakach więc chętnie tu o nich poczytałam. Wydaje mi się, że niektóre ptaki pokazane w galerii widziałam w Kenii :)

Pozdrawiam serdecznie :)

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 30.03.2015 23:34

Bar

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 30.03.2015 23:18

Jeśli istnieje coś takiego jak reinkarnacja, to bardzo bym prosił aby mnie umieścić w kolejce do bycia ptakiem... Ale nie kurą, strusiem albo kiwi. A takim, żebym mógł się wznieść, lecieć i móc samemu zadecydować, gdzie chcę się skierować i gdzie chcę wylądować... Byłoby cudownie. Tak cudownie, jak cudowna jest ta galeria...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 30.03.2015 23:12

Powiadasz "te węże raczej nie atakują ludzi" ..., no to Magdaleno, moim zdaniem miałaś szczęście, że ten gad nie był głodny ..., kurcze, to ja już wolałbym spacer z tymi lwami:) To bardzo agresywny wąż i robi niezłe zamieszanie na Florydzie i lepiej nie spotkać go w swoim ogrodzie, bo może się to źle skończyć, oczywiście dla człowieka.
Fajowa galeria ..., pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 30.03.2015 22:09

Chapeau bas! Znakomita galeria. Pozdrawiam. :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 30.03.2015 21:37

CUDNIE ;)))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 30.03.2015 21:32

Prawie jak ..."Jezioro pelikańskie":) a na widok węża aż ciary przeszły.Pozdrawiam.

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 30.03.2015 21:28

Tradycyjnie świetna merytorycznie galeria. No i gatunki bardzo dobrze opisane. A na flamingi małe radze udac sie do Tanzanii nad jezioro Natron lub Momella albo do Namibii do Walvis Bay

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 30.03.2015 21:22

Magdaleno , cudna ptaszarnia:))
Pelikany jak malowane, te ptaki z czaplami i flamingami sa w mojej trojce faworytow.
Cudnista galeria:)), siedze na Okeciu , moj lot sie opoznil o godz,i dobrze, dzis fajny dzien , jest co ogladac.Pozdrawiam :))

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 30.03.2015 21:02

Rzeczywiście ptasi raj :) pelikany są przesympatiko , popisywały się przed Wami :))) Śliczne te kolorowe klucze flamingów, no i pyton super :) Pozdrawiam serdecznie

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 30.03.2015 20:52

Super. Te poprzednie galerie mnie ciut rozczarowały, ale ta prezentacja jest bardzo ciekawa. Pelikany w locie niczym...pterodaktyle ;-)
Inne obserwacje też pięknie uchwycone, a ten pyton, to już zupełny czad! ;-)

Końcówka /44-47/ trochę nabita, ale reszta baaardzo fajna. Pasji nie podzielam, ale fotki zwierzyny zawsze oglądam z przyjemnością.


Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 30.03.2015 20:52

ładne pelikany i gady też :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!