m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
O tej ruince wspomnę później. Prawda, że malownicza ? Obecnye centrum wioski i zarazem najstarsza główna ulica. Coraz bardziej zapomnianej. Ostatnimi laty powstała obwodnica i jeszcze mniej ludzi tu bywa... Dzisiaj ulica choć stara nie przypomina tej dawnej średniowiecznej pełnej gwaru i towaru wystawianego w podcieniach, które niegdyś miały blisko 2 km długości... Miejsce XIV wiecznych budynków zajęły te z XVIII w, większość kolumn i słupów usunięto. Od XIV do końca XVI w kwitł między murami Tendilli handel... ...swoista feria wełny, srebra, rzemiosła i oczywiście żywności, stad zwierząt domowych etc. Miasto (od 1394 r) Kwitło, otoczone murami obronnymi liczyło prawie 3000 mieszkańców , około 900 domów
.... jak to można porównać do niecałych 300 dzisiejszych domostw i tylko 400 mieszkańców.... ?! Czas powoli usypiał miejscowość. Tradycja targów zminimalizowana zamarła w XIX wieku.... Podcieni zostało już niewiele. Najstarsze karczmy przeobrażone w bary zamykają podwoje. Właściciele odchodzą na emeryturę przekręcając klucz w starych zamkach drzewi za którymi gościem jest już tylko kurz. Nikt ich nie chce zastąpić. Młodzi emigrują tam gdzie widzą przyszłość, a tu jest tylko przeszłość ... historia. Nieliczni pomieszkują ale tylko w końce tygodni.
Podcienia pustoszeją ... ... rozpadają się z czasem... Sam urok uliczek nie przyciągnie rzeszy turystów, która by uratowała miastko.
Stare gospodarstwo na przeciwko muzeum etnograficznego. Zamknięte jedno i drugie. Kiedyś na początku była to wieś. Otoczona choć marnymi lecz murami. Skryta między wzgórzami wiła się niczym długa kiełbasa jak zwykli wtedy o niej mówić tubylcy tamtych czasów.
Mury po okresie arabskim wzmocniono, były też dwie bramy. Po jednej jest tu ślad, a o drugiej już możemy zapomnieć. Piętnastowieczna  fontanna ze szczątkami herbu pierwszych hrabiów Tendilli. Pałac w Tendilla... stosunkowo młody. Pierwszy właściciel zaczął budowę w XVIIIw lecz nie doczekał się końca... zmarł i o spadek walczyły dwie siostry szlachcianki (gałąź rodu słynnych Mendozów) Pałac dostał się w ręce młodszej i jej męża . Dokończyli budowlę o zewnętrznej barokowej szacie i rokokowej wewnętrznej.
Pałac można podziwiać z zewnątrz lub ubiegać się w urzeędzie miasteczka o zgodę na zwiedzanie wnętrz... co nie jest łatwe ze względu na biurokrację :) Mi muszą wystarczyć widoki z zewnątrz, bo wybrałem się na wycieczkę, ą nie na walkę z biurwami. Z lewej pałac z prawej kościół. Starsza  budowla, która powstała w XVI w. Zamaszyście lecz nigdy nie została dokończona. Tak przeszliśmy do obiektów sakralnych sioła, których było w miejscowości kilka. Wiocha i kościółek... Kościółek, niedokończony lecz zamierzenia były ambitne , miał być kolegiatą.
przemieszane style ale wszystko prawie renesans ... ...to nie zburzone czy inne ruiny, to niedokończone zamierzenia :) A tu już ruiny i to te najmniej odwiedzane bo trzeba się wspinać, pocić ... a szkoda, że turysty to omijają gdyż te ruinki są najwartościowsze z wszystkich pozostałości historycznych Tendilli... Monasterio de Santa Ana Klasztor ufundowany przez Iñigo López de Mendoza i Figueroa pierwszego hrabiego Tendillii w 1473r
dziś w tak opłakanym stanie... uratowano ołtarz ale przeniesiono w inne miejsce i obecnie można ołtarz podziwiać w Cincinnati (!) , w Art Museum  :))
Tam go zniesło. A tu tylko zostały malownicze ruinki na wzgórzu. Dość spora górka, która wznoisi się jeszcze wyżej nad klasztor, a na jej wierzchołku.... niegdyś stał piękny z licznych  jak przystało zamek rodu Mendozów Z czego żyje miejscowość ? Troszkę z turystyki, troszkę z rolnictwa i jeszcze z fabryczki, która produkuje ze skórki świńskiej takie oto aperitiwy.
W licznych i pustawych barach ci co już stąd nie wyemigrują... ... żegna mnie piesek dobrze, że nie z kulawą nogą :)

najbliższe galerie:

 
Hieronimici z Lupiany.
1pix użytkownik ak odległość 10 km 1pix
Pastrana
1pix użytkownik ak odległość 14 km 1pix
Brzydki temat - Stacja w polu rolnika
1pix użytkownik ak odległość 15 km 1pix
Tama w Sacedon
1pix użytkownik ak odległość 18 km 1pix
Rybki - nad Sacedon
1pix użytkownik ak odległość 20 km 1pix
Guadalajara-jeszcze kilka
1pix użytkownik ak odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 27.08.2017 12:17

Daaawno nie byłem w Tendilli... i dawno nie zaglądałem do tej galerii :/ , niektórym już nie zdążę odpowiedzieć :/
... ale...: sona_dora, romana, Lucy, Patryku wybiorę się tam na... zamek. Będziecie zaskoczeni jego widokiem :)
Pozdrawiam odwiedzających :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.04.2015 19:33

Chipsy ze świńskiej skóry jadłam kiedyś na Sri Lance przyprawione na ostro...smakowało,hiszpańskie też bym chętnie spróbowała 😋
Pozdrawiam 😄

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 09.04.2015 10:32

Warto było odwiedzić choćby wirtualnie, ale mimo wszystko przygnębiający w sumie widok, przypominający bardzo o przemijaniu. Tak jak przemijamy my - każdy z osobna, tak potrafią przemijać całe miasta. Są jak stary człowiek, którego trapią różne zmartwienia, dotykają choroby i sił ciągle im ubywa
pozdrawiam

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 07.04.2015 22:43

...młodzi nie wiedzą co tracą...

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 07.04.2015 22:40

Mnie zawsze krecily nieutarte szlaki a Ty fajnie i z humorem je pokazujesz 😉. Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.04.2015 19:36

Szkoda, że takie miejsce pustoszeje, ale takie mamy czasy. Młodzi wolą szybkie i hałaśliwe życie w wielkich miastach zamiast ciszy i spokoju małych zabytkowych miasteczek.
Pozdrawiam :)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 07.04.2015 18:20

Jak dla mnie fot.36 na pulpit :) jest klimacik :) Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 07.04.2015 16:19

Wszystkim ślicznie dziękuję za miłe słowo i pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 07.04.2015 16:18

Wracam z tyrki, a tu tylu znamienitych gości w galerii ! :) :


klavertjevier- może się obudzi tylko lekko odmieniona, weekendowa miejscowość. Przejezdną już przestała być.


satan- masz rację, niszowa z dala od utartych szlaków turystycznych i nigdy na nich nie będzie ...licja- dziękuję za odwiedzinki
paweller75- też tak można jak robactwo się zbytnio nocującymi nie zainteresuje :)))podrozninka- często piję jawę... dwa do trzech razy dziennie, to oglądam galerie bo czytanie nowinek o polityce mnie w... wia :))) , a jeśli potrafię zainteresować tymi miejscami to się cieszę gdyż może ktoś się wreszcie skusi na oglądanie prawdziwej Hiszpanii, a nie zabetonowanego "costa brava" czy przereklamowanego "costa del sol" :)achernar-51- oj ciekawe te miejsca, wiesz sam bo historię lubisz i znasz, a ja nie chcę się rozpisywać o tych koligacjach rodów itd, bo miejsca by tu brakło :)))

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 07.04.2015 15:35

Cześć Ak. Często w swoich komentarzach piszesz, jak to oglądasz galerie popijając kawusię. Ja z kolei, gdy widzę, że pojawiła się Twoja, zamieniam się w Don Kichota i włóczę za prezentowanymi zdjęciami, po tych wszystkich miasteczkach i wioskach hiszpańskich... Świetna sprawa...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 07.04.2015 15:05

Jak się będę chciał do Madrytu kiedyś wybrać, to po co tam za hotel drogo płacić ..., tutaj jakąś opustoszałą chałpę się weźmie i spanko będzie za darmo, a daleko do Madrytu to nie ma:)
Pozdrawiam:)

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 07.04.2015 14:33

Takie galeria to ja lubię!!! Zakochałam się w zdjęciu nr 37 świetnie nadawałoby się na tapetę. Jest takie romantyczne. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 07.04.2015 13:59

Ciekawe te wiochy obronne. Mają swój klimat i charakter. Pozdrawiam. :)

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 07.04.2015 13:09

Klimatycznie i niszowo. Fajnie pooglądać takie miejsca. Też lubię "skoczyć w bok" ;-), np: na Żuławach.


Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.04.2015 13:06

Miejsce ma swój klimat i duszę, szkoda tylko, że już niedługo zapadnie w sen, z którego pewnie się już nie obudzi.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!