m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stare Miasto, czyli Sultanahmet, położone jest na niewielkim półwyspie, otoczonym od południa wodami Morza Marmara, natomiast od północy wodami Złotego Rogu. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki Stambułu. Raz na jakiś czas, tak hobbystycznie, testuję sobie hostele polecane przez najsłynniejszy przewodnik świata. Zazwyczaj z tymi noclegowniami bywa gorzej niż lepiej, jednak w Stambule, chyba pierwszy raz, wszystko było wręcz idealnie. Zatem jeśli planujecie odwiedzić największe miasto w Turcji, śmiało możecie skorzystać z rad LP ;) Z idealnego hostelu do Błękitnego Meczetu miałam spacerem jakieś 3 minuty. Kolejki jednak były tak duże, że odwiedziłam go dopiero, gdy zaczęło padać. Deszcz to bardzo skuteczny odstraszacz. W mgnieniu oka skrócił kolejkę o ponad połowę. Do wizyty w Błękitnym Meczecie chyba nikogo nie muszę namawiać. To PRZEPIĘKNA budowla. Zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Można ją fotografować bez końca. Niestety muszę potwierdzić to, o czym mówią wszystkie samotnie podróżujące dziewczyny. Na Placu Sultanahmet, co chwilę, jest się zaczepianym przez potencjalnych kandydatów na męża. Denerwujące jest to niesamowicie. Na szczęście poza Placem Sultanahmet ten problem nie istnieje.
Tuż obok Błękitnego Meczetu znajduje się hipodrom. Dawniej był to tor wyścigów koni i rydwanów. Wokół niego mieściło się do 100 000 widzów. Obecnie to bardzo popularny plac. Pośrodku hipodromu ustawiono ważne trofea takie jak Obelisk Teodozjusza, Kolumna Wężowa, czy widoczny na zdjęciu Obelisk Konstantyna. Godna uwagi jest także Fontanna Wilhelma II. Hagia Sophia - w przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet, a obecnie muzeum. Nie bez powodu, uważana jest za najwspanialszy obiekt architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery. Budowla robi ogromne wrażenie, nawet pomimo remontu i tłumu turystów. Jeszcze jedno spojrzenie na Błękitny Meczet i powoli kieruję się w stronę Złotego Rogu. Pomiędzy Hagią Sophią a Pałacem Topkapi biegnie uliczka Soğuk Çeşme Sokak. Znajdziecie tutaj drewniane, osmańskie domy z przełomu XIX i XX w. oraz bardzo klimatyczne knajpki. Gdy zejdziemy Soğuk Çeşme w dół, trafimy prosto pod bramę prowadzącą do Parku Gülhane. Najstarszy park miejski w Stambule jest niesamowity.
Nazwę Parku tłumaczy się jako rozarium. W marcu trudno o róże, ale kolorowe bratki też są niczego sobie ;) Po przejściu przez Park Gülhane, wyszłam w miejscu, gdzie Złoty Róg styka się z Cieśniną Bosfor. Podążając wzdłuż przystani promowej w Eminönü, dotarłam do Mostu Galata. Most Galata jest jednym z symboli Stambułu. Przecinając Złoty Róg, łączy dzielnicę Sultanahmet z dzielnicą Beyoğlu. Historia obiektu sięga podobno czasów upadku Konstantynopola, jednak pierwszy, ogólnodostępny most  został zbudowany w tym miejscu dopiero w połowie XIX wieku. Od momentu powstania do dnia dzisiejszego, Most Galata był cztery razy gruntownie przebudowywany. Obecna konstrukcja wspiera się na 114 stalowych filarach o średnicy 2 m i wysokości 18 m. Długość mostu wynosi 490 metrów, a szerokość 42 metry. Przez most przebiegają trzy pasy jezdni, tory tramwajowe oraz dwa chodniki dla pieszych.  Jest to most zwodzony, posiada cztery otwierające się skrzydła o masie 5000 ton. Po spacerze Mostem Galata, wróciłam do dzielnicy Sultanahmet. Odwiedziłam pobliski Nowy Meczet (Yeni Camii) oraz bajkowy Meczet Rüstema Paszy. Oczywiście nie mogłam ominąć Bazaru Egipskiego. Po prostu uwielbiam takie miejsca :) Podobało mi się tu znacznie bardziej niż na słynnym Krytym Bazarze.
Bazar Egipski, zwany również Targiem Korzennym jest jednym z najstarszych targowisk w Stambule. Jego nazwa pochodzi jeszcze z czasów osmańskich. Wówczas na jego terenie handlowano wyłącznie przyprawami sprowadzanymi z Egiptu, ziołami i miksturami zielarskimi. Obecnie na terenie targowiska działa ponad 90 sklepów. Do najpopularniejszych towarów należą przyprawy, słodycze, bakalie, suszone owoce oraz herbaty. Z uwagi na tłumy turystów, nie brakuje również straganów z pamiątkami. Mnie do gustu najbardziej przypadły stragany ze słodyczami. Bazar Egipski polecam bardzo. To wyjątkowe miejsce. Warto je odwiedzić nie tylko dlatego, że jest niesamowicie fotogeniczne. Można tu zrobić naprawdę niezłe zakupy, ceny są dość przystępne, a sprzedawcy są przesympatyczni. Z Bazaru Egipskiego udałam się do Meczetu Sulejmana. Drugi co do wielkości meczet w Stambule przeszedł niedawno gruntowną renowację. Budowla robi ogromne wrażenie. Ze wzgórza, na którym stoi meczet, można podziwiać panoramę miasta.
Od strony południowo-zachodniej, za meczetem, znajduje się muzułmański cmentarz sułtańskich dostojników. Najważniejszymi budowlami na tym cmentarzu są mauzolea: Sulejmana oraz Roksolany. Mauzoleum Sulejmana Wspaniałego uważane jest za najwspanialsze z zachowanych w Turcji. 15 lutego 2014 r. został otwarty Haliç Metro Köprüsü, w wolnym tłumaczeniu - Most dla metra nad Złotym Rogiem. Na środku mostu znajduje się zadaszona stacja metra, a po obu stronach biegną szerokie chodniki. Budowa mostu budziła wiele kontrowersji. W UNESCO twierdzili, że most zakłóci harmonię krajobrazu. Moim zdaniem to ładny i potrzebny obiekt. Do dzielnicy Beyoğlu dotarłam przechodząc przez Most dla metra. Ponieważ street art lubię równie bardzo, jak wizyty na bazarach, od razu mi się spodobało ;) Po Stambule poruszałam się bez mapy, więc zanim odnalazłam słynną İstiklâl Caddesi, trochę tego street artu obejrzałam. Beyoğlu to najbardziej europejska dzielnica Stambułu. İstiklâl Caddesi czyli Aleja Niepodległości wyznacza jej centrum. Tutaj swoje siedziby mają placówki dyplomatyczne Francji, Holandii, Rosji oraz Wielkiej Brytani. Przy İstiklâl Caddesi położony jest również Kościół św. Antoniego Padewskiego - największa katolicka świątynia w Stambule. Jeśli szukacie najlepszych restauracji, najmodniejszych klubów, czy eleganckich butików, w tym miejscu znajdziecie ich najwięcej.
Spacer najsłynniejszą ulicą Stambułu w ciepłe, wiosenne, niedzielne popołudnie to wielka przyjemność. Warto jednak zapuścić się również w boczne uliczki.  W uliczkach przylegających do İstiklâl Caddesi można m.in. dobrze i tanio zjeść. Mieszkańcy Beyoğlu przychodzą tutaj, by kupić świeżą rybkę... ... lub warzywa i owoce. Odrapane ściany niektórych budynków, ożywiają takie oto malunki. Najbardziej zachodnia dzielnica Stambułu, jest dokładnie taka jak pisał Pamuk. Niestety, wiele przepięknych budynków lata świetności ma już dawno za sobą. Dla turystów takie miejsca mają zazwyczaj niepowtarzalny klimat, dla mieszkańców niekoniecznie.
Po przemierzeniu całej İstiklâl Caddesi, dotarłam do Placu Taksim. Pomnik Republiki - wzniesiony w 1928 roku, upamiętniający piątą rocznicę ustanowienia Republiki Turcji przez Ataturka - jest tak naprawdę jedynym obiektem na placu godnym uwagi. Ze względu na dobre położenie i dużą powierzchnię, Taksim jest miejscem obchodów świąt państwowych oraz ważnych wydarzeń sportowych. Na Placu Taksim często dochodzi do strajków i demonstracji. Z Taksim udałam się do Pałacu Dolmabahce. Niestety nie udało mi się go zwiedzić, bo tego dnia wszystkie bilety zostały wyprzedane. Trudno, następnym razem, z odpowiednim wyprzedzeniem, zrobię rezerwację przez Internet. W pobliżu Pałacu, znajduje się charakterystyczny meczet Dolmabahce. To zdjęcie udało mi się zrobić dzięki uprzejmości pewnego Pana, który widząc jak nieporadnie wspinam się na palcach ponad ogrodzenie, wyciągnął klucze i otworzył mi przystań. Deptakiem, biegnącym wzdłuż brzegu Bosforu, powoli kieruję się w stronę Złotego Rogu. Pani po lewej miała ciekawą fryzurę ;)
Wzdłuż cieśniny biegnie ruchliwa ulica, przy której swe siedziby mają głównie międzynarodowe korporacje. Żeby dostać się stąd do dawnej części dzielnicy, trzeba pokonać dość strome schody. Będąc dokładnie w tym miejscu pomyślałam: ciekawe, gdzie znajdują się te słynne tęczowe schody. Jakieś dwie minuty później, przypadkiem na nie trafiłam :) Dawno temu czytałam o schodach w Stambule, pomalowanych na różne kolory przez pewnego emeryta. Schody te, bardzo fotogeniczne, szybko zyskały popularność wśród turystów i zostały nazwane tęczowymi schodami. Te zdjęcia niestety mogę już włożyć do archiwum. W lipcu ubiegłego roku, tęczowe schody zostały zburzone. Powodem była poprawność polityczna władz dzielnicy, bo tęczowe schody, przez przypadek, zostały ikoną tureckiego ruchu LGBT. Idąc dalej wzdłuż Bosforu, odwiedziłam również interesujący Kılıç Ali Pasha Complex. Słońce powoli chyliło się ku zachodowi, więc stwierdziłam, że fajnie by było zobaczyć zachód z Wieży Galata. Niestety, gdy dotarłam na miejsce, okazało się, że w kolejce musiałabym spędzić przynajmniej 1,5 godziny. Szkoda mi było czasu, więc dałam sobie spokój.
Zrobiłam sobie jeszcze krótki spacer uliczkami Beyoglu i wróciłam nad Złoty Róg, by podziwiać przepiękny zachód słońca... ale o tym już w kolejnej galerii :))) Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
Turcja , Istambuł  cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
TURCJA Stambuł
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Istanbul
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Stambuł - Oblicza
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
STAMBUŁ - BŁĘKITNY MECZET.
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Błekitny Meczet
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 06.03.2016 21:35

Tęczowe schody tropchę spłowiały... ale reszta stoi, jak stała...Fajne zdjęcia!

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 16.02.2016 22:54

Hej Madziu, bardzo lubię te Twoje podróżnicze opowiastki, dokładnie opowiadasz o miejscach, które odwiedzasz.

Piszesz, że czasami testujesz hostele z LP, my natomiast testowaliśmy swego czasu jedzonko, z miejsc które poleca LP, ale jakoś ciężko im było trafić w nasze kubki smakowe, dlatego testować przestaliśmy ;)

Bardzo jesteś odważna, ja chyba nie odważyłabym się sama jechać do Stambułu, choć z pewnością zwiedzanie w pojedynkę ma swoje zalety.

Pozdrawiamy Cię serdecznie ! ;))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 14.02.2016 07:48

Paweł, Lucy - pięknie Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3117) dodano 12.02.2016 05:16

Jak tylko coś "wrzucasz " nie sposób nie zajrzeć. Z przyjemnością więc zaglądam 😉. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7578) dodano 11.02.2016 23:25

Bardzo udana galeria ..., miło powspominać, ja byłem tam zaledwie parę godzin, ale i tak mi się podobało:)
Pozdrawiam:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 21:56

Surykatko, dzięki wielkie :))) To prawda, pachniały pięknie te przyprawy... :)))) Z okazji 30 urodzin marzyła mi się Ipanema. Niestety tak się złożyło, że w grudniu nie mogliśmy pozwolić sobie na dłuższy urlop. Ale co się odwlecze, to nie uciecze ;) Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Rio będziemy już w przyszły czwartek :)))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 21:37

Śnieżko, ślicznie dziękuję, jest mi bardzo miło, ale dalej będę się upierać, że najlepszą relację ze Stambułu zrobił Zibid ;))) Z bezpieczeństwem teraz wszędzie jest kiepsko. Moim zdaniem obecnie zagrożenie w Stambule jest porównywalne do zagrożenia w Paryżu, Brukseli, Londynie, Berlinie, Madrycie, Rzymie czy Nowym Jorku. Pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 21:25

Ula, ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 21:24

Nola, dzięki wielkie :))) Na mnie ci kandydaci działają jak płachta na byka. Podobnie jak Dispar, jestem za równouprawnieniem ;))) Taki mega natręt to by się szybciej na prawy sierpowy załapał, niż na kolację :))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 21:03

Charlie, ślicznie dziękuję :) Taką pogodę miałam tylko przez jeden dzień, ale Stambuł otulony mgłą też pięknie się prezentował. Grunt, że mało padało :))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 20:53

Wielkopolanko, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 20:48

Mocar, ślicznie dziękuję. Jeśli jeszcze nie byłeś, jedź koniecznie. Gwarantuję, że warto :))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 20:45

Magdaleno, bardzo dziękuję :))) Czasami żałuję, że już nie można opublikować 2 galerii na raz. Ta galeria jest niekompletna, urywa się dokładnie w połowie, ale część II będzie jeszcze dzisiaj ;) Nie spodziewałam się takiej życzliwości ze strony Turków. To wspaniali, bezinteresowni, niezwykle otwarci i ciekawi świata ludzie. Turcja to kraj, do którego chcę wracać. A do pogody miałam naprawdę dużo szczęścia :) pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 11.02.2016 20:23

:DDD "nie lubię być pomijany"

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 11.02.2016 20:21

Ja nie szukam, a może nawet w mordę bym dał, ale nie lubię być pomijany.
Toż to dyskryminacja jest.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 11.02.2016 20:17

HAha:) Jarek - a co Ty kandydata na męża szukasz???

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 11.02.2016 20:14

Fajny prezent sobie zrobiłaś na urodziny :). Ciekawe jaki sobie zrobiłaś na okrągłe 30-te urodziny? :))
Błękitny Meczet i pałac na 39 dla mnie najurodziwsze... no i przyprawy, pewnie pachniały nieziemsko...:)
pozdrowienia ślę :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 20:09

Dispar, ślicznie dziękuję :))) Taka dzielna to ja wcale nie jestem. Często sobie z czymś nie radzę i muszę prosić o pomoc. Gdybym nauczyła się planować, pewnie miałabym łatwiej. Ale zwiedzanie według z góry ustalonego schematu nudne jest ;) Wczesna wiosna to moim zdaniem bardzo dobra pora na wizytę w Stambule. Pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 19:57

Satan, dzięki wielkie :))) Przyprawy też jeszcze mam, ale słodycze, które tam kupiłam były tak dobre, że nawet do Polski nie doleciały ;) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2016 19:50

Achernar, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3437) dodano 11.02.2016 18:45

Zrobiłaś chyba najfajniejszą relację ze Stambułu, jaką tutaj widziałam. Szkoda, że tam teraz tak niebezpiecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 11.02.2016 18:33

Kurcze, a mnie nikt nie zaczepiał. Nie mówiąc już o zabieraniu na piwo i fajkę.
A gdzie równouprawnienie?

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 11.02.2016 18:15

Z przyjemnościa odbyłam spacer z Toba Magdo:)) Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6804) dodano 11.02.2016 14:45

Byłam 2 razy w Stambule, to jest piękne i fascynujące miasto:) Spacerowałam podobnymi ścieżkami co Ty;) Potencjalni kandydaci na męza zaczepiaja nie tylko na placu, ale i w samym Błękitnym Meczecie;) Jeden nas tak zamęczał z kumpelą, że w końcu poszlysmy na kolacje, fajke wodna i piwo, ale we 2 czułyśmy się bezpiecznie;) fajna galeria:)
pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 11.02.2016 12:05

Taki prezent to ja rozumiem :-)
Galeria piękna, kadry super. Pogoda jak widać dopisała i była o wiele łaskawsza niż w dniu przyjazdu.
Pozdr.i

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 11.02.2016 11:13

Miło powspominac pobyt w Istambule ....świetnie oddałaś klimat tego miasta a zarazem klimat Turcji ..bardzo podobała mi sie Twoja galeria i chciałabym tam wrócić...
pozdrawiam serdecznie

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 11.02.2016 09:48

Bardzo interesująco i pięknie oprowadziłaś mnie po Stambule w którym jeszcze nie byłem dlatego dodaję ta galerię do zakładki chcę tu wrócić.
Pozdrawiam równie serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3685) dodano 11.02.2016 08:33

Lubię taką różnorodność fotek - panoramy, detale, zabytki, nowe obiekty, ludzie, targowiska... Świetnie oddałaś klimat miasta:-)
Dużo życzliwości spotkało Cię ze strony Turków. A pogoda też chyba jednak nie zawiodła, mimo deszczowego powitania przez miasto.
Pozdrawiam:-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.02.2016 23:11

Dzielna z Ciebie Obieżyświatka, ale to już wiedziałem wcześniej.
Fajna pora na zwiedzanie. Szkoda tych schodów, bo faktycznie fotogeniczne.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

satan użytkownik satan(wpisów:3288) dodano 10.02.2016 22:57

Mnie miasto też zachwyciło. Przyprawy z Egipskiego Bazaru, a w zasadzie resztki mam do dziś ;-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5670) dodano 10.02.2016 22:46

Bardzo ciekawe miasto i ładnie pokazane. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!