m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Podczas przygotowań do Wystawy Ogrodniczej 2012 rozbudowano drogi wzdłuż brzegów rzeki Regnitz. Łączą one dawne tereny przemysłowe z parkiem Hain.
 Przy dawnej śluzie 
roztacza się wspaniały widok na Willę Concordia, w której mieści się Międzynarodowe Centrum Sztuki. 
W perspektywie rzeki niezliczone mosty, a na każdym mnóstwo skrzynek z kwiatami. Przeważnie  zwisające pelargonie. Dalej uliczki wąskie, malownicze, pnące się w górę, a między nimi stary browar, gdzie sprzedają dziwne piwo wędzone. Wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to w Bambergu był zakon żebrzący, który zarabiał na swoje utrzymanie produkcją piwa. Zresztą tutaj wszyscy i wszędzie produkowali piwo, bo woda była zanieczyszczona odchodami i szkodziła zdrowiu. Spichlerz w zakonie się spalił i zboże okopciło, a ponieważ nie było ich stać na wyrzucenie takich dóbr, zaryzykowali i z tego zboża zrobili pierwsze takie piwo. W smaku jak dobrze uwędzona, taka osmolona wiejska szynka. Piłam, ale nie jestem smakoszem piwa, więc zachwycona nie byłam. Przy rzece Regnitz widać piękne, zabytkowe domy, ale na pierwszym planie jest współczesna, znajomo wyglądająca rzeźba. Nie mylimy się, to dzieło autorstwa  polskiego artysty Igora Mintoraja - światowej sławy artysty, twórcy słynnych rzeźb uszkodzonych twarzy. Przy wykonanej z brązu rzeźbie robi sobie zdjęcia wielu turystów.  Niezapomniane są wspaniałe, stare domy nad samą rzeką Regnitz, która wpada do Dunaju. Bamberg nazywają czasem Małą Wenecją, Klein Veneding. Domy z zewnątrz zachowały i muszą zachować stary, niepowtarzalny styl, w środku mogą być odnawiane, jak kto chce.
W dawnych czasach wpływało się pod nie łodziami, tak jak w Wenecji i od strony rzeki pod domami widać specjalne nisze, garaże na łodzie. W domach były przede wszystkim warsztaty rzemieślnicze. Obecnie są tam knajpki, ale i mieszkania prywatne.
Miasto oczarowało mnie swoją architekturą, klimatem i atmosferą. Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Jerzego (Dom St. Peter und St. Georg) jest jedną z katedr cesarskich i wraz ze swoimi czterema wieżami dominuje nad zabudową starówki. Na szczególną uwagą zasługują misternie wykonane rzeźby okalające portale. Nagrobek, w którym została pochowana para cesarska Henryk II i Kunegunda jest dziełem wykonanym w latach 1499-1513 w warsztacie Tilmana Riemenschneidera, jednego z ważniejszych rzeźbiarzy schyłku średniowiecza, działającego głównie wFrankonii. Jest to dzieło wykonane z dwóch rodzajów marmuru: szarego włoskiego (ściany boczne) oraz czerwonego sprowadzonego z okolic Salzburga (płyta wierzchnia). Na bocznych ścianach tumby znajduje się sześć płaskorzeźbionych scen z legendy o życiu pary cesarskiej, natomiast na płycie wierzchniej zostały wyrzeźbione naturalnej wielkości leżące postacie
Cieniem na budowę katedry kładzie się morderstwo, które miało miejsce w Bambergu w 1208 roku. Otto VIII Wittelsbach - wysoki urzędnik bawarski zamordował Filipa Szwabskiego - króla Niemiec. Powodem był zatarg obu panów. Filip obiecał dać Ottonowi za żonę swoją córkę. Gdy zmienił zdanie, Otto zabił Filipa i uciekł z Bambergu. Niestety w morderstwie maczał też palce Eckbert - biskup Bambergu, zleceniodawca budowy nowej katedry i nadzorca prac, który z powodów politycznych opowiedział się po stronie Ottona. Katedra może się pochwalić grobowcem papieża Klemensa II,  jedynego papieża pochowanego na terenie Niemiec. Papieża, który bardzo lubił Bamberg. Był jego biskupem przed objęciem tronu św. Piotra. Jego pontyfikat był krótki i smutny. Ten bogobojny kapłan, chcący zreformować finanse Kościoła, zakazujący kupowania urzędów kościelnych, był papieżem tylko przez niecały rok. Objął władzę po równie krótkim pontyfikacie Grzegorza VI, który urząd papieski uzyskał po prostu za łapówkę. Reformatorski duch Klemensa II nie spodobał się skorumpowanym urzędnikom watykańskim. Papieża otruto...  Składająca się z trzech naw świątynia zachwyca swoją wielkością i romańskim pięknem. późnogotycki Ołtarz Salwatora - tryptyk wykonany w latach 1520-1523 przez Wita Stwosza. Pierwotnie znajdował się w kościele OO. Karmelitów w Norymberdze, jednak po przejęciu kościoła przez luteran ołtarz przeniesiono do Bambergu. Wiąże się z tym również sprawa sporu artysty z radą miejską Norymbergi, dotyczącego zapłaty za wykonaną realizację, w którym rada tłumaczyła się, iż właścicielem ołtarza jest przeor Karmelitów. De facto Wit Stwosz za życia nie otrzymał ani zapłaty, ani nie zwrócono mu dzieła. Ołtarz z Kirchgattendorf
Późnogotyckie retabulum ołtarzowe dedykowane Marii pochodzi z miejscowości Kirchgattendorf koło Hof, posiadłości margrabiów z Bayreuth, w dobie reformacji należała do gminy ewangelickiej.
Ołtarz Świętego Henryka z rzeźbami Tilmana Riemenschneidera
Dedykowany świętemu Henrykowi, cesarzowi ołtarz jest późnogotyckim tryptykiem, wykonanym w warsztacie Tilmana Riemenschneidera. Składa się z części środkowej z trzema polichromowanymi figurami oraz skrzydeł bocznych z płaskorzeźbami, gdzie zachowano drewno jako surowy materiał. Ołtarz główny w chórze zachodnim, stanowi barokowy zespół figur przedstawiający Grupę Ukrzyżowania wykonany przez Justusa Gleskera - rzeźbiarza z Frankfurtu nad Menem. Centralną część kompozycji stanowi krucyfiks z Chrystusem, u stóp którego znajduje się postać klęczącej Marii Magdaleny. Po bokach znajdują się figury Marii i Jana Ewangelisty. Rzeźby te cechuje charakterystyczne dla sztuki dojrzałego baroku dramatyczne poruszenie i dynamizm pozy. 
Inne tajemnice Bambergu to Jeździec Bamberski z XIII wieku - rzeźba mężczyzny na koniu, wkomponowana w jeden z filarów katedry, pierwsza po antyku statua konia. Do tej pory nie wiadomo, kim jest jeździec. Powstało wiele hipotez: Henryk II (fundator katedry), św. Jerzy (patron kościoła), Konrad III (król Niemiec), św. Stefan (król Węgier). wzgórze św. Michała...wzgórze katedralne.... Po wyjściu z katedry mamy przed oczami całe miasto, które rozpościera się u podnóża wzgórza Michała.
 Czerwone połacie dachów ciągną się daleko Nowy pałac arcybiskupa. Mieszkał w nim sam Bawarski Król Elektor i można go zwiedzać. Pałac z zewnątrz wygląda skromnie, ale dostojnie. Jest zbudowany z piaskowca, ale w środku to piękne, barokowe cacko. Biskup, budowniczy i właściciel pałacu, uwielbiał dostatek, ale i ciszę, spokój oraz słodkości. Zaproszonym gościom serwował po wystawnych obiadach aż 7 deserów, bo to świadczyło o bogactwie, gdyż cukier był drogi. Do tego uwielbiał kakao, bo było najdroższe i serwowane na stołach podnosiło rangę gospodarzy. idziemy do ogrodu różanego, gdzie aż dusi od zapachu krótki spacer między tysiącami róż w ogrodzie w stylu angielskim widok na przeciwległe wzgórze z klasztorem benedyktyńskim. Niestety tam nie byłam, ale widok jest piękny. stary pałac z elementami późnośredniowiecznymi i renesansowymi
Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .
przy Ratuszu bardzo kontrastowa kamienica, malowana na niebiesko z białymi ornamentami ...Bamberg posiada piękny, zabytkowy ratusz (Altes Rathaus), wzniesiony w XIV wieku. Gdy podejdzie się nad brzeg rzeki Regnitz zauważy się, że ratusz położony jest w dziwnym miejscu: na rzece. Jego budowa nie przebiegała bowiem w spokoju. Umiejscowienie ratusza jest potwierdzeniem sporów, jakie toczono w mieście. Władza świecka ścierała się z władzą duchowną. Biskup Bambergu rozciągał swoją władzę na prawie całe miasto i nie chciał się zgodzić na budowę na swoim terenie ratusza - jako symbolu zagrażającej mu władzy świeckiej. Mieszkańcy wpadli wówczas na genialny pomysł. Postanowili wznieść ratusz w miejscu, które nie należy do nikogo. Wbili w dno rzeki grube pale, usypali na nich ziemię, ubili ją i utwardzili i w ten sposób stworzyli sztuczną wyspę, na której mogli swobodnie budować ratusz. Efekt jest cudowny, szczególnie gdy patrzy się na tzw. Dom Rotmistrza z charakterystyczną drewnianą konstrukcją widoczną na elewacji (dom szachulcowy).
Piękne są też trójwymiarowe freski na ścianie ratusza…. Budynek sprawia wrażenie jakby unosił się nad wodą.  Malownicze miejsce jest samo w sobie znakomitym punktem widokowym, można też je oglądać z innych mostów.
Oglądać, fotografować i malować, co też czynią liczni artyści.

najbliższe galerie:

 
Dolina Menu we Frankonii.  Rowerowe Niemcy
1pix użytkownik szy odległość 0 km 1pix
Bawaria - Bamberg
1pix użytkownik stewal odległość 1 km 1pix
Niemcy_2016 (03) - BAMBERG/Archikatedra św. Piotra i Jerzego
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix
Bamberg
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Bamberg
1pix użytkownik szarykot odległość 2 km 1pix
Niemcy_2016 (02) - BAMBERG/Rozarium, Rezydencja, Ratusz
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 18.04.2015 20:26

bardzo piękne i urokliwe miasto, architektura przyciąga wzrok.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 18.04.2015 12:21

Miasto,katedra no i ratusz robią bardzo pozytywne wrażenie ...
Dużo ciekawych informacji podałaś,zwłaszcza o papieżu ...
Myślę,że podobałoby mi się w tym miasteczku :)
Fajna prezentacja,pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.04.2015 10:50

Obejrzałam i poczytałam z przyjemnością :) Ratusz, Katedra i zabytkowa zabudowa Bamberga już mnie kuszą:)
Bawarię mam w swoich planach wyjazdowych. Dziękuję za spacerek po Bambergu i pozdrawiam!:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 15.04.2015 08:48

Fajny ten "doklejony" domek na moście :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5339) dodano 14.04.2015 21:16

Galeria po raz kolejny potwierdza, że Niemcy są - jako kierunek turystyczny - zdecydowanie niedoceniane. Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 14.04.2015 19:08

Piękna katedra, cudne rzeźby, miasto ciekawe.
Al-ka, ale się rozkrecasz. Świetnie!
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 14.04.2015 18:22

Na pewno jest to jedno z ładniejszych miasteczek w Niemczech i warto tam zajrzeć. Obserwuję je już od jakiegoś czasu, a więc jest szansa, że kiedyś tam dotrę. Oczywiście głównym moim kierunkiem w tym regionie jest Rothenburg ob der Tauber i Nórdlingen.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!