m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Dzień dobry.Tym razem zapraszam do Pragi,którą jakiś czas temu mieliśmy przyjemność zwiedzać.Wiele pięknych albumów z tego miejsca już było na OŚ prezentowanych,ale ja chciałbym troszkę bliżej się przyjrzeć czeskiej stolicy :) Naszą przygodę zaczynamy gdzieś na peryferiach Pragi,skąd chcielibyśmy się dostać tam ,gdzie raczej wszyscy się dostają,a gdzie to chyba raczej wiadomo :) Zastanawialiśmy się nad tramwajem,ale na szczęście dla nas jechał on w zupełnie innym kierunku ... Był jeszcze w zanadrzu pomysł na autobusa,na stopa,na taxi,na rowera ... itp,itd ... W końcu jednak zdecydowaliśmy się na metro,tym bardziej,że u nas na śląsku takiej atrakcji nie doświadczamy i pewnie już nigdy nie doświadczymy ... Zatem pakujemy nasze cztery litery,czyli w sumie 16 liter do wagonika,siedem minut pęka jak bańka mydlana i ...
... i jesteśmy tu,gdzie wszyscy turyści już są,albo dopiero będą :) Zostajemy bardzo mile przywitani ... I od razu możemy wybrać środek lokomocji,jakim moglibyśmy się poruszać po stolicy celem zwiedzania.Pojazd godny uwagi,ale ... ... ale mieliśmy bardzo duży dylemat,który wybrać ... rozbieżność zdań była tak ogromna,że koniec końców zostaliśmy przy wersji pierwotnej,czyli otwieramy przewodnik oraz mapę,smarujemy podeszwy butów i ... w drogę ! Na pierwszy rzut wybieramy Muzeum Narodowe i znajdujący się przed nim plac Wacława, miejsce ważne  dla Czechów. Dlaczego ważne ? Bo to handlowe i polityczne serce miasta,gdzie wszyscy biegną w chwilach narodowej radości lub tragedii.
Dlatego też uznaliśmy,że nie samym Mostem Karola czy Hradczanami człowiek żyje,więc i tu trzeba zajrzeć :) Stojące wzdłuż drogi do Muzeum budynki nie mają jakiś szczególnych walorów architektonicznych,ale i tak kilka z nich jest godnych uwagi . Oczywiście większość z nich to teraz hotele,ale kiedyś pełniły rolę mieszkań dla zamożnych mieszkańców czy też kupców. Bo pod koniec lat 40 XIV w.,czyli w czasach Karola IV,odbywał się tu targ koński. I dopiero większe znaczenie tego placu datuje się od połowy XIX wieku ... Bo to właśnie wtedy wzniesiono domy,kamienice i budynki handlowe ...
I tak sobie stoją po dziś dzień ... I można tu nawet tramwajem przyjechać,ale metrem jest szybciej :) Wracając jeszcze na chwilę do kamienic,to jedną z najbardziej rozpoznawalnych,to secesyjny gmach hotelu i kawiarni Evropa,zbudowany w 1906 roku,to ten po lewej . I tak to spacerkiem przyglądając się zabytkowym kamienicom,docieramy do centrum Placu Wacława. I oczywiście Muzeum Narodowego. Odwracając się plecami do Muzeum,możemy zobaczyć całą przebytą drogę.
W 1885 roku wyburzono Bramę Końską,należącą do systemu fortyfikacji miejskich,a na jej miejscu powstało właśnie Muzeum Narodowe,które to stało się jedną z miejskich dominant dzięki imponującej kopule. Przed Muzeum ustawiono najsławniejszy pomnik na placu,przedstawiający św.Wacława.Figura św.patrona stała na placu od XVII wieku,ale w 1879 roku przeniesiono ją na Wyszehrad,a wykonanie nowego pomnika zlecono czeskiemu rzeźbiarzowi Josefowi Vaclavowi Myslbekowi,który ukończył pracę w 1924 roku. Postument otaczają figury czterech innych świętych patronów Czech ; Ludmiły,Prokopiusza,Wojciecha oraz Agnieszki.Pomnik szybko stał się punktem centralnym manifestacji patriotycznych.Uczestniczące w nich tłumy często wypełniały cały plac.W 1918 roku domagano się tu niepodległości oraz odłączenia od martwych Austro - Węgier. To właśnie tu w 1968 roku tłumy protestowały przeciwko radzieckiej interwencji,a 16 stycznia 1969 roku student Jan Palach dokonał samospalenia tuz obok pomnika w proteście przeciwko inwazji.Oczywiście gdy w 1989 roku wybuchła aksamitna rewolucja ,na plac Wacława ściągnęły tłumy,do których przemówił Vaclav Havel i bohater Praskiej Wiosny Aleksander Dubcek. ... Jeszcze słowo o muzeum ; jego wielki gmach wzniesiono w latach 80 tych XIX  wieku i umieszczono w nim zbiory gromadzone od 1818 roku.
Muzeum powołano do życia z przyczyn zarówno narodowych jak i naukowych a jego znaczenie wzrosło dzięki usytuowaniu w centrum stolicy . Jeszcze tylko widok z wysokości pomnika Wacława na prawą stronę ... Oraz lewą ... Przemierzając  stolicę Czech oczywiście pieszo,nasze kroki kierujemy pomału w stronę starego miasta ... Po drodze rzecz jasna ani ja ,ani mój aparat nie próżnuje i to co wydaje się być ciekawe,zostaje zachowane na karcie pamięci. Praga to duże miasto,wręcz wielonarodowościowe,więc każdy może znaleźć tu coś dla siebie .
A czym bliżej starego miasta,to tym większe wrażenie wywiera na nas ogrom kamienic ... Ogromne ... majestatyczne ... w środku musi być niezły wypas :) ... Nieodłączny element Pragi ... Co oznacza,że jesteśmy na rogatkach starego miasta ... I faktycznie tak jest ...
Zostajemy bardzo miło przywitani przez ulicznych grajków,zatem nie pozostaje nam nic innego,jak zacząć zwiedzać Rynek Staromiejski,ale o tym kiedy indziej.Pozdrawiam odwiedzających.

najbliższe galerie:

 
Czechy-Praga cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Czechy , Praga
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
PRAGA 1
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Czechy  , moja  impresja  .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Zakątki Pragi
1pix użytkownik gosias odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.05.2015 20:12

Ciekawie wprowadzasz nas do Pragi:) To jedno z najpiękniejszych miast Europy:))
Trochę tam jeździłam różnymi środkami transportu,ale w Pradze to trzeba "szlifować bruki":)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 28.04.2015 17:34

Nola,do takiego wielkiego ptaka wcale nie trzeba mieć dobrego oka ...
Nie twierdzę,że Paweł ma kiepski wzrok,ale myślę,że niejedna staruszka mogłaby mu powtórować hihihi ...
Pzdr

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 28.04.2015 17:28

Dzięki piękne za miłe komentarze :D
Kordula,a ja Czechów w przeciwieństwie do Ciebie bardzo lubię,a już bardzo lubię to ich małe państewko zwiedzać , które jest pełne miejsc urokliwych :)
Patryk,w muzeum nie byliśmy,jakoś nie było parcia :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6687) dodano 28.04.2015 17:25

Fajna galeria i te stare samochody:) Paweller ma dobro oko, ten koleś z 10 ma rzeczywiście wielkiego ptaka;)
pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 28.04.2015 10:55

Fajnie jest zobaczyć Twoje spojrzenie na stolicę, właśnie kończę galerię z Pragi:) Dzięki Tobie Muzeum Narodowe pierwszy raz widzę;)
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 27.04.2015 15:36

Przyjemny praski spacer.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 27.04.2015 14:50

Korona trzyma się w Czechach mocno, ale za masaż tajski biorą w ojro ;)
Powspominałem sobie swoją praską wycieczkę. A do środka muzeum nie zajrzeliście czasem?

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2839) dodano 27.04.2015 08:10

Praga bardzo mi się podobała i spacer z Wami również.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 26.04.2015 21:56

Bardzo sympatyczna ta pierwsza odsłona Pragi, która należy do moich ulubionych miast europejskich. Czekam na kolejene galerie. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 26.04.2015 18:46

Praga to ważna stolica . Tłumy turystów tam ciagna. Fajna narracja, fajne stare samochody.Czekam na stare miasto. Byłam tam 100 lat temu i wiele nie pamietam. A tak prywatnie, to nie przepadam za Czechami, dokładniej za obywatelami Czech. Miałam niemiła przygode z nimi. Zachowali sie jak przystało na naszych sasiadów, czyli do kitu. Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 26.04.2015 18:16

Ten koleś na 10 z tym wielkim pitokiem jest dobry:)))
Kurcze, za krótko tam byłem i prawdę mówiąc, całej tej pierwszej części galerii to nie widziałem ..., chyba muszę tam wrócić:)
Pozdrawiam:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 26.04.2015 17:53

Fajne wprowadzenie do "wlasciwej" Pragi :) Podoba mi sie ta galeria, bo jest troszke inna niz pozostale tutaj. Nadales jeszcze wiekszego kolorytu temu miastu... Mnie osobiscie Praha sie bardzo podobala :) A noca to dopiero jest frajda :)

Pozdr
Michal

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!