m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wśród wyżłobień skalnych,jakieś dwa kilometry od wschodniej granicy Bakczysaraju,na wysokim płaskowzgórzu,ograniczonym z trzech stron pionowymi skałami o wysokości do 50 m znajduje się skalne miasto Czufut Kale ... Jest jednym z najbardziej znanych miast jaskiniowych na Krymie. Za jego założycieli uważa się Sarmatoalanów ( dla głodnych wiedzy był to sarmacki lud pochodzenia indoirańskiego ) I ten oto lud  na szczycie trudno dostępnej góry  w VI wieku zakłada warowne grodzisko . W tym też to okresie w skałach zostają wykute pierwsze jaskinie i studnie,również powstają pierwsze naziemne budowle. Ogromną radość nam sprawiła wizyta w tym przesiąkniętym duchem czasu miejscu .
Od VII wieku nad twierdzą panowali Chazarowie ... A gdy ich wpływy uległy osłabieniu,miasto staje się centrum księstwa chrześcijańskiego. Nazwali je sobie wtedy Kyrk - Or co miałoby oznaczać czterdzieści fortec.W tym miejscu opuściłem swoich towarzyszy,postanowiłem lekko stoczyć się w dół i zajrzeć do środka :) Oto co ujrzałem zarówno przez otwory skalne ... Jak i na samych skałach ... Nie pytajcie proszę,czy te malowidła to relikty przeszłości,czy po prostu ktoś sobie jaja zrobił ...
Tak czy owak,takie malowidła w takim miejscu robią naprawdę wrażenie i mam nawet takie przeczucie,że poczułem się przez  chwilę jak odkrywca czegoś niezwykłego :) A wychodząc napotkałem jeszcze gościa ... W 1299 roku miasto zostało zagarnięte przez wojska emira złotoordyńskiego Nogaja,ograbione i częściowo doprowadzone do ruiny. Natomiast z powstaniem w XV wieku Chanatu Krymskiego to tutaj mieściło się dowództwo naczelne Chana,które dopiero później zostało przeniesione do Bakczysaraju. W okresie tatarskiego rządzenia nad miastem wznosi się jeszcze jedna ściana obronna Wschodnia i to ona wyznaczała ostateczne pomiary miasta. Tymczasem docieramy do całkiem dobrze zachowanego miejsca,które to zowie się Kienasy karaimskie.
Inaczej mówiąc,karaimskie domy modlitewne położone są w dziedzińcu zamkniętym,otoczonym ogrodzeniem kamiennym. Wielką kienasę datuje się na XVI wiek,natomiast mniejsza według pomiarów miałaby powstać w XVIII wieku. Skąd nagle karaimskie domy modlitewne ? Ano dlatego,iż po przeniesieniu się tatarów do Bakczysaraju,w mieście pozostali mieszkać właśnie karaimowie,zaś samo miasto otrzymało wtedy nazwę Czufut Kale co ma oznaczać forteca judejska. My też po krótkiej kontemplacji i uzupełnieniu płynów,opuszczamy dom modlitwy ... Terytorium Czufut Kale jest obecnie pokryte ruinami płotów i domów,natomiast co ważne ruiny te zachowały ogólny zarys pierwotnego rozplanowania.
Niektóre budowle jak na przykład mauzoleum Dżanike Chanym,zachowało się w całkiem dobrym stanie ... Samo mauzoleum wybudowane zostało w XV wieku dla córki wielkiego chana Tochtamysza,któremu to zmarło się w 1437 roku. Dżanike cieszyła się autorytetem w muzułmańskim świecie ,a w ostatnie lata swojego życia rządziła na Czufut Kale. My tymczasem zbliżamy się pomału do kulminacyjnego miejsca tej wycieczki,potrzebujemy tylko przejść przez ścianę średnią z bramą ... I dostać się właśnie tu ... na północną pochyłość Czufut Kale . Powiem tak ; w cywilizowanym świecie takie miejsca są ogrodzone,zabezpieczone itd , itd.
Na Krymie takie rzeczy nie mają miejsca i to właśnie było piękne !
Mogłem podejść tak daleko jak tylko mi się zachciało,co też czyniłem i czułem prawdziwą wolność ! Jeszcze tylko skrzydeł brakowało :D Rozmusiakowej już tak łatwo nie szło,co niektórzy muszą mieć jednak ograniczenia ;D W każdym razie było tam pięknie i miasto z tej strony faktycznie było nie zdobycia ... ... Ściany wręcz pionowe - jednym słowem ogromna przepaść Tuż obok tej wielkiej przepaści znajdowały się więzienne kazamaty jaskiniowe ( ciekawe,czemu akurat w tym miejscu ),na których to wyżłobione było miejsce widokowe.Rozmusiakowa do tej pory nie wie jak to zrobiła,że tam usiadła,bo tuż za nią również jest od razu przepaść i wcale nie ma tam schodków :)
Też skorzystałem z uroku tego miejsca i nawet chwilę sobie tam posiedziałem i to wcale nie dlatego,że było tam trochę cienia,czy żeby się wykazać odwagą czy też wytrwałością ... Po prostu lubiłem sobie popatrzeć na wychodzące więźniarki z kazamaty jaskiniowej :DD Jeszcze ostatni rzut oka na panoramkę i pomału kierujemy się w stronę wyjścia . W XVII wieku można było tutaj naliczyć przeszło 30 domów,a ilość mieszkańców to około 3500 ludzi. Jeśli kiedykolwiek wasza stopa stanie na Krymie,a lubicie takie średniowieczne pozostałości,to jest to miejsce,które koniecznie trzeba zobaczyć . W Czufut Kale można naprawdę odpocząć po trudach wcześniejszego zwiedzania ...
W Czufut Kale można poczuć się naprawdę wolnym i poczuć ducha czasów Chana ... W Czufut Kale można również przy muzyce świerszczy i innych tego typu stworzeń pokontemplować widoki ... W Czufut Kale można sobie przysiąść na wyschniętej już studni ... Założyć skarpetki i sandały,wziąć do ręki reklamówkę z biedronki i zrobić sobie zdjęcie :D Można by było poprosić taką więźniarkę,aby pokazała,co kryją wnętrza tych jaskiń ... Można by pewnie jeszcze wiele rzeczy zrobić w Czufut Kale,o których pewnie sam nie mam pojęcia,że takie rzeczy można by zrobić ...
Dlatego tez kończę już spacer po tym starożytnym mieście i dziękuję wszystkim,którzy wytrwali ze mną do samego końca . Pozdrawiam !

najbliższe galerie:

 
Krym,  Czufut-Kale
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 05 ) - Monastyr Uspienski
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 3 km 1pix
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Bakczysaraj i okolice
1pix użytkownik knaga odległość 3 km 1pix
Bakczysaraj - pałac w sadzie.
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 20.05.2015 21:27

Andred,masz rację ... może i dobrze że red bulla w pobliżu nie było ;DDD
Pozdrówki !

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 07.05.2015 22:03

Dobrze, że nie miałeś ze sobą RedBulla, bo byś jeszcze w jego reklamę uwierzył ;-)
Miałeś szczęście i nosa, żeby za dobrych czasów odwiedzić Krym. Teraz chyba nie prędko będziemy się tam wybierać.
Pozdrawiam,
andred

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 04.05.2015 19:39

Dzięki serdeczne za odwiedziny i miłe komentarze :)
Paweł,więźniarek było więcej,duuuużo więcej :)))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.05.2015 07:54

Miejsce rzeczywiście ciekawe i malownicze. A w tych reklamówkach to co macie - zapasowe białe skarpetki ? W sumie mądrze, bo w sandałach takie najszybciej się brodzą ;)))
Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 03.05.2015 18:20

Super światopoglądy. Biedronka rozwaliła mnie po raz kolejny:)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 03.05.2015 15:13

Rozmusiaki ..., no trochę przesadziłeś, moim zdaniem poczułeś jedynie wolność ..., a gdybyś skoczył, to wówczas jak najbardziej poczułbyś tą prawdziwą wolność:))) A pro po ..., tylko jedna więżniarka tam była ...?
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 29.04.2015 14:12

Kolejna ciekawa i super oprowadzona wycieczka.

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 28.04.2015 21:24

Bardzo ciekawa miejscówka, była w moich planach na Krym, ale na razie to sobie mogę pooglądać te cuda, np: u Ciebie ;-)


Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 28.04.2015 20:50

Bardzo żałuję, że odkładałem wyjazd na Krym, do czego wielokrotnie namawiał mnie i chciał mi to zorganizować mój kijowski kolega. Teraz to już - niestety - po ptokach, przez "zielonych ludzików" i pana P. A galeria świetna i widoki przecudne. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 28.04.2015 19:03

I znowu niechcacy kliknelo sie...2 biedronki widac😁.Mialo byc.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 28.04.2015 19:00

Widoki bardzo mi sie podobaja😊.Ooo nawetPozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!