m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Na płn-wsch. narożnik Plaza Bolivar,historycznego centrum miasta,prowadzi Avenida 4.Przed nami pierwszy z kilku zabytkowych obiektów leżących przy Plaza - Catedral San Pedro y San Pablo. Jeśli chodzi o początki katedry Maracaibo,to wiadomo,że ok. 1595 roku wybudowano drewnianą świątynię krytą palmową strzechą,która w 1600 roku zostaje poświęcona pamięci Apostołów Piotra i Pawła.W latach 1800-1817 trwa przebudowa świątyni,która 18 kwietnia 1818 roku jest konsekrowana na katedrę ówczesnej diecezji Merida - Maracaibo. Gdy w 1965 roku diecezja Maracaibo została podniesiona do rangi archidiecezji,katedra pw. Apostołów Piotra i Pawła staje się kościołem metropolitalnym.W architekturze budowli zachowały się elementy z XVIII i XIX wieku,takie jak ściany,kopuła i dzwonnica.Styl katedry jest oryginalny,kolonialno-neoklasycystyczny. W tym kontekście,warto przypomnieć wizytę w Maracaibo Ojca Świętego Jana Pawła II,w dniach 27-28 stycznia 1985 r. Po mszy na terenie dawnego lotniska Grano de Oro,papież udał się do Pałacu Arcybiskupiego,znajdującego się tuż za katedrą,gdzie spędził noc.Następnego dnia,po porannej mszy,wrócił do Caracas. Budynek Teatro Baralt,neoklasyczny z odwołaniami do art nouveau,to prawdziwa perełka wśród architektury miasta.Wzniesiony w latach 1929-1932,na miejscu wyburzonego w 1928 roku dawnego Teatru Miejskiego,może pomieścić 900 widzów.Stanowi ważny punkt na kulturalnej mapie Maracaibo. Odbywają się tu koncerty,spektakle teatralne i operowe,działa także kino.

Z prawej,po przeciwnej stronie Avenida 5, Casa de la Capitulación albo Casa de Morales.Jest jedynym budynkiem kolonialnym typu publicznego,który pozostał w mieście.Przypuszcza się,że powstał pod koniec XVII wieku,następnie był siedzibą hiszpańskich gubernatorów.Jego wartość historyczna polega na tym,że ostatni hiszpański gubernator,Francisco Morales,podpisał w nim traktat o kapitulacji (24 VII 1823),który zakończył panowanie Hiszpanii w Wenezueli.
Z prawej strony Casa Morales,okazały budynek będący siedzibą gubernatora stanu Zulia i główny ośrodek administracyjny miasta - Palacio de Gobierno.W czasach kolonialnych w budynku mieściło się więzienie. Palacio de Gobierno od strony Plaza Bolivar. Na zachód od Plaza Bolivar zaczyna się Paseo Ciencias - sięgające roku 1970,nieco kontrowersyjne przedsięwzięcie,którego efektem było wyburzenie wszystkich starych budynków w okolicy (oprócz kościoła św.Barbary).Na ich miejscu powstał park miejski i promenady spacerowe - całkiem nowy ciąg komunikacyjny,kończący się przy przelotowej Avenida 12. Od strony zachodniej,Paseo Ciencias zamyka Templo de Santa Barbara y Santuario de la Inmaculada Concepción.Zbudowany w latach 1862-1888,w stylu neogotyckim,na miejscu pochodzącej z 1583 roku kaplicy. Kościół jest rozpoznawalny dzięki pomalowanym na intensywnie niebieski kolor ścianom.Należy do najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów kościołów Maracaibo. Święty Sebastian,męczennik chrześcijański,jest patronem Maracaibo.Jego pomnik znajduje się naprzeciw kościoła św.Barbary,na początku Paseo de la Chinita (przedłużenie w kierunku zachodnim Paseo Ciencias).
Kolorowe fasady domów przy skrzyżowaniu Calle 95 z Av. 10 , przykładem architektury republikańskiej.Z prawej Paseo Ciencias. Paseo La Chinita,to niedawno otwarty (2004 r.),niewielki park w stylu klasycznym.Czysty i zadbany,z działającymi fontannami,rabatami kwiatowymi i alejami spacerowymi.Całość dopełniają wygodne ławki,stylizowane latarnie i kosze na śmieci. Zwieńczenie parku stanowi biały,ośmiometrowy pomnik Matki Boskiej
Chiquinquira,świętej patronki stanu Zulia.
(La Chinita - to popularne zdrobnienie od 'Nuestra Señora de Chiquinquira' lub 'La Virgen de Chiquinquira'). Plazoleta przed Bazyliką La Chinita.Z prawej budynek jakiegoś ministerstwa,z lewej apartamentowce Torres El Saladillo. Basilica de Nuestra Señora de Chiquinquira y San Juan de Dios,jest drugą,zaraz po katedrze,najważniejszą świątynią Maracaibo,pełniącą funkcję lokalnego sanktuarium maryjnego.Początki kościoła sięgają 1712 roku,kiedy to gubernator prowincji Maracaibo,Francisco de la Roche Ferrer,zarządził budowę murowanego kościoła na cześć La Virgen de Chiquinquira,w miejscu zajmowanym przez kościół San Juan de Dios. Kościół budowano przez wiele lat i dopiero w październiku 1858 roku odprawiono w nim pierwszą mszę i powstała parafia - Parroquia de Nuestra Señora de Chiquinquira y San Juan de Dios.Jest to obiekt trójnawowy,z dwiema wieżami w fasadzie,ołtarzem głównym,prezbiterium oraz licznymi wnękami poświęconymi rozmaitym świętym.
Elementem wzbogacającym wystrój kościoła są niewątpliwie pięknie rzeźbione ławki dla wiernych. Do historycznego centrum Maracaibo należy także Plaza Baralt,leżący między Paseo Ciencias i Avenida Libertador.Już od początków miasta był centrum towarzysko-handlowym,miejscem niezwykle ruchliwym.Wzdłuż placu szereg interesujących budynków pochodzących przeważnie z XIX i początków XX wieku. Pierwszy przystanek,to podcienia dawnego Mercado Principal (dziś Centro de Arte Lia Bermudez),gdzie można przyjrzeć się pracy ulicznego portrecisty. Parę kroków dalej rozłożone na chodniku królestwo miejscowego bukinisty,książki stare i współczesne,nowe i zniszczone. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia pojawia się w Maracaibo architektura inspirowana Art Dèco,łącząca nowoczesność i funkcjonalność z estetyką i dekoracyjnością.Przykładem stylu mogą być stojące przy Plaza Baralt dwie kamienice : Edificio Tito Abbo i Hotel Victoria. Położony w samym sercu handlowej dzielnicy miasta,w pobliżu portu i naprzeciwko Mercado Principal, Hotel Victoria,był długo w czołówce najlepszych hoteli Maracaibo (pierwszy hotel z windą !).
Plaza Baralt, dawna siedziba Club del Comercio. Capilla Terciaria przy Plaza Baralt. Avenida Libertador jest jedną z ważniejszych ulic śródmieścia Maracaibo.Powstała w latach 1972-1973,symbol modernizacji miasta dekady lat 70-tych.Umożliwia swobodny dostęp do centrum historycznego oraz do obiektów portowych. Zwracają uwagę ciekawe,stare budynki,w większości ponad stuletnie.W latach świetności Maracaibo,były siedzibą przedsiębiorstw żeglugowych,spedycyjnych i handlowych. Dziś mocno zaniedbane,mieszczą przeważnie sklepy i hurtownie (rozmaite sprzęty i odzież). Popularnym miejscem na tanie zakupy jest Callejon de los Pobres (Aleja Biedaków) - tuż obok Avenida Libertador.
Przeciwna (południowa) strona ulicy,to przeważnie stare doki,magazyny i cumowiska. Leżący przy Avenida El Milagro,znany ze swej kolonialnej architektury,Hospital Central de Maracaibo.Jest najstarszym szpitalem w mieście,a także w Wenezueli.Założony w 1608 roku,nosił nazwę Hospital de Santa Ana. Park Vereda del Lago - to dobre miejsce do czynnego odpoczynku i spaceru z ładnymi widokami na jezioro Maracaibo.Poza tym,wiejąca znad wody bryza przyjemnie chłodzi. Barrio Santa Lucia umożliwia chwilowe oderwanie się od miejskiego zgiełku,a przy okazji poznanie jego kolonialnej przeszłości.Słynie z wąskich,brukowanych uliczek i kolorowych budynków kolonialnych. Podczas wizyty w Santa Lucia,warto zwrócić uwagę na miejscowy kościół.Iglesia de Santa Lucia został wybudowany w 1876 roku,w stylu neogotyckim i jest jedynym prezentującym ten styl kościołem w mieście. Wewnątrz kościoła,marmurowe kolumny podtrzymujące sklepienie dzielą świątynię na trzy nawy.
Wracamy do centrum,gdzie przy Avenida Padilla (ew. Calle 93) znajduje się jeden z najbardziej znanych i najbardziej reprezentacyjnych parków Maracaibo - Parque Urdaneta.Niegdyś był miejscem spotkań elity,fragmentem miejskiego corso,czyli eleganckiego deptaku. O uroku parku stanowią m. in. znajdujące się w nim pomniki.Ten największy przedstawia patrona parku,Rafaela Urdaneta (1788-1845),bohatera wojennego,Argentyńczyka z pochodzenia. Park jest zadbany i ładnie utrzymany.Niestety o tej porze dnia był zupełnie opustoszały,dlatego zapuszczanie się w jego dalsze fragmenty (bardziej oddalone od Av.Padilla),uznałem za zbyt ryzykowne. Położona w samym centrum,między Paseo Ciencias a Parque Urdaneta,Calle Carabobo (zwana także Calle de la Tradicion) jest symbolem Maracaibo i jego dużą atrakcją turystyczną. Jej domy,o żywej kolorystyce i charakterystycznymi oknami,są ostatnim śladem po kolonialnym Maracaibo,który nie uległ całkowitej zagładzie. Ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego,więc podczas spaceru spokojnie można podziwiać jej oryginalną i zabytkową architekturę,w jednym z barów napić się pysznej kawy czy zimnego piwa.Są także sklepy z wyrobami rękodzieła artystycznego i ciekawostkami dla kolekcjonerów.
Calle Carabobo to także nocne kluby,takie jak Caribe Concert,Ateneo Pop czy Calle Club,gdzie można posłuchać ciekawej muzyki,potańczyć czy wypić drinka. Ulica ma swój niepowtarzalny charakter,jest miejscem,które zwyczajnie trzeba zobaczyć podczas wizyty,nawet krótkiej,w Maracaibo. Władze,zaliczyły Calle Carabobo do Strefy Wartości Historycznej Narodu i uznały jako Dziedzictwo Historyczne,Artystyczne i Kulturowe miasta Maracaibo. Przy Avenida 4,kilkadziesiąt metrów na płn. od Calle Carabobo,trafiam na Archidiecezjalny Kompleks Kulturalny.W osiemnastowiecznej kaplicy mieści się regionalny Panteon-Mauzoleum, który jest miejscem spoczynku wybitnych synów departamentu Zulia. Drugim obiektem kompleksu jest Muzeum Archidiecezjalne.
Przedłużenie Avenida 4 (za Av. Padilla) nie zachęca do kontynuowania spaceru.

Maracaibo ma wiele miejsc wartych odwiedzenia.Do części z nich udało mi się szczęśliwie dotrzeć i zaprezentować w niniejszej galerii.Sporym utrudnieniem w zwiedzaniu miasta są panujące w nim (chyba non-stop) upały.

Wszystkim wytrwałym,którzy przebrnęli przez galerię - dziękuję !

najbliższe galerie:

 
Manaure. . . . costa caribe colombiana
1pix użytkownik hardin77 odległość 156 km 1pix
Riohacha. . . .   costa caribe colombiana
1pix użytkownik hardin77 odległość 174 km 1pix
Cabo de la Vela. . .  costa caribe colombiana
1pix użytkownik hardin77 odległość 186 km 1pix
Nabusimake, pueblo Arhuaco, 'tierra donde nace el sol'
1pix użytkownik hardin77 odległość 217 km 1pix
Pueblo Bello. . .  donde reinan naturaleza y tranquilidad
1pix użytkownik hardin77 odległość 217 km 1pix
Andy
1pix użytkownik mnowy odległość 217 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:159) dodano 28.06.2015 01:54

Lucy56, Achernar-51, Bartekplk, Mocar,
Klavertjevier, Paweller75, Michał1988, Nata14 -

- dziękuję,że zechcieliście zajrzeć do galerii i zamieścić sympatyczne komentarze.
Cieszę się,że miasto (lub jego fragmenty) się spodobało.
Bez komentarza pozostawiam opinię z przewodnika Lonely Planet,dla wielu podstawowego źródła informacji turystycznej,
"Unless you're in the oil business,it's unlikely you'll do more than change buses in baking hot Maracaibo.."

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 24.06.2015 13:45

Bardzo ciekawa galeria . Wspaniałe te rzeźbione ławy dla wiernych , i sympatyczna uliczka , ze starymi domami . Tak jakoś skojarzyła mi się z Trynidadem na Kubie .Chyba atmosfera podobna . Pozdrawiam :))

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 23.06.2015 11:46

Lubie Ameryke Poludniowa w Twoim obiektywie. Duzo ciekawych informacji, miasto tez ciekawe. Niebieski kosciol faktycznie robi wrazenie, no i te lawy dla wiernych rowniez. A co do bezpieczenstwa - chyba zaden kraj Ameryki Pld nie jest bezpieczny... Ale z drugiej strony gdzie mozna czuc sie dzisiaj bezpiecznie? Nigdzie...

Pozdr
Michal

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 22.06.2015 16:49

Niebieski kościół faktycznie, trochę rzuca się w oczy ..., chyba takiego jeszcze nie widziałem, a trochę ich widziałem:)
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.06.2015 13:26

Mam słabość do Ameryki Południowej i zawsze z dużym zainteresowaniem oglądam galerie z tej części globu.
Podobało się.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 22.06.2015 10:46

Dzięki za tą prezentację. kolorowa i ciekawa. Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 22.06.2015 09:41

W sumie jakbym miał do wyboru, to bym wolał trochę gorszy kurs dolara, a większe poczucie bezpieczeństwa. pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5337) dodano 22.06.2015 09:26

Ładne, kolorowe miasto. A kościół z fotki 10 super! Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2928) dodano 22.06.2015 07:31

Ciekawie,kolorowo i ladnie.Przyjemnie z Toba wedruje sie po A.Pldn.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!