m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Zwiedzający odbywa podróż głównymi ulicami miasta zaglądając do domów, teatrów, aren sportowych, giełdy, galerii, sklepów oraz szkół. Brodząc w wirtualnej wodzie odwiedzi termy z unikatową na owe czasy instalacją obiegu gorącej wody, pozna Villę dei Papiri, gdzie znaleziono ponad 2 tysiące zwojów papirusów, największej kiedykolwiek odkrytej antycznej biblioteki. W końcu, oglądając hologramowe obrazy biżuterii odnalezionej w powulkanicznej lawie, przekona się, że ówczesne ozdoby były pierwowzorem dla współczesnej biżuterii. Pompeje zostały założone w VII wieku przed naszą erą. Położone na wysokości 40 metrów nad poziomem morza, liczyły 20 tysięcy mieszkańców, a obszar miasta, obejmujący 66 hektarów, otoczony był murem obronnym o długości ponad 3 kilometrów. Pompeje były perłą architektury i urbanistyki.
Posiadały własny system kanalizacyjny. Woda do fontann ulicznych, term i bogatszych domów dostarczana była akweduktem. Zabudowa rozplanowana wzdłuż regularnej siatki ulic podzielona była na dziewięć stref, z których każda pełniła określoną funkcję. Hotele i stajnie dla zwierząt rozlokowane były w pobliżu bram wjazdowych do miasta. Przy głównych ulicach usytuowano zajazdy i gospody, w miejscach mniej reprezentacyjnych domy mieszkalne. W Pompejach funkcjonowały ponadto liczne sklepy, warsztaty, teatr, forum z bazyliką, termy, amfiteatr z koszarami gladiatorów i wiele innych obiektów.
Dzięki specjalnej technice, naukowcy zrekonstruowali obraz tragedii, jaka rozegrała się u stóp Wezuwiusza. Udało się otrzymać gipsowe odlewy ciał zwierząt i ludzi, którzy zginęli w czasie wybuchu. Pompeje są dzisiaj jednym z najbardziej znanych na świecie terenów wykopaliskowych. Obecnie odkryte jest około trzech piątych miasta. Wykopaliska trwają tam nieprzerwanie od kilku wieków. Dzięki temu Pompeje są źródłem informacji o życiu codziennym, sztuce i kulturze w erze starożytności.
Planowanie miast, architektura mieszkaniowa, dekoracja wnętrz, meblarstwo, wyrób tkanin, wypiek chleba, tłoczenie oliwy, produkcja wina, a także igrzyska i spektakle. Pompeje od lat widnieją na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Już w XVIII wieku, czyli zaraz po przeprowadzeniu pierwszych prac wykopaliskowych rozpoczęła się masowa grabież. Pod patronatem książąt i arystokracji zaczęto masowo poszukiwać i wydobywać rzeźby, wazy, monety, klejnoty oraz wykuwano ze ścian malowidła czy mozaiki. Dokonano wtedy znacznych zniszczeń warstwy architektonicznej miasta. W wieku XIX reżyserowano sensacyjne odkrycia dla potrzeb przybywających gości, wydobywając wcześniej odkryte zabytki.
Zdarzało się, że złodzieje jednorazowo potrafili wynieść po kilkaset kilogramów zabytków i fragmentów budowli. Największe zniszczenia od wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery przyniosła II wojna światowa. W sierpniu i październiku 1943 roku Pompeje zostały dwukrotnie zbombardowane przez alianckie lotnictwo. Pompeje od dziesięcioleci fascynują artystów, ludzi kultury i sztuki. Uznany w latach 70. i 80. XX wieku angielski zespół muzyczny, Pink Floyd był jedyną grupą w historii, która w 1971 roku koncertowała w amfiteatrze w Pompejach.
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji Wezuwiusza, na Pompeje spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które uderzając z wysokości kilku kilometrów zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza. Wybuch wulkanu, do którego doszło 24 sierpnia 79 roku naszej ery, zniszczył także położone nieopodal Herkulanum i Stabie.
Miasta zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 6 metrów grubości. Pompeje nie miały szczęścia, kilka lat wcześniej, 5 lutego 62 roku naszej ery zniszczyło je trzęsienie ziemi. Najnowsze badania dowodzą, że powodem śmierci mieszkańców była temperatura sięgająca 600 stopni Celsjusza. Ludzie zginęli zanim do miasta napłynęła lawa, a ciała pokrył deszcz lapille. Tak wysoka temperatura sprawia, że człowiek ginie w ułamku sekundy. Tylko nieliczni zdołali uciec. Do dzisiaj zachował się opis jednej z takich ucieczek pióra Pliniusza Młodszego: Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wielokrotnie stawaliśmy, aby strząsać z siebie popiół, inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz zmiażdżył. Kiedy ciemności wreszcie się rozproszyły Pliniusz Młodszy zobaczył odmieniony świat, głęboko pogrzebany pod popiołami. W wyniku wybuchu Wezuwiusza zginęły tysiące ludzi, a warstwy wulkanicznego pyłu i błota zakonserwowały miasta na tysiące lat.
Do naszych czasów przetrwały wspaniałe malowidła ścienne, rzeźby, a nawet najdrobniejsze przedmioty codziennego użytku. Aktualnie najważniejszym problemem nie jest odkrywanie nowych obiektów w Pompejach, ale konserwacja odkrytych już zabytków, które niszczeją. Każda osoba zwiedzająca wystawę „Pompeje” będzie mogła zostawić na niej swój wirtualny ślad w postaci spersonalizowanej cegiełki w murze antycznego miasta. DZIĘKUJĘ :)

najbliższe galerie:

 
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Warszawa
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Warszawa 3 - Fort Czerniakowski i Las Bielański
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
WARSZAWA W MOIM OBIEKTYWIE 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Czekoladowe szaleństwo
1pix użytkownik migawka odległość 2 km 1pix
Warszawa czyli na i pod mostem ; )
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
Warszawa Wilanów - Spacer po zakamarkach parku
1pix użytkownik mgfoto odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 09.08.2017 08:38

bardzo ciekawa galeria :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9037) dodano 09.05.2015 07:04

no to się zastanowię :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 23:22

pipol - Jeśli pójdziesz sam, spędzisz tam około 3,5 godziny, pod warunkiem, że obejrzysz wszystkie ekspozycje, obejrzysz film, o którym wspomniałam (15 min)[ 3D-normalny, 4D- z lekko ruszającą się platformą]. Obrazy zmieniają się na zasadzie slajdów i jest to historia pokazana od początku, tzn. przed wybuchem oraz po...
Jeśli pójdziesz z dziećmi, to godzinka i koniec, bo dzieci nie wytrzymują takich pokazów. Więc rzecz gustu. Każdy znajdzie coś ciekawego, choć jak kupowałam bilety przez internet, opis zachęcał bardzo. Troszkę byłam rozczarowana rzeczywistością z opisem dotyków, smaków, dźwięków itp. Niemniej jednak, dla zainteresowanych polecam, choć cena jest dość wygórowana. Bilet normalny 45 zł, ulgowy 35 zł.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 23:11

andred - Oj wspominają :) :) :) Oprócz zdjęć, lektor bardzo ciekawie opowiada o życiu towarzyskim, o przybytkach wolnej miłości. Wyświetlane są również slajdy z tych ciekawych miejsc, których na jednej uliczce mieściło się kilka.
Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9037) dodano 08.05.2015 22:40

Z tego co czytam w necie wystawa poniżej oczekiwań :(

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 22:28

andred - Oj wspominają :) :) :) Oprócz zdjęć, lektor bardzo ciekawie opowiada o życiu towarzyskim, o przybytkach wolnej miłości. Wyświetlane są również slajdy z tych ciekawych miejsc, których na jednej uliczce mieściło się kilka.
Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 22:24

klavertjevier - Wystawa jest bardzo ciekawa, choć nieco droga. Polecam.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 22:23

pipol - Tych figlarnych fotek jest znacznie więcej, łącznie z całą "dzielnicą". Warto to zobaczyć i posłuchać co mówi lektor. Też byłam zaskoczona, że prowadzili takie rozwiązłe życie :) :) :)
W programie jest również film w 3D i 4D. (Bilet kosztuje 45 zeta)
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.05.2015 22:21

Oprócz sklepów, warsztatów, teatru, term, amfiteatru itd. były tam jeszcze inne fajne przybytki.......teraz u nas to się nazywa agencją towarzyską, ale na tej wystawie jakoś o tym nie wspominają choć na tych mozaikach, malowidłach itd. widać, że była to ważna dla nich część życia.
Nie byłem na wystawie, to trudno mi ocenić, ale na szczęście byłem w Pompejach i choć było to strasznie dawno temu, to dobrze pamiętam, bo robiło wrażenie.
Pozdrawiam,
andred

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 22:20

tereza - Teresko, warto to zobaczyć i poświęcić kilka godzin na zwiedzanie i wysłuchanie wszystkiego.
Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 08.05.2015 21:26

Interesująca wystawa.
Pozdrówka.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9037) dodano 08.05.2015 20:50

kilka całkiem figlarnych fotek :)
Cholera, mam pod nosem i nie odwiedziłem :)
pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 08.05.2015 19:38

Bardzo ciekawa wystawa.Będę chciała ją zobaczyć.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.05.2015 13:39

Od 9 kwietnia do 18 października 2015 roku będzie dostępna dla zwiedzających w powierzchniach wystawienniczych Stadionu Narodowego.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 08.05.2015 08:30

Bardzo ciekawe wydarzenie, o którym nie wiedziałem. A może wiesz, do kiedy ta wystawa będzie funkcjonować, bo chętnie bym się na nią wybrał? Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!