m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Ogólny widok na zabudowę twierdzy. W latach 1715-38 z inicjatywy cesarza Austrii Karola IV wybudowano ogromną twierdzę. Na cześć monarchy nazwano ją Alba Carolina a nazwę całego miasta zmieniono z Weissenburg na Karlsburg. Forteca która tu powstała była jedna z największych w tej części Europy. Obecnie na specjalnych planszach możemy poznawać kolejne etapy powstawania tego kompleksu. Czas przejść przez ogromne bastiony i zobaczyć co nas czeka w środku.
Wita nas żołnierz z brązu. Na terenie tego kompleksu zobaczymy wiele podobnych figur. Historia tego miejsca jest jednak dużo starsza, Już w II w ne stacjonował tu XIII rzymski legion Gemina. Wokół rzymskiego obozu rozwinęło się miasto Apulum - stolica rzymskiej prowincji Dacji. Pewne pozostałości tych starożytnych czasów przetrwały do naszych czasów. Miejsce to z czasem zajęli Słowianie. Potem była tu stolica autonomicznego węgierskiego Księstwa Siedmiogrodu.  W ciągu wieków osiedlali się tu liczni Sasi. Dzięki nim powstała w XIII wieku katolicka katedra Św. Michała. Łącząca styl romański i wczesnogotycki świątynia jest najcenniejszym zabytkiem miasta.
Nawa główna kościoła sprawia dość surowe wrażenie. Miejsce to jest ważne dla historii Węgier. Spoczywają tu członkowie zasłużonej dla Węgier rodziny Hunyadych. Tu jest także pochowana Izabela Jagiellonka i jej syn król Węgier Jan Zygmunt. Była córką Zygmunta Starego i Bony Sforzy, siostrą króla Rzeczypospolitej Zygmunta Augusta. W 1539 roku poślubiła króla Węgier Jana Zapolyę. Wkrótce urodziła mu syna Jana Zygmunta, lecz po 1,5 roku małżeństwa została wdową. Przez lata była faktyczną królową, rządząc w imieniu małoletniego króla i starając się lawirować między Turcją a Habsburgami w interesie Węgier i Siedmiogrodu.
Jedno z bocznych wejść do katedry. W sąsiedztwie katedry pomnik wojewody Wołoszczyzny Michała Walecznego. Jest on ważny dla Rumunów bo po raz pierwszy zjednoczył trzy rumuńskie kraje Wołoszczyznę, Mołdawię i Siedmiogród. Na terenie twierdzy jest wiele historycznych budynków. Są wśród nich najstarsze w Rumunii obserwatorium astronomiczne z archaicznymi instrumentami oraz biblioteka z manuskryptami pisanymi już w VII wieku. Jedna z pięknych barokowych bram twierdzy. Brama jest bogato zdobiona.
Przed wejściem 28 metrowy obelisk - upamiętniający przywódców powstania chłopskiego z 1784 roku. Byli tu więzieni i straceni. Spod monumentu piękny widok na okolice. W grudniu 1918 roku w Alba Julii doszło do zgromadzenia siedmiogrodzkich Rumunów którzy proklamowali połączenie Siedmiogrodu i Rumunii. W 1922 roku zbudowano prawosławną katedrę jako swoisty pomnik połączenia Siedmiogrodu i reszty Rumunii. Otoczona podcieniami z ogromną bramą - dzwonnicą nawiązuje do cerkwi hospodarów wołoskich.
Tu król Ferdynand I wraz z żoną Marią koronowali się w 1922 roku na króla i królową zjednoczonej Rumunii. Przez dzwonnicę - bramę... ...dochodzimy do budynku cerkwi. Wewnątrz typowy dla wschodnich świątyń przepych.
Otaczające cerkiew budynki. Ostatni rzut oka na otaczające twierdzę fortyfikację... ...i możemy korzystając z przejść wewnątrz wałów udać się na zewnątrz.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Alba Iulia
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Alba Iulia - Sacrum
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Alba Julia - Cytadela
1pix użytkownik muzyk odległość 0 km 1pix
Alba Iulia
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
RUMUNIA  - Transylwania
1pix użytkownik mayanna9 odległość 11 km 1pix
Viscri / Weisskirche
1pix użytkownik claude odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.05.2015 23:36

Pięknie. Znakomite kadry, bardzo ciekawe miejsce.
Pozdrawiam.

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 09.05.2015 21:43

Piękne miejsce,miałam okazję być tam w lipcu.Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!