m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Detal z medresy Nadir Divan Bega. Budowana jako karawanseraj została zamieniona na medresę kiedy przechodzący obok placu budowy chan powiedział och jaka piękna medresa tu powstaje.
pomnik Nasreddina Chodży - słynnego średniowiecznego mędrca; postaci wspólnej dla folkloru całego świata islamskiego.
W Bucharze jest to ulubione miejsce do robienia zdjęć Lyabi - Hauz czyli zbiornik gromadzący wodę dla miasta. Do XIX wieku w mieście regularnie wybuchały epidemie a długość życia bucharczyka rzadko przekraczała 35 lat. Było to związane z nieumiejętnością zapewnienia miastu świeżej, czystej wody. Chanaka (Tekke) Nadir Divana Bega to rodzaj klasztoru, siedziba zakonu sufich, gdzie mogli odprawiać swoje nabożeństwa i modlić się. Przez wieki były tu centra duchowe i kulturalne. Wnętrze jednego z karawanserajów czyli średniowiecznych hoteli dla pielgrzymów i kupców. Położony tuż przy głównej ulicy miasta kiedyś gościł kupców wędrujących Jedwabnym Szlakiem. Dzisiaj znajdują się tu sklepy z pamiątkami Cytadela Ark czyli siedziba bucharskiego chana. Było to swoiste miasto w mieście. Do naszych czasów zachowało się niewiele z oryginalnych zabudowań. Możemy zobaczyć salę tronową, meczet i kilka pomieszczeń dla urzędników
Wielbłąd dwugarbny czyli baktrian na tle murów cytadeli. Mury cytadeli a w oddali najsłynniejszy bucharski kompleks Poi Kalyan Przy cytadeli, po drugiej stronie ruchliwej ulicy znajduje się jeden z najpiękniejszych meczetów w Bucharze. Wyjątkowy bo drewniany. Meczet Bolo - Hauz był meczetem piątkowym dla samego chana. W święty dla muzułmanów dzień rozkładano dywany od cytadeli do meczetu by chan mógł przyjść tu na modlitwę.
O meczecie Bolo Hauz pisze w Imperium Ryszard Kapuściński meczet Magoki Altari - najstarszy meczet w Bucharze pochodzący z XII w. Ma bardzo ciekawą fasadę, w której jako formy zdobnicze wykorzystano jeszcze niezbyt zaawansowane majoliki oraz symbole odnoszące się do czasów zoroastryzmu. Medresa Abdul Aziza chana z XVII w. Jest jedną z najpiękniej zdobionych bucharskich medres. W niej do perfekcji opanowano wykorzystanie elementu zdobniczego zwanego mukarnas czyli czegoś na ksztalt stalaktytów.
Medresa Abdul Aziza w detalu Medresa Ulug Bega z XV w. ufundowana przez władcę Samarkandy, władcę - naukowca, władcę - astronoma, wnuka wielkiego Tamerlana. Najsłynniejszy bucharski minaret - Kalyan z XII w. Mimo iż całe miasto legło w gruzach po najeździe Mongołów Czyngis Chan będący pod wrażeniem jego potęgo nie pozwolił go zniszczyć.
Minaret ma 46.5 metra wysokości a jego fudamenty sięgają 10 metrów w głąb ziemi. Minaret oprócz funkcji religijnej służył również jako latarnia dla karawan zmierzających przez piaski Kyzył Kum do bezpiecznego schronienia w Bucharze. Był tez wieżą obserwacyjną i wieżą straceń. Minaret Kalyan stoi obok Meczetu Piątkowego czyli meczetu, w którym raz w tygodniu gromadziła się cała męska ludność miasta by wysłuchać kazania imama.
Meczet Piątkowy (Dżuma) w Bucharze pochodzi z XV w. Odbudowano go na miejscu meczetu spalonego przez Mongołów Na przeciw Meczetu Piątkowego stoi medresa Mir Arab wybudowana w XVI w . za panowania Szejbanidów. W czasach ZSRR była jedyną działającą w całym państwie szkołą kształcącą islamskich duchownych.
Portal i kopuła medresy Mir Arab Buchara w całym świecie muzułmańskim słynęła jako miasto bazarów. Do dzisiaj zachowały się 3 kryte toki - Zargaron gdzie kiedyś handlowano złotem; Saraffon -  i Telpak Furuszon. Dzisiaj w Bucharze można kupić wszystko co człowiek zapragnie. Ulice Buchary są zawsze pełne życia i kolorów. Można kupić jedwab, dywany, haftowane tkaniny, przyprawy, instrumenty, ceramikę, torebki, słodycze. Wszystko co nam potrzebne i absolutnie zbędne ale piękne Najbardziej kolorowe i fotogeniczne są stoiska z przyprawami. Warto kupić szafran, zieloną herbatę, suszony berberys bucharskie dzwonki
komplet do herbaty - Uzbekistan ma bogate tradycje ceramiczne; najlepsze jakościowo są wyroby z miejscowości Risztan w Dolinie Fergańskiej Suzani - to tradycyjne dla Azji Środkowej haftowane tkaniny, które mogą zdobić ściany, a także służyć jako kapy i narzuty na sofy i łóżka. W dawnych czasach każda dziewczyna haftowała wielką ilość suzani by wnieść je potem w posagu jedwabne tkaniny w charakterystyczne uzbeckie wzory tradycyjne instrumenty z Azji Środkowej - rubab, sato, dutar i inne których nie rozpoznaję Wielki wybór tubitejek czyli tradycyjnych tureckich nakryć głowy Uzbekistan to kraj rzadko odwiedzany przez turystów jednak usługi są na bardzo wysokim poziomie. Drabiny do mycia okien są na wyposażeniu każdego porządnego autokaru
A na zakończenie zwiedzania, po obejrzeniu mederes, meczetów i setek stoisk bazarowych warto zjeść gorące samosy prosto z pieca tandyr.

najbliższe galerie:

 
Uzbekistan W drodze
1pix użytkownik licja odległość 74 km 1pix
Uzbekistan – Buchara 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 87 km 1pix
Uzbekistan Buchara część 2
1pix użytkownik licja odległość 116 km 1pix
Uzbekistan Buchara
1pix użytkownik licja odległość 116 km 1pix
Uzbekistan Nurota
1pix użytkownik licja odległość 215 km 1pix
Uzbekistan Chiwa
1pix użytkownik licja odległość 270 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 05.06.2015 18:27

Pięknie pokazane,mam mile wspomnienia z tego miasta,chciałabym tam wrócić...ale chyba życia mi zabraknie:)
Pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 21.05.2015 08:06

Ech Uzbekistan i ten region, marzenie nie tylko moje lecz wielu osób które ciągnie na wschód. Chciałabym kiedyś wyruszyć Jedwabnym Szlakiem, a jak na razie pozostają mi zdjęcia i relacje, tak ciekawe jak Twoja. POzdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 21.05.2015 05:58

Mnie także ciągnie w te strony.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam:)

mankakowalska użytkownik mankakowalska(wpisów:21) dodano 20.05.2015 23:38

parafrazując Turnau'a: wrażeń głód ciągnie mnie na Wschód :)

@licja te przyrządy przy przyprawach służą do robienia wzorków w uzbeckich chlebkach nazywanych lepioszkami. Piecze się je w piecach tandir - podobne można spotkać w Indiach - tandoori albo w Gruzji - tone. Postaram się w którejś galerii wrzucić zdjęcie lepioszek.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 20.05.2015 23:27

W ciekawe i odlegle miejsca docierasz, ja chociaz tutaj zobacze Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4811) dodano 20.05.2015 22:15

Z wielkim zainteresowaniem oglądam Twoja przygodę z Uzbekistanem,bo to jedno z moich podróżniczych marzeń :)
Pozdrawiam.

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 19.05.2015 21:56

Piękny region. Dlaczego tak mało zdjęć??? Bardzo proszę o więcej. I pytanko: Do czego służą przyrządy na zdjęciu nr 22 i 23 leżące obok worków z przyprawami, co to jest?

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 19.05.2015 21:45

Ciekawy i nieznany świat pokazujesz.
A jeszcze nie dawno, było to takie proste, bliskie i oczywiste - sąsiedni, bratni Związek Radziecki...;)
Pozdrawiam!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 19.05.2015 17:20

Piękne te medresy:) Powłóczyłabym się po tym uzbeckim miasteczku:)
pozdrawiam:)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 19.05.2015 09:33

fantastyczne miejsce, które od dawna mnie pociąga. czekam dalszych relacji
pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.05.2015 23:11

Powłóczyłabym się po Bucharze. Piękne miasto. Lubię takie klimaty. I te bazary :). Bardzo mi się podobało. Pozdrawiam. :))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3412) dodano 18.05.2015 22:22

Chyba bym wyszła obładowana z tego targu.
Fajny, egzotyczny wyjazd. Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3241) dodano 18.05.2015 22:18

Na razie inne plany, ale kiedyś...cholera wie co się wydarzy ;-)

mankakowalska użytkownik mankakowalska(wpisów:21) dodano 18.05.2015 21:48

Ech, Satan :) Życzę Ci żebyś jak najszybciej sam na własne oczy zobaczył Bucharę i przespacerował się tamtejszymi uliczkami. Chcę pooglądać Twoje zdjęcia :)

satan użytkownik satan(wpisów:3241) dodano 18.05.2015 21:38

Ech...Buchara! Legendarne miasto na Jedwabnym Szlaku. Ciekawie opowiadałaś, mnie to interesuje szczególnie, lubię te wschodnie klimaty i nic na to nie poradzę ;-)

Pozdrawiam ;-)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 18.05.2015 21:25

z przyjemnością przeczytałam, super podróż.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!