m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Przypominam, że jesteśmy na wyspie Luzon, należącej do Filipin, opuściliśmy tarasy ryżowe w okolicach Banaue i jedziemy na południe. Tak całkiem to nie opuściliśmy tych tarasów, bo aktualnie znajdujemy się na punkcie widokowym w Bayyo ( jak sugeruje tablica ) Tych tarasów nie strzeże już UNESCO tylko tubylcy, wszak jeść coś trzeba. Ten gość pracuje na dwóch etatach, jako dziadek klozetowy i jako atrakcja turystyczna chętnie pozująca do zdjęć.
Ta praca do lekkich nie należy. Kolejny przystanek, którego główną atrakcją jest... ... willa nadzorcy ( właściciela ? ) tych pól ryżowych. I kolejna przerwa na zdjęcia. Tu już nie ma tarasów, tylko poletka ryżowe, także bardzo malownicze.
Nie ma jak to praca zespołowa. Zamiast konika - bawół. Po drodze zatrzymujemy się w muzeum w Bontoc, założone przez belgijskie zakonnice, w którym możemy obejrzeć autentyczne przedmioty i archiwalne zdjęcia lokalnych plemion. W środku focić nie wolno, wiec tylko 2 zdjęcia dla statystyki.
Storczyki dziko rosnące przyciągają wzrok. Sagada jest niedużą miejscowością położoną w górzystym regionie północnej części wyspy Luzon. Miejsce to słynie z  charakterystycznego zwyczaju wieszania trumien na zboczach skał. Miejscowa ludność wierzy, że zmarłych należy chować w miejscach przewiewnych, żeby dusze mogły swobodnie opuszczać ciała, by uczestniczyć w życiu rodziny. Dlatego tradycyjnie, nawet dziś, trumny umieszcza się w szczelinach skalnych lub wiesza bezpośrednio na skalnych ścianach, czasem umieszcza się je również w jaskiniach.
Tarasy ryżowe nie opuszczają nas jeszcze, zatrzymujemy się celem odwiedzi jaskini wypełnionej trumnami. Mży deszcz, zejście jest strome, później trzeba się wspiąć - rezygnuję Wolę pogapić się na tak piękne okoliczności przyrody. W poszukiwaniu kolejnych trumien zawieszonych na skale przechodzimy przez cmentarz. Nie tylko my przechodzimy.
Groby skromne, praktycznie ich brak. Znów nachodzi refleksja, że w Polsce na cmentarzach króluje przepych, tony marmury przykrywają resztki doczesne naszych bliskich. Ta sama religia, a jakże odmienne obyczaje. Przypomina mi się cytat z jakiegoś polskiego filmu ( nie pamiętam jakiego ): u nas bardziej dba się o zmarłych niż o żywych. Innym miejscem znanym z charakterystycznego sposobu chowania zmarłych jest Dolina Echa.
Najstarsze z trumien mają ponad 500 lat i spomiędzy rozpadających się desek widać kości nieboszczyków. Wracają wspomnienia i Celebesu, tam także forma pochówku budzi zdziwienie dla nas katolików europejskich, no cóż - co kraj to obyczaj. Ciekawe jak technicznie rozwiązują sposób takiego pochówku. Po zakwaterowaniu w hotelu spada rzęsisty deszcz. Jak przestanie spaceruję sobie po jego otoczeniu i pstrykam kwiatki.
Kwietnik ( pająk ), jak nasz polski. Jutro ruszamy do Baguio.

najbliższe galerie:

 
Cz 2  Sagada
1pix użytkownik neronek odległość 2 km 1pix
Filipiny cz. 4 - Tarasów ryżowych cd.
1pix użytkownik wmp57 odległość 11 km 1pix
Filipiny cz.  3 - Wioska zagubiona wśród tarasów ryżowych.
1pix użytkownik wmp57 odległość 19 km 1pix
Filipiny cz.  2 - Tarasy ryżowe w ok. Banaue.
1pix użytkownik wmp57 odległość 23 km 1pix
Cz 1 Banaue
1pix użytkownik neronek odległość 25 km 1pix
FILIPINY - Banaue
1pix użytkownik madeleine odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2932) dodano 21.08.2015 19:46

Wiemy ,że ciężki kawałek chleba przy uprawach ryżu (a raczej garstce ryżu).Niemniej tarasy są niesamowite i cudownie się prezentują.Pozdrawiam.

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 20.08.2015 22:11

Pogoda Ci dopisała Wieśku, my nie mieliśmy tyle szczęścia, podobnie jak Kordula trafiliśmy na deszcz. Pozdrawiam, M.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 20.08.2015 08:16

Piękne kwiaty:) Tarasy fajnie wyglądają, ale ludzie tam pracujący mają ciężkie życie...
pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2211) dodano 20.08.2015 08:07

Tradycja tradycją, ale chyba nie chciała bym tak wisieć przy skale przez 500 lat...
Ale miejsce zaiste piękne :-)
Tarasy ryżowe - niesamowite. Jako turysci podziwiamy malowniczy efekt, rzadko zdając sobie sprawę z tego jak ciężką pracą jest uprawa ryżu.
Pozdr.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 19.08.2015 20:44

Bardzo ciekawa prezentacja. Pozdrawiam serdecznie

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 19.08.2015 20:33

Część Wiesiu!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5339) dodano 19.08.2015 16:32

No i oprócz tych pięknych "okolicznści przyrody" ciekawe kulturowo. Pozdrowienia. :)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 19.08.2015 11:33

Piękne miejsce. Śliczne storczyki. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!