m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kamieniczki na rogu ulic Wodnej i Świętego Ducha widziane z Mostu Wysokiego nad rzeką Elbląg, zwanego też Mostem Wyżynnym. Widok z Mostu Wysokiego nad rzeką Elbląg. Odbudowany most został oddany do użytku w 2013 roku w miejsce kładki dla pieszych, w tym samym miejscu, gdzie kiedyś funkcjonował most zwodzony, nazywany Hohe Brücke.  To drugi w Elblągu most zwodzony z kolei, gdy płyniemy od strony Zalewu Wiślanego. Most jest przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego. Jest trójprzęsłowy, ze zwodzonym przęsłem środkowym (dwuklapowy). Ma o długość 50 m i szerokość około 6 m. Most ma sygnalizację głosową i zamykane szlabany. Gotycka katedra p.w. św. Mikołaja, zbudowana w XIII-XV wieku. W roku 1403 z inicjatywy proboszcza Mikołaja Wulsacka wybudowano przy kościele bibliotekę. 97-metrowa wieża sprawia, że świątynia jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce. Kościół przedstawiłem szerzej w poprzedniej elbląskiej galerii. Katedra p.w. św. Mikołaja i kamieniczki przy ulicy Mostowej (dawnej Brückstraße). Współczesne witraże w katedrze p.w. św. Mikołaja. Jeden z ołatarzy bocznych w katedrze p.w. św. Mikołaja.
Katedra p.w. św. Mikołaja. Kamieniczki na rogu ulicy Mostowej i Wodnej (dawnej Wasserstraße). Ulica Wodna to najmłodsza ulica Starego Miasta, powstała w latach 1327-1340. Dziś w większości niezabudowana, nie przypomina urokliwej ulicy dawnego Elbląga. Dawniej tylko środkowy jej odcinek nosił nazwę Wodna. Część południowa zwana była „Klappenberg” (Zastawka), a północna - „Muckenberg” (Komarzy Brzeg). Z ulicy do nadbrzeża prowadziło 5 bram: Ducha Św., Mostowa, Rybacka, Bednarska i Tobiasza. Znajdowały się w nich urządzenia potrzebne do handlu (wagi). Przy ulicy zamieszkiwali głównie rzemieślnicy. Kamieniczki przy ulicy Mostowej. Ulica powstała wraz z założeniem miasta i początkowo otrzymała nazwę łacińską Plaeta Pontis, po czym zmieniono ją na Brückstraße. Ulica ta była i jest związana z mostem, zwanym Mostem Wysokim. Kiedyś jej wylot od strony rzeki zamykała Brama Mostowa, inaczej też określana jako Wysoka. Bramę rozebrano w 1799 roku. Przy ulicy Mostowej w XV wieku powstał, pierwszy w Elblągu warsztat menniczy. Obecnie jest zabudowana jednostronnie, a w miejscu, w którym były prowadzone wykopaliska powstał tzw. ogródek archeologiczny. Kamieniczki przy ulicy Mostowej. W kamieniczce pod numerem 26 znajdowała się gospoda „Złoty Lew” (Goldener Löwe). To do tej gospody w 1831 roku elblążanin Krystian Urban zaprosił przebywających w mieście internowanych oficerów polskich, uczestników powstania listopadowego. W czasie uroczystości dla 70 gości zagrano „Jeszcze Polska nie zginęła”, ale - według relacji przybyłych - nader fałszywie. Pod numerem 15 mieściło się jedno z pierwszych kin w Elblągu - „Kinotopp”, przeniesiono je później na Stary Rynek. Kamieniczki przy ulicy Rybackiej (dawnej Fischerstraße). Ulica ta pierwotnie mieściła się w ścisłym centrum lokowanego miasta i praktycznie do XVI wieku włącznie była reprezentacyjną ulicą Elbląga, której znaczenie od wieku XVII przejęła ulica Bednarska (dawniej Böttcherstraße). Kamieniczki przy ulicy Rybackiej. Przy ulicy tej mieściła się najstarsza szkoła w Elblągu, wzmiankowana w dokumentach już w 1319 roku.  W wieku XIV żyli tutaj przede wszystkim bogaci kupcy i rajcy miejscy, stąd umiejscowienie szkoły nie jest przypadkowe. Również od roku 1319 przy mieścił się tu pierwszy Dwór Artusa, przeniesiony w roku 1578 na główny miejski trakt - róg Starego Rynku i Kowalskiej (dawniej Schmiedestraße).
Widok z Placu Katedralnego na dawny kościół i klasztor podominikański p.w. NMP przy ulicy Kuśnierskiej (dawniej Kürschnerstraße). Odbudowany w latach 70. XX wieku mieści dziś centrum sztuki współczesnej - Galerię El. Staromiejskie kamieniczki. Staromiejskie kamieniczki. Restauracja Propaganda na Starym Mieście ... … i jej menu. Kamieniczki przy Starym Rynku (dawniej Alter Markt). Ulicę wytyczono w 1237 roku. Od północy zamyka ją Brama Targowa, od południa zaś pierzeja ulicy Wigilijnej (dawnej Heiligen-Geist-Straße). Od początku była to centralna arteria komunikacyjno-handlowa, podzielona na odcinki: Targ Chlebowy, Targ Sienny, Targ Węglowy, Targ Koński. W okolicy kościoła farnego p.w. św. Mikołaja, ulokowano najważniejsze obiekty życia publicznego: ratusz, sukiennice, budynek wagi oraz budy kramarskie. W 1578 roku przeniesiono tu też z ulicy Rybackiej Dwór Artusa.
Ratusz Staromiejski na Starym Rynku powstał w 2011 roku, w ramach rewitalizacji Starego Miasta. Obiekt został odbudowany według historycznego układu w obrębie średniowiecznych ścian fundamentowych dawnego domu wójta i starych sukiennic. Mieszczą się: tu sala konferencyjna, przestrzeń wystawowa, informacja turystyczna i biznesowa, pomieszczenia biurowe, restauracja, pokoje gościnne. Ratusz jest m.in. siedzibą Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Pracowni Miejskiego Konserwatora Zabytków i biura Euroregionu Bałtyk. Przestrzeń wystawowa wykorzystywana jest przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne. ... Kamieniczki przy ulicy Mostowej. Kamieniczki przy ulicy Mostowej przy wylocie uliczki Ścieżka Kościelna. Kamieniczki przy ulicy Mostowej przy wylocie uliczki Ścieżka Kościelna.
Kamieniczki przy ulicy Mostowej przy wylocie uliczki Ścieżka Kościelna. Urokliwa uliczka Ścieżka Kościelna, łącząca dziś ulice Mostową i Świętego Ducha. Dawniej była dłuższa i biegła ze Starego Miasta do kościoła dominikanów p.w. NMP. Zachowany odcinek i dalszy prowadzący do ulicy Studziennej nazywano też kiedyś Ścieżką Kościelną (Kirchensteig). Odcinek od ulicy Studziennej do kościoła p.w. NMP nazywano zaś Małą Szewską (Kleine Schuhmachergasse). Uliczka była też ostatnią drogą dla mieszkańców, prowadziła bowiem na cmentarz - czy to przy kościele p.w. NMP, czy też przy kościele p.w. św. Jakuba, już poza murami Starego Miasta. Detal jednej z kamieniczek przy ulicy Mostowej. Ścieżka Kościelna jest unikalnym zabytkiem w skali kraju. Przedstawiłem ją też we wcześniejszej elbląskiej galerii. W 2006 roku, podczas czerwcowych obchodów Dni Elbląga, nastąpiło otwarcie Ścieżki Kościelnej dla turystów. Od czasów powojennych była niedostępna dla zwiedzających, w obawie przed dewastacją zabytku. Można ją podziwiać codziennie od godz. 9.00 do 17.00. Domy przy ulicy Świetego Ducha (dawnej Heiligen-Geist-Straße). Gmach Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida przy ulicy Śwętego Ducha (dawnej Heiligen-Geist-Straße).
Kamienice  na rogu ulic Wodnej i Świętego Ducha. Jedna z kamienic na rogu ulic Wodnej i Świętego Ducha. Kamienice  przy ulicy Świętego Ducha. Kamienice  na rogu ulic Wodnej i Świętego Ducha. Stare Miasto - w tle katedra p.w. św. Mikołaja. Stare Miasto - w tle katedra p.w. św. Mikołaja.
Kamieniczka w pobliżu Starego Miasta. Nad rzeką Elbląg w pobliżu Bulwaru Zygmunta Augusta. Nabrzeże, ciągnące się do ulicy Studziennej (dawnej Wilhelmstraße) nosiło kiedyś na różnych odcinkach nazwy Fischmarkt, Am Elbing lub Hermann Balk Ufer. Widok z Mostu Wysokiego na Bulwar Zygmunta Augusta i Most Niski (dawniej Leege Brücke). Most ten, zwany również Mostem Tobiasza, Żuławskim lub Nizinnym, wybudowano w 1580 roku. W 1885 roku drewnianą konstrukcję zastąpiono stalowym mostem zwodzonym. Most Niski, zlokalizowany w ciągu ulicy Studziennej, przetrwał wojnę. Został bezmyślnie rozebrany w 1984 roku, a w jego miejscu powstała betonowa kładka. Podobnie jak Most Wysoki został on odbudowany w latach 2012-2013. Dawny kościół i klasztor podominikański p.w. NMP, widziany z Mostu Wysokiego. Zabytek przedstawiłem szerzej w poprzedniej elbląskiej galerii. Dawny kościół i klasztor podominikański p.w. NMP. Brama Targowa (dawniej Markttor)
Przy wejściu z ulicy Giełdowej (dawniej  Börsenstraße) na Most Wysoki nad rzeką Elbląg. Zarówno on, jak i sąsiedni Most Niski są mostami zwodzonymi, sterowanymi automatycznie z punktu dyspozytorskiego mieszczącego się w widocznym na zdjęciu budynku. Dworzec kolejowy w Elblągu. Dworzec autobusowy w Elblągu. Wiadukt na ulicy Lotniczej. Kamienice przy Alei Grunwaldzkiej. Kamienice przy Alei Grunwaldzkiej.
Kamienice przy Alei Grunwaldzkiej. Dawne hale Zamechu zaadaptowane na centrum handlowe.

najbliższe galerie:

 
Elbląg deszczowy
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Elbląg
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Elbląg
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
dzień zbliżał się ku zachodowi...
1pix użytkownik seerene odległość 1 km 1pix
Rowerem wokół Elbląga.
1pix użytkownik szarykot odległość 2 km 1pix
Kanał Elbląski
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 10.02.2020 23:03

Uzupełniłem dawną galerię kilkunastoma zdjęciami i pojawiła się ona jako nowa...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 24.06.2015 23:07

Nata14 - Może dlatego nie byłaś, bo masz blisko. Ja np. Zamek Królewski w Warszawie zwiedziłem dopiero po kilkunastu latach po jego otwarciu... Dziękuję za zyczenia i też życze udanych wakacji. Pozdrawiam. :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 24.06.2015 13:22

Niby niedaleko a nigdy nie byłam . Ciekawy spacer. Miłych wakacji :))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 23.06.2015 21:59

Michał1988 - dziękuję za wizytę. Polecasm Elbląg w realu, bo Starówka jest bardzo urokliwa, chociaż jest tylko rekonstrukcją. W Elblągu spędziłem przed laty pół roku, odbywając tu po studiach służbę wojskową w SOR. Wtedy wśród zrujnowanych pd czasu wojny kamieniczek stał jedynie odbudowany kościół p.w. św. Mikołaja - dzisiejsza katedra. Dziękuję za wakacyjne życzenia, a po powrocie zapraszam do relacji na OŚ. Tobie też życzę udanych wakacji i pozdrawiam. :)

Marcin1980 - warto. Nawet jadąc z Warszawy do Gdańska warto sobie zrobić tu postój Pozdrawiam. :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 23.06.2015 14:43

Interesujące miasto, chyba warto się wybrać.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 23.06.2015 11:49

Ladne jest to Stare Miasto. Ciekawie sie z Toba spaceruje, zawsze czlowiek uczy sie czegos nowego :)
Udanych wakacji w Portugalii :)

Pozdrawiam
Michal

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 23.06.2015 00:15

Romario - dziękuję i pozdrawiam. :)

Klavertjevier - też dziękuję i za wizytę w Elblągu i za życzenia. Mam nadzieję, że będzie ciepło i słonecznie (nawet na Azorach). Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.06.2015 20:20

Przechadzać się z Tobą uliczkami polskich miast to jak dreptać z dobrym przewodnikiem.
A swoją drogą Stare Miasto w Elblągu jest niczego sobie.
Pozdrawiam.

P.S. Słonecznych wakacji w Portugalii życzę.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 22.06.2015 19:28

Dzięki twoim galeriom z Polski, trochę bliżej poznam ten kraj (-:
Pozdrawiam!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 22.06.2015 07:40

Milo powspominac i przejsc sie po starowce.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!