m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wejście na teren zamku. Zamek znajduje się w  miejscowości Sucha. Sucha to osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna. Zamek Czocha to obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych.
Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha. Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Zamek powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.  W 1253 roku przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej).
W 1319 roku jako posag wraz z okolicznymi ziemiami został włączony do księstwa Henryka I jaworskiego.  Po śmierci krewnego w 1346r. przejął go, wraz z całym księstwem zmarłego, Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski.  Po śmierci księżnej Agnieszki Habsburg, wdowy po Bolku II Małym, na mocy układu o przeżycie z cesarzem i królem Czech Karolem IV Luksemburskim wrócił do Czech.  Od 1389-1453 w dobrach rycerskich rodów von Dohn i von Klüks.  W latach 1451 − 1700 zamek był własnością rodu von Nostitz. Na początku XV wieku bezskutecznie oblegany przez husytów, ostatecznie w 1427 roku zdobyty przez oddział Czirnina pod nieobecność właścicieli. Odbity krótko później.
Zakupiony w 1909r. przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703r. Podczas przebudowy zniszczono jednak wiele najstarszych fragmentów kompleksu.  W dawnej fosie urządzono zwierzyniec.  Ernst Gütschow w zamku mieszkał do marca 1945r. Opuszczając zamek wywiózł najcenniejszą część wyposażenia. W latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.
Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany, zarówno przez Rosjan jak i rodzimych szabrowników, z mebli i wyposażenia. Największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej - Kazimierz Lech wspólnie z Krystyną von Saurma – zamkową bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek – wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy), z którą udało mu się przedostać do amerykańskiej strefy okupacyjnej Następnie przez krótki czas mieszkali w nim uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie, dopełniając tym samym dzieła dewastacji.
Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony i nie występował na mapach. Po 1989 zamek został otwarty dla turystów stając się największą atrakcją regionu.
Średniowieczny zamek zbudowano na wrzynającym się w dolinę rzeki Kwisy skalnym cyplu, ze spojonych zaprawą wapienną złomów granitowych i gnejsów. Początkowo było to niewielkie czworokątne założenie z okrągłą wieżą w narożniku południowo-zachodnim i bramą wjazdową w kurtynie zachodniej. Istotną zmianę wyglądu zamku przyniosła przebudowa z XVIw; przekształcono go wtedy w stylu renesansowym i ufortyfikowano dodatkową linią murów zewnętrznych z bastejami na planie podkowy.  W latach kolejnych Czocha poddawana była modernizacjom optymalizującym jej cechy obronne, zwiększającym przestrzeń mieszkalną i poprawiającym walory użytkowe. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przeprowadzonej na początku XX stulecia wielkiej przebudowie-rekonstrukcji, która wyraźnie go odmłodziła, ale też doprowadziła do zniszczenia części zabytkowych elementów architektonicznych. Wejście do sal tortur.
Widok z baszty zamkowej. Okolica zamku jest bardzo malownicza.

najbliższe galerie:

 
Zamki PL - cz1  Czocha
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Czocha - zamek
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix
Czocha
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Zamek Czocha
1pix użytkownik baron odległość 0 km 1pix
Izery i zamek Czocha
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
Czocha - ciąg dalszy
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 27.05.2015 19:23

Miejsce do zobaczenia. Można powiedzieć -zamek po przejściach :)) .Ciekawa galeria.:)) Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.05.2015 14:00

Zamek robi wielkie wrażenie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 24.05.2015 21:08

Byliśmy tam w czasie wakacji 5 lat temu. Miło było sobie przypomnieć. Pozdrawiam. :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 24.05.2015 09:13

Muszę tam kiedyś zajechać na ten zamek. Ostatnio kolega był i opowiadał, że naprawdę warto.
Fajną galeryjkę zrobiłaś to i ciekawie się oglądało przy porannej kawusi :)
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 24.05.2015 00:38

swojego czasu dokładnie zwiedziłem ten zameczek lecz zawsze lubię podglądać o nim nowe galerie, jest tego wart :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!