m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W zasadzie widać go zewsząd, choć w zasadzie to go nie widać zewsząd, bo lubuje się w zabawie w chowanego za płaszczykiem chmur i mgły. Pico Pico na Pico. 
Czyli szczyt o nazwie szczyt na wyspie szczyt widziany z wyspy Faial. Połączenie ognia przyrody i trudu człowieka. Czyli badyl wyrastający z ściany zbudowanej z bloków lawy. Okraszony mgłą i mżawką krajobraz rolniczo religijny na Pico- Kościół w Sao Roque do Pico Stwory z mgły, porostów i kształtowanego przez wiatr drzewostanu. Jeden z najpiękniejszych widoków na Pico i to za równo jeżeli chodzi o wyspę jak i o górę. No przy czym widok ten bardziej spektakularnie się prezentuje jak akurat nie ma mgły i deszczu i cumulusów i innych nimbusów. Górskie jezioro Lagoa dos Capitao z widokiem na Pico po lewej stronie za chmurami. Na Pico są podobno jedne z najlepszych możliwości do obserwowania wielorybów i delfinów na Świecie, ale jako że widoczność była co najwyżej na 10 metrów, to z wielorybów pooglądałem sobie tego tu w Lajes.
Jak ktoś lubi sobie kolekcjonować wpisy z listy Unesco, to i na Pico coś znajdzie- ten o to krajobraz. Jak się można domyśleć ten czarno szary labirynt, to winnice. a i jeszcze trochę winnej architektury na załączonym obrazku. Można także, zwłaszcza że pada, zejść na Pico pod ziemię, do jaskini lawowej wyrzeźbionej przez jęzory lawy wydobywające się z Pico. Jest i podziemna Mona Lisa z lawy tuż obok nogi naszego przewodnika grotołaza. W maju jeszcze mało tego zielska kwitło, ale potencjał jest spory- w zasadzie każda droga wije się wśród hortensjowych żywopłotów.
A to i podejście na Pico Pico na Pico, nie dość że teren wymagający, to jeszcze padało i mgłało, tak że poza czubek nosa za wiele widoków nie zaobserwowałem. No ale, że po deszczu zwykle i słońce kiedyś się pojawia, to i sam Pico czasami wystawi co nieco zza chmurki. A to już po przerzucie na wyspę obok- wyspę Świętego Jurka. 
Krowy mają tu całkiem niezłe widoki- pewnie dlatego w całej Portugalii mleko, sery i inne takie głównie z Azorów. A Święty Jurek, jak dla mnie (pewnie i dlatego, że deszcz przestał po 5 dniach lać) jest miejscem przepięknym. Takie tu badyle rosną, pewnie kiedyś po całej wyspie rosły, ale krowy zżarły więc teraz juz trochę rzadziej.
Helloł Te krowy po drugiej stroni wyspy również widoki mają godne. Nawet koń może sobie kontemplować Ocean, Pico Pico na Pico, a i Faial widać. A jakby się przebiegł 500 metrów, to i Graciose by zobaczył, a parę kilometrów, to by mu się i widok na Terceirę otworzył. Nie tylko krowy i konie mają godne widoki na Sao Jorge, także turysta w agroturystyce może sobie pooglądać landszafciki.- widok z okna. Drogi mają puste, ale czasami i zatłoczone, ale raczej nie przez homo sapiens, tych tu tylko 10 tyś. ( gdy na takiej Teneryfie, ok ciut większej, razem z turystami w miliony idzie)
Widok na północne wybrzeże z widocznymi na dole Fajas. Faja- to taka mała równinka powstała z osunięcia się ziemi, położna u stóp klifowego wybrzeża. Ta tutaj do Faja de los Cumbres W środku mają jeziorko - i tworzy to niesamowity klimat. Jak dla mnie mega miejsce. Można też i na Sao Jorge połoninami pochodzić - w kierunku Pico de Esperanza, mi niestety nie wyszło.
Nie wyszło bo zmęczenie materiału: dość przygód i takie tam. Niemniej jednak Sao Jorge, to dla turyty pieszego rewelacyjna destynacja. Z Sao Jorge patrząc na Pico. I po kolejnym przerzucie na sąsiednią Faial. Porto Pim, zatoka w kalderze wulkanu. W zasadzie, to część Horty- ale klimat już wybitnie nie miejski Rzeczone Porto Pim i Horta. Pico Pico na Pico widziane z horteńskiej mariny. Był w końcu tak miły, że na kilka minut się pokazał.
Capelinhos- najnowsza zdobycz terytorialna Portugali bo sprzed 60 lat. Wulkan sobie tu sobie przez 2 lata wybuchał aż 2 km2 Ojczyżnie dodał. Widokowo też wyspę urozmaicił. Zwłaszcza jak trochę popada, a to się często zdarza, to i popiół nabiera ciekawych podeszczowych kształtów.
Kwiatuch lokalny W centrum Faial znajduje się Kaldera, w której noga ludzka już nie staje- i podobno widoku niczym na zaginiony Świat można tam doświadczyć. w moim przypadku Świat ten był bardzo zaginiony. Przedstawiciel większościowej populacji Azorów. Ludzie są tu w zdecydowanej mniejszości. Jako że obchodzenie kaldery nie miało większego sensu, to znowu jesteśmy na Capelinhos - w Centrum Interpretacji Wulkanów. Muzeum jak muzeum, ale architekturę fajną tu mają. Ślimak do nieba. Spojrzenie na Atlantyk.
I rzut oka na hortańską architekturę. I małym wycinkiem twórczości muralskiej żeglarzy zawijających do Horty żegnam i dziękuję.

najbliższe galerie:

 
VELAS I CENTRUM SAO JORGE
1pix użytkownik bartekplk odległość 2 km 1pix
SAO JORGE PÓŁNOC
1pix użytkownik bartekplk odległość 10 km 1pix
WIEŚ NA ŚRODKU ATLANTYKU
1pix użytkownik bartekplk odległość 11 km 1pix
Nudna galeria jednej góry
1pix użytkownik bartekplk odległość 33 km 1pix
HORTA-ostatni port Europy
1pix użytkownik skuza odległość 46 km 1pix
FAIAL HORTA PORTO PIM I KALDERA  - AZORY
1pix użytkownik bartekplk odległość 47 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 05.06.2015 19:43

Bartek,super sobie poradziłeś z organizacja wyprawy,duże brawa.Moje możliwości były ograniczone,zima promy nie kursują,a jakie są koszty lotów pomiędzy wyspami dobrze wiesz.Do pogody tez nie miałam szczęścia,zresztą ja i tak nie miałam zamiaru się tam opalać,jedynie żałuje,ze mgły i chmury przysłaniały nam często piękne widoki.Czekam na następne relacje:)
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 04.06.2015 11:25

Bartku, świetne fotki!
Miejsce jakoś nie pociąga mnie zbyt bardzo, chyba ze względu na tę pogodę, jakaś taka ciepłolubna jestem.
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 01.06.2015 09:20

Martyno- a dziękuję i odpozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 01.06.2015 09:20

Sona- Azory dobre miejsce nawet jak pada- więc warto skoczyć. A w Szkocji swego czasu jak byłem, to miałem tydzień lampy- nawet miejscowi się dziwili, że taka pogoda się trafiła- więc można.

pozdrawiam

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 31.05.2015 23:55

Baaardzo podobająca galeria, ;) Pozdrawiam, M.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 31.05.2015 20:02

Bardzo mi się podobało, ale cały czas próbuję sobie poukładać w głowie, że jadę na wymarzone wakacje i przez tydzień leje, a mgła zasłania widoki :) Będę to wkrótce testować w Szkocji :) Pewnie w końcu zdecyduję się na Azory bo mocno mnie ciągnie w tym kierunku. Pozdrawiam serdecznie

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 31.05.2015 15:26

Glokrtko w sumie się nie dziwię- jeszcze mi się nie zdarzyło suszyc aparatu i obiektywu i to nie z uwagi na deszcz ale gęstą skraplajaca się mgłą. Dzieki i pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 31.05.2015 15:23

Dzięki barracudo. To cos z fotki 25 to faja. Cos bardzo typowego dla polnocnego wybrzeza SAo JOrge. Taka mini rowninka u stóp klifu. Kiedys kazda byla zamieszkana i uprawiaba. Teraz wiele juz opuszczonych kilka jeszcze zamieszkałych ale z uprawianiem juz różnie. Generalnie bardzo dobre miejsce. Pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:739) dodano 31.05.2015 12:13

Patrząc na Twoje zdjęcia czuję ten wiatr, mżawkę, słońce... Nietuzinkowe krajobrazy.
Pięknie pokazane! Pozdrawiam.:-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 30.05.2015 21:39

Superowa galeria;) Bardzo chciałabym odwiedzić miejsce z foto nr 25, taki trochę azjatycki klimat.
Pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 30.05.2015 21:19

Podrózninko dzięki na razie łikend całkiem udany. pozdrawiam

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 29.05.2015 22:11

Cześć Bartekplk.
Bardzo mi się podoba Twoja nowa galeria. Jak dla mnie to zdjęciowo wszedłeś na wyższy poziom. Opisowo jest tak, jak ja lubię - na miękko.
Ze zdjęć najbardziej podoba mi się Pico Pico na Pico. Pewnie dlatego, że miałem kiedyś ambicję zdobyć Koronę Europy i pozostał mi sentyment do tej góry.
Takie paprocie drzewiaste mi się marzą w Polsce niemalże jak palmy. Klifowe wybrzeże, to też mój "klimat".
Podobają mi się i Azory i Twoje przedstawienie ich.
Miłego weekendu!

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.05.2015 16:19

Marek- Pico, to ok 40 minut podjazd autem z dołu, plus przy dobrej kondycji koło 5- 6 h. w te i nazad no i znowu z 40 minut na dół.
pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.05.2015 16:17

Andred- no mi też się coś w tym widoku podoba. Może i moda, ale przynajmniej na miejscu słabo ją widać, bo tych co z tej mody korzystają na palcach - dwóch rąk- na Pico, jednej ręki na Sao Jorge, rak i nóg na Faial, można policzyć

pozdr.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.05.2015 16:14

gabi- dzięki

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 28.05.2015 21:51

Po Maderze, teraz moda na Azory......ale nie dziwię się. Po takich galeriach chce się tam jechać i mgła oraz deszcz wcale nie odstraszają.
Mnie się coś podoba w fot. 36
Pozdrawiam,
andred

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 28.05.2015 21:46

Bartekplk- na tych wyspach mam zapewniony samochód więc dam radę coś zobaczyć, co prawda mam po jednym dniu przeznaczonym na każdą z wysp (może trochę mniej ) ale myślę, że wystarczy by poczuć atmosferę tych wysp.Jezeli chodzi o promy to wiem że jest ich trochę więcej w sezonie, mam już wszystko dograne.Jedyne co mnie martwi to to,że mogę Pica nie zdobyć. Tu daję sobie 50% szansy.
Dziękuję za informację.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 28.05.2015 20:33

3 były, jeden sie wybiera , kilka mysli, w tym ja:))
Super miejsce:)) Ja lubie mgiełki i mzawki, klimat wtedy fajny:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 28.05.2015 13:51

No to faktycznie się porobiło, a ja do tej nie wierzę, że trafiłem takie "okienko"...:)
A coś tam, całkiem sporo, jednak widziałeś...;)
Serdecznie pozdrawiam!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 28.05.2015 11:39

Zdjęcie nr 4 jak namalowane, 9 i 17 też mi się bardzo podobają, w ogóle pięknie tam. Helloł pod zdjęciem z krówkami - super skojarzenie, pośmiałam się.
Dobrze, ze znowu jesteś,
pozdr.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 11:00

Kordula- bo ja wiem, czy dużym. Jak na razie 3 osoby były z grona, a na Kanarach pewnie i połowa użytkowników. Ale fakt, że pewnie będzie i więcej.
Pięknie to tam jest na pewno, pogoda dała w kość, ale było też sporo ładnych dni.
pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 10:59

Marek- nie wiem, czy to jest realny plan zobaczyć wszystkie wyspy korzystajać z tylko jednej bazy noclegowej. Prom trochę czasu jednak zajmuje, nie pływa też co 20 minut, a najczęściej raz dziennie. Samolotem pewnie i by można, ale pewnie trochę kosztowne to by było. Poza tym w jeden dzień, a w zasadzie jego część to tylko poglądowo sobie sytuacje wyjaśnisz.

My mieliśmy w zasadzie 3 bazy, na każdej wyspie.
Najbardziej polecam Sao Jorge, zwłaszcza jak lubisz człapanie, Pico też fajne, najmniej mi się na Faial podobało, bo pewnie na koniec tam byłem.
Terceirę i Graciosę widziałem tylko z oddali.

Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 28.05.2015 10:28

Widze, ze Azory ciesza sie dużym powodzeniem wsród obiezyswiatów. I dobrze , bo pieknie tam . Szkoda, ze pogda Ci nie dopisała, ale na to niestety nie may wpływu. U nas tez maj mało majowy, uciekł nam najpiekniejszy miesiąc. Podobało mi się , pozdrawiam :))

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 28.05.2015 10:19

A ja będę na tych wyspach w sierpniu i zamówiłem sobie idealną pogodę :):) 22 stopnie,bez wiatru,deszcz tylko w nocy ,chmurki mogą być :):):)
Terceira,Gracios,Pico,S. J i Faial te wyspy są na do zdobyć,na tej pierwszej będę mieć noclegi.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 09:52

Achernar- to życzę udanej pogody, wyspy śliczne zwłaszcza jak się ma szczęście Przemka.
pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 09:50

Przemek- taksówkarz na Sao Jorge własnie opowiadał, iż "się porobiło", bo zeszłe lato to była jakaś tragedia, zimno i desczowo, a od stycznia do marca mieli lato.
No cóż, mi tam te mgłu, chmury nawet się przez dzien, dwa podobały, gorzej że jednorazowo lało, albo siąpiło mi przez dni 5, przy cyzm jednego dnia bez minuty przerwy. No i do tego te mgły co widoki kradły. Ale i tak spoko, tydzień przed moim przyjazdem było tylko 10 stopni i podobno śnieg na Pico leżał. A przynajmniej u nas jak lało, to i tak przyjemne 25 stopni było.

Pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 09:46

Lucy- ano pięknie, tylko pogoda daje o sobie znać. Wieć w sumie można być pewenym, iz losu kanarów nie podzielą. Jednak nikt letników na plaże nie wyśle, jak mieliby szanse na 7 dni deszczu.

pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 09:45

asasura, macar- to raczej sam pejzaż się malował na matrycy, niż była to moja zasługa. Przypuszczam, iż jest to kwestia dość sporej ilości mgły, chmur i innych zawiesin w powietrzu- stąd może taki efekt.
Co do aparatu, to tak jak w exifie Sony a 58, obiektyw nie szczególny-tamaron 18-200, nie mam za bardzo czasu na robienie zdjęć- bo mi się towarzystwo rozłazi, nie mówiąc już o zmienianiu obiektywów- więc wszystko uniwersalnym w miarę pstrykam. Ustawienia- pół automatycznie, przesłona ręcznie reszta auto, choć i tak często zapominam o kręceniu przesłoną. Balans ustawiony na chmurkę, bo w zasadzie cały czas chmurki były. Plus drobne korekty w picasie, ale tu nie grzebie za dużo, a) rzeczony czas, b) nie za bardzo lubię zbyt przerobione fotki.
pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 28.05.2015 09:39

Śniezko, Mariusz, Magdo- w sumie, to mi miło, że ktoś zauważył moją tu nieobecność. Trochę z uwagi na wyjazdy, trochę z uwagi na inne aktywności i trochę mi się po prostu nie chciało :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.05.2015 07:36

Martwiłam się już co się z Tobą dzieje:-) Fotka 4 bardzo malarska, a las na 17 niesamowity. Podobało się:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 27.05.2015 23:36

Z przyjemnością i zainteresowaniem obejrzałem Twoją relację. Niemal dokładnie za miesiąc zaczynamy naszą portugalską podróż właśnie od Azorów. Wprawdzie będziemy tylko na Sao Miguel, ale z tym większą ciekawością obejrzałem widoki z innych wysp. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 27.05.2015 23:33

Twoje zdjęcia w tej galerii to niczym jak obrazy Canaletto.

Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 27.05.2015 23:25

No, nie wiem, czy ten meteorologo laryngologiczny wstęp jest wiarygodny:
"pełen kalejdoskop pogodowy: słońce, wiatr, mżawka, mgła, deszcz - zwłaszcza te dwa ostatnie) no i dla laryngologów - do dzisiaj zatoki przez tę pogodę nie dają mi spokoju i chyba nie ma miejsca na mojej twarzy, które mnie nie bolało".
Moje doświadczenia są dokładnie odwrotne: słońce przez cały tydzień pobytu, a wywiezione z kraju przeziębienie i wszelkie "bule" odeszły mi jak ręką odjął w 5 minut po wysiadce z samolotu.
Widocznie, trzeba latać tam w marcu...;)
Pozdrawiam i witam w Klubie Azorów!...;)

asasura użytkownik asasura(wpisów:56) dodano 27.05.2015 22:45

Jest kilka malarskich fotek, pięknie nasyconych kolorem. To efekt światła czy raczej jakości sprzętu fotograficznego ? Opowiedz coś o tym.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 27.05.2015 22:06

Pieknie na tych wysepkach.Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 27.05.2015 22:03

Bartek,a już zaczynałem się martwić o Ciebie :D

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 27.05.2015 21:48

Powitać! No to już wiadomo gdzie się tak długo podziewałeś. Miejscówkę znalazłeś sobie fantastyczną. Ale oprócz tego chciałam zauważyć, że foty są pierwsza klasa! Całkiem sporo super kadrów jak na moje oko.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!