m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Szybenik ... jest najstarszym chorwackim miastem na wschodnim brzegu Adriatyku. I wcale nie założyli go Rzymianie,tylko sami Chorwaci.Toż to szok normalnie ktoś powie :) W każdym razie będąc w Szybeniku,skupiłem się jakoś bardziej na detalach,a miasto ma ich naprawdę wiele do zaoferowania. Zapraszam zatem do odwiedzin miasteczka,zarówno tutaj jak i w realu,bo faktycznie ładne,zwłaszcza starówka.Kto był,ten wie. Pierwsze wzmianki o Szybeniku pochodzą z 1066 roku, a prawa miejskie otrzymał w 1298 r. Jest najstarszym chorwackim miastem na wschodnim brzegu Adriatyku.
Czas zanurzyć się zatem w wąskie uliczki Szybenika i zobaczyć,co mają do zaoferowania ... Zaczniemy zanurzanie od piwka,bo człowiek nie zwyczajny do takich upałów i odwodnić się może ... Napojeni,gotowi do zwiedzania liźniemy może co nieco wiadomości o Szybeniku ? Jak już wcześniej wspomniałem,miasta nie założyli Rzymianie,nie założyli Grecy,ale zrobili to sami Chorwaci.
Wszystko to za sprawą chorwackiego króla,który to się zwał Petar Kreszmir IV. To właśnie On ufundował to miasto w 1066 roku.
Natomiast prawa miejskie Szybenik uzyskał już w 1298 roku. Pozwoliło mu na dalszy rozwój, głównie za sprawą portu, który dzięki strategicznemu położeniu szybko przyczynił się do ożywienia gospodarki handlowej z innymi państwami, rozkwitu miasta oraz bogacenia się mieszczaństwa. W roku 1412 miasto uległo wenecjanom, którzy wcześniej przez wiele lat je oblegali. Przez kolejne cztery wieki Szybenikiem rządzili władcy Republiki Weneckiej. W międzyczasie wrogie Imperium Osmańskie próbowało przejąć władzę w mieście, lecz nigdy do tego nie doszło. A  przyczyniły się do tego twierdze obronne otaczające miasto - Twierdza św. Jana, Subicevac, Sv. Ana - górująca nad miastem, św. Mikołaja - położona na wyspie.
W mieście bywało,być może nadal bywa wiele kotów,a że i zwierzakom pić się chce zwłaszcza w takich upałach,no to taki wynalazek sobie zastosowali mieszkańcy.Można zgapić jakby co :) Osiemnasty wiek to okres panowania potężnej europejskiej dynastii Habsburgów. Działo się tak do końca Pierwszej Wojny Światowej, kiedy to wraz z całą Chorwacją Szybenik stał się częścią Królestwa Jugosławii. Niestety, Druga Wojna Światowa także nie oszczędziła cierpienia mieszkańcom miasta i ogólnych zniszczeń starówki, głównie za sprawą faszystowskich Włoch i Niemiec. Po wojnie przyłączono Chorwację, podobnie zresztą jak wszystkie kraje bałkańskie, do Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Na początku lat 90 ubiegłego stulecia wybuchł konflikt spowodowany odłączeniem się Chorwacji i Słowenii od Jugosławii.
Kraje te jak pamiętamy za sprawą referendum ogłosiły swoją niepodległość. Ale działania wojenne trwały jeszcze do roku 1992. Ostatecznie serbska armia odpuściła i od tego momentu można mówić o wolnej Republice Chorwackiej. Aż się Rozmusiakowa zadumała nad historią chorwackiego Szybenika. W każdym razie łażąc tak po mieście,doszliśmy do chyba najbardziej rozpoznawalnego akcentu miasta,czyli do Katedry św.Jakuba. Zbudowana została w całości z kamienia na przełomie XV i XVI wieku. Mówi się,że jest jedną z piękniejszych bazylik w całej Chorwacji.
Zaprojektowana przez kilku architektów na planie krzyża zwieńczonego imponującą kopułą. Na zewnętrznej elewacji katedry wyrzeźbiono 74 głowy mieszkańców i słynnych ludzi XVI- wiecznego Szybenika. ... ... ... ...
... ... Wnętrze Katedry jest zdecydowanie mniej imponujące,ale będąc na miejscu grzechem byłoby nie wstąpić do środka.
Wewnątrz ... I na zewnątrz ...
Dziękuję .

najbliższe galerie:

 
Šibenik - Szybenik
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Šibenik
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Šibenik
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Sibenik Chorwacja
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Szybenik
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix
Omisz,  Szybenik,  Primoszten - 3 in 1
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
gregy użytkownik gregy(wpisów:639) dodano 12.10.2016 17:52

Szibenik. Może zimą też coś wrzucę o chorwackich starówkach, m.in. o Szibeniku. Na ten moment próbuje sklicić kilka słów na TU i TAM o Splicie :-). Fajna galeryjka :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6848) dodano 16.02.2016 18:26

Sympatyczne miasteczko:) ja jak tam byłam kiedyś dawno temu na twierdzę się jeszcze doczłapałam;) Ale nie pamiętam jakie były widoczki, bo noc była;)
pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.02.2016 13:35

Ja też lubię oglądać architektoniczne detale i lubię gdy jest ich dużo. Fajny pomysł z tym wodopojem dla kotów :)
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 15.02.2016 21:39

Dużo interesujących detali ukazałeś , ładne miasto

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.02.2016 21:02

Na 27 Rozmusiakowa duma wyraźnie nad historią całej Chorwacji.
Wyraźnie to widać po minie.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 15.02.2016 18:35

Paweller,koniecznie powinieneś zajrzeć do Szybenika :)
Pozdrawiam !

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 15.02.2016 10:30

Będąc w Chorwacji jakiś czas temu skupiłam się bardziej na miastach Istrii i liznęłam troszkę Krk'u. Widzę że mimo odległości jaka oddziela Krk od Szybenika, styl architektury jest praktycznie taki sam - te klasyczne białe mury :-)
Fajnie się oglądało.
Pozdr.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 14.02.2016 21:48

Achernar,Twój syn zapewne ma rację,chociaż jest wiele równie malowniczych miast w Chorwacji .
Pozdrawiam !

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 14.02.2016 21:42

Ładne miasto, widzę, że warto było tam zajrzeć ..., niestety ja tam nie byłem, jedynie przejeżdżałem ..., ta katedra z góry robi super wrażenie ..., pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 14.02.2016 20:29

Piękne miejsce. Mój syn, który miał okazję odwiedzić Szybenik stwierdził, że jest to jedno z najbardziej malowniczych miast, ktore miał okazję widzieć... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!