m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Do Wenecji nie da się dojechać autokarem czy samochodem. Z parkingu trzeba wsiąść na statek i przepłynąć nim Lagunę Wenecką. Gdzieś w oddali coś już widać...

Wenecja otoczona jest kilkoma wyspami, na których znajdują się małe, urocze miasteczka. My najpierw zatrzymamy się w jednym z nich-Burano. Burano ze swoimi charakterystycznymi domkami o jasnych kolorach. Malowane były tak, by rybacy już z daleka widzieli, gdzie jest ich dom. Główny plac miasta
Warto przejść się tą uliczką i pozaglądać do sklepów z tradycyjną koronką. Nas najbardziej zauroczyły takie kolorowe uliczki. 
W jednej z nich podeszła do nas bardzo sympatyczna staruszka i zaprosiła nas na... campo di fiori- pole kwiatów. :)) Ciao, Burano, płyniemy dalej!
Następna była wyspa Murano, gdzie można obejrzeć pokaz, na którym maestro tworzy szklane ozdoby.
Niestety nie mam stamtąd zdjęć. Dotarliśmy do Wenecji! Miasto jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Założone zostało w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Nazywana jest Miastem Kanałów
Nad mniejszymi i większymi kanałami przerzuconych jest w mieście ponad 400 mostów, dlatego jest też nazywana Miastem mostów
Na zdjęciu Ponte dei Sospiri Jest i gondola. :)) Dzwonnica św. Marka jest najwyższą budowlą miasta. Co ciekawe, genialnie widać z niej panoramę Wenecji, ale z jej szczytu nie dostrzega się ani jednego kanału, dlatego ma się wrażenie, że Wenecja wcale nie jest miastem zbudowanym na wodzie. Pałac Dożów przez blisko 1000 lat pałac był siedzibą weneckich dożów, choć znajdowały się tutaj również pomieszczenia innych ważnych organów państwowych, takich jak Senat i Rada Dziesięciu, a także sądy, miejskie więzienia i izba tortur.
Pierwszą twierdzę zbudowano w tym miejscu w IX w., jednak przez liczne pożary nic się z niej nie zachowało. Bazylika św. Marka Ewangelisty. 
Pierwsza świątynia została zbudowana w latach 828 - 832, dla pochowania skradzionych przez wenecjan szczątków św. Marka, natomiast dzisiejsza (trzecia) powstała w XI w. We wnętrzu Bazyliki św. Marka uwagę przykuwają przede wszystkim wspaniałe mozaiki które pokrywają sklepienia, wnętrza kopuł i górne partie ścian. Warto zobaczyć też Pala d’Oro- Złoty Ołtarz, który usytuowany jest za głównym ołtarzem. Odwracany jest on tylko podczas najważniejszych świąt religijnych oraz w dniu św. Marka. Torre dell'Orologio- Wieża Zegarowa została zbudowana w latach 1496-1506 według projektu Maura Codussi. Najpiękniejszy salon świata. :)
Wenecja nie jest może tak piękna, jak można się tego spodziewać, lecz ma swój wyjątkowy, specyficzny klimat, dlatego warto tu zajrzeć. :)) Dziękuję!

najbliższe galerie:

 
WENECJA
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Moja Wenecja
1pix użytkownik marka odległość 0 km 1pix
Wenecja- w labiryncie
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix
Italia , Wenecja niedziela
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Włochy-Wenecja 2014 cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!