m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W XIV wieku wobec narastającej ekspansji tureckiej mieszkańcy otoczyli miasto murami z ok. 40 basztami. Fortyfikacje oparły się trzem oblężeniom tureckim. Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty murów z 3 basztami i 2 bastionami. Miasto jest pełne pięknej architektury. Znajdziemy tu pamiątki po różnych stylach architektonicznych. W centrum miasta znajduje się Duży Rynek z przykuwającym uwagę kościołem.
To XVIII wieczny rzymskokatolicki kościół jezuitów. W pierzei rynku widzimy Pałac Brukenthala mieszczący jedno z pierwszych w Siedmiogrodzie muzeów z bogatym zbiorem europejskiego malarstwa, ceramiki i sztuki złotniczej. Wokół rynku jest wiele bogatych kamienic. Warto też zajrzeć... ...na ich wewnętrzne dziedzińce. W obrębie rynku znajduje się też XVI - wieczna wieża ratuszowa. Warto tu zajrzeć. Oprócz mini muzeum...
...możemy podziwiać z góry panoramę miasta. Gotycki kościół ewangelicki... ... i charakterystyczne oczy miasta - okienka w dachach wielu domów. Widok ogólny na Duży Rynek. Przez wieżę ratuszową dochodzimy do starszego Małego Rynku.
W sąsiedztwie pochodzący z 1859 roku żeliwny Most Kłamców. Legenda mówi, że gdy przejdzie po nim kłamca most się zawali. W sąsiedztwie jest wiele malowniczych miejsc. Z przełomu XIV i XV wieku pochodzi jedna z największych gotyckich świątyń Siedmiogrodu.
To kościół ewangelicki. Niestety ze względu na remont nie było możliwe jego zwiedzanie a wnętrza mogliśmy podziwiać tylko na fotografiach. Stare miasto zachęca do spacerów.
Znajdziemy tu wiele urokliwych małych kafejek. Podobno obalenie komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu uratowało to miasto. Władca Rumunii miał ambitny plan aby wyburzyć całe Stare Miasto a w jego miejsce wybudować nowoczesne socjalistyczne centrum. Do architektury Hagia Sophia z Konstantynopola ma nawiązywać powstała w 1906 roku prawosławna katedra.
Cerkiew nosi wezwanie Św. Trójcy. Wewnątrz bogaty neobizantyjski wystrój. Na koniec mała polska ciekawostka.
W 1849 roku na przedpolach Sybina wojska węgierskie na czele których stał gen. Józef Bem pokonały korpus austriacko-rosyjski.
Ta bitwa zajmuje poczesne miejsce w węgierskiej tradycji wojskowej. W 1897 roku Węgrzy zamówili u polskiego malarza Józefa Styki namalowanie monumentalnego obrazu. Nasz artysta który wcześniej zasłynął jako współtwórca Panoramy Racławickiej wywiązał się z zadania.
Powstała tzw. Panorama Siedmiogrodzka. Obraz był wystawiany w kilku miastach Węgier. Niestety, zamawiający okazali się niewypłacalni i autor ostatecznie pociął swoje dzieło i sprzedał jego fragmenty.
Obecnie te rozproszone kawałki skupuje muzeum w Tarnowie - rodzinnym mieście gen. Bema. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Rumunia cz.  3 - Sibiu.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
TRANSILVANIA 2013 - SIBIU - Hermannstadt
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Sibiu
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SIBIU.  RUMUNIA
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Rumunia - Sybin
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Sybin i okolice
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 10.06.2015 22:22

Dokładnie, coś w tym jest:)Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 10.06.2015 21:53

Lubię takie miasta. Mają charakter i duszę. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!