m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Jakieś 20 kilometrów od polskiej granicy, a konkretnie od wzgórza cedyńskiego, na którym Czcibor zasadził się skutecznie na wojów margrabiego Gero stoi sobie taki oto gotycki klasztor.  A raczej, to co było kiedyś klasztorem, a potem za Lutra stajnią  a obecnie robi za salę koncertowa. Kloster Chorin Zanim tu się klasztor  postawił, a w zasadzie postawiły go cystersy mieszkali tu sobie Lubuszanie albo Rzeczanie. Albo jedni i drudzy.
Ale jako, że byli oni bardzo religijni i nie chcieli porzucić wiary przodków w Radogosta- Swarożyca, to do spóły z Polanami ( czyli nami) zostali oni wyrżnięci przez Niemców. Konkretnie dzieło zniszczenia siał tutaj idol Adolfa Hitlera Albrecht Niedźwiedż. Jego syn Otto I ( ale nie ten Otto I tylko inny Otto I) bardzo lubił popijać browary więc na swe podbite ziemie sprowadził cystersów- którzy znani byli z tego, ze to i owo potrafili uwarzyć.
Taka przynajmniej motywacja osiedlania cystersów czy innych zakonników wydaje mi się logiczna. No bo w sumie jakbym miał ulokować Cystersę na moim ogródku, to chyba tylko po to aby piwo warzył. Jako że była to ziemia Rzeczan, czyli położona między rzekami - Odrą a Hawelą, to brakowało tu kamienia. A jak pokazało budownictwo słowiańskie. Drewno nie było zbyt odporne na plądrowanie więc sięgnięto  tutaj do materiału budowlanego, do którego Niemcy w Średniowieczu bardzo lubili sięgać-  czyli do błocka.
Błocko wypalili i zbudowali sobie klasztor. Przez 400 lat w spokoju warzyli sobie piwo, aż przyszli luterani, którzy chyba nie lubili piwa, bo klasztor zsekularyzowali. i przeznaczyli go na mniej szczytny cel- stajnie dla koni. A potem przez lat 30 tłukli się wszyscy ze wszystkimi- tylko my (jak nie my) się mądrze nie tłukliśmy. Efektem tego ogólnoeuropejskiego tłuczenia było też znaczne stłuczenie klasztoru. Zostały tylko mury.
Nawet siano dla koni i owies zabrali. A potem przyszedł Romantyzm - wiadomo Mickiewicz, Słowacki (choć Ci akurat to nie tu)i takie tam inne Schillery i Goethy A jako, ze romantyki jak sama nazwa wskazuje lubili mieć jakieś romantyczne miejsce do obłapiania - to sobie ruinki wyremontowali. Kolejna władza była mniej skłonna do obłapiania i lubiła się całować jak Erich H. tylko z mężczyznami, tak więc romntyczne ruiny zostały salą koncertową. Ot taka krotka historia tego miejsca.
A w kolejnym odcinku z cyklów 1 do 3: takie oto cudo zbudowane przez spadkobierców dawnych Rzeczan. 
Pozdrawiam

najbliższe galerie:

 
Podnośnia statków Niederfinow
1pix użytkownik pedro1912 odległość 7 km 1pix
WANNA DLA STATKÓW - NIEDERFINOW
1pix użytkownik bartekplk odległość 7 km 1pix
Moryń
1pix użytkownik lestekm odległość 34 km 1pix
Berlin
1pix użytkownik violkad odległość 42 km 1pix
Flis Odrzański , rejsy - słowiański gród nadodrzański w delc
1pix użytkownik barsolis odległość 42 km 1pix
Targi turystyczne -Berlin 2011
1pix użytkownik dispar odległość 45 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.06.2015 12:09

Koncert w takich kulisach,.... świetna akustyka,dlatego się nie dziwie ,ze co roku odbywają się tam koncerty znanych muzyków i orkiestr w ramach tzw. Muzycznego lata. Znalazłam informacje ,ze 26 czerwca orkiestra z Poznania tam koncertuje,szkoda ,ze mieszkam za daleko:))))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 11.06.2015 09:37

Bartek gdybym kiedyś w szkolnych czasach miała takiego nauczyciela historii jak Ty, to chyba bym ten przedmiot bardziej polubiła. Niestety nie miałam nigdy szczęścia do nauczycielek historii : -( Zawsze mi się jakaś znudzona i zniechęcona kobitka na 5 minut przed emeryturą trafiała, co niestety nie zachęcało mnie do tego przedmiotu ;)
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 09.06.2015 16:52

ten odcinek bardzo ciekawy, a i zdjecia przednie , czekam na następną dozę ciekawostek :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2885) dodano 09.06.2015 07:25

Bartekplk chwal dalej 😉, bo dobrze Ci to wychodzi.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 08.06.2015 22:42

Lubię, jak odkrywasz nam takie mało znane perełki. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!