m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
W miejscowości El Jam turyści mogą zobaczyć jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Tunezji. To o oczywiście słynny amfiteatr. Powstał około 230 roku n.e.  Tym który zlecił budowle był cesarz Gordian I. W czasach imperium rzymskiego amfiteatr był 6 co do wielkości. Z wyglądu przypomina Koloseum i niektórzy tak też go nazywają. Warto jednak zaznaczyć że Koloseum jest tylko jedno, to w Rzymie, a to jest po prostu amfiteatr w El Jam i tyle. Jest tu też możliwość pospacerować w podziemiach. 
Przez moment  można się poczuć jak gladiator który za chwilę znajdzie się na arenie by wystąpić w krwawym spektaklu.
Warto wspomnieć również o tym, że amfiteatr został wykorzystany jako plan filmowy w słynnym Gladiatorze z Russellem Crowe. Jeśli chodzi o pojemność to mogło się tu pomieścić nawet 35 tysięcy widzów. Ma kształt elipsy, a na samym środku znajduje się tunel przykryty stalową kratą. Prawdopodobnie właśnie stamtąd na arenę wypuszczano gladiatorów i dzikie zwierzęta. Ogólnie rzecz biorąc to zachowany jest w miarę dobrym stanie. Ma jednak sporą wyrwę. Powstała ona podczas walki którą stoczono w XVII wieku z okolicznymi plemionami. Wtedy to otomański władca Mohammed Bej wysadził część murów kiedy tłumił rebelie. Buntownicy ukryli się w amfiteatrze no i budowla ucierpiała.
Grube mury idealnie nadawały się do obrony przed najeźdźcami, dlatego przez wieki amfiteatr wykorzystywano jako twierdzę. Na przykład Berberowie używali go do obrony przed Arabami. To wygląda jakby dopiero co się posypało. Z różnych poziomów można oglądać i fotografować tą antyczną budowle. Wewnątrz spacerując można zaznać wytchnienia od żaru upalnego słońca. Taka naturalna klima. Nie trudno wyobrazić sobie co też musiało się tu dziać setki lat temu. Ile przelano tu krwi i jak wiele osób bezsensownie stracono. Wszystko po to by zapewnić rozrywkę żądnym przemocy widzą.
Naoczny świadek takiego widowiska Seneka relacjonował jak przebiegały takie walki i kto w nich uczestniczył. Na arenę wpędzano najrozmaitsze dzikie zwierzęta. Widzom szczególnie podobały się walki byka z niedźwiedziem. Często wiązano je razem, by walczyły do upadłego, a zwierzę, które przeżyło, ginęło z rąk myśliwego. Dużą popularnością cieszyły się też pojedynki lwów z tygrysami lub słoni z niedźwiedziami. Łowcy popisywali się umiejętnościami uśmiercania egzotycznych zwierząt — lampartów, nosorożców, hipopotamów, żyraf, hien, wielbłądów, wilków, dzików i antylop — które bez względu na koszty sprowadzano z najróżniejszych zakątków cesarstwa. Dzięki efektom scenicznym polowania były niezapomnianym widowiskiem. Skały, stawy i drzewa miały przedstawiać lasy. Na niektórych arenach nieoczekiwanie pojawiały się zwierzęta, wpuszczane za pomocą ukrytych wind i zapadni. Ich nieprzewidywalne zachowanie stanowiło dodatkową atrakcję, ale najbardziej emocjonowano się okrucieństwem. Następnym punktem programu były egzekucje. Bardzo się przy tym starano o oryginalność. Przedstawiano wątki mitologiczne, w których aktorzy rzeczywiście ginęli. Tłumy pałały nienasyconą żądzą krwi, toteż opieszałych wojowników wpędzano na arenę, chłoszcząc biczami lub przypiekając rozgrzanymi żelaznymi prętami. Nic dziwnego, że Seneka przyznał, iż po takim widowisku wrócił do domu „bardziej okrutny i nieludzki”. Dzisiaj nikt tu już nie walczy na arenie…
Nikogo też nie wrzuca się na pożarcie dzikim bestią za przekonania religijne. Nikt z nikim nie rywalizuje i nie słychać krzyków z widowni. Można za to w spokoju podziwiać imponujący pomnik potężnego mocarstwa rzymskiego, imperium któremu nikt nie mógł się przeciwstawić, a które to bezpowrotnie przeminęło zostawiając spuściznę w postaci takich zabytków jak ten w El Jem. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
El Jem koloseum rzymskie
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 0 km 1pix
EL JEM
1pix użytkownik rolnick odległość 1 km 1pix
Tunezja - Al-Dżamm - Amfiteatr
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
El-Jem - Amfiteatr Rzymski z III w ne (Koloseum)
1pix użytkownik medius odległość 1 km 1pix
El Jem - Amfiteatr
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Tunezja.   Amfiteatr w El-Jam
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 15.06.2015 19:36

Dzięki. Trochę musiałem poszukać informacji z różnych źródeł na ten temat, no i w końcu zmontowałem tą galerie z El Jem.
Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 15.06.2015 15:48

Bardzo ciekawie opisane miejsce. Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6009) dodano 14.06.2015 22:27

Biedny ten... lew...;)

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 14.06.2015 21:33

Tego to nie wiem. Ale myślę że taki nierzetelny wykonawca mógł się spotkać później z lwem na arenie ;)
Pozdro.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6009) dodano 14.06.2015 14:27

Hm, ciekawe, czy na budowę takiego "basenu narodowego" musieli ustawiać jakiś przetarg?...;)
I jakie odprawy były przewidziane za zerwanie kontraktu z nierzetelnym wykonawcą?...;)
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!