m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Udajemy się w stronę Katedry Świętych Piotra i Jerzego. Jest to główna świątynia katolicka miasta, posiadająca status bazyliki mniejszej, jedna z siedmiu historycznych katedr cesarskich, siedziba arcybiskupstwa bamberskiego. Jest jedynym na północ od Alp miejscem spoczynku papieża (jest tu pochowany Klemens II). Tak jak Rzym Bamberg usytuowany jest na siedmiu wzgórzach, ale wzgórza te w odróżnieniu od wzgórz rzymskich porasta bujna soczysto-zielona roślinność Bawarii.
Różnorodność tutejszej architektury jest tak wielka, że zwiedzanie brukowanych uliczek Bamberga dla każdego będzie interesującym doświadczeniem. W mieście odbywa się wiele jarmarków i uroczystości, szczególnie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Katedra jest ważnym przykładem średniowiecznej XIII-wiecznej architektury, łączącej późny romanizm z wczesnym gotykiem francuskim. Zawiera, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, liczne cenne dzieła średniowiecznej rzeźby kamiennej i snycerstwa. Brama Łaski (Gnadenpforte), zwana także Maryjną (Marienpforte), znajduje się przy wschodniej ścianie północno-wschodniej wieży. Od strony stylowej kształt i struktura portalu, podobnie jak portal Bramy Adama, nawiązują do sztuki romańskiej, z tym że ten portal posiada bogatszą dekorację architektoniczną.
W katedrze znajduje się grobowiec papieża Klemensa II oraz ołtarz Wita Stwosza. Przy południowym filarze chóru Świętego Jerzego znajduje się Jeździec Bamberski (Bamberger Reiter) - naturalnej wielkości pełnoplastyczna rzeźba typu pomnikowego – uznawany za pierwsze po antyku dzieło rzeźby pomnikowej.
Charakterystyczna sylwetka katedry z czterema wieżami, jak i fundatorzy katedry - cesarz Henryk II Święty i cesarzowa Kunegunda Luksemburska – były przedmiotem tematu wielu dzieł malarstwa i grafiki. Pałac biskupi jest pełen przepychu. Niestety nie można robić zdjęć z lampą błyskową, a na dworze było pochmurno, więc światła trochę brakowało.
Podłoga wykonana z różnych gatunków drewna. Ogrody biskupie. Bamberg z lodu ptaka.
Konkretnie gołębia ;-) A tak naprawdę to widok ze wzgórza, na którym jest położony pałac biskupi i ogrody.

najbliższe galerie:

 
Niemcy_2016 (03) - BAMBERG/Archikatedra św. Piotra i Jerzego
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (02) - BAMBERG/Rozarium, Rezydencja, Ratusz
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (01) - BAMBERG/zamek Altenburg
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix
Bawaria - Bamberg
1pix użytkownik stewal odległość 1 km 1pix
Dolina Menu we Frankonii.  Rowerowe Niemcy
1pix użytkownik szy odległość 2 km 1pix
Bamberg. . . miasto do którego jeszcze na pewno wrócę. . .
1pix użytkownik al_ka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 16.06.2015 00:01

Witaj, licja! Bardzo miło spotkać kogoś z tak udanej wycieczki :-) Może mi podpowiesz, na którym zdjęciu jesteś i w jakim ubraniu, żebym mógł Cię rozpoznać? A może siedziałaś przede mną w autobusie,albo gdzieś blisko??Pozdrawiam bardzo serdecznie!

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 13.06.2015 17:15

Witaj! Okazuje się, że byliśmy na tej samej wycieczce. Jestem na twoich zdjęciach.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!