m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
1.	Herb Zbaraża - św. Jerzy na koniu z włócznią zwalczający smoka. Herb został nadany miastu przez cesarza Franciszka II w dniu 13 września 1997 roku. Zbaraż po raz pierwszy w historii został wymieniony w Halicko-Wołyńskiej Kronice (Latopis) pod rokiem 1211, kiedy polski książę Leszek Biały wspomagał księcia ruskiego, Daniela Romanowicza, w walce o tron księstwa Halickiego. 2.	Kościół oo. Bernardynów, pod wezwaniem św. Antoniego i św. Jerzego, przekazany niedawno wiernym Zbaraża do użytku, był w stanie ruiny. 3.	Frontowa ściana z wybitymi oknami, zamknięte drzwi na kłódkę oraz zarośnięte trawą podejście do kościoła wskazywały na fakt, że świątynia nie była używana przez wiele lat.  4.	Tabliczka na ścianie informuje: Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Zabytek architektury. Kościół Bernardynów 1627 r. Pod ochroną państwa. Niszczenie podlega prawu karnemu. 5.	Drzwi, które dawniej prowadziły do klasztoru oo. Bernardynów, zostały odnowione i prowadzą do ... 6.	Prezbiterium - w półmroku przeraźliwa pustka, ołtarz porąbany, w centrum obraz Chrystusa na krzyżu, a po bokach ekspresyjne figury z pracowni lwowskiej Johana Georga Pinzela. Na ścianach zniszczone polichromie.
7.	Cudem zachowała się tablica na ścianie nawy głównej kościoła: „Na pamiątkę Adamowi Mickiewiczowi w setną rocznicę urodzin 1798-1898” 8.	Dawna zakrystia, w której bywałem jako ministrant majowych nabożeństw. 9.	Jedna z licznych opuszczonych figur z słynnej pracowni lwowskiej Johna Georga Pilnzela. 10.	Kaplica uruchomiona na okres remontu kościoła, na zapleczu kościoła. 11.	Duża cerkiew Woskresienska (Zmartwychwstania) w Zbarażu, w której bywałem czasami w Święta Bożego Narodzenia. 12.	Charakterystyczna kapliczka przed cerkwią w Zbarażu.
13.	Barwny ikonostas w cerkwi w Zbarażu. 14.	Dzwonnica i mała cerkiew Uspienska (Wniebowzięcia NMP) w Zbarażu, obecnie prawosławna. 15.	Fragment miasta z widokiem na dużą cerkiew w Zbarażu. 16.	Ulica Niezależności (Henryka Sienkiewicza) w kierunku dawnej Sobolówki. Tędy wędrowałem do kościoła i do szkoły. 17.	Gruzowisko glinianej chaty mojej babci Marii w Sadkach, u której spędziłem wiele szczęśliwych chwil. 18.	Figura Matki Bożej z herbem Ukrainy, na miejscu dawnej figury NMP, przed naszą byłą posesją przy ulicy Długiej w Zbarażu. Kiedyś z tej skarpy, która nie była obmurowana, zjeżdżaliśmy zimą na sankach, nartach i na czym się dało.
19.	Dawna szkoła podstawowa im. Jana Skrzetuskiego (dla chłopców) i Juliusza Słowackiego (dla dziewcząt). W szkole tej zaliczyłem trzy klasy w latach wojny 1941-1945. 20.	Pomnik Iwana Franka na placu przed budynkiem szkoły w Zbarażu. 21.	Budynek szkoły tuż przed nowym rokiem szkolnym 1996-1997. 22.	Fragment stawu Bazarzynieckiego, który zasłynął z „Obrony Zbaraża” w 1649 roku. 23.	Widok miasta Zbaraża ze wzgórza zamkowego. 24.	Widok na miasto od ulicy Halickiego (Jana Skrzetuskiego).
25.	Pomnik ofiar wojny społeczności ukraińskiej Zbaraża. 26.	Pomnik Adama Mickiewicza w parku zamkowym Zbaraża. W tym roku Fundacja Mosty przystępuje do renowacji pomnika. FM poszukuje informacji na temat historii pomnika. 27.	Brama wjazdowa do słynnego zamku w Zbarażu w czasie remontu. 28.	Dziedziniec zamku w czasie rekonstrukcji zamku w Zbarażu - dawnej siedziby książąt Zbaraskich, Wiśniowieckich i Potockich. 29.	Cmentarz polski w Zbarażu. Tu leżą nasi przodkowie, krewni oraz znani i nieznani mieszkańcy Zbaraża. 30.	Nagrobek mego dziadka Antoniego Szustakowskiego (1864-1936).
31.	Cmentarz ukraiński. Nagrobek moich dziadków Marii z Gurgurewiczów (1884-1967) i Łukasza Komendat (1864-1942). 32.	Cerkiew Przemienienia Pańskiego (Monastyrek) na górze Klasztornej w Załużu z XVII wieku. Napis na kamiennej tablicy: ”В лето от создания миру 7108 а иже от воплощения з Пресвятої Діви Марії Господа нашого Ісуса Христа 1600-го року на сем святом месте старожитного монастира за Благоизволением Божим на вечную честь и хвалу його святую сооружена бисть сия церков Святого Великого Спаса за держави и щасливого панування його милости Януша Збаражского воєводи брацлавского старости Кременецкого за старанням и працею служби його милости многогрішного раба Божия Григория Новицького на той час старости Збаразького”. 33.	Figura przy Cerkwi Przemienienia Pańskiego w Załużu z inskrypcją: ”Кресть Хрістов вь память Тверезости всея весі Залужа дня 15 мая РБ 1879”. 34.	Wzgórze zamkowe w Starym Zbarażu. Zamek w Starym Zbarażu był pierwotną siedzibą książąt Zbaraskich do 1589 r. kiedy najazd Tatarów przełamał obronę prowadzoną przez Janusza Zbarskiego i został zniszczony. 35.	Stary cmentarz w Załużu. Tu też mam krewnych. 36.	Widok ze wzgórza zamkowego na fragment Starego Zbaraża.
37.	Widok w kierunku Zbaraża ze wzgórza zamkowego w Starym Zbarażu. 38.	Pożegnalne spotkanie w domu moich kuzynek Olgi i Maryjki w Zbarażu 1996. Czas wracać do kraju ...

najbliższe galerie:

 
Na Zielonej Ukrainie I (2012)
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 1 km 1pix
Na Kresach 2015
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 2 km 1pix
Kresy
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Zbaraż
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Na Zielonej Ukrainie II (2012)
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 2 km 1pix
Zbaraż
1pix użytkownik rs1 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 18.06.2015 21:22

Niech Państwa nie zmyli ten ponury obraz Zbaraża 1996. Od tamtego czasu wiele zmieniło się na lepsze. Zamek zbaraski jest zrekonstruowany, kościół oo. Bernardynów, wprawdzie wciąż w odbudowie, ale jest czynny. Cmentarz polski jest pod opieką uczniów szkoły i Fundacji Longinus z Łańcuta. Najważniejsze - duch Zbaraża nie zaginął!

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 17.06.2015 10:31

Jacku, dziękuję za miły komentarz. Miałem wątpliwości czy publikować tak osobistą galerię, ale w gruncie rzeczy wszystkie galerie są subiektywne. Odnosząc się do naszej trudnej historii, to moim zdaniem, Kresy nadały jej szczególnej barwy. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.06.2015 23:12

Mietku, z przyjemnością i odrobiną nostalgii obejrzałem Twój powrót w krainę dzieciństwa. Takie osobiste wspomnienia pięknie wpisują się w naszą trudną historię, którą opisujesz w swoich książkach i prezentujesz w galeriach Obieżyświata. Chwała Ci za to. Pozdrawiam.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 15.06.2015 10:19

Kabaczek, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Masz rację wiele się zmienia, a mimo to urok tego małego prowincjalnego miasteczka pozostaje. Moim zamiarem było pokazanie zmian jakie zachodzą w czasie, co pokazują galerie z późniejszych lat. Trzeba dodać, że w odbudowie kościoła oo. Bernardynów w Zbarażu pomagali i pomagają Polacy z kraju i zagranicy. Pozdrawiam.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 15.06.2015 10:11

Achernar-51, dziękuję za odwiedziny. Było to niedługo po rozpadzie ZSRR, wcześniej taka podróż byłaby zakazana. Pozdrawiam!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 14.06.2015 23:17

Ukraina się zmienia. Zamek - na Twoich zdjęciach w ruinie dzisiaj jest cieszącym oko zabytkiem. W kościele odbywają się nabożeństwa choć na razie dla garstki wiernych (jak nam mówiono). I choć jak ja tam byłem to wnętrze przygnębiało to jednak różnica w stosunku do Twoich zdjęć jest widoczna. Gdyby w kwestii ochrony i renowacji polskich przecież zabytków można było liczyć na wsparcie władz także naszego kraju szanse na ocalenie tych skarbów byłyby pewnie większe. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 14.06.2015 21:48

Niesamowita podróż. Dobrze, że było Ci dane powrócic na ścieżki dzieciństwa. Pozdrawiam serdecznie. :)

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 14.06.2015 20:19

Przemysławie, dziękuję za komentarz. Dzieciństwo przemija bezpowrotnie, ale dobre wspomnienia pozostają na zawsze. Mimo trudnych czasów, wojny i terroru, miałem dużo szczęścia i miło wspominam ten czas dziecinny, pewnie dzięki dobrej opiece rodzinnej i opatrzności Bożej.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6272) dodano 14.06.2015 20:08

Odważny jesteś.
Powrót do wspomnień z dzieciństwa, to trochę ryzykowna sprawna - czasem najprostsza droga, by je bezpowrotnie utracić.
Ale mam nadzieję, że w Twoim przypadku skończyło się to jednak dobrze.
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!