m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W 1720 biskup Würzburga Jan Filip von Schönborn zlecił budowę pałacu młodemu i jeszcze mało znanemu wówczas architektowi Balthasarowi Neumannowi. Neumann musiał skomponować w spójną całość projekty powstałe na bazie jego własnych pomysłów z projektami poszczególnych fragmentów budowli zleconymi uprzednio najznamienitszym architektom ówczesnych Niemiec i Francji - Lucasa von Hildebrandta, Maksymiliana von Welscha, Roberta de Cotte oraz Germana Boffranda. Główny zleceniodawca zmarł cztery lata później, a pieczę nad dalszymi pracami przejął jego brat Fryderyk Karol von Schönborn. Budowę rezydencji ukończono w 1744, ale prace nad wystrojem wnętrz trwały do roku 1780.
Rezydencja została doszczętnie spalona w czasie nalotów bombowych podczas drugiej wojny światowej. Przetrwał jedynie kamienny trzon budowli, skrywający najbardziej wartościowe wnętrza (klatkę schodową, Salę Białą, Komnatę Cesarską). Prace rekonstrukcyjne trwały do 1987, kiedy to oddano dla zwiedzających Gabinet Luster. W 1981 rezydencja w Würzburgu wraz z otaczającymi ją ogrodami oraz placem pałacowym została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Rezydencja w Würzburgu jest uważana za najczystszy stylowo i najbardziej niezwykły ze wszystkich niemieckich pałaców barokowych.
Wzniesiony pomiędzy 1740 a 1770 rokiem i otoczony pomiędzy 1765 a 1780 rokiem okazałym ogrodem, uosabia świetlaną epokę najefektowniejszych pałaców książęcych Europy. Würzburski architekt dworski Balthasar Neumann, który był odpowiedzialny za kierowanie całym projektem budowlanym, miał do wykonania zadanie nie do pozazdroszczenia: musiał bowiem zapanować nad wieloma artystami i ich nastrojami oraz zadbać o ich motywację do maksymalnego wysiłku: wśród nich znajdowali się wiodący architekci z Niemiec i Francji, jak Lucas von Hildebrandt, Maximilian von Welsch, Robert de Cotte i Germain Boffrand. Obdarzony wielkim talentem artysta-dekorator Włoch Antonio Bossi, „geniusz ornamentów” rezydencji w Würzburgu, rzeźbiarz wirtuoz Johann Wolfgang van der Auvera i Georg Adam Guthmann z Monachium zadbali o bogaty w szczegóły wystrój.
Natomiast za obrazowe prezentacje odpowiedzialny był najlepszy malarz fresków XVIII wieku Giovanni Battista Tiepolo. Wszyscy stworzyli w westybulu, klatce schodowej, białej sali i sali cesarskiej niezapomniane dzieła sztuki - przykładowo gabinet luster rezydencji, dla wielu najdoskonalsze dzieło architektury wnętrz rokoko. W twórczej współpracy artyści różnych narodowości i języków wykreowali „würzburskie rokoko”, najbardziej „włoski” wariant tego stylu w Niemczech. Także ogród pałacowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w niczym nie ustępuje rezydencji.
Niestety w pałacowych wnętrzach nie można było robić żadnych zdjęć i obsługa bardzo pilnowała przestrzegania tego zakazu. Co prawda mimo tego zrobiłem kilka zdjęć z ukrycia, ale nie wyszły na tyle dobrze, by je umieścić w tej galerii.
Wokół rezydencji roztacza się utrzymany w stylu barokowym tarasowy ogród, w którym znajdują się liczne rzeźby Johanna Petera Wagnera przedstawiające postaci mitologiczne.

najbliższe galerie:

 
Würzburg
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik grzes odległość 49 km 1pix
Niemcy Rothenburg
1pix użytkownik licja odległość 49 km 1pix
12 NIEMCY Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik paweller75 odległość 49 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik szarykot odległość 49 km 1pix
Rothenburg o. d. T. - z wątkiem bożonarodzeniowym.
1pix użytkownik glockerka odległość 49 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 18.06.2015 12:38

Dzięki, że wpadłaś, glockerka :-) Generalnie nasz zachodni sąsiad nie jest doceniany jako kraj turystyczny, chociaż obiektywnie rzecz biorąc, w sumie mają więcej zabytków i przeważnie w lepszym stanie niż w Polsce. Historie tez mają o ok. 1000 lat dłuższą - już na początku naszej ery przebiegała tam granica Cesarstwa Rzymskiego i budowano liczne warownie, twierdze i zamki.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 17.06.2015 11:03

Jak widać, fajne miejsca są do zobaczenia u Niemczuszków! Pozdrawiam.:-)

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 16.06.2015 22:07

Dzięki serdeczne, Lucy. Faktycznie jest to rezydencja na poziomie Wersalu czy Schönbrunn w Wiedniu, a przepych w środku jest niewyobrażalny. Już w tamtych czasach artyści byli za pan brat z techniką 3D i wykonywali trójwymiarowe freski, co widać na sufitach.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 16.06.2015 21:12

Robi wrazenie a i otoczenie jest piekne.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!