m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół p.w. św. Barbary przy Długich Ogrodach. W roku 1387 poza obrębem miasta powstał szpital z kaplicą p.w. św. Barbary, przebudowaną w 1436 roku na świątynię halową. Od 1456 roku - kościół parafialny. Niszczony przez pożary w 1499, 1537 i 1545 roku. Po odbudowie był kościołem luterańskim. W latach 1619-1620 wieżę zwieńczono renesansowym hełmem, a w latach 1726-1728 dobudowano barokową nawę. W latach 1746-1747 wybitny gdański organmistrz Andreas Hildebrandt zbudował niezachowane do dziś organy. Po zniszczeniach ostatniej wojny kościół odbudowano. Długie Ogrody (zwane niegdyś Langgarten) to część dzielnicy Śródmieście, leżącej w okolicy ulicy o tej samej nazwie (widocznej na zdjęciu). Graniczą z wyspami: Ołowianką i Wyspą Spichrzów. Zostały przyłączone w granice miasta na przełomie XIV i XV wieku. Swoją nazwę zawdzięczają historycznemu kształtowi parceli - wąskich i długich. Zanim Długie Ogrody znalazły się w obrębie miejskich fortyfikacji, osiedlali się tu drobni rzemieślnicy, głównie powroźnicy. Podwójna Baszta Stągiewna przy Długich Ogrodach stanowiła ważny element systemu obronnego Wyspy Spichrzów. Mała Stągiewka (widoczna tylko częściowo) pochodzi z XV wieku, natomiast większa wieża - z lat 1517-1519. Górną kondygnację uzbrojono w baterię ciężkiej artylerii. O walorach obronnych fortyfikacji przekonali się Krzyżacy, którzy podczas wojny w 1520 roku nie potrafili od tej strony zagrozić miastu. W XIX wieku władze planowały rozbiórkę obu wież. Protesty mieszkańców uratowały te bardzo ciekawe zabytki. Od strony wjazdu zachowały się herby Gdańska, Rzeczypospolitej i Prus Królewskich. Ulica Stągiewna, nosząca dawniej nazwę Milchkannengasse, przecina Wyspę Spichrzów. Przed 1945 rokiem prowadziła pomiędzy spichlerzami, dziś zabudowana jest jedynie od południa kwartałem historyzujących kamienic wybudowanych w latach dziewiędziesiątych XX wieku widocznych na zdjęciu. Jedna z kamienic przy ulicy Stągiewnej. Na ulicy Stągiewnej,
Zielony Most (dawniej Grüne Brücke) na Motławie, łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów został wzniesiony w 1564 roku, wg projektu Dirka Danielsa na miejscu wcześniejszego Mostu Kogi. Nazwa wywodzi się od odcienia kamienia użytego do budowy lub od koloru pleśni pokrywającej jego podpory. Most Zielony jest bodaj jedynym gdańskim mostem, którego nazwa została przeniesiona na sąsiadującą z nim bramę, widoczną na zdjęciu. Była to konstrukcja zwodzona, umożliwiająca przepływ statkom. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Do 1959 roku przez most przebiegała linia tramwajowa. Uczestnicy rodzinnego spaceru na Zielonym Moście na tle Długiego Pobrzeża. Widok z Zielonego Mostu na Długie Pobrzeże. Na Długim Targu. Ten reprezentacyjny plac pełniący funkcję rynku jest przedłużeniem ulicy Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską. Jedna z kamienic na Długim Targu. Kamienice na Długim Targu.
Detal jednej z kamienic na Długim Targu. Jedna z kamienic na Długim Targu. Fragment tzw. Złotej Kamienicy przy Długim Targu, nazywanej domem Speymanna lub Steffensa. Została wzniesiona w latach 1609-1617 na zamówienie ówczesnego burmistrza Gdańska Johanna Speymanna (1563-1625) wg projektu Abrahama van den Blocke (1572-1628). Złota Kamienica przy Długim Targu. Jej fasada posiada złocone kamienne płaskorzeźby. Na ścianie frontowej umieszczono płaskorzeźby ze scenami batalistycznymi autorstwa Jana Voigta oraz postaciami władców, w tym Zygmunta III Wazy i Władysława II Jagiełły. Po 1660 roku kamienicę kupił kolejny burmistrz - Piotr Heinrich. W latach 1786-1918 kamienica była własnością gdańskiego rodu Steffensów. Kamienica została zniszczona w 1945 roku. Zrekonstruowano ją - na podstawie pozostałości fasady - w postaci wąskiego muru o wysokości trzech kondygnacji. Fontanna Neptuna na Długim Targu. Więcej o tym zabytku pisałem w jednej z po przednich gdańskich galerii. Fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Oba obiekty przedstawiłem szerzej w jednej z poprzednich galerii.
Także o widocznym na zdjęciu Ratuszu Głównego Miasta więcej informacji podałem w  jednej z poprzednich galerii z Gdańska. Dom Uphagena przy ulicy Długiej jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania. Kamienicę w 1775 roku nabył Johann Uphagen. Do 1787 roku była ona gruntownie modernizowana i dostosowywana do potrzeb nowego zamożnego właściciela. Dom, zamieszkiwany przez Uphagena aż do jego śmierci w 1802 roku, przeszedł następnie na kolejnych spadkobierców, pozostając - co było rzadkością w owych czasach - przez cały wiek XIX w rękach jednej rodziny. Dziś w kamienicy oglądać można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Brama Złota zamykająca ulicę Długą i Katownia. Też przedstawiałem je we wcześniejszej gdańskiej galerii. Brama Złota. Budynek Banku Gospodarki Żywnościowej przy ulicy Wojciecha Bogusławskiego (dawnej An der Reitbahn). Widok ulicy Długiej spod Bramy Złotej.
Kamienice przy ulicy Długiej. Widok ulicy Tkackiej (dawnej  Große Wollwebergasse) w pobliżu skrzyżowania z ulicą Długą. Na ulicy Piwnej. Od strony Motławy jest ona przedłużeniem ulicy Chlebnickiej (dawnej Brotbänkergasse). Zamyka ją widoczna na zdjęciu Wielka Zbrojownia, współcześnie zaadaptowana na potrzeby handlu. Zabytek ten przedstawiłem w jednej z poprzednich galerii. Ulica Piwna. Przed 1945 rokiem nosiła ona nazwę Jopengasse od warzonego ówcześnie w Gdańsku, znanego w Europie, gatunku mocnego piwa, tzw. piwa jopejskiego (Jopenbier). Ów specjał produkowany był przynajmniej od 1449 roku. Nazwa wywodziła się od drewnianego czerpaka tzw. jopy, używanego w procesie warzenia do zalewania słodu gorącą wodą. Produkował je szereg browarów gdańskich: Alte Danziger Brauerei Eduard Rodenacker, Jopenbierbrauerei G.F.A.S.Steiff, Bierbrauerei Richard Fischer, czy Danziger Aktien-Bierbrauerei. Z najwyższej jakości słynęło jednak piwo z browaru Jana Heweliusza. Na ulicy Piwnej. Ulica Szewska, nosząca dawniej nazwę Korkenmachergasse, jest niewielkim zaułkiem w pobliżu konkatedralnej bazyliki p.w. Wniebowzięcia NMP. W głębi widoczna jest tzw. Kaplica Królewska, zbudowana w XVII wieku, którą miałem okazję przedstawić bliżej w jednej z poprzednich galerii.
Dom przy ulicy Szewskiej. Kamienice przy ulicy Piwnej w pobliżu Bazyliki Mariackiej. Kamienice przy ulicy Piwnej i wieża ratusza Głównego Miasta. Kamienice przy ulicy Piwnej w pobliżu Bazyliki Mariackiej. Monumentalna konkatedralna bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP (Bazylika Mariacka). Również i ten zabytek opisałem dokładniej we wcześniejszej gdańskiej galerii. Wyjście z niewielkiej uliczki Plebaniej na ulicę Mariacką (dawną Frauengasse).
Widok Bazyliki Mariackiej x ulicy Mariackiej, którą też przedstawiałem już w poprzednich galeriach. Na ulicy Mariackiej. Na ulicy Mariackiej. Na ulicy Mariackiej przy Bramie Mariackiej. Ulica Mydlarska (dawna Seifengasse). Dawna kultowa rzeźba z czasów pogańskich ustawiona na Długim Pobrzeżu.
Turystyczny galeon zacumowany przy Długim Pobrzeżu. Domy przy Długim Pobrzeżu (dawnej Lange Brücke). O historii tej ulicy pisałem w jednej z poprzednich galerii. Domy przy Długim Pobrzeżu. Ulica jest deptakiem, ciągnącym się wzdłuż Starej Motławy. Domy przy Długim Pobrzeżu. Widać, że Gdańsk pozazdrościł Londynowi. Gdańskie Koło Widokowe ustawione jest na Wyspie Spichrzów, tuż obok Zielonego Mostu. Składa się z 42 ośmioosobowych kabin oraz jednej, czteroosobowej loży VIP. Wszystkie kabiny są zamykane i klimatyzowane. Koło zatrzymuje się na różnych wysokościach. W punkcie szczytowym wagoniki znajdują się ponad 55 metrów nad ziemią. Pozwala to na obserwację m.in. zatoki. Dwa pełne obroty koła trwają 15 minut. Gdańskie Koło Widokowe.
Widok z Zielonego Mostu na Motławę, Długie Pobrzeże i wyspę Ołowianka. Widok gdańskiej mariny i ulicy Szafarnia (dawnej Schäferei). Biegnie ona od Mostu Stągiewnego do Mostu Kamieniarskiego. Na całej długości ulica prowadzi wzdłuż Nowej Motławy. Jest najkrótszą drogą z Głównego Miasta na wyspę Ołowiankę. Ulica wzięła swoją nazwę od cechu szafarzy zwanego szafarnią, założonego w XV wieku. Istniały tu niegdyś spichlerze i magazyny drewna. Ulica pełniła funkcję nabrzeża przeładunkowego.

najbliższe galerie:

 
   GDAŃSK
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
GDAŃSK 1 - Gdzie oczy poniosą. . .
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Polskie miasta wojewódzkie - Gdańsk 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Mini spotkanie OŚ na ulicy Piwnej:)
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Mój Gdańsk
1pix użytkownik elapeplak odległość 0 km 1pix
Ostatni atak zimy w Gdańsku
1pix użytkownik joasienka odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5516) dodano 21.06.2015 12:27

Lucy56 - dziękuję za życzenia i zachęcam do wizyty w Gdańsku i w całym Trójmieście. Ja bywam tu dość często, więc przy najbliższej okazji postaram sie pokazać mniej znane miejsca. Tym razem mieliśmy jedynie około 2 godzin, więc pokazałem gościom taki "Gdańsk w pigułce". A do Portugalii wyruszamy dokładnie za tydzień. Pozdrawiam. :)

Romana - to gorąco zachęcam do odwiedzenia Gdańska teraz. Bo sporo się zmieniło. Wiele domów wypiękniało, przybyło klimatycznych knajpek i kafejek. Ale miasto jest ciekawe i piękne jak zawsze. Pozdrawiam. :)

Nata14 - ja też lubię "zwiedzać" znane mi miejsca w galeriach innych Obieżyświatów. Pozdrawiam. :)

Kabaczek - prawda, Gdańsk był jednym z najbardziej zniszczonych miast. Zresztą ślady wojny widać do dzisiaj, zwłaszcza na Wyspie Spichrzów. Zgadzam się że i pozostałe części Trójmiasta oraz Kaszuby są warte odwiedzenia. Pozdrawiam. :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1076) dodano 21.06.2015 12:12

Sympatyczny spacer. Gdańsk niestety bardzo ucierpiał podczas wojny. Na szczęście można tu znaleźć wiele godnych zobaczenia miejsc. A za progiem czekają Sopot Gdynia a na dokładkę Kaszuby i Żuławy. Warto tu przyjechać nie tylko latem. Pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 21.06.2015 11:16

Byłam w Gdańsku 2 tyg. temu i chodziłam po przedstawianych miejscach. Fajnie popatrzeć na znajome miejsca cudzymi oczami :))) Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.06.2015 09:38

Ja w Gdańsku byłam tylko raz, krótko i całe wieki temu. Liczę na to, że uda mi się odwiedzić ponownie to miasto i już bardziej na spokojnie, tak abym miała więcej czasu na zwiedzanie.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3053) dodano 21.06.2015 01:57

Dawno nie bylam w Ģdansku,wiec z przyjemnoscia zerknelam.Widze, ze duzo sie zmienilo.Jak kiedys znowu zajrze to "oko"Gdanska na pewno zalicze.No to zrobiles przy okazji fajny familijny spacerek. Pozdrawiam serdecznie i milego pobytu w Portugalii zycze.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!