m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widoczne z dala dwie wieże katedry św. Kiliana (Dom St. Kilian) wskazują drogę do miasta. Katedra została wybudowana przez biskupa Bruno w 1040 roku. Jest czwartą co do wielkości romańską budowlą sakralną w Niemczech - jej długość wynosi 105 metry
Marienkapelle w Wuerzburg to gotycki kościół z XIV wieku w północnej części dolnej rynku w Würzburgu. Mimo swojej wielkości, jest to kanonicznie kaplica, ponieważ budynek został zbudowany w odkupieniu za obywateli miasta, a zatem nie posiada praw parafialnych kościoła. Geneza Marienkapelle jest ściśle związana z zagładą społeczności żydowskiej w Wuerzburgu. Zaraza panująca w mieście w 1349 zrodziła plotkę, że to Żydzi zatruli studnie i spowodowali wybuch zarazy.
21 kwietnia 1349 r. doprowadziła ona  do pogromu, w którym Żydzi w Würzburgu zostali zamordowani,  dzielnica żydowska zniszczona, a synagoga spalona. Wkrótce po pogromie rozpoczęto budowę kaplicy Matki Bożej na miejscu zniszczonej synagogi. Z darowizn pieniężnych i materialnych obywateli Würzburg w 1377 rozpoczęto budowę obecnej kaplicy Matki Boskiej.
W 1441 w północno-zachodnim rogu kaplicy rozpoczęła się budowa 70-metrowej wieży, jako w dużej mierze niezależnej budowli. Podczas bombardowania Würzburgu w dniu 16 marca 1945 roku kaplica została poważnie uszkodzona i spaliła się całkowicie; liczne dzieła sztuki zostały utracone. Przebudowa miała miejsce pod kierunkiem Eugena Altenhöfer w latach 1948 do 1961. W takich nastrojowych miejscach można wypić piwo w Wurtzburgu.
Katedra św. Kiliana w Würzburgu, niem. Würzburger Dom[a] - siedziba biskupa diecezji würzburskiej. Została zbudowana w latach 1045-1188 i nazwana od irlandzkiego mnicha, który przeniósł się do miasta w 686 i później został świętym.
Kościół ma dwie wieże, i jest trójnawową bazyliką, która dominuje nad centrum miasta. W środka można znaleźć różne interesujące zabytki, w tym kaplicę zbudowaną przez Balthasara Neumanna, i grupę grobów biskupich. Sternplatz znajduje się w zabytkowym centrum Würzburga. Ten zadrzewionej plac z fontanną i ławkami jest częścią deptaku. Jest położony w przybliżeniu w połowie odległości pomiędzy katedrą i mostem Alte Mainbrucke.   Sternplatz znajduje się na Domstraße - historycznym centralnym szlaku handlowy z ulicy rynku miasta i długi czas był  jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Jego nazwa pochodzi od gospody Gasthaus zum Stern, która istniał już w 1495.W tym miejscu znajduje się teraz Sternbar - piwialnia i winiarnia (widoczna na zdjęciu). Fontanna na Placu Gwiazd (Sternplatz) została zbudowany w 1987 roku przez rzeźbiarza Lothara Forstera. Płytkie fundamenty są w kształcie gwiazdy, a w okrągłej niecce na wodę znajduje się wielka lilia wodnej. Postacie otaczające fontannę to nimfa i faun, a na lilii znajduje się grupa ryb. Już w XIV wieku znajdował się tu rynek, na którym sprzedawano jaja, a potem targ rybny. W czasach funkcjonowania targu rybnego w XIX wieku znajdowała się tutaj imponująca barokowa studnia. W 1860 roku została rozebrana, ponieważ wymagała remontu, ma który zabrało pieniędzy.
Stojąca wysoko ponad doliną Menu potężna, a zarazem pełna gracji twierdza obronna Marienberg jest jaskrawym przykładem średniowiecznego zamku, który został przekształcony najpierw w pałac renesansowy, a następnie w barokową twierdzę. . Jest jedną z najstarszych siedzib władców w Niemczech: dzięki korzystnemu położeniu na opadającym stromo z trzech stron wzgórzu już około 1000 roku p.n.e. wzniesiono tutaj warownię, w roku 706 wybudowano w tym miejscu kościół Mariacki, a około roku 1200 założono zamek.
Długi na 180 metrów most „Alte Mainbrücke” z monumentalnymi figurami świętych. Most został został zbudowany w latach 1473-1543 na miejscu danego mostu z czasów rzymskich.
Charakterystyczne figury zostały dodane ok. roku 1730.

najbliższe galerie:

 
Würzburg - pałac arcybiskupi i ogrody pałacowe
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
NIEMCY Rothenburg ob der Tauber by night
1pix użytkownik paweller75 odległość 50 km 1pix
Rothenburg ob der Tauber
1pix użytkownik grzes odległość 50 km 1pix
Rothenburg - kościół św.  Jakuba i Muzeum Bożego Narodzenia
1pix użytkownik robson odległość 50 km 1pix
Rothenburg o. d. T. - z wątkiem bożonarodzeniowym.
1pix użytkownik glockerka odległość 50 km 1pix
Niemcy Rothenburg
1pix użytkownik licja odległość 50 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 21.06.2015 13:55

Dodałem informację o Sternpltaz i fontannie na tym placu.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 21.06.2015 13:20

Dzięki serdeczne :-) Cieszę się, że się podobało. O Marienkapelle na polskich stronach internetowych były tylko lakoniczne wzmianki, dopiero na niemieckiej Wikipedii znalazłem dłuższy opis, więc trochę się naszukałem.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 21.06.2015 10:46

Bardzo interesująca opowieść i ładnie pokazane miasto.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!