m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Baribal, niedźwiedź czarny to najczęstszy gatunek niedźwiedzia spotykany na zachodnim wybrzeżu Kanady. Podczas naszego pobytu w Kanadzie, udało nam się spotkać aż 26 sztuk tego gatunku. Jakże wielka była nasza radość, kiedy podczas rejsu łódką w okolicach Tofino (Vancuver Island) natknęliśmy się na matkę z młodymi. Ciąża u niedźwiedzia trwa około 8 miesięcy z wyniku której, na świat przychodzi 2-3 młodych, ważących około 250 gram/sztuka. Poród następuje podczas zimowego snu samicy. Pierwsze tygodnia życia, maluchy spędzają wtulone w futro matki, co pozwala im przeżyć  w zimnych warunkach. Przez ok. 30 tygodni, spożywają mleko matki. Płynąc promem na Vancouver Island oraz przebywając na wyspie, niemal jest pewne, że spotkamy kolonie fok, wygrzewających się w promieniach słońca. Przy zalesionych terenach i roztaczających się dolinach warto zwrócić uwagę na inne zwierzaki, np. mulaki.
Kuna amerykańska jest bardzo podobna do kuny leśnej, rozróżnić ją można za pomocą jasnego pyszczka. Zwierzątkiem dość często spotykanym w Kanadzie są gryzonie z rodziny wiewiórkowatych,
o różnym zabarwieniu sierści... Te małe gryzonie, będą Wam dotrzymywać towarzystwa, niemalże na każdym campingu. W obrębie gatunku niedźwiedzia czarnego, występuje wiele podgatunków, różniących się między sobą wielkością, terenem występowania czy kolorem futra. Właściciele grubej, brązowej sierści, często myleni są z grizli. Pomimo tego, że dorosłe osobniki ważą pomiędzy 250 kg do ok. 400 kg i są drapieżnikami, często wzbudzają symaptię wśród publiczności. Osobiście, nie chciałabym go spotkać w lesie, ale z okien samochodu widok był niezapomniany. Jeśli niedźwiedź ma potrzebę zawalczenia o swoje terytorium, pożywienie czy samicę, wykorzystuje całą gamę swych narzędzi. Najważniejszym niedźwiedzim zmysłem jest węch.  Niedźwiedzie potrafią też szybko biegać ok. 40-50 km/h, dobrze pływać, czy wspinać się na drzewa, choć jego umiejętności maleją z wiekiem  i wzrostem masy ciała. Kiedy nadejdzie potrzeba, niedźwiedź potrafi również działać w postawie dwunożnej, tak jak tutaj, gdy w grę wchodzi wystraszenie przeciwnika.
Pomimo nazwy, niedźwiedź czarny wykazuje różnorodność kolorystyczną. Na naszej drodze, spotkaliśmy tzw. mieszankę, czyli niedźwiedzia o czarnej sierści  z jasnymi plamami. Niedźwiedzie żywią się świeżymi pędami roślin, pąkami kwiatów, nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, owadami, miodem, polują także na zwierzynę leśną i łowią ryby. I choć przynależą do drapieżników, w ich diecie przeważa jednak pokarm pochodzenia roślinnego. Takiego małego susła, upolują pewnie bez problemu. W Górach Skalistych dość często na drodze stawały nam zręcznie poruszające się stada owiec gruborogich tzw. muflonów kanadyjskich. Rogi samca są bardzo długie i ślimakowato zakręcone, natomiast samica ma rogi mniejsze, proste i lekko zagięte do tyłu. Doskonały wzrok owcy kanadyjskiej pozwala jej dostrzec drapieżnika z odległości kilometra, a także zauważyć najmniejszy ruch w otoczeniu.
Na terenie Parku Narodowego Jasper udało nam się upolować wilka szarego. A chwilę później łosia, największego przedstawiciela z rodziny jeleniowatych. Łoś ma duży, zakończony szerokim pyskiem łeb. Charakterystyczna wisząca pod łbem narośl tłuszczowa, obrośnieta jest ciemną brodą. Poroże łosia w kształcie łopat lub badyli to element obronny. U byka łopaty wyrastają dopiero w 5 roku życia a niektóre osobniki nie doczekają się ich nigdy. Bardzo rzadko zdarza się, że samica łosia posiada poroże co wywołane jest zaburzeniami hormonalnymi. Niedźwiedź grizli (zwany też szarym) to potężne zwierzę będące symbolem pierwotnej przyrody Kanady, podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Na jego grzbiecie wyrasta charakterystyczny  garb, dzięki któremu łatwo go odróżnić od niedźwiedzia czarnego. Ma mniejsze i bardziej zaokrąglone uszy, okrągły łeb, z którego wystaje krótki pysk oraz widoczne, wielkie pazury. To król kanadyjskich lasów. Bizona leśnego spotkaliśmy na rancho w Golden, gdzie cowboy Leo przybliżył nam swoją pasję.
Susły wystepują w stadach, wzajemnie ostrzegając się o niebezpieczeństwie. Susły zamieszkują obszary niezalesione (stepy, tundry, łąki) oraz obrzeża lasów liściastych. Pokarm susła północnego jest wyjątkowo, jak na susły, zróżnicowany. Je trawy, zioła, bulwy, nasiona, jagody oraz owady, ale także grzyby, liście niektórych drzew, padlinę i jaja ptaków. Jelenie Wapiti, które dość często przecinały nam drogę w Górach Skalistych, Charakteryzują się dużym porożem, wyglądającym jakby było z pluszu. Poroże zrzucane jest na przełomie marca i kwietnia i zaczyna odrastać wczesną wiosną, osiągając największe rozmiary na początku lata. Zwierzęta te zazwyczaj chodziły sobie spokojnie przy drogach, nie zwracając uwagi na człowieka.
Na naszej drodze spotkaliśmy również liczne gatunki ptaków, tu na zdjęciu kruk zwyczajny... ciężko zapracowany dzięcioł... i figlarne kaczki, których gatunek może ktoś z Was rozpozna po kuperku? Ptak z rodziny jastrzębiowatych, i kolejny dzięcioł, który nic nie robił sobie z naszej obecności. ...
... Kozły śnieżne nazywane rogacymi władcami gór, ciężko jest dostrzec ponieważ zwierzęta te osiedlają się wysoko w skalistych, górskich terenach. Uważane są za jedne z najbardziej zwinnych ssaków świata, którym sprawności mógłby pozazdrościć niejden miłośnik górskiej wspinaczki. Świstaki kanadyjskie mają zmienny kolor sierści i kontrastowe umaszczenia na pysku i głowie. Kanada to nie tylko piękne, zapierające dech w piersiach widoki... W tej galerii chciałam Wam pokazać, że podróżując po Kanadzie, staną Wam na drodze przeróżne gatunki zwierząt, które nie będą miały zamiaru  zejść z drogi. Te dziewicze tereny to przecież ich terytorium!

najbliższe galerie:

 
Kanada-cz. 2
1pix użytkownik lucy56 odległość 21 km 1pix
Kanada-cz. 3
1pix użytkownik lucy56 odległość 46 km 1pix
Yoho  National Park
1pix użytkownik misiog odległość 86 km 1pix
Kanada 1993
1pix użytkownik kustonnka odległość 93 km 1pix
Jasper National Park
1pix użytkownik misiog odległość 103 km 1pix
KANADA-Park Narodowy Jasper
1pix użytkownik klavertjevier odległość 104 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 29.09.2018 12:37

Wspaniałe "safari"... Wiele z tych zwierząt udało mi się "upolować" podczas podróży po USA, ale nie wszystkie (nie widziałem ani grizzly, ani muflonów, ani wilka, za to udało mi się spotkać kilka czarnych baribali, kojoty i aligatora). Wydaje mi się jednak, że Kanada jest zasobniejsza w zwierzynę... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 25.03.2017 12:29

super, miśki ekstra

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.07.2015 16:47

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i komentarze.

Takie safari jest proste w realizowaniu. Nie potrzeba przewodnika, wystarczy wsiąść w samochód i wyruszyć na ''polowanie'.
Oto kilka uwag, które mogą ułatwić Wam spotkanie ze zwierzakami:
1. Najlepiej jechać na safari w tereny mniej odwiedzane przez turystów np. droga prowadząca do jakiegoś jeziorka.
2. Jadąc z punktu A do punktu B, warto korzystać z dróg bocznych a nie dróg szybkiego ruchu.
3. Zwierzaki bardziej aktywne były około południa ( od 11.oo) i o zmroku, aniżeli wczesnym rankiem, pewnie ze względu na niskie jeszcze temperatury.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.07.2015 21:41

Misie są N I E S A M O W I T E, zresztą wszystkie zwierzęta w naturalnym otoczeniu są super :) Pozdrawiam

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 11.07.2015 10:27

Ale CUDA !!!
Zazdroszcze takiego safari !!!
POZDRAWIAM

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 10.07.2015 18:41

Niewiarygodne ile widziałaś niedźwiedzi, wyglądają zjawiskowo! Zdecydowanie wolę oglądać je na zdjęciach a nie oko w oko, zawsze się tego obawiam na szlakach górskich;)
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 10.07.2015 08:55

I ja wpisuje się do grona zazdroszczących tych spotkań z kanadyjskimi zwierzakami w naturze. Miśki i łosie - super ktosie najlepsze ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.07.2015 23:12

Rewelacyjna galeria,jest czego zazdrościć,takie spotkania w naturze bardzo mi się podobają,chciałbym tam być:)
Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 09.07.2015 22:01

Coś jak safari, tylko w innej części świata:) Super, super, super! Też bym chciała taką przygodę przeżyć, chociaż pewnie misio by mnie z lekka przeraził;)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 09.07.2015 19:52

Zwierzaki wyjatkowej urody :) A juz miski na pewno ;) Cudownie przedstawiasz Kanade :)

Pozdr
Michal

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.07.2015 17:10

Ach ta Kanada,cudny kraj i niesamowita przyroda oraz zwierzaki tam zamieszkujące.Ale na 33 kaczuchy bez kultury,jak tak można do obcokrajowców z tak dalekiego kraju :):):)
Bardzo mi się tu podobało.
Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 09.07.2015 13:28

Selfie z niedźwiedziem... dobre :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 09.07.2015 13:25

Wszystkim serdecznie dziękuję za odwiedzinki.

Parki Narodowe Kanady bogate są w dzikie zwierzęta a spotkania z nimi pozostaną w Waszej pamięci już na zawsze!
Ze względu na dość wczesną porę (maj), udało nam się na swojej drodze spotkać dużą ilość niedźwiedzi, które co dopiero wybudziły się ze snu i w poszukiwaniu jedzenia chodziły po drogach przy lesie a czasem i po kampingach! Często podłoże lasu o tej porze roku, pokryte jest jeszcze śniegiem, kiedy przy jego brzegach wyrasta już młoda, zielona trawa i kwitnie mlecz, bardzo uwielbiany przez niedźwiedzie, więc takiego zwierza dość łatwo jest zauważyć.
Jeśli wybieramy się na pieszą wędrówkę po lesie, musimy być dobrze na to przygotowani. Musimy wiedzieć co robić, kiedy niedźwiedź przecina nam ścieżkę:
1. Wchodząc do lasu należy zachowywać sie głośno ( śpiewać piosenki, klaskać w dłonie i głośno rozmawiać), wtedy zwierz wie o naszej obecności i będzie unikał spotkania z nami.
2. Na niektórych obszarach wymagane jest minimum wielkości grupy wchodzącej do lasu ( spotkałam się z tabliczkami, gdzie poniżej sześciu osób wstęp był wzbroniony)
3. Kiedy zauważymy w pobliżu niedźwiedzia, powinniśmy unikać kontaktu wzrokowego i powolutku wycofywać się do tyłu. Nie prowokować go do ataku.
4. W Kanadzie wszędzie można kupić tzw. bear bell, jednak zdania są podzielone; jedni mówią, że to odstrasza zwierzynę, drudzy, że właśnie przybliża...
Niedźwiedzie reagują na odgłos dzwonka, tam gdzie ludzie, tam i jedzenie. Często też odwiedzają kampingi w poszukiwaniu resztek jedzenia.
5. Jeśli wybieramy się w głąb lasu na trekkingi, powinniśmy nie zbaczać ze szlaków i mieć ze sobą małą dmuchawkę powietrzną robiącą dużo hałasu. Można ją kupić prawie w każdym sklepie.
Jeśli zwierz jest zdrowy, nie zaatakuje. Do ataku przechodzą zwierzęta chore lub niedźwiedzice z młodymi.

Wszystkie zwierzęta powyżej przedstawione są fotografowane z okien samochodu lub łódki. Przyznam, że widziałam śmiałków wychodzących z samochodu i robiących sobie selfie z niedźwiedziem. Głupota ludzka nie zna granic, niestety!

Cieszę się, że jest wśród nas aż tylu miłośników przyrody, kochających zwierzęta.
Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie i przepraszam, że tak ogólnie Was potraktowałam, udzielając jednej odpowiedzi.

Koniczynawielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 09.07.2015 10:02

Piękne zwierzęta w naturalnym środowisku to prawdziawa gratka! bardzo bardzo podobalo się!
pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 09.07.2015 09:45

Świetnie złapałaś te zwierzęta. Muflony i jelenie niesamowite.
Bardzo ciekawy, starannie przygotowany opis.
Oby jak najwięcej tak opracowanych galerii,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 09.07.2015 08:58

Trochę jak "Przystanek Alaska". Ale miałam nosa, że węch niedźwiedź ma the best, rok temu w Tatrach miałam obawy czy na szlaku wyciągać kabanosy z plecaka żeby nie zwabić potwora.
Uraczyłaś nas tu piękną naturą, to na pewno niezapomniane przeżycie poprzebywać w takim towarzystwie :)
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7479) dodano 08.07.2015 22:57

Piękne polowanie ..., a te kaczki to pewnie się domyśliły, że będą na OŚ, więc dały nura ... nie głupie ptaszyska:)
Pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.07.2015 20:59

Bardzo lubię zwierzeta na swoje podróżniczej drodze (no może poza komarami i innymi pluskwami czy amebami) więc jestem pod sporym wrażeniem tego stada co ci paradowało przed obiektywem.

Nie jestem pewien, czy chciałbym grizlliego zobaczyc ( tzn chciałbym z gwarancją braku bliższej interakcji niż wzrokowa).

Tak zapytam, te grizzli z samochodu sfocone, czy robiłas zdjęcia bez żadnych zabepieczeń?

pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.07.2015 20:51

Niezła kolekcja.
Sporo tych zwierzaków hasa po kanadyjskich lasach.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3089) dodano 08.07.2015 17:35

Super spotkania ze zwierzakami😊.Oj narobilas apetytu na kanadyjska wyprawe.Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.07.2015 14:34

Też bym nie chciał spotkać takiego misia Yogi. Kiedyś zrobiłem sobie taką pieszą wędrówkę w Górach Skalistych w okolicy Denver. Były ostrzeżenia przed Baribalami, ale strażnik mówił żeby się nie obawiać, ponieważ śpią.....był to listopad na szczęście ;-)
A w Twojej galerii niemal jak w ZOO, gdzie nie spojrzysz, to jakiś fajny zwierzak :-))
Pozdrawiam,
andred

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 08.07.2015 14:05

Teraz to już sama nie wiem, czy bardziej podobają mi się kanadyjskie krajobrazy czy spotkania ze zwierzętami. Świetnie te Twoje bezkrwawe łowy! Muflony i susły bardzo sympatyczne, ale z pewnością spotkania z niedźwiedziami najbardziej utkwiły w pamięci.
Bardzo mi się podobało:-)
Lubię odludzia;-)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 08.07.2015 13:57

bogaty kalejdoskop zwierzat i fajne ujecia!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 08.07.2015 13:26

Duzo zwierza spotkaliście. Jak widac Kanada jest nadal dzika.
Takie potezne niedzwiedzie wzbudzaja respekt i tak jak piszesz i ja nie chciałabym spotkac go na swojej drodze.
Muflony przecudnej urody. Zazdroszcze bardzo tej pięknej wyprawy:)) Pozdrawiam:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!