m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Kolorowy kogut z Barcelos jest nieformalnym symbolem Portugalii. Pamiątki wszelkiego rodzaju z jego wizerunkiem towarzyszyły nam na każdym kroku. Pierwszym miasteczkiem, które nas zauroczyło było Silves. To mieszanka historii sięgająca czasów rzymskich, podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, okresu Krzyżowców. Obok zamku mauretańskiego zauroczyła nas Katedra z grobowcami Krzyżowców. Wrażenia w jej wnętrzach spotęgował głos portugalskiego artysty śpiewającego Ave Maria. Aż przeszły nas ciarki... Kolejny etap podróży to Lizbona. Wieża Belem, czyli Torre de Belem, to jeden z najciekawszych zabytków na liście UNESCO w Portugalii. Najniższe piętra tej budowli znajdują się pod poziomem wody. Środkowe piętra dekorują liczne balkony z bogato zdobionymi kolumnami. Z Torre de Belem roztacza się widok na Pomnik Odkrywców, na którym widnieją łącznie 33 postacie wielkich portugalskich odkrywców i żeglarzy. Przewodzi im Henryk Żeglarz, a za nim m.in. Vasco da Gama i Ferdynand Magellan. Jeśli jesteśmy w dzielnicy Belem, to nie możemy ominąć jednego z najcenniejszych zabytków - Klasztoru Hieronimitów. Klasztor ten należy do najokazalszych przykładów użycia stylu manuelińskiego w architekturze.
W klasztorze znajduje się grób żeglarza Vasco da Gamy. Tradycja nakazuje dotknąć jego stóp, aby móc podróżować po całym świecie tak jak on. Tak też uczyniliśmy... Ściany, filary, balkony, portale pokryte są motywami zwierząt morskich. Podziwialiśmy też szczegóły starych karaweli, lin kotwiczych i innych ozdobień. Widok tych niezwykłych detali przeniósł nas w odległe czasy. Nie można było przejść obojętnie obok tak wyrafinowanej architektury. Nie mniejsze wrażenie wywarło na nas Muzeum Powozów w Lizbonie z jedną z najlepszych i największych na świecie kolekcji pojazdów konnych. Aż chciałoby się wsiąść do takiego rolls roysa z tamtej złotej epoki. Obok pojazdów królewskich tonących w złocie na uwagę zasługują powozy i karoce arystokracji portugalskiej. Z jednego z siedmiu wzgórz, na których położona jest Lizbona, rozciąga się przepiękny widok na dzielnicę Alfama i Zamek św. Jerzego.
Trudno wyobrazić sobie stolicę Portugalii bez żółtych, starych tramwajów. Przejażdżka nimi wśród krętych uliczek Starego Miasta to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty. Winda zbudowana przez ucznia Gustawa Eiffela to również obowiązkowy punkt programu wizyty w Lizbonie. Tu kończy się kontynentalna Europa - Cabo de Roca. Będąc tutaj nie trudno wyobrazić sobie portugalskich żeglarzy odkrywających w zamierzchłych czasach Brazylię czy Indie. A oto jeden z przykładów sławnych azulejos. Zdobią kamienice, kościoły, wnętrza domów, stacje metra, dworce. Płytki te pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, latem chronią przed upałem a zimą przed wilgocią. Będąc w Portugalii nie sposób nie zauroczyć się fado. To muzyka płynąca prosto z duszy, wyrażająca żal, smutek, tęsknotę i samotność. Obidos to prawdziwa perełka wśród miast i miasteczek Portugalii. Do dzisiejszych czasów przetrwały średniowieczne mury okalające miasto i pozostałości zamku Króla Dinisa.
W Obidos mieści się aż osiem okazałych kościołów, z których każdy został wzniesiony na polecenie innej królowej Portugalii. Nie tylko to miasteczko słynie z przepysznych pomarańczy. Co krok napotykamy kamienne schodki i kolorowe domy. Kolejny przykład kunsztu portugalskich rzemieślników w Obidos. Alcobaca słynie z najstarszego kościoła i klasztoru Cystersów w tym kraju. Znajdują się tu grobowce nieszczęśliwych kochanków: Króla Piotra i Ines de Castro.
Porto to niezwykłe miasto, pełne kontrastów, malowniczo położone na wzgórzu nad rzeką Duero. W Portugalii jest stare powiedzenie, które mówi: W Porto pracują, w Bradze się modlą, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie wydają. Tradycyjny sklep spożywczy w Porto. Zawsze pełny klientów. Kościół św. Franciszka zachwyca swoim bogactwem, aż kipi od złota. Porto najlepiej zwiedzać podczas rejsu po rzece Duero... widok na starą dzielnicę Ribera. Często nazywane jest Miastem Mostów. Jest to miasto o największej ich liczbie na świecie. Ten zaprojektował uczeń Eiffela.
Po drugiej stronie rzeki znajduje się Vila Nova de Gaia, gdzie od dawnych czasów mieszczą się największe wytwórnie porto. Degustacja porto trwała za krótko. Nie udało nam się skosztować najstarszego wina z tej beczki. Sanktuarium Bom Jesus słynie ze schodów, z kaplicami poświęconymi Drodze Krzyżowej. Mają kształt zygzaku i są dedykowane pięciu zmysłom: wzrok, zapach, słuch, dotyk, smak. które symbolizuje pięć różnych fontann. To była dla nas trudna wspinaczka. Na końcu schodów znajduje się barokowy kościół wybudowany w roku 1725. Pięknie lśnił w promieniach zachodzącego słońca. Dotarliśmy na główny plac sanktuarium. Z Bom Jesus rozciąga się przepiękna nocna panorama na Bragę.
W kościele w Coimbrze zachwyciła nas ogromna muszla pełniąca funkcję kropielnicy. Coimbra zawsze będzie nam się kojarzyć z zawieszonymi nad jej ulicami różnokolorowymi parasolkami. Klasztor Templariuszy w Tomar, kolejny zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Duże wrażenie wywarło na nas sanktuarium w Fatimie, miejsce licznych pielgrzymek z całego świata. Ogromy plac skupiający wiernych modlących się w różnych intencjach, którzy pokonują drogę na kolanach wypowiadając słowa modlitwy. Dominikańskie Opactwo Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha, arcydzieło portugalskiego gotyku.
Bogato zdobione grobowce portugalskich krółów. W Batahla zachwyciły nas niezwykłe, klasztorne krużganki Nie mogliśmy się oprzeć ich urokowi... Jest to jeden z pierwszych piętrowych krużganków wybudowanych w Portugalii. Niedokończone Kaplice miały być miejscem pochówku władcy. Budowy nigdy nie dokończono, ostatecznie porzucono ją z przyczyn do dziś nieznanych. Klasztor uważany jest za wzorcowy przykład połączenia architektury angielskiego gotyku i elementów rodzimego stylu manuelińskiego.
Dziękujemy znad Oceanu Atlantyckiego :)

najbliższe galerie:

 
TOMAR – okolice – PEGADAS de dinossaurios
1pix użytkownik pedro1912 odległość 9 km 1pix
Fatima
1pix użytkownik adam73 odległość 9 km 1pix
Fatima
1pix użytkownik muczacza odległość 10 km 1pix
Fatima -blizej , dalej sacrum ?  XII . 2016r
1pix użytkownik agra60 odległość 10 km 1pix
Portugalia-Fatima
1pix użytkownik tereza odległość 10 km 1pix
O esplendor de Portugal - Fátima
1pix użytkownik achernar-51 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 24.06.2015 13:20

Sympatyczna galeria. Pozdrawiam. :))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.06.2015 23:28

Witam na OS,udany debiut,czekam na dalsze relacje:)
Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 23.06.2015 20:33

Niezwykle szybko odbyłam podróż po Portugalii:)ale podobała mi się .Pozdrawiam i życzę fajnej zabawy z Obieżyświatami;)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 23.06.2015 20:21

Bardzo ładna przekrojowa galeria z dużą ilością fajnie podpatrzonych szczegółów. Debiut bardzo udany.
pozdr.

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 23.06.2015 20:13

Witamy Wszystkich i dziękujemy za miłe słowa zachęty i cenne opinie. Będą one nas motywować do zamieszczania kolejnych galerii z różnych stron świata.
Postaramy się nie zawieść oczekiwań i będziemy zawsze wdzięczni za komentarze, wskazówki i porady.

Pozdrawiamy serdecznie
Migawka i P

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 23.06.2015 14:32

Bardzi fajna ta migawka, zachęca do poznawania.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 22.06.2015 22:12

Przepraszam za bład, oczywiscie pokażesz.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 22.06.2015 20:12

Bardzo udany debiut:))
Myslę, ze pokarzesz nam wiele ciekawych galerii:))
Portugalia moze zachwycić, mnie zachwyciła, W wiekszości tych miejsc byłam. Z przyjemnościa obejrzałam, pozdrawiam:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 22.06.2015 17:04

Bardzo udane wejście ..., fajne foty i ciekawe opisy ..., życzę udanej zabawy na OŚ:)
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.06.2015 13:13

Bardzo fajna przekrojowa galeria.
Z wielką przyjemnością podreptałam Waszym szlakiem.
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 22.06.2015 09:44

Sporo fajnych kadrów- z przyjemnością popatrzyłem. Choć polemizowałbym z tym nie odkryciem Portugalii.
pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 21.06.2015 23:32

Bardzo podobała mi się Twoja galeria, a "pigułkę" łyknąłem z prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza, że za tydzień wyjeżdżamy na wakacje do Portugalii i w programie mamy odwiedzenie prawie wszystkich z pokazanych przez Ciebie miejsc oraz wyspy Sao Miguel na Azorach. Pozdrawiam, a po powrocie zapraszam do moich porugalskich galerii. :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 21.06.2015 22:43

Witaj na OS :) Udany debiut i czuc z opisow Twoje zauroczenie Portugalia... Ja bylem tylko w Lizbonie i zaluje bardzo, ze nie starczylo mi czasu na zobaczenie Belem... 13 i 29 super :)

Pozdrawiam
Michal

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!