m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Tuż za tym to pomnikiem jest dworzec dla marszrutek,z którego rozpoczynamy nasze całodzienne zwiedzanie miasta Sewastopol. Trochę żałuję,że nie poświęciliśmy temu miastu przynajmniej ze dwóch dni ... myślę,że było warto.Warto by było wejść w przeróżne zakamarki uliczne,bo niemal każdy kawałek tej ziemi to czysta historia. Chciałbym w tej galerii przespacerować się ulicami tegoż miasta,a przynajmniej wejść na górę,czyli na główną ulice miasta,którą to w przyszłych galeriach dojdziemy i do pięknych Soborów i do samej floty czarnomorskiej.Pewnie wiele już w tej kwestii się zmieniło od mojego pobytu,ale zawsze wspólnie liźniemy trochę tematu. To że przyjechaliśmy do Seawastopola marszrutką nie upoważniło nas do tego,aby nie zajrzeć na dworzec kolejowy,bo przecież dobrze wszyscy wiemy,że rosyjskie czy tez ukraińskie dworce niejednokrotnie są ładniejsze od niejednego pałacu czy dworku.Nie będę nikogo oczywiście katował zdjęciami z wewnątrz,natomiast naszą uwagę przykuła oczywiście ... gwiazda . Tak.W mieście tym od samego początku nie czuliśmy ducha Ukrainy.Rosja nam jakoś towarzyszyła. W każdym bądź razie z poziomu dworca dość ciekawie prezentował się ten o to budynek i to właśnie od niego postanowiliśmy rozpocząć nasze zwiedzanie.
On z górki,a my pod górkę.Trochę a raczej bardzo upalnie było w tym dniu,więc na pewno wiecie jak fantastycznie się idzie po asfalcie,ale nie było mowy o zatrzymywaniu jakiejkolwiek marszrutki,tudzież jakiejkolwiek jeżdżącej maszyny z powodu ... No właśnie z tego powodu.Droga wiła się i co chwila mogliśmy podziwiać kanał,który naprawdę wiele krył,a właściwie wiele tajemnic odkrywał przed nami. Poza tym dla takich widoków można drzeć podeszwy. Statków przeróżnych po drodze mijaliśmy naprawdę sporo,poczynając od zwykłych transportowców po okręty wojskowe,najczęściej okręty podwodne,które zawsze były '' przylepione '' do okrętów z wojskiem nie związanych. Każdą odrobinę cienia trzeba było wykorzystać,bo jak nie gorący asfalt to schody :) I tak to doszliśmy do celu,przy którym na chwilę się zatrzymamy,bo i taras klimatyczny i panoramki ciekawe ...
A i dodatki niemal jak w Barcelonie ... Co to było za miejsce to już dokładnie nie pamiętam,ale niewielkie to ma znaczenie.Istotą jest to,że budynek ''pachniał'' Rosją i myślę że wiele z Rosją czy też ze Związkiem Radzieckim miał do czynienia.Zresztą gwiazda na szczycie mówi sama za siebie . Postanowiliśmy się mu przyjrzeć  z bliska . Korzystając z chwili przerwy parę słów o samym Sewastopolu ... Pierwsze budynki nad Zatoka Achtiarską stanęły w czerwcu 1783 roku , kilka miesięcy po przyłączeniu półwyspu do Rosji.Jej brzegi były wówczas prawie bezludne,istniała tu jedynie niewielka tatarska wieś  zwana Ak-Jar,po naszemu Biała Skała. Budową zajmowali się ukraińscy i rosyjscy marynarze,spełniając rozkaz carycy Katarzyny II,która to postanowiła,że właśnie w tym miejscu powstanie baza Floty Czarnomorskiej,czyli siedziba admiralicji,stocznia,twierdza i koszary.
Samo miasto znacznie zyskało na znaczeniu dopiero w pierwszych latach XIX wieku kiedy to przeniesiono tutaj bazę Floty,dotychczas znajdującą się w Chersonie i jednocześnie uruchomiono port handlowy. Oglądnowszy budynek tak ja się dało,dochodzimy do jego tarasu,skąd piękny widok się rozpościerał ... ... ... Dodam,że taras nazwijmy go widokowy był w opłakanym stanie,zresztą jak 3/4 Krymu,a szkoda.Stojąc tam kreśliliśmy plany,co gdzie jak odnowić a kasa sama przypłynie.Cóż ... rzec by można - ludzie Zachodu ... Plany planami,i tak by nic z tego nie wyszło jak się parę miesięcy później okazało,zatem pozostało zdjęcia pstrykać.
Zatem pstrykałem ... Ale pomówmy jeszcze trochę o Sewastopolu ... W połowie XIX wieku miasto stało się jednym z większych ośrodków Krymu,jeśli nie największym na chwilę obecną,bo wtedy dla porównania liczyło jakieś 50 tysięcy mieszkańców a na dzień dzisiejszy ta liczba to blisko 350 tysięcy.Jest różnica. W czasie wojny krymskiej Sewastopol bronił się  przed atakami sojuszniczych wojsk francuskich,angielskich i tureckich przez 349 dni.Całe wydarzenie miało miejsce od 13 października 1854 roku do 28 sierpnia 1855 roku. Niestety tak to już jest i tutaj było podobnie,że w wyniku wojny miasto popadło w ruinę a jego odbudowa zajęła dosyć sporo,bo ponad 50 lat. Toteż właśnie tutaj 14 czerwca 1905 roku miało miejsce powstanie załogi pancernika Potiomkin ... pierwsze w Rosji wystąpienie,stanowiące zapowiedź nadchodzących zmian w tej części świata.
Potem w mieście wybuchło sewastopolskie powstanie listopadowe,w którym uczestniczyły załogi kilku statków. Oczywiście,jak w złej bajce,powstanie upadło a ich przywódców rozstrzelano. Żegnamy się z postradzieckim budynkiem,bo jakoś długo nam tu zeszło,ale prawda też jest taka,że na nostalgiczne wspomnienia nas jakoś przy nim wzięło,a i kawałek historii tez się przyda,tym bardziej że to ostatnio temat na czasie. Tak więc wychodzimy na ulicę ... No właśnie ... kogóż by innego :) Okazałe budynki co rusz ,raz po lewej,raz po prawej stronie wyłaniały się z za drzew.Niektóre naprawdę robiły wrażenie,ale to może w innej galerii pokażę.
Ta niech będzie tylko wstępem,bo to początek naszego marszu przez miasto. ... ... Pomników w tym mieście jest taki ogrom,że musiałbym stworzyć osobną galerię ... Jedne są mniej inne bardziej okazałe,ten akurat szału nie robił,ale to przecież początek naszej wędrówki po mieście. Ławki natomiast potrafiły być bardzo oryginalne ...
Kwietniki również,dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
KRYM ( 09 ) - Sewastopol
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 08 ) - Sewastopol - Cerkiew św Piotra i Pawła
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Sewastopol
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
KRYM ( 10 ) - Sewastopol - Flota czarnomorska
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
KRYM- UKRAINA_nie moja galeria
1pix użytkownik dreptak odległość 3 km 1pix
Krym - Sewastopol/Chersonez
1pix użytkownik daleko_stad odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 01.01.2016 15:59

widać, że sowiecki sojuz trzymał się mocno w mieście a teraz pewnie jeszcze się umocnił. Ja też gdzieś w myślach miałem wizytę w tamtych okolicach, ale wiadomo, że wszystko płynie i nic nie jest dane raz na zawsze.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 30.12.2015 08:01

Anek,na temat '' Człowieka Roku " długo by można gadać,ale to chyba nie ten portal ;)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 30.12.2015 07:59

Surykatko,dzięki piękne i wzajemnie !

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 29.12.2015 21:16

Rzmusiaki to akurat chodzi nie o wiarę w moje możliwości lecz w to co jeszcze uczyni "Człowiek roku" w Rosji...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 29.12.2015 20:34

Dzięki za upalny, krymski spacer, aż mi się cieplej zrobiło ;) Życzę Wam dużo zdrowia, jak najmniej kontuzji ;) i a najwięcej udanych wypraw w nadchodzącym roku:)
pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 29.12.2015 19:14

Anek,Olzaim,dziękuję dziewczyny,że zechciałyście zajrzeć tutaj :)
Na marginesie - więcej wiary w siebie i swoje możliwości :)
Pozdrawiam !

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 29.12.2015 18:30

Byłam trochę wcześniej i było ciekawie,bardzo swojsko ale cóż -chciałam ponownie ale już nic z tego-więc trzeba się zadowolić galeriami-pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 29.12.2015 15:11

Fajna galeria z miejsca do którego jak inni stąd również "nie zdążyłam" dotrzeć i nie zanosi się by prędko coś się zmieniło...szkoda:( Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 29.12.2015 11:09

Paweller,jakby bardziej pachniało Barceloną,to nie byłby to wtedy Krym :)
Pozdrawiam !

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 28.12.2015 21:29

Fajnie z tą mozaiką ten taras wygląda ..., szkoda jednak, że tak tam mało tego, pachniałoby bardziej Barceloną:)
Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.12.2015 21:19

Lucy,serdeczne dzięki za chciejstwo bycia z nami :)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.12.2015 21:18

Śnieżko,dziękuję za miłe słowa,
a co do tego Pana,to jakież miał inne wyjście ?
imperatorzy tak mają i już.
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.12.2015 21:17

Nola,tak jak już mówiłem Satanowi,jeszcze nic straconego.
Ja jakbym tylko znalazł chętnego,chętnych do takiego wyjazdu,to od razu planuje wakacje,bo całego Krymu nie udało nam się objechać .
Myślę,że tam nie wiele się zmieniło od mojego pobytu.No może bieda większa,chociaż kto to wie ...
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.12.2015 21:14

Andrew430,tak ... tak ... Sewastopol jakby nie leżał na Krymie.Na ukraińskim jeszcze wtedy Krymie .
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.12.2015 21:12

Satan,nie przejmuj się,myślę że jeszcze będzie okazja ku temu,aby tam jeszcze jechać ;)
Dzięki za wizytę,pozdrawiam !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 28.12.2015 16:35

Szkoda,że wcześniej nie dotarłam na Krym, teraz to tylko po galeriach pozostał spacer ,ale miło z Wami było się zabrać.Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 28.12.2015 15:20

I ja nie zdążyłam na Krym... Jak to jeden człowiek może namieszać na mapie świata. Dwa lata niedługo miną odkąd Krym jest rosyjski i świat przeszedł nad tym do porządku dziennego. Bardzo ciekawa, "historyczna" galeria.
A katalońska mozaika w Sewastopolu... mega zaskoczenie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 28.12.2015 14:22

Ja też bardzo żałuję, że nie dotarłam na Krym wcześniej, teraz to nie wiem czy się kiedyś wybiorę, w sumie nawet nie wiem czemu tam nigdy nie pojechałam, a przewodnik nawet pożyczyłam;)
pozdrawiam:)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 28.12.2015 13:24

miłe wspomnienia, byłem na Krymie w... 1999 r. wtedy też raczej czuło się rosyjską atmosferę, język ukraiński był rzadkością, większość odpoczywających Rosjan
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 28.12.2015 12:51

Fajna galeria, ja strasznie żałuję Krymu, nie zdążyłem go zobaczyć w "tamtych czasach".

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!