m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła. Parafia została erygowana w 2000 roku z części macierzystej parafii p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny w Lubawie. Wspólnota parafialna skupiona jest przy renesanso­wym kościele z przepięknym, również renesansowym i barokowym wyposażeniem, który jest czę­ścią zespołu poklasztornego franciszkanów. Przybyli oni do Lubawy w 1502 roku. Po sekularyzacji Prus opuścili klasztor, a ich miejsce zajęli po latach bernardyni. Obec­ny kościół został wybudowany w latach 1602-1607. Widok kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła i zespołu poklasztornego od strony parku, zwanego Łazienkami Miejskimi. Widok kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła i zespołu poklasztornego od strony parku, zwanego Łazienkami Miejskimi. Widok kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła i zespołu poklasztornego od strony parku, zwanego Łazienkami Miejskimi. Kącik zabaw dla dzieci w Łazienkach Miejskich. Kącik zabaw dla dzieci w Łazienkach Miejskich.
Fontanna w Łazienkach Miejskich. Fontanna w Łazienkach Miejskich. Przy wejściu do Łazienek Miejskich. Gotycki XIV-wieczny kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Gmach biblioteki miejskiej przy ulicy Kupnera. Stawy przy ulicy Biblii Gutenberga.
Widok pozostałości zamku biskupiego oraz kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła od strony ulicy Biblii Gutenberga. Staw przed murami zamku biskupiego przy ulicy Biblii Gutenberga. Staw przed murami zamku biskupiego przy ulicy Biblii Gutenberga. Fragment pozostałości murów zamku biskupiego. Jeden ze sklepów. Trochę dziwne, że reklamując odzież angielską posługuje się amerykańską pisownią (center zamiast centre)... Fragment dawnych murów obronnych.
Dawna baszta w murach obronnych przekształcona w budynek mieszkalny. Obecnie w remoncie. Ulica Grunwaldzka biegnąca w kierunku Rynku. Pomnik przy ulicy Warszawskiej, upamiętniający ofiary II wojny światowej. Młody czworonożny mieszkaniec Lubawy... Pod murami obronnymi. Jeden z budynków w pobliżu dawnych murów obronnych.
Wiosna... Wiosna... Wiosna... Wiosna... Wiosna... Wiosna...
Wiosna... Zabudowa zachodniej pierzei Rynku. Nowa siedziba Banku Spółdzielczego na rogu ulic Kupnera i 19 Stycznia. Kamieniczka przy ulicy Kupnera. Pomnik Chrystusa Króla przy ulicy Warszawskiej. Fontanna na Rynku.
Latarnia. Drewniany XVIII-wieczny kościół p.w. św. Barbary na rogu ulic Grunwaldzkiej i św. Barbary to jeden z najcenniejszych zabytków w Lubawie. Zwany jest szpitalnym. Wzniesiono go w latach 1770-1779 na miejscu dawnego kościoła i szpitala pw. św. Jerzego. Dawniej kościół znajdował się poza obrębem starego miasta. W wyposażeniu wnętrza dominuje piękny ołtarz główny, tworzący zwartą całość z otaczającymi go ołtarzami bocznymi. U stropu zamocowana jest finezyjna belka tęczowa oraz ciekawy wieloramienny fajansowy świecznik. Świątynia jest kościołem filialnym parafii p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny.

Kościół p.w. św. Barbary stoi na kamiennej podmurówce. W jednonawowym korpusie wydzielone jest prezbiterium do którego przylega zakrystia oraz skarbiec. Od wschodu przylega do świątyni wieża o konstrukcji zrębowej, a na jej hełmie wisi chorągiewka z datą 1811. Kościół stanowi przykład wysokiego poziomu miejscowych rzemieślników. Na drewnianej wieży znajduje się, lany w Gdańsku zabytkowy dzwon z 1716 roku. Całość upiększają organy o zewnętrznej oprawie neorenesansowej. Wystrój kościoła zalicza się do najpiękniejszych wnętrz barokowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Okno budynku w pobliżu kościoła p.w. św. Barbary. Wejście na cmentarz. Na cmentarzu.
Na cmentarzu. Przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się niewielki cmentarz wojenny z II wojny światowej. Cmentarz powstał z ekshumacji żołnierzy radzieckich poległych podczas działań wojennych w 1945 roku. Na cmentarzu znajduje się 13 mogił pojedyńczych wykonanych z betonu, który obłożony jest lastrykiem. Element centralny cmentarza stanowi obelisk wykonany z czarnego marmuru. Dekorację mogił stanowią kwiaty jednoroczne i krzewy ozdobne. Widok z ulicy Grunwaldzkiej w kierunku centrum miasta. Dawna pompa strażacka przy siedzibie OSP przy ulicy Rzepnikowskiego. Na początku października 1831 roku ostatni wódz naczelny powstania listopadowego - gen. Maciej Rybiński herbu Radwan (1784-1874) - przekroczył, wraz z dowodzonymi przez siebie korpusem, granicę Królestwa Polskiego z Królestwem Prus. Żołnierze zostali internowani w przygranicznych miejscowościach, m.in. w Brodnicy i Lubawie, gdzie niektórzy z nich zmarli z powodu odniesionych ran i chorób. Spoczęli oni w zbiorowej mogile przy drodze prowadzącej do wsi Mortęgi (w pobliżu zbiegu dzisiejszych ulic Gdańskiej i Dworcowej). W 1995 roku, w miejscu pochówku wystawiono pomnik-stelę. Nowe osiedle na północno-wschodnich obrzeżach miasta.
Wiosna na obrzeżach Lubawy.

najbliższe galerie:

 
Via crucis
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Spacer we mgle
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Świąteczna galeria
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 06.01.2016 23:46

Barbara_31 - Miło słyszeć. Pozdrowienia dla Ciebie i dla Rodziny. :)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:800) dodano 06.01.2016 17:17

W Lubawie jestem bardzo często, bo mam tam rodzinę :) Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 05.01.2016 20:46

Od czasu do czasu wrzucam jakieś zdjęcia. Muszę kiedyś obfotografować wnętrza lubawskich kościołów, które też są dość ciekawe. A myślę, że warto, byś zrealizował i swój zamiar pokazania swojego miejsca na ziemi. Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 04.01.2016 21:55

Całkiem sympatycznie tam u Ciebie. Też noszę się z zamiarem obfotografowania i pokazania mojego miasta na OŚ

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!