m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Charakterystyczne dla regionu XIX-wieczne parterowe budynki, ustawione szczytem do ulicy. Budynki w centrum miasta. ... ... ... ...
... ... ... ... ... ...
Most zwodzony o konstrukcji stalowo-betonowej, zbudowany nad Tugą w 1936 roku. Przepływająca przez Nowy Dwór Gdański rzeka Tuga. Żuławski Dom Kultury - zbudowany w latach 1935-1937 jako kompleks kulturalno-rozrywkowy (Volksgemeinschaftshaus), obejmujący salę kinowo-teatralną, restaurację i salę bankietową. Kamieniczki przy ulicy Rybackiej w Elblągu. Dalsze zdjęcia w galerii pochodzą z tego miasta. Wieża katedry p.w. św. Mikołaja. Więcej o tej świątyni i jej historii pisałem w jednej z poprzednich elbląskich galerii. Kamieniczki przy ulicy Rybackiej.
Kamieniczka przy ulicy Mostowej. Wnętrze katedry p.w. św. Mikołaja. Wnętrze katedry p.w. św. Mikołaja. Wieża katedry p.w. św. Mikołaja. Jedno z wejść do katedry elbląskiej. Detale architektoniczne katedry elbląskiej.
Ratusz staromiejski. Hotel Elbląg mieszczący się w ładnej kamieniczce przy Starym Rynku. Kamieniczki przy Starym Rynku. Gotycka katedra p.w, św. Mikołaja. Kamieniczki przy Starym Rynku. ...
... Uliczka zwana Ścieżką Kościelną jest unikalnym zabytkiem tego rodzaju w Polsce. Więcej informacji o niej zamieściłem w jednej z poprzednich elbląskich galerii. Widok wieży katedry p.w. św. Mikołaja ze Ścieżki Kościelnej. Detale architektoniczne Ścieżki Kościelnej. Detale architektoniczne Ścieżki Kościelnej. Mury katedry p.w. św. Mikołaja.
W czasie jednego z jesiennych weekendów trafiliśmy pokaz sprzętu, prezentowany w Elblągu przez żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, którzy zatrzymali się w drodze do Bemowa Piskiego, gdzie będą stacjonować przez następne 6 miesięcy. Są to żołnierze amerykańscy z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) oraz żołnierze brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów (Light Dragoons Regiment). Warto dodać, że właśnie w Elblągu ma siedzibę dowództwo NATO-wskiej Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Można było zobaczyć amerykańskie i brytyjskie pojazdy wojskowe (szakale, pantery i strikery), które na kilka godzin zatrzymały się na Starym Rynku. 
Ciekawe, że twarzom żołnierzy nadano neutralne barwy maskujące... Czyżby w imię poprawności politycznej miało to ujednolicić wygląd Afro- i Euro Amerykanów (a mówiąc po ludzku białych i Murzynów)? Do Polski trafi 800 żołnierzy amerykańskich z 2. Pułku Kawalerii, dowodzonych przez podpułkownika Scotta Cheney’a. Drugi rzut żołnierzy, stacjonujących na co dzień w Rose Barracks w Vilseck w pobliżu Norymbergi w Niemczech, złożony głównie z transporterów opancerzonych, jednostek artylerii i logistycznych, przed dotarciem do miejsca docelowego zatrzymał się na ostatni postój w Elblągu, gdzie żołnierze nocowali na terenie 16. Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Mieszkańcy Elbląga mogli zobaczyć amerykańskie transportery Stryker w dwóch odmianach. Były to artyleryjski niszczyciel czołgów M1128 Mobile Gun System (MGS), którego uzbrojenie stanowi armata kal. 105 mm, oraz transporter opancerzony M1126 Infantry Carrier Vehicle (ICV) w wersjach uzbrojonych w wkm kal. 12,7 mm i sanitarnej. Podczas Dnia NATO w Elblągu prezentowanych było sześć pojazdów wojskowych. Do wszystkich można było wsiąść, poznać ich możliwości, porozmawiać z żołnierzami i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Kamieniczki przy ulicy Rybackiej w Elblągu. Kamieniczki przy ulicy Rybackiej w Elblągu. Na Starym Rynku. Na Starym Rynku. Widok odchodzącej od Starego Rynku ulicy Studziennej. Stary Rynek zamyka od północy średniowieczna Brama Targowa, którą też przedstawiałem w jednej z wcześniejszych galerii z Elbląga. Po prawej stronie, tu gdzie widoczna jest flaga grecka mieści się bardzo sympatyczna tawerna Santorini, którą polecam, gdybyście odwiedzali Elbląg. Jedliśmy tu obiad, a serwowane dania (saganaki, moussaka, kleftiko i souvlaki) podlane białym greckim winem smakowały znakomicie.
Katedra p.w. św. Mikołaja.

najbliższe galerie:

 
Wieś Rakowiska
1pix użytkownik wanieczka odległość 7 km 1pix
Na północy Żuław.
1pix użytkownik szarykot odległość 8 km 1pix
Kościół w Stegnie.
1pix użytkownik cestaw odległość 13 km 1pix
Żuławy - Żuławki,  Nowa Kościelnica
1pix użytkownik kabaczek odległość 13 km 1pix
Mierzeja Wiślana
1pix użytkownik seerene odległość 13 km 1pix
Odkrywamy Żuławy - Żuławki i Drewnica
1pix użytkownik barbara_31 odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5286) dodano 19.12.2017 22:42

Do Elbląga warto wpaść. Starówka, chociaż jest w zasadzie rekonstrukcją lub stylizacją jest bardzo sympatyczna. Ja pamiętam to miasto jeszcze z połowy lat 70., gdy spędziłem tam pół roku odbywając po studiach służbę wojskową w SOR. W tamtym czasie miejsce obecnej Starówki zajmowały ruiny przewojennych kamieniczek, które otaczały odreastaurowany, samotny kościół (który wtedy nie miał jeszcze statusu katedry) p.w. św. Mikołaja. Pozdrawiam i życzę pełnych rodzinnego ciepła Świąt i spełnienia podróżniczych (i nie tylko) marzeń w Nowym 2018 Roku. :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 19.12.2017 20:46

Nowego Dworu nie miałem okazji zahaczyć,a szkoda,ale za Elbląg z roku na rok pieknieje :)
Muszę też pomysleć nad galerią z tego miasta :)
Pozdrawiam !

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5286) dodano 19.12.2017 19:35

Tereza - dziękuję za świąteczne pozdrowienia. Także i ja życzę Tobie i Twoim bliskim zdrowych, ciepłych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia. Pozdrawiam serdecznie. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 19.12.2017 18:48

Nie byłam więc chętnie obejrzałam i poczytałam.
Pozdrawiam świątecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5286) dodano 19.12.2017 15:11

U-optymisty, Afrodyta, Lucy56, AK, Popekpawel - dziękuję za wizytę i komentarze. Pozdrawiam. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3617) dodano 19.12.2017 07:53

Po Nowym Dworze chętnie bym poczłapał. Fajny klimat. Elbląg? Cóż. Nie cofniemy czasu i nie zobaczymy jak wyglądał przed zniszczeniem.

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 18.12.2017 21:49

Rzeczywiście, firma solidna i galeria też solidna :)
Pozdrówki :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2888) dodano 18.12.2017 20:25

W Eblagu byłam i jakie miłe wspomnienia😊.N.Dwór tylko mijałam.Ty to jesteś solidna "firma".Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 18.12.2017 19:52

Jeździłam do Elbląga w latach 74-76. Od tamtej pory nie byłam w Elblągu i pora go odwiedzić.
Nie poznałam miasta zupełnie, tylko Brama Targowa została w mojej pamięci. Dziękuję za przypomnienie Elbląga.
Pozdrawiam Świątecznie.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 18.12.2017 16:29

Nie miałem jeszcze okazji, chociaż drobne plany były - może się jeszcze uda - początek już zrobiłem :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!