m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stambuł to największe miasto w Turcji. Położone jest na dwóch kontynentach, Azji i Europy.
Kiedyś ta metropolia inaczej się nazywała, mianowicie Konstantynopol. Od cesarza Konstantyna Wielkiego który w 330 roku n.e. przebudował miasto i nadał mu taką nazwę.
Miasto ma bardzo bogatą historię i co za tym idzie sporo zabytków. My zaczęliśmy zwiedzanie od tych najstarszych. Zaczynamy od placu na którym dawniej znajdował się rzymski hipodrom. 
Tu można zobaczyć egipski obeliski.
Nazywa się go też Obeliskiem Teodozjusza, a to dlatego ponieważ w 390 roku, za czasów panowania cesarz Teodozjusza I został przewieziony do Konstantynopola z Karnaku. 
W pobliżu stoi obelisk Konstantyna. Ma 32 metry wysokości i zrobiony jest z ciosanego kamienia. Nazwa pochodzi od Konstantyna VII. Tuż obok mamy Kolumnę Wężową. W 324 roku n.e. została przywieziona do Konstantynopola z Grecji, konkretnie z Delf. Podobno odlana została w 479 roku p.n.e.
Stała w świątyni Apollina, a zrobiono ją na pamiątkę zwycięstwa Greków nad Persami pod Platejami. Pierwotnie miała 8 metrów wysokości i przedstawiała 3 splecione węże. Dzisiaj ma 5 metrów, a węże zniknęły.
Kawałek dalej od hipodromu mamy Błękitny Meczet. To jeden z jego minaretów. W sumie jest ich aż sześć. Przed wejściem do meczetu, w tym miejscu muzułmanie dokonują ablucji, obmycia. Budowę meczetu zlecił sułtan Ahmed I na początku XVII wieku. Podobno chciał w ten sposób uzyskać przebaczenie od Allacha za grzechy popełnione w młodości. Wewnątrz potężne filary podtrzymują konstrukcje. Średnica takiego filaru to 5 metrów, dlatego nazywa się je nogami słonia. Od podłogi do kopuły jest odległość 43 metrów, a sama średnica kopuły to 22 metry.
Meczet miał być bardziej okazałą budowlą niż Hagia Sofia.
Można też zobaczyć dziedziniec na którym są tłumy ludzi. Trzeba mieć świadomość, że meczet nie tylko jest otwarty dla turystów, ale pełni też funkcję świątyni w której muzułmanie się modlą. Zostawiamy Błękitny Meczet i ruszamy w stronę Pałacu Topkapi. Po drodze mijamy różne obiekty z czasów Imperium Osmańskiego. Brama prowadząca do Pałacu Topkapi. Pałac był siedzibą sułtanów przez prawie cztery wieki.
Kiedy w 1453 roku Mehmed II Zdobywca przejął miasto, od razu zaczął budować ten kompleks pałacowy. Znajdowały się tu: harem, łaźnie, biblioteki i główna siedziba administracji i biurokracji osmańskiej. Skarby jakie tu nagromadzono, jak również sama architektura przyprawiają o zawrót głowy. Pałac jest podzielony na cztery dziedzińce, do których przechodzi się przez bramy. Ostatni dziedziniec pałacu został przekształcony w ogród z którego sułtan mógł spoglądać na Bosfor i azjatycką część miasta. Kolejnym obowiązkowym punktem programu jest oczywiście Hagia Sofia.
Kościół Mądrości Bożej (bo tak się tłumaczy nazwę tej budowli) to symbol Bizancjum. Justynian I Wielki zlecił budowę która trwała 5 lat, od 532 do 537 roku. Przez 900 lat była świątynią chrześcijańską. Kiedy w 1453 roku Mehmed II Zwycięzca wkroczył do Konstantynopola, została przekształcona w meczet. Kopuła ma średnicę 30 metów i wsparta jest na czterech filarach. Wysokość wynosi 56 metrów. Ściany i sufit wyłożone kolorowym marmurem. Zachowały się też mozaiki z czasów Bizancjum. Wiadomo że kiedy muzułmanie przejęli świątynie, i od teraz Hagia Sofia miał pełnić funkcję meczetu, to wszelkie wizerunki pokryto tynkiem. Niektóre jednak z mozaik, po usunięciu warstwy tynku, udało się z powrotem odzyskać. Na przykład ta Mozaika Dessis. Pochodzi z XIII wieku i ma przedstawiać Marię, Jezusa i Jana Chrzciciela.
W 1935 roku Atatürk zamienił meczet w muzeum. Tu mamy sarkofag. Tu dzwonek. Tak oto jedna z najważniejszych budowli świata najpierw była kościołem, potem meczetem, aż w końcu stała się muzeum. Niedaleko Pałacu Topkapi znajduje się kolejna bardzo stara budowla. To Hagia Ejrene, kościół Pokoju Bożego. Kiedy Turcy przejęli miasto, budynek przekształcili w arsenał. Dzisiaj znajduje się tutaj sala koncertowa. Pora przepłynąć się po cieśninie Bosfor.
Ta cieśnina oddziela od siebie dwa kontynenty. Dlatego część Stambułu znajduje się w Azji, a część w Europie. Bosfor łączy ze sobą dwa morza, Morze Czarne z Morzem Marmara. Nad cieśniną zbudowano dwa mosty. Most Bosforski i Most Mehmeda Zdobywcy. Oba przystosowane do ruchu kołowego. Zdarza się że ktoś pracuje w Europie i dojeżdża codziennie z Azji, albo odwrotnie. Przez cieśninę przepływają nie tylko statki wycieczkowe, ale też potężne kontenerowce. Nad brzegiem Bosforu znajduje się sporo zabytków które można podziwiać i fotografować z wody.
Przykładem jest chociażby Forteca Rumeli zbudowana przez sułtana Mehmeda II w 1451-52 roku. Wzniesiona została po europejskiej stronie. Służyła do kontrolowania cieśniny podczas oblężenia Konstantynopola. Chodziło oto żeby odciąć miasto od morza, a tym samym zablokować dopływ statków. Po azjatyckiej części miasta mamy Pałac Beylerbeyi. Zbudowany został z polecenia Abdulaziza I w latach 1861-1865, we francuskim stylu Neobarokowym. Pałac Küçüksu, również zbudowany w stylu barokowym. Pałac Dolmabahçe który miał ukazywać przepych Państwa Osmańskiego. Zbudowany został w XIX wieku, w latach 1842 - 1853 przez sułtana Abdülmecida I. Wartość tego pałacu była ogromna, bo tyle co 35 ton złota. Jeśli chodzi o architekturę, to stylizowano się na wzór Luwru. Wszystko po to, by robić wrażenie na zagranicznych gościach.
No i płyniemy dalej…
Na koniec jeszcze Wieża Leandra . Kiedyś to była wieża strażnicza, której załoga miała ostrzegać przed zbliżającymi się perskimi statkami. Dzisiaj znajduje się tam restauracja. Powoli dobijamy do brzegu i tym samym kończy się nasza wizyta w Stambule.

najbliższe galerie:

 
Istanbul
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Turcja , Istambuł  cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
TURCJA - Wiosenny spacer po Stambule - cz.  I
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet nocą
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Pałac Topkapi.  Cz. II.  Harem.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Stambuł
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 06.03.2016 21:32

ach, ten Stambuł.... Miałam wiecej czasu, to i więcej galerii zrobię...:)

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 15.07.2015 22:32

Czasem zastanawiam się czy te szczegółowe opisy zdjęć nie są zbyt męczące, ale widać że nie.
No a do Stambułu jak widzisz koniecznie trzeba jechać. Jest co oglądać.
Dzięki za wpis.
Pozdrawiam.

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 13.07.2015 17:20

Bardzo fajna galeria. Pałace w stylu barokowym za bardzo nie pasują do tego miasta, ale w końcu to połączenie Europy i Azji. Bardzo to zaskakująco wygląda. Nie byłem tam jeszcze, ale mnie zachęciłeś. Szczegółowy opis, to bardzo cenię w galeriach.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 02.07.2015 17:09

W tym mieście to trzeba sobie dać czas na zwiedzanie. My liznęliśmy Stambuł i wiem jedno, jest super.
Dzięki chłopaki za wpisy.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 30.06.2015 16:38

Kiedyś też tam zajrzałem, miasto bardzo fajne, ale czasu brakło, żeby wszystko obejść ..., co najmniej 2-3 dni by się przydały:)
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 30.06.2015 14:18

Super wycieczka.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 29.06.2015 18:05

Jeśli chodzi o Stambuł, to śmiało można by zrobić kilka galerii z tego miasta, tyle tam tego jest.
Dzięki Nata za miły komentarz.
Pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 29.06.2015 13:39

Świetny opis i fotki . Stambuł zwiedzałam parę lat temu - fajnie było popatrzeć na znajome miejsca . Fajna galeria . Pozdrawiam :)

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 28.06.2015 15:29

Pewno jeden, ale porządny. Podobno miał kilkaset komnat.

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 28.06.2015 14:54

A to ciekawe, ile było haremów w Pałacu Sułtana?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!