m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Jakieś 50 km na północ od Asuanu, nad brzegiem Nilu, leży Kom Ombo. Kiedyś przebiegał tędy szlak handlowy, dzięki czemu miasto dobrze prosperowało. Mieszkańcy zajmowali się handlem, obróbką złota, pobierali cło i było tu też sporo zakładów rzemieślniczych. Zaraz przy samym brzegu rzeki zbudowano świątynie. Została wzniesiona w XV wieku p.n.e. przez Totmesa III, a za panowania Ptolemeuszy zaczęto ją rozbudowywać. Z punktu widzenia gospodarczego jak i militarnego to idealne miejsce na taką budowle. Dawniej Kom Ombo nazywano „Złotym Miastem”. To dlatego, ponieważ stanowiło punkt wyjścia dla karawan udających się do kopalń złota na Pustyni Wschodniej. Jeśli chodzi o samą świątynie, to została poświęcona dwóm bóstwom, Sobkowi i Haroerisowi którego określa się Horusem Starszym. Sporo tu hieroglifów, które zachowały się w dobrym stanie.
Gdzieniegdzie można nawet zobaczyć oryginalne kolory. Kamienne bloki przy wejściu do świątyni są połączone takimi drewnianymi klinami. Te łączenia po to żeby się te  klocki nie rozchodziły. No i jak widać to dobre rozwiązanie bo przetrwało to do naszych czasów i się jakoś trzyma. Przed wejściem do świątyni można dostrzec dwie kobry. W starożytnym Egipcie były one symbolem władzy faraona. Reliefy często przedstawiają Ptolemeuszy składających ofiary bogom.
Jeśli chodzi o ten hieroglif, to ciężko stwierdzić co autor miał na myśli.
Trochę to wygląda jak problemy z prostatą…  (-:
Sobek, bóstwo z głową krokodyla. Część świątyni była zbudowana dla Haroerisa, którego uważano za boga wojny, a zarazem medycyny. Dlatego w starożytności chorzy ludzie przyjeżdżali do Kom Ombo, bo wierzyli, że dostąpią tu uzdrowienia. Miejsce z którego przemawiał kapłan do pielgrzymów szukających porad medycznych. Jego głos rozchodził się w świątyni w taki sposób, że ludzie odnosili wrażenie jakby mówił sam Haroeris, bóg medycyny. Oko Horusa które było symbolem zdrowia i pomyślności.
Po prawej Sachmet- bogini lwica z Memfis. Zaraz obok po lewej stronie mamy egipski kalendarz.  Jest to najstarszy kalendarz świata który obejmował 360 dni.  Starożytna studnia dzięki której można było kontrolować poziom rzeki Nil. Skoro świątynia była poświęcona Sobkowi który był przedstawiany z głową krokodyla, to oczywiście musi też tu być muzeum poświęcone temu gadowi. Można pooglądać w nim wysuszone krokodyle.
Niektóre są zmumifikowane. Inne umieszczone w sarkofagach. Według legendy, Sobek miał zapewnić ochronę przed krokodylami, które atakowały karawany przybywające do Kom Ombo. Dlatego był czczony przez Egipcjan i w tym celu składano mu ofiary. Ukazują to chociażby reliefy w muzeum. Pora wrócić na statek i płynąć dalej. W oddali widać jeszcze świątynie, ale niektórych interesuje już tylko basen na górnym pokładzie statku.
Po drodze mijamy jeszcze jakiś inny luksusowy statek. Ale ten chyba nie jest pięciogwiazdkowy bo nie ma basenu u góry. Z bliska widać że standard zdecydowanie niższy. Z górnego pokładu podziwiamy jeszcze zachód słońca. Nasz statek-hotel zmierza w stroną Karnaku, a my patrzymy jak promienie słoneczne odbijają się w Nilu. Czas ruszać na dół do naszej kajuty i kłaść się spać.
Ale jak tu zasnąć w takich okolicznościach. Woda za burtą chlupie, lekki wiaterek powiewa, no i ten niecodzienny widok. Z okna kajuty widzimy jak robi się coraz ciemniej i tak kończy się kolejny dzień naszego rejsu po Nilu.

najbliższe galerie:

 
Egipt - Kom Ombo
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Kom Ombo - świątynia.
1pix użytkownik jo_ta odległość 2 km 1pix
Egipt cz.V - Kom Ombo
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Egipt rejs po Nilu
1pix użytkownik wanieczka odległość 27 km 1pix
Egipt- Nil cz. I
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 27 km 1pix
2010. 11 Egipt,  rejs po Nilu
1pix użytkownik klacia odległość 34 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 04.07.2015 17:16

Romario ,parę lat temu objechałam Egipt. Jest tam co oglądać. Rejs po Nilu jest fantastyczny .Kom Ombo pamiętam z mumii krokodyli i właśnie studni do sprawdzania stanu wody w Nilu a także z narzędzi chirurgicznych przedstawionych na jednej z kolumn. Fajne fotki .Zachód zajefajny. Pozdrawiam :))

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 04.07.2015 12:44

Widzisz Michał to szczęście to może być do czasu.
Pewnego razu na wycieczce ktoś krzyknie przy mnie Allah Akbar i to będą ostatnie słowa które usłyszę w życiu (-:
No a jeśli chodzi o sam Egipt to rzeczywiście trochę oklepany.
Jednak warto tam skoczyć jakby się sytuacja unormowała.
Chociaż na razie nic na to nie wskazuje.

Pozdrawiam!

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 03.07.2015 22:01

Dzisiaj właśnie został podwyższony alarm... Szkoda... Egipt to niby oklepany kierunek ale nigdy nie byłem i bardzo chciałbym przeżyć kiedyś rejs po Nilu i zobaczyć piramidy... Pozostaje póki co Maroko do którego wybieram się jak sojka za morze :) Ty to masz naprawdę jakieś wyjątkowe szczęście Romario ;) Jak nie ataki to coś innego ;) Zachód słońca superasny :)

Pozdrawiam
Michał

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 02.07.2015 17:25

Pytasz Tama czy tam jest bezpiecznie? Akurat jak byliśmy w Kairze to był zamach.
A tak to wiadomo jak to w Egipcie, wszędzie pełno wojska i policji. Przed wejściem do świątyń i koptyjskiej części Kairu, trzepanie jak na lotnisku (-:
Także mysz się nie przeciśnie. Kraj jak w stanie wojny.
Szkoda że tak musi to wyglądać, bo jest co zwiedzać, no a sam rejs...
jak pisze Przemysław można tak płynąć, płynąć, płynąć, płynąć i podziwiać zachody słońca (-:

Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5969) dodano 02.07.2015 11:47

Mógłbym tak sobie płynąć, płynąć, płynąć, płynąć... - no dobra, stop. Piękny zachód słońca...:)
Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:2981) dodano 02.07.2015 07:38

Rejsik po Nilu, ale czy tam jest bezpiecznie, zwłaszcza że byłeś tam ;) Myślałam o takim programie, widzę że podobałoby mi się, świątynia piękna i nieźle się trzyma.
Pozdrawiam :)

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 02.07.2015 07:14

No tak, ten basen przykuwa uwagę (-:

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 01.07.2015 23:03

Całe szczęście, że podpisałeś fotkę 29, bo bym tej świątyni wcale nie zauważył ..., pozdrawiam:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!