m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Będąc w Tatrach staram się wydobyć z nich i siebie jak najwięcej. Lubię szlaki długie i wyczerpujące, dające 100% satysfakcji z wycieczki. Taki jest właśnie szlak z Zawratu na Świnicę. Standardowo rozpoczynam wędrówkę z Palenicy Białczańskiej. Najnudniejszą asfaltową trasą do Wodogrzmotów Mickiewicza a następnie zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki. W Piątce wita nas na tle Koziego Wierchu urocza chatka nad Małym Stawem. Mamy wymarzona pogodę  na zdobywanie szczytów. Nasyceni widokami i wykonanymi  dziesiątkami zdjęć udajemy się do naszego celu-Świnicy. Kawał drogi nas czeka, równe 3 godziny. Dolina Pięciu Stawów Polskich oferuje wiele ciekawych szlaków m.in. na Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka, Przełęcz Krzyżne, Kozi Wierch, Granaty i Orlą Perć.
Widok na Opalony Wierch i Wielki Staw. Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski. Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich prowadzi niebieski szlak w stronę Zawratu. Szlak prowadzi pomiędzy zboczem Koziego Wierchu i Wielkim Stawem.
Nic piękniejszego jak widok trzech stawów w zasięgu wzroku. Od lewej Przedni Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski. Czarny Staw Polski. Trasa jest mało forsowna prowadząca po kamiennym chodniku z wyłaniającym się Kozim Wierchem. Dalej łagodnym zboczem wędrujemy w stronę Dolinki Pod Kotłem. Rozległa panorama pozwala podziwiać z tego miejsca magiczne  stawy. Czyż nie bajeczny widok na nie? Uwielbiam takie widoki, aż serce bije szybciej. Zadni Staw Polski w Dolince Pod Kotłem.
Szlak zaczyna prowadzić pod górę, powoli następuje fragment meczącego podejścia. Trasa w upale robi się bardziej mecząca szczególnie  pod Przełęczą Schodki 2065 m n.p.m. gdzie pozostałe ściany tworzą urwiska. Lecz te widoki rekompensują każdy wysiłek. Na tle szczytów widoczna jest pierwszoplanowa Kołowa Czuba 2105 m n.p.m., która rozdziela górne piętro Doliny Pięciu Stawów Polskich na Dolinkę pod Kołem i Dolinkę Pustą. Zadni Staw Polski położony jest na wysokości 1890 m n.p.m.
Po parunastu minutach docieramy do przełęczy Zawrat 2159 m n.p.m.. Naprawdę jest czym się zachwycać i podziwiać. Mogłabym bez końca uwieczniać te widoki na zdjęciach. Na przełęczy spotykamy najwięcej turystów, bowiem stanowi ona ważny węzeł szlaków. Główny szlak prowadzi na Orlą Perć i do Doliny Gąsienicowej. Powoli wylania się  Zadni Staw, leżący w Dolince pod Kotłem. Warto dodać, że niebieski szlak prowadzący z Doliny Pięciu Stawów na Zawrat stanowi zdecydowanie łatwiejsze dojście na przełęcz niż szlak z Doliny Gąsienicowej. Jeśli ktoś lubi fun w górach, to już wie którędy ma wchodzić ;) Od lewej Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Cubryna, Koprowy Wierch, Szatan, Szczyrbski Szczyt i następny cel Szpiglasowy Wierch. Z przełęczy pojawiają się wspaniale widoki na tatrzańskie szczyty, od lewej te najwyższe: Koprowy Wierch, Szatan, Szczyrbski Szczyt, Hruby Wierch, Krywań.
Udajemy się na Świnicę, gdzie zaczyna się coraz bardziej strome podejście w kierunku wierzchołka. Na tym odcinku zaczynają się pierwsze trudności na kamiennych schodach ubezpieczonych łańcuchami i klamrami.
Pojawia się najtrudniejszy odcinek kamienna rynna zwana Wrótkami. Nie wyobrażam sobie jak Nola mogla schodzić tym szlakiem przy oblodzeniu.
Do tego momentu nie wiedziałam na co decyduje się wchodząc na szczyt Świnicy. Wejście było tak strome, ze nawet nie odważyłam się wyciągać aparat. To był dosyć trudny i bardzo eksponowany odcinek, który porównywalny jest z Orlą Percią. Następnym razem uderzę na Kozi Wierch 2291 m n.p.m. i Zamarła Turnie 2179 m n.p.m., najpierw jednak zdobędę więcej doświadczenia na łatwiejszych trasach;) Często słyszę pytania-dlaczego ryzykuję wdrapując się tak wysoko, pomimo towarzyszącego mi lęku wysokości i skąd biorę tyle sił? Właśnie dla tego szczytowania i tych cudnych widoków dopełnianych dreszczem emocji i adrenaliną. Ten widok zna zapewne każdy-Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m. jest bramą do naszych wyższych Tatr i świetnym punktem wypadowym na Czerwone Wierchy. Walentynkowy Wierch, Gładki Wierch, Mur Hrubego, Królująca nad wszystkimi szczytami Krywań 2494 m n.p.m. Cel zdobyty i osiągnięty! Góruję nad całym otoczeniem Tatr. Wreszcie upragniona Świnica 2301 m n.p.m. drugi szczyt pod względem wysokości, dostępny znakowanym szlakiem po polskiej stronie Tatr. To idealny punkt widokowy skąd doskonale widać Tatry Zachodnie polskie i słowackie. To kolejny piękny szlak pod względem scenerii, do którego śmiało możne dołączyć łatwiejszy szlak prowadzący na Szpiglasowa Przełęcz . Należy pamiętać, iż wierzchołek jest bardzo niebezpieczny podczas burzy, zginęło tu już wielu turystów  w wyniku porażenia piorunem.  Ze Świnicy w stronę Kasprowego Wierchu wiedzie czerwony szlak, którym podążają bardziej eleganccy turyści:) Nie wiem czy te osoby są bohaterami czy ryzykantami, ale często bez odpowiedniego przygotowania wybierają się jak na majówkę i postanawiają zdobyć dwutysięcznik.
Mieliśmy szczęście pogoda od początku do końca nam dopisała, była idealna na wspinaczkę na wyższe partie gór, gdzie upal nie był w ogóle odczuwalny. Na szlaku spotkaliśmy niewielu turystów, dzięki temu panowały mniejsze kolejki przy łańcuchach i było bezpieczniej. Schodząc zaczynają się kolejne partie ubezpieczone łańcuchami, ułatwiającymi nam poruszanie się po skalnym terenie. Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m. Po prawej zachodnia część Doliny Gąsienicowej. Roztoka Doliny Stawów Gąsienicowych gromadzi na niewielkiej powierzchni
prawie 15 stawów i oczek wodnych. Jezioro Kurtkowiec należące do Gąsienicowych Stawów, a w oddali Dolina Gąsienicowa do której udajemy się na piwo ;) Potężna i górująca nad doliną Świnica sprawia, że ​​czuję respekt. Wspaniałe widoki z Świnickiej Przełęczy na szlak z Kasprowego przez Beskid i Przełęcz Liliowe 1952 m n.p.m.
Po prawej Zmarzły Staw, Długi Staw Gąsienicowy, Kościelce , Zadni Kościelec , Zawratowa Turnia. Pięknie odsłania się galeria szczytów słowackich i szczyty Tatr Zachodnich, wśród nich Starorobociański Wierch, Czerwone Wierchy oraz Giewont. Cicha Dolina Liptowska. Słowackie Tatry Zachodnie: Zadnia Rycerowa Kopa, Wielka Koprowa Kopa, Wyżnia Magura Rycerowa, Rycerowa Kopa. Na Kasprowym Wierchu mijamy 
pielgrzymów udających się w klapkach i sandałach na szczyt Beskidu bez najmniejszego przygotowania.
Widok z Kasprowego Wierchu na Dolinę Gąsienicową podczas schodzenia zielonym szlakiem do Murowańca. Podroż powoli kończymy mijając schronisko Murowaniec i przepiękną Doline Gąsienicowa. docelowo udajemy się niebieskim szlakiem do Kuźnic. Podsumowując, przejście tego pełnego wrażeń szlaku zajęło nam ok. 12h:)))
Pozdrawiam wszystkich, szczególnie Tatromaniaków :)

najbliższe galerie:

 
Gdańszczanka w górach - z Kuźnic na Świnicę
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Tatry - Świnica i Zawrat
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Tatry - Świnica przez DPSP
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Świnica-Zawrat-Czarny Staw Gąsienicowy
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
POLSKA Tatry 2012
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix
POLSKA Tatry - Zawrat
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 12.02.2016 12:56

Cześć
1. Świnica to bardzo fajna do wejścia góra. Niestety bardzo często jest "zawalona" przez "niedzielnych turystów" idących tu z Kasprowego, chyba nie do końca świadomych...
2. W 1997 roku była nawet przez moment moim rekordem wysokości :)
3. Pogoda Ci się trafiła galeriowa. Taką lubię najbardziej.
4. Tak na marginesie. Pewnie rozczaruję tych zakochanych, którzy wybierali się za dwa dni na romantyczną wycieczkę po Tatrach. Wierch niestety nie nazywa się Walentynkowy a Welentkowy. ;)
Hejka :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 12.02.2016 11:57

W prawdzie ja nie zaliczam się do Tatromaniaków ale Twoja wyprawa i urocze zdjęcia frapują mnie mocno, do tego 12 godz. marszu warte wysiłku - gratuluje.
pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 30.07.2015 10:55

Romano wspaniale:))) Mam nadzieję, że trasa podobała się i pogoda dopisała, zatem czekam na Twoją relację;)
Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 30.07.2015 10:51

Dzięki Danielski;)
Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.07.2015 18:30

Byłam tam wczoraj :)))

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 20.07.2015 21:44

Zacnie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 19.07.2015 11:26

A już się ucieszyłam :( Ale w takiej kolejce szłam na Śnieżkę.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 19.07.2015 11:24

Sona dora , Michał, Markopol, Klaverjevier, Babuch dziękuję za wizytę i komentarze;) Zachęcam Was do podążania moim szlakiem, wodoki niesamowite i trochę adrenalinki dla podsycenia emocji na pewno się znajdzie;)))
Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 19.07.2015 11:16

Tama na Giewont jest już kolejka ;) https://www.google.pl/search?q=kolejka+na+giewont&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB8QsARqFQoTCNWo7OPt5sYCFUf0cgodmZABbQ
Taki niedzielny żarcik:)))
Miłej niedzieli:)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 17.07.2015 10:35

Wspaniała trasa, piękne zdjęcia, ciekawy opis...Mam wielką ochotę na ten szczyt, ale mam tez bardzo duży respekt przed NIM.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.07.2015 16:29

Baracudo, gratuluję cudniastych fotek i kondycji!!! 12 godzin górskiej wędrówki to nie lada wyczyn.
Przepięknie zaprezentowałaś tatrzańskie panoramy, uczta dla oczu!
Pozdrowionka przesyłam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 15.07.2015 09:03

Jak patrzę na zdjęcie nr 30 to jeszcze bardziej podziwiam odwagę Noli :):)
Ja mam podobnie jak Ty,też mam lęk wysokość ,ale to mnie nie zatrzyma podobnie jak Ciebie.
Piękne widoki no piękna pogoda,musisz być dobry człowiekiem skoro pogoda zawsze Ci służy :):)
Pozdrawiam

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 14.07.2015 22:24

REWELACJA! Fanem gor az tak bardzo nie jestem ale w sumie na jakis trekking bym sie wybral :)
Zdjecia jak zwykle idealne, bardzo sie podobalo :)

Pozdrawiam
Michal

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 14.07.2015 19:59

Pod wpływem Twojej galerii weszłam na Koprowy i teraz znowu jestem pod wpływem...S U P E R, piękne zdjęcia, wrażenie robi też Twoja orientacja w szczytach :) Podziwiam i pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 14.07.2015 18:31

Maro jak szaleć to szaleć:) Myślę, że Wołowiec pozostawi górski niedosyt, pamiętaj tylko aby wchodzić z Piątki;)
Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 14.07.2015 18:04

Bardzo fajna trasa. Chodzi mi głowie krótki wypad w sierpniu, miał być Wołowiec, ale nie wiem czy nie zmienię planów pod wpływem twojej galerii. Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.07.2015 18:12

Ależ ja bardzo lubię góry, ale gdyby tak na szczyty kolejki jeździły, to byłoby dla mnie rozwiązanie :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 13.07.2015 17:55

Dziękuję za odwiedziny i komentarze:)
Dispar pani Tereska jest bardzo dzielną Tatromaniaczką, wiem co mogła czuć i dlatego jest wielka:) Zaś moim odwiecznym pragnieniem jest podziwianie wschodu słońca ze szczytu, najmilej widziane są Rysy:)
Paweł sam chyba nie wierzysz w to co piszesz, masz przecież rzut beretem w Taterki-życzę Tobie równie pięknych widoków:)
Andread wiesz chyba coś w tym jest, że jestem amuletem przynoszącym dobrą pogodę:)
Martyna jaka szkoda, mogliśmy spotkać się:/
Gregy nie ma co wspominać, lepiej wybrać się na przetarte już szlaki;) Życzę tego;)
Magda dobrze, że nie wszyscy kochają góry, boję się myśleć jaki wówczas panowałby ruch na szlakach, zapewne kolejki do łańcuchów byłyby podobne do tych z czasów naszego dzieciństwa:)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę pięknej pogody w podbojach szczytów:)


tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.07.2015 09:23

Nie popieram, ale szanuję Twoje wybory ;) Piękne zdjęcia :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 12.07.2015 00:19

Pięknie pokazałaś tatrzańskie szlaki i całkiem niezłą trasę zrobiłaś:)Parę lat temu kolejny raz szłam tylko z odwrotnej strony.Niestety fotek aż tak dobrych nie mam,więc podziwiam Wasze.Pozdrawiam.

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 11.07.2015 23:48

Perfekcyjna galeria, piękne zdjęcia i na dodatek przypomniała mi stare czasy kiedy orałem po Tatrach również tym szlakiem :-)

pszem użytkownik pszem(wpisów:78) dodano 11.07.2015 23:10

Bardzo ładna galeria......

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.07.2015 22:32

Baracuda77, ja muszę chyba z Tobą jeździć w góry......jesteś Gwarantem świetnej pogody, a myślę, że i więcej pozytywnej cech się znajdzie ;-)
Wyprawa jak trzeba....podobało się bardzo :-)
Pozdrawiam,
andred

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 11.07.2015 19:50

Pyszne widoki nam bararacudo zaserwowałas:)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7563) dodano 11.07.2015 09:39

Gratuluję zdobycia Świnicy, piękny szlak zrobiłaś:)
Widokowo jest cudnie, świetnie się ogląda takie fotki:)
Wspomniałaś o Noli ..., pamiętam tą jej wyprawę ..., to jest szalona dziewczyna:)
A ja w tym sezonie jeszcze nigdzie się nie ruszyłem ..., i co lepsze, nawet nie wiem, kiedy pojadę:(
Pozdrawiam góralkę:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 11.07.2015 09:32

Podobająca wycieczka.
Kiedyś zabrałem na Świnicę Tereskę. Szliśmy w drugą stronę, tzn. schodziliśmy do Zawratu, a potem do Gąsienicowej.
Może nie byłoby o czym gadać, ale moja żona ma lęk wysokości i dała radę, choć zejście ze Świnicy faktycznie było trudne.
Za to ja mogę się pochwalić, że udało mi się wdrapać na Świnicę po siódmej rano. A wychodziłem z Jaszczurówki. Dopiero na Zawracie spotkałem pierwszych turystów z Murowańca. Fajnie jest mieć Tatry tylko dla siebie.
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3431) dodano 11.07.2015 09:23

Zatęskniło mi się za Tatrami. Ale tego szlaku bym nie przeszła. Gratuluję wyprawy.
Zdjęcia jak zwykle piękne, soczyste, aż chce się więcej oglądać.
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 11.07.2015 06:16

piknie ! :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 10.07.2015 23:57

Rewelacja!...:)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 10.07.2015 19:02

Aga, kiedy byłaś ? My tydzień temu wlazilismy na Rysy w sierpniu zaliczamy Orla Perć 😃

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 10.07.2015 18:58

Elegancka wyprawa :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!