m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Grunwald - Pole Bitwy - obszar położony w odległości 2 km na południowy wschód od wsi Grunwald,pomiędzy Stębarkiem,Łodwigowem i Ulnowem w pow.ostródzkim,w woj.warmińsko-mazurskim. Dnia 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem miała miejsce jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Połączone wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie pod ogólnym dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi,wspomaganymi przez rycerzy zachodnioeuropejskich dowodzonymi przez Ulricha von Jungingena. W 550 rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Pomnik i metalowe maszty usytuowane na najwyższym wzniesieniu terenu są widoczne z daleka.
Idąc do pomnika mijamy po drodze nieforemną bryłę obelisku ułożonego z głazów.Z tego miejsca prawdopodobnie dowodził król Władysław Jagiełło. Do budowy użyto resztki cokołu pomnika grunwaldzkiego,wzniesionego w 1910 roku w Krakowie.Został on zniszczony przez Niemców.Uratowane głazy przeniesiono na Pola Grunwaldzkie. Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego składa się z trzech części:granitowego obelisku,jedenastu 30 metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi,amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Pomnik z wykutymi dwoma twarzami rycerzy i 30-metrowymi masztami ze znakami wojskowymi Polski i Litwy zbudowano w 1960 r. Widok na pola bitewne pod Grunwaldem. Całe pobojowisko liczy kilka kilometrów kwadratowych.
Pola bitewne. Głaz-pomnik upamiętniający przysięgę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego  w XXX rocznicę przysięgi złożonej w Sielcach nad Oką. Niedaleko pomnika amfiteatr.Jego arenę zajmuje owalna,prawie dwudziestometrowa makieta,która obrazuje rozstawienie wojsk przed bitwą.
Pomnik Zwycięstwa jest dziełem rzeźbiarza Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza. Pawilon muzealny. Na zewnątrz pawilonu ''Tytus,Romek i A'Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej 1410'' Henryka Jerzego Chmielewskiego.
Wystawę w muzeum grunwaldzkim otwiera popiersie króla Władysława Jagiełły.U stropu zawieszono chorągwie :wielką krakowską z orłem w koronie i litewską z Pogonią. W muzeum można zobaczyć kopie zbroi w jakich walczono pod Grunwaldem w 1410 roku,a także kopie chorągwi krzyżackich. W muzeum znajduje się też duża kolekcja broni średniowiecznej,drzewcowej i obuchowej,również miecze,tasaki,topory bojowe i ówczesna broń palna oraz kusze.
Haftowana wersja obrazu Jana Matejki ''Bitwa pod Grunwaldem'' w oryginalnych rozmiarach. Całość robi niesamowite wrażenie.
Obraz powstawał w częściach,pracowało przy nim 35 osób. Pomysł projektu narodził się w Działoszynie,a jego autorami są Janina i Adam Panek. Inna wersja Bitwy pod Grunwaldem,nie pamiętam czyjego autorstwa.

najbliższe galerie:

 
Grunwald
1pix użytkownik pirania odległość 0 km 1pix
Grunwald zimą
1pix użytkownik mirek52 odległość 1 km 1pix
Grunwald 2018 próba
1pix użytkownik mirek52 odległość 1 km 1pix
INSCENIZACJE - Bitwa pod Grunwaldem  -  600 lecie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
GRUNWALD -symbol zwycięstwa Polski i podwaliny upadku Krzyża
1pix użytkownik barsolis odległość 1 km 1pix
Grunwald,  turniej 09. 2017
1pix użytkownik mirek52 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 04.10.2017 18:33

Mirek52...dzięki za wizytę i sprostowanie.Pozdrawiam:)

mirek52 użytkownik mirek52(wpisów:22) dodano 16.09.2017 19:42

Fajne spojrzenie na Grunwald. Gratuluję. Małe sprostowanie: 1. Grunwald to historycznie biorąc Mazury a nie Warmia; 2. Jagiełło dowodził bitwą stojąc na wzgórzu znajdującym się około kilometra w stronę Łodwigowa. Pole bitwy ma jedną wielką wadę: brak czytelnej ( widocznej dla wszystkich) informacji o poszczególnych obiektach.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 11.01.2016 14:46

Dziękuję za wizytę i komentarze.Pozdrawiam serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 13.11.2015 20:02

Wreszcie ktoś mi pokazał kierunek na Grunwald ! I dobrze Tereso, że to Ty, bo prezentujesz jak zwykle wspaniale :)
Serdecznie pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5342) dodano 13.11.2015 19:39

Widzę, że byłaś w moich okolicach, bo mieszkam zaledwie 25 kilomentrów od Grunwaldu... Na Polach Grunwaldzkich bywałem wielkokrotnie, ale - co ciekawe - tę haftowaną wersję matejkowskiej wizji widziałem kiedyś, ale ... w Częstochowie. Zastanawian się, czy flaga UE obok flag Polski i Litwy ma symbolizować w tym przypadku Krzyżaków? Chyba nie, chociaż patrząc na znaczenie Niemców w Unii... kto wie. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4104) dodano 13.11.2015 15:50

Znakomita galeria. Druga część fantastyczna. Kiedyś, kiedyś miałam komiksy z Tytusem. Teraz chętnie obejrzałam fragment. Galeria bardzo podobająca się.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!