m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tzw. Dom Ludowy (Casa do Povo) w Ribeira Grande. Dawniej domy takie były podstawową komórką korporacyjnej organizacji społeczności wiejskich. Powstawały na mocy dekretu z 1933 roku. Od 1982 roku mają one status instytucji użyteczności publicznej i obecnie pełnią rolę lokalnych stowarzyszeń o charakterze społeczno-kulturalnym. Ribeira Grande na północnym wybrzeżu São Miguel liczy ok. 13 tys. mieszkańców. Pierwsi osadnicy przybyli tu pod koniec XV wieku. Założyli osadę wzdłuż wąwozu, którym płynęła rzeka - stąd nazwa Ribeira Grande, co oznacza „dużą rzekę”. Pewne jest, że osadnicy mieszkali tu i prowadzili hodowlę bydła już na początku XVI wieku. Jednym z nich był Antão Rodrigues da Câmara, nieprawy syn kapitana Rui Gonçalvesa da Câmara (~1490-1535), gubernatora São Miguel. Populacja osady znacznie wzrosła jeszcze przed uzyskaniem przez Ribeira Grande statusu miasta. Uliczka w Ribeira Grande. XVI-wieczny historyk Gaspar Frutuoso (~1522-1591) podaje, że król Manuel I Szczęśliwy (1461-1521) przyznał miejscowości prawa miejskie 4 sierpnia 1507 roku. Od momentu ich uzyskania miasto zatrudniało tzw. „arruadora”, planującego budowę dróg i domów. Pierwszym z nich był Pêro Teixeira (?-1555). Duża część wytyczonych przez niego ulic ma odbicie w dzisiejszej toponomastyce miasta. W latach 1612-1626 zbudowano klasztor franciszkanów. W następnych stuleciach miasto nadal się rozbudowywało. Główny kościół p.w. Matki Bożej Gwiezdnej (Igreja Matriz de Nossa Senhora da Estrela) w Ribeira Grande. Pod koniec XV wieku istniała w tym miejscu pustelnia p.w. Matki Bożej Oczyszczenia (Ermida de Nossa Senhora da Purificação). Kościół pod obecnym wezwaniem wzniesiono w latach 1507-1517. Kościół p.w. Matki Bożej Gwiezdnej w Ribeira Grande został konsekrowany w 1517 roku. Prace nad dekoracją świątyni prowadzono przez cały wiek XVI, wyposażając ją w ołtarze i inne elementy o dużej wartości artystycznej. Po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi i zawaleniem się dzwonnicy w 1680 roku odbudowa kościoła p.w. Matki Bożej Gwiezdnej w Ribeira Grande była prowadzona do 1736 roku. Przed kościołem stoi pomnik Gaspara Frutuoso - historyka, humanisty i księdza, który pracował tu jako wikariusz.
Ratusz w Ribeira Grande został zbudowany w XVI i XVII wieku. Kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia) p.w. Ducha Świętego w Ribeira Grande. Instytucja dobroczynna została założona w 1592 roku, zaś obecny kształt kościół zawdzięcza przebudowie dokonanej w stylu późnego baroku w latach 1748-1773.  Arrifes to miejscowość na przedmieściach Ponta Delgada, w której mieszkaliśmy podczas pobytu na São Miguel. Na zdjęciu widoczny jest kościół parafialny p.w. Matki Bożej Zdrowia (Igreja de Nossa Senhora da Saúde). Arrifes - kościół parafialny. Parafia w Arrifes została erygowana w XVIII wieku przez biskupa Angra do Heroísmo z wyspy Terceira, António Vieira Leitão (?-1714). Kościół w obecnym kształcie pochodzi z XIX wieku. Arrifes - jedna ze stacji Drogi Krzyżowej na ulicy w pobliżu kościoła parafialnego. Ponta Delgada. Pomnik o. José Joaquima de Sena Freitasa (1840-1913), pochodzącego z Azorów księdza, pisarza, kaznodziei i misjonarza, pracującego przez wiele lat w Brazylii.
XVI-wieczny kościół p.w. MB Nadziei (Igreja de Nossa Senhora da Esperança) i przylegający doń klasztor w Ponta Delgada. Jego budowę rozpoczął przed rokiem 1535 fundator - zarządzający wyspą kapitan Rui Gonçalves da Câmara II (~1490-1535), a po jego śmierci kontynuowała ją wdowa po nim Filipa Coutinho.  Dekoracja malarska świątyni jest w większości dziełem miejscowego XVII-wiecznego artysty Manuela Pinheiro Moreiry, zaś zdobiące ją azulejos wykonał w XVIII wieku António de Oliveira Bernardes (1686/1687-1732). Kościół i klasztor p.w. MB Nadziei w Ponta Delgada. Pierwsze zakonnice przybyły do klasztoru w 1541 roku z Água de Pau, przywożąc ze sobą czczoną do dziś i uważaną za cudowną figurkę Chrystusa (Senhor Santo Cristo dos Milagres). Pomnik bł. Matki Teresy da Anunciada (1658-1738) przed klasztorem MB Nadziei (Convento de Nossa Senhora da Esperança). Była klaryską z tego klasztoru, która zainicjowała kult przechowywanej tu cudownej figurki Chrystusa. Obecnie trwa jej proces kanonizacyjny. Ponta Delgada - ołtarz główny w kościele p.w. MB Nadziei. Kościół p.w. św. Józefa (Igreja de São José) w Ponta Delgada. W XVI wieku na jego miejscu istniał wcześniejszy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (Igreja de Nossa Senhora da Conceição). Obecna świątynia pochodzi z początku XVIII wieku. Obszerny trójnawowy kościół p.w. św. Józefa w Ponta Delgada jest ozdobiony rzeźbami z XVII i XVIII wieku i XVIII-wiecznymi azulejos. Świątynia jest uważana za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów na São Miguel.
Wzniesiony w 1999 roku Pomnik Emigranta Azorskiego (Monumento ao Emigrante Açoriano) w Ponta Delgada. Stoi przy Praça 5 de Outubro, niedaleko nadmorskiej Avenida Infante Dom Henrique. Jego twórcą jest miejscowy rzeźbiarz Alvaro Raposo de França. Trzy brązowe postaci naturalnej wielkości przedstawiają emigrującą rodzinę, której głowa wskazuje z nadzieją na zachód, w kierunku Ameryki. Pomnik wystawiły władze miast Ponta Delgada, Ribeira Grande, Vila Franca do Campo, Nordeste, Lagoa i Povoação. Ponta Delgada - dorodny figowiec, rosnący na Praça 5 de Outubro. Dawny szpital (Antigo Hospital) na Praça 5 de Outubro w Ponta Delgada. Fort św. Błażeja (Forte de São Brás) w Ponta Delgada jest najważniejszym zabytkiem architektury wojskowej na Azorach i najpotężniejszą fortyfikacją, zbudowaną w XVI wieku. Miał za zadanie obronę portu przed piratami, którzy często grasowali wówczas na Atlantyku. Na militarne znaczenie Azorów zwrócił uwagę królowi Janowi III Pobożnemu (1502-1557) kapitan Bartolomeu Ferraz de Andrade w 1543 roku, zalecając budowę fortyfikacji. Pierwszy projekt fortyfikacji wysunął Manuel Machado w 1551 roku, lecz został on skrytykowany przez architekta wojskowego Isidoro de Almeidę. W roku 1567 kilka wysp azorskich wizytowali włoscy architekci wojskowi Tommaso Benedetto da Pésaro (?-1577) i Pompeo Arditi, którzy na zlecenie ówczesnego regenta, kardynała Dom Henrique, późniejszego króla Henryka I Kardynała (1512-1580) badali możliwości wzniesienia fortyfikacji na archipelagu. Przedstawiony przez Tommaso Benedetto da Pésaro w 1569 roku projekt fortyfikacji w Ponta Delgada realizowano do śmierci architekta w 1577 roku, a następnie prace kontynuował kantabryjski architekt Pedro de Maeda. Budowę ukończono na początku lat 80. XVI wieku.
Na początku XIX wieku kapitan Królewskiego Korpusu Inżynierów Francisco Borges da Silva przeprowadził gruntowną modernizację fortyfikacji. Od 1940 roku w forcie mieściła się siedziba wojskowego dowództwa  Azorów. Funkcję tę Forte de São Brás pełni do dziś. Od roku 1999 mieści się tu także Muzeum Wojskowe (Museu Militar). Pomnik upamiętniający marynarzy portugalskich, poległych w I wojnie światowej. Został wzniesiony przed Forte de São Brás w Ponta Delgada i odsłonięty 4 listopada 1935 roku. Jego autorem jest architekt i rzeźbiarz Raul Lino Diogo de Macedo. Przed pomnikiem znajduje się fontanna Fonte dos Combatentes. Pomnik prezydenta Portugalii Joaquima Teófilo Fernandesa Bragi (1843-1924) przy forcie São Brás. Był on politykiem, pisarzem i dramaturgiem. Pochodził z Ponta Delgada. Pełnił funkcję prezydenta rządu tymczasowego Portugalii w latach 1910-1911 po zniesieniu monarchii, a następnie był drugim prezydentem kraju od maja do sierpnia 1915 roku. Był działaczem Partii Republikańskiej, a później - Partii Demokratycznej. Fontanna na Praça Vasco da Gama w Ponta Delgada. Marinha Nova w Ponta Delgada.
Centrum Ponta Delgada to podcieniowy Praça de Gonçalo Velho Cabral. Nazwa placu upamiętnia żeglarza, ponownego odkrywcę Azorów i pierwszego gubernatora São Miguel z 1444 roku, który ze swego pomnika patrzy w kierunku morza.   Na Placu Gonçalo Velho Cabrala w Ponta Delgada dominuje okazała trójarkadowa brama miejska z 1783 roku. Kościół p.w. św. Sebastiana (Igreja Matriz de São Sebastião) jest główną świątynią w Ponta Delgada. Prace nad jego budową w obecnym kształcie były prowadzone w latach 1531-1547 przy wsparciu króla Jana III Pobożnego (1502-1557), zaś jego następca król Sebastian I (1554-1578) przyczynił się także do upiększenia świątyni. Przez wieki kościół p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada podlegał dużym zmianom - od gotyku, poprzez styl manueliński do baroku i późniejszych detali. W XVI wieku wzniesiono dzwonnicę. W pierwszej połowie XVIII wieku świątynia przeszła znaczącą przebudowę. Jeden z ołtarzy we wnętrzu kościoła p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada. Jeden z ołtarzy we wnętrzu kościoła p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada.
Jeden z ołtarzy we wnętrzu kościoła p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada. Kościół p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada. Na uwagę zasługuje misternie rzeźbiony w wapieniu manueliński portal świątyni oraz zakrystia z pięknym XVII-wiecznym umeblowaniem ze sprowadzonego z Brazylii palisandru i ozdobiona płytkami azulejos. Umieszczony na wieży zegar ofiarował świątyni pod koniec XIX wieku António Joaquim Nunes da Silva. Kościół p.w. św. Sebastiana w Ponta Delgada. Na jednej z uliczek w centrum Ponta Delgada. Palácio da Conceição w Ponta Delgada - siedziba rządu  Autonomicznego Regionu Azorów (Região Autónoma dos Açores). Palácio da Conceição w Ponta Delgada.
Dawny kościół p.w. Wszystkich Świętych (Igreja de Todos-os-Santos) w Ponta Delgada. Jest bardziej znany jako Kościół Kolegium Jezuickiego (Igreja do Colégio dos Jesuítas). Obecny kształt uzyskał w latach 1637-1666. Dziś mieści się tu najważniejsze muzeum na Azorach, noszące imię swego założyciela Carlosa Marii Gomesa Machado (1828-1901) - lekarza, przyrodnika i pedagoga. Ponta Delgada - jedna z ładnych rezydencji w pobliżu Muzeum Carlosa Machado. Ponta Delgada - jedna z ulic w centrum. Ponta Delgada - jeden z kościołów. Wstyd sie przyznać, ale nie zapamiętałem, kto jest jego patronem. Ponta Delgada - kościół p.w. św. Piotra (Igreja de São Pedro). Kościół istniał na tym miejscu już w XV wieku. Najwcześniejsza wzmianka o obecnej światyni pochodzi z roku 1670, wiadomo jednak, że przebudowa wcześniejszego kościoła zakończyła się w 1645 roku, a król Jan IV Odnowiciel (1604-1656) ufundował wówczas dzwon, opatrzony datą 1643. Obecny kształt kościół uzyskał po roku 1733. Kościół p.w. św. Piotra w Ponta Delgada ma jedną nawę z malowanymi sufitami i złocony ołtarz. Jest ozdobiony rzeźbami z XVII i XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się obraz Zesłanie Ducha Świętego namalowany przez Pedro Alexandrino de Carvalho (1729-1810).
Ponta Delgada - jeden z domów w centrum. Ponta Delgada - jedna z ulic w centrum.

najbliższe galerie:

 
AÇORES - SAO MIGUEL - ... bo...
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
Azory - Sao Miguel - trasa nr 1
1pix użytkownik arla odległość 5 km 1pix
AÇORES - SÃO MIGUEL - Lagoa do Fogo
1pix użytkownik przemyslaw odległość 6 km 1pix
AÇORES - SÃO MIGUEL – ao longo da Costa
1pix użytkownik przemyslaw odległość 10 km 1pix
Azory
1pix użytkownik piipin odległość 10 km 1pix
AÇORES - SÃO MIGUEL –  Ilha em flores, Ilha verde
1pix użytkownik przemyslaw odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5730) dodano 06.08.2015 22:30

Skuza, zgadzam się z Tobą, że interior wyspy jest dużo ciekawszy od miast, ale myślę, że i w Ponta Delgada też znajdziemy kilka miłych zakątków. My mieszkalismy w zasadzie za miastem - w Arrifes. Ciekaw jestem, jakie temperatury i pogodę miałaś na Azorach w okresie noworocznym? Ja nie miałbym nic przeciwko temu, by na Azory jeszcze wrócić - być może na Pico lub Graciosę. Pozdrawiam. :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.08.2015 11:08

Z duza uwaga obejrzalam Twoj azorski cykl galerii,bardzo mi sie podoba sposob w jaki pokazales Azory.Ta galeria jest mi szczegolnie mila,bo na jegomoscia z fot.12 patrzalam z balkonu pokoju hotelowego,a budynek siedziby rzadu mialam po lewej.Ponta Delgada jako miasto nie jest zbyt urocze,ale wystarczy wyjechac troche za miasto i zajrzec do przepieknych parkow i wtedy zmienic zdanie.
Na placcu z fot.32 witalam Nowy Rok 2015 razem z mieszkancami wyspy i swietnie sie bawilam....wspomnienia wrocily:)
Pozrawiam:)

PS.Hortensji najbardziej Ci zazdroszcze:))))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5730) dodano 27.07.2015 23:12

Marcin1980, Lucy56 - macie rację, ale mimo wszystko to co na Azorach jest najfajniejsze znajduje się poza miastami. Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 27.07.2015 17:22

Przyjemne sa te miasteczka. Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.07.2015 14:19

Bardzo przyjemnie i ciekawe miasteczko.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5730) dodano 26.07.2015 15:59

Patryk80 - Dzięki! Pozdrowienia. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 26.07.2015 12:56

Kolejny odcinek obejrzałem z przyjemnością

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5730) dodano 26.07.2015 01:16

AK - dzięki. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 25.07.2015 23:16

jak zwykle opis aż za dokładny :))) super zwiedzanie !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!