m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widok kompleksu kościelno-klasztornego. Zbudowanie kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej (Igreja da Santa Maria da Victoria) i klasztoru dla sprowadzonych wcześniej do Portugalii cystersów było wypełnieniem ślubu, złozonego przez pierwszego króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcy po odbiciu z rąk Maurów miasta Santarém w 1147 roku. Po obu stronach głównego wejścia stoją marmurowe figury św. Benedykta i św. Bernarda. Ozdobna barokowa fasada kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej została dobudowana w 1725 roku. Widok zabudowań klasztornych. Bryła kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej wzorowana została na rozwiązaniach słynnego opactwa cystersów w Clairvaux we Francji. Kościół jest największą średniowieczną budowlą sakralną na terenie Portugalii - ma 106 m długości i 20 m wysokości, licząc od wewnątrz. Kościół był pierwszą gotycką budowlą w Portugalii. Został wybudowany na planie krzyża łacińskiego z wpływami elementów mauretańskich, a w późniejszych wiekach  uzupełniony sztuką baroku. Sklepienia i wysokie filary naw kościoła stwarzają wrażenie harmonii i niezwykłej prostoty.
Grobowiec króla Piotra I Sprawiedliwego (1320-1367), zwanego też Okrutnym. Naprzeciw znajduje się nagrobek jego ukochanej - Ines de Castro. Forma obu sarkofagów, stosowana często w XIV-wiecznej sztuce sepulkralnej znajduje tu jedną z najwspanialszych ekspresji artystycznych. Ozdoby rzeźbiarskie wyrażają chrześcijańską symbolikę związaną z ludzkim losem, śmiercią i nadzieją na życie wieczne. Grobowiec Ines de Castro (1325-1355). Ojciec Piotra, król Alfons IV Dzielny (1291-1357) uważając, że rodzina de Castro stanowi zagrożenie rozkazał ją zasztyletować. Po śmierci ojca, Piotr I zemścił się na dwóch zabójcach, każąc wyrwać im serca. Oświadczywszy, że Ines była jego potajemnie poślubioną żoną rozkazał ją ekshumować i koronować. Nakazał też dworzanom klękać przed ubraną w królewskie szaty Ines i całować jej rozkladającą się dłoń. Grobowce Piotr i Ines znajdują się naprzeciw siebie, gdyż król obstawał, by byli pochowani tak, by w dzień Sądu Ostatecznego mogli się zobaczyć jako pierwsi. W kościele są pochowane także królowe Urraca de Castela (1186-1220) i Beatriz de Castela (1242-1303) oraz królowie Alfons II Gruby (1185-1223) i Alfons III (1210-1279)... ... oraz inni członkowie rodzin królewskich. W widocznej na zdjęciu kaplicy znajdują się grobowce drugiej żony króla Alfonsa III, Beatriz i dzieci - Ferdynanda, Wincentego i Sanchy. Gotyckie sklepienia w jednej z części kościoła We wnętrzu kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej.
Wejście do zakrystii kościoła. Ozdobny manueliński portal przypisuje się kastylijskiemu architektowi Juanowi de Castillo (1470-1552), znanemu w Portugalii jako João de Castilho. We wnętrzu kościoła. We wnętrzu kościoła. Jedna z rzeźb zdobiących wnętrze kościoła. Jedna z rzeźb zdobiących wnętrze kościoła. Jeden z ołtarzy we wnętrzu kościoła.
W tzw. Sali Królów (Sala dos Reis). Jej nazwa pochodzi od zgromadzonych tu posągów wszystkich królów, panujących w Portugalii aż do rządów Józefa I Reformatora (1714-1777). Niebieskie XVIII-wieczne azulejos w Sali Królów przedstawiają oblężenie Santarém, ślubowanie króla Alfonsa I Zdobywcy i założenie klasztoru, czyli skrót genezy opactwa. Azulejos w Sali Królów. Fragment dekoracji rzeźbuarskiej w Sali Królów, przedstawiającej koronację Alfonsa I Zdobywcy. Choć tytułu królewskiego używał on juz od 1139 roku, to jego uznanie przez Stolicę Apostolską (papieża Aleksandra III) nastąpiło dopiero w 1179 roku. Z uwagi na swe wspaniałe wymiary i proporcje, wyrazistość stylu architektonicznego, piękno zastosowanych materiałów, staranność i dbałość o szczegóły wykonania klasztor w Alcobaça stanowi arcydzieło gotyckiej sztuki cystersów. Jest zarazem świadectwem rozpowszechniania się stylu estetycznego, który  rozwinął się w Burgundii w czasach św. Bernarda i przetrwania idei charakteryzującej wcześniejsze budowle zakonne, jak np. opactwo w Fontenay. Jedna z rzeźb w zabudowaniach klasztornych.
Pamiętać trzeba, że w najlepszym okresie istnienia opactwa liczba zakonników w Alcobaça oscylowała wokół 1000. Tzw. Krużganki Ciszy (Claustro do Silencio) ufundował w roku 1308  król-poeta Dionizy I (1261-1325). Monarcha ten zapoczątkował w opactwie tradycje literackie i artystyczne. Twórcami krużganków byli architekt Domingo Domingues i mistrz Diogo. Konstrukcja i dekoracja krużganków świadczy o cysterskim umiłowaniu prostoty. Na krużganki wychodzi kilka pomieszczeń klasztoru m. in. kapitularz i dormitorium. Jedna z dekoracji rzeźbiarskich w krużgankach. Spacer klasztornymi krużgankami zachęca do wyciszenia się i kontemplacji. Sama nazwa Krużganki Ciszy wywodzi się zapewne z zakazu prowadzenia rozmów przez zakonników na terenie klasztoru.
Jedna z rzeźb, zdobiących krużganki. Wieża kościoła p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i zabudowania klasztorne. Na dziedzińcu klasztornym rosną krzewy i drzewka pomarańczowe. Kościół p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i zabudowania klasztorne widziane z dziedzińca. Pomieszczenia klasztorne. Pomieszczenia klasztorne.
Górne piętro klasztoru jest dużo późniejsze - zostało zbudowane za czasów króla Manuela I... ... Zostało ono zbudowane na początku XVI wieku na polecenie opata Jorge de Melo wg projektu João de Castilho. W krużgankach na piętrze występują okrągłe łuki i w znacznie mniejszym stopniu zaznaczają się tu wpływy gotyku. Widok z krużganków na piętrze. Detale architektoniczne. Detale architektoniczne. Spojrzenie z krużganka na piętrze w kierunku refektarza i kuchni klasztornej.
Przed wejściem do refektarza znajduje się zadaszone i otoczone kolumnami pomieszczenie z doprowadzoną bieżącą wodą, gdzie bracia mogli myć ręce przed udaniem się na posiłek. Kościół p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i zabudowania klasztorne widziane z krużganków na piętrze. Kościół p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i zabudowania klasztorne widziane z krużganków na piętrze. Kościół p.w. Matki Bożej Zwycięskiej i zabudowania klasztorne widziane z krużganków na piętrze. Klasztorna XVIII-wieczna kuchnia. Można tu zobaczyć przynależne do niej piwnice, olbrzymi komin i strumień rzeczki Rio Alcoa, który został tu skierowany w celu dostarczania świeżej wody. W przyległej kuchni można było na ruszcie upiec nawet całego wołu. Refektarz klasztorny. W tym miejscu najłatwiej wyobrazić jest sobie co, w jakiej ilości i jakiej jakości spożywali zakonnicy. Schody w sali prowadzą do ambony, z której jeden z zakonników odczytywał fragmenty Biblii, gdy pozostali spożywali posiłek.
Detal architektoniczny. Klasztor w Alcobaça jest przykładem wielkiego kompleksu cysterskiego z dobrze zachowaną średniowieczną infrastrukturą. Warto dodać, że wielkie trzęsienie ziemi z 1755 roku nie spowodowało tu większych zniszczeń.

najbliższe galerie:

 
Dwie historie z Portugalii
1pix użytkownik migot odległość 3 km 1pix
Alcobaca
1pix użytkownik jotwu odległość 4 km 1pix
Nazare
1pix użytkownik andrew430 odległość 9 km 1pix
Iberia
1pix użytkownik zielaz odległość 10 km 1pix
NAZARE - cz.1 - Praia
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix
Nazare (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.03.2017 22:49

tak, tam każde miejsce ciekawe

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5058) dodano 02.02.2017 23:05

Miejsce ciekawe. A gdybyś był, to w pobliżu masz kilka innych ciekawych miejsc: Fatimę, Batalhę, Tomar i Obidos. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 01.02.2017 23:11

ciekawe, nie byłem tam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5058) dodano 31.07.2015 20:15

Dzięki! Pozdrawiam. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3854) dodano 31.07.2015 16:53

Bardzo ciekawe miejsce i ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5058) dodano 31.07.2015 16:04

Dziękuję bardzo. A ciąg dalszy, oczywiście będzie, bo odwiedziliśmy także wiele innych miejsc. Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 31.07.2015 13:57

fajnie opowiadasz...jak zwykle...a klasztor i kościół....robią niesamowite wrażenie....pozdrawiam serdecznie...i cóż ...czekam na ciąg dalszy....

mocar użytkownik mocar(wpisów:2645) dodano 31.07.2015 11:15

Zakon Cystersów to jednak był potęgą w Europie w tamtych wiekach.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5058) dodano 31.07.2015 00:55

Klaverjevier - pytasz się, jak ja to robię? Otóż po powrocie z Portugalii miałem jeszcze kilka dni wolnego, Przygotowałem więc kilka galerii, a teraz spokojnie dokładam następne. Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5058) dodano 30.07.2015 17:24

Romario - my moglismy spokojnie pochodzić po wszystkich dostępnych zakamarkach, bo było bardzo mało zwiedzających. Pozdrawiam. :)

Klavertjevier - jeśli chodzi o architekturę, to barokowa jest w zasadzie fasada. Oczywiście, w dekoracjach ołtarzy znajdzie się też trochę baroku, ale generalnie - przeważa tu gotyk. Nie wiem dlaczego niektóre publikacje określają fasadę kościoła jako nieinteresującą. Ja takiej opinii nie podzielam. Pozdrawiam. :)

AK - w takich miejscach niemal się ją czuje. Pozdrawiam. :)

Nata14 - dziękuję i pozdrawiam. Na pewno spacer po klasztorze sprawiłby Ci dużą przyjemność.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 30.07.2015 12:48

Piękną miejscówkę pokazałeś . Chętnie bym pospacerowała po krużgankach . Ciekawe jak zawsze opisy . Pozdrawiam :))

ak użytkownik ak(wpisów:6019) dodano 30.07.2015 10:23

niezły kawałek historii :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 29.07.2015 21:20

Na zewnątrz barok a w środku gotyk, lubię takową mieszankę stylów. Ta prostota, jest sama w sobie zachwycająca, na pewno by mi się tu podobało.
Piękne krużganki, rzeźby i malowidła ścienne. Opowiedziałeś tak jak Ty to potrafisz, zawsze szczegółowo z wieloma interesującymi informacjami.
Bardzo podoba mi się Twoja galeria.
Achernar, podziwiam Cię za szybką produkcję galerii. Jak Ty to robisz?
Pozdrawiam.

romario użytkownik romario(wpisów:253) dodano 29.07.2015 20:24

Fajnie opowiedziane i fotki też ok.
Uważnie przeczytałem opisy, bo parę lat temu odwiedziłem to miejsce i obfotografowałem, ale nie wiele wiedziałem na temat historii tego klasztoru.
No a teraz już coś niecoś wiem (-:
Wszedłeś też w zakamarki w które ja się nie zapuszczałem...
Elegancka galeria.

Pozdrowienia!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!